Na ovoj ću temi pokušati, najbolje što je u mojoj moći, predstaviti funkcioniranje respiratornog sistema, a kako bi svatko pa i onaj, tko se u anatomiju i fiziologiju pluća uopće ne razumije, mogao shvatiti na koji način dišemo te koliko je npr. štetno pušenje.

Sve stanice našeg tijela, kako obavljaju "svoj posao", koriste (trebaju) kisik, a "proizvode" ugljični dioksid.
Respiratorni sistem, radeći zajedno s krvožilnim (kardiovaskularnim), zaslužan je za "dotok" kisika u stanice, ali i eliminaciju stvorenog ugljičnog dioksida. Krv transportira spomenute plinove na način da kisik dovodi tkivima, a ugljični dioksid - plućima.

Zrak ulazi u organizam kroz dva otvora, koja nazivamo vanjski nosni otvori (nosnice tj. external nares);
unutar nosa, zrak prolazi kroz nosnu šupljinu (nasal cavity) te dalje putuje kroz ždrijelo (tj. pharynx - mišićno crijevo, kojim prolazi i zrak, ali i hrana);
zrak potom ulazi u grkljan (larynx) te iz njega u dušnik (trachea), koji se dijeli na desni (širi i kraći) i lijevi primarni bronh (bronchus), što donose zrak u pluća.

Iako ne dio respiratornog sistema, dijafragma (ili ošit je mišić, koji se nalazi između grudnog koša i trbuha) i interkostalni mišići (musculi intercostales - mišići između rebara) imaju važnu ulogu pri disanju.

Nastavit će se... i oprostite što mi toliko dugo treba, ali tema je jako zahtjevna i iziskuje mnogo "radnih sati" i truda, za što, na žalost, ne znam kad ću imati vremena. Srećom Fiziologija mišića je tako reći gotova pa (za sve vas, koje zanima fiziologija ljudskog tijela) preporučam njome počastiti svoje moždane vijuge.