+ Reply to Thread
Results 1 to 5 of 5

Thread: Sedam hermetičkih aksioma - zakoni manifestacije, priroda stvarnosti i mistična hermetička filozofija

tehuti's Avatar
    size="tall"

Sedam hermetičkih aksioma - zakoni manifestacije, priroda stvarnosti i mistična hermetička filozofija

Kybalion je anonimna hermetička knjiga izdana 1908. Grupa autora je ostavila pseudonim: "Tri Inicijata". Bez obzira na to tko ga je napisao, uz duboko pojanjenje, knjiga opisuje neke zakone koji su prema toj grupi autora nepromijenjivi i djeluju u svemu postojećem. Knjiga je kratka, nekih stotinjak stranica, cirka 70 kuna u Novoj Arci.

http://www.novaarka.hr/

Moe se svesti na obrazloenje ovih zakona. To je zapravo kao potporanj za cijelu okultnu i mističnu teologiju/kozmologiju/duhovnost. Stoga, bez ulaenja u sam tekst Kybaliona, ovdje sam samo izdvojio tih 7 zakona/aksioma:

I. Princip mentalnosti

"Sve je Um, Svemir je Mentalan" Kybalion

II. Princip suglasja

"Kako gore, tako dolje; kako dolje, tako gore." Kybalion

III. Princip vibracija

"Nita se ne odmara; sve se kreće; sve vibrira." Kybalion

IV. Princip polarnosti

"Sve je dvojno; sve ima polarnost; sve ima suprotnost polova; istovjetno i različito je jednako; suprotnosti su po prirodi iste, ali drugačije po stupnju; krajnosti se susreću; sve istine su poluistine; sve se paradoksi mogu pomiriti." Kybalion

V. Princip ritma

"Sve pluta , gore-dolje; sve ima svoje plime i oseke; sve se stvari uzdiu i padaju; njihanje klatna se odraava u svemu; količina njihanja udesno je jednaka količini njihanja ulijevo; ritam sve izjednačava." Kybalion

VI. Princip uzroka i posljedice

"Svaki uzrok ima svoju posljedicu; sve se deava sukladno Zakonu; slučajnost je ime neotkrivenog zakona; postoje mnoge razine uzročnosti, ali nita ne moe izbjeći Zakonu." Kybalion

VII. Princip spola

"Spol je u svemu; sve ima svoje muke i enske principe; spol se manifestira na svim razinama." Kybalion

Evo i engleskog pdf-a:

http://www.hermetics.org/pdf/kybalion.pdf

Da li mislite da ovi aksiomi precizno postuliraju prirodu stvarnosti?

...
    Quote Originally Posted by tehuti View Post
    istovjetno i različito je jednako
    Ovaj dio mi je zapeo za oko kao izuzetno zanimljiv, poučan čak, a posebno zato, jer na takvo što rijetko obraćamo pažnju, iako sa sobom nosi poveliku mudrost (bar ja tako mislim).

Istovjetno = Identično tj. isti sadržaj i opseg (s ...).
    Različito = Drugačiji tj. različit sadržaj i opseg (od ...).
    Jednako = Jednakovrijedno = različit sadržaj, ali isti opseg.

To bi značilo kako je (unutar cjeline) sve jednakovrijedno, bez obzira na svoj sadržaj i opseg.

No, sad se nameće pitanje - ako je sve jednako-vrijedno, je li, ujedno, i jednako-bitno?

tehuti's Avatar
    Dobro zapažanje.

Ja bih rekao da je. Jednako je bitno u očima koje percipiraju višu stvarnost. Za čovjeka koji to još nije sposoban, njemu je jednako i različito nepomirljiv par dualnosti.

Budući da je sve Um, da je sve u Umu, ovdje ne samo da imamo panteizam, panenteizam već i monizam i to odjednom. Ovo "Um" podsjeća na neoplatonističku interpretaciju Nousa (viši intuitivni um, kreativni um svega). U svim idejama, cilj je nadići par suprotnosti i u alkemiji i u kabali i u hermetizmu.

I ono što ovdje nije izričito navedeno, a spominje se u Kybalionu: jedinstvo Jednog/Sve. Jedno emanira sve kroz svoju mentalnu djelatnost. Otuda i mentalna priroda svega.

To je jako slično neoplatonizmu Plotina. Čisti misticizam. Budući da u čovjeku postoji koncept dualnosti naspram više sile, onda je čovjek taj koji tu dualnost mora pobijediti.

hej ljudi, nisam znala u koju temu bi trebala postavit ovo pitanje, ali eto možda vi znate nešto tome.......

da li ste kad čuli za biljku black gum i da li znate nešto o njoj....

N'dugu's Avatar
    Nikad čuo za nju. Moda da naguglam...? No, ne vidim kakve veze ima s temom "sedam hermetičkih aksioma".
    Evo ovako: http://en.wikipedia.org/wiki/Nyssa_sylvatica
    Nyssa sylvatica, commonly known as black tupelo, tupelo, or black gum, is a medium-sized deciduous tree native to eastern North America from New England and southern Ontario south to central Florida and eastern Texas, as well as Mexico.
    Znači, to je Tupelo. Jo neko pitanje?

No, sad je pitanje to Tupelo znači za mene, a to za tebe. Da se vratim na post iznad:

Budući da je sve Um, da je sve u Umu, ovdje ne samo da imamo panteizam, panenteizam već i monizam i to odjednom. Ovo "Um" podsjeća na neoplatonističku interpretaciju Nousa (vii intuitivni um, kreativni um svega). U svim idejama, cilj je nadići par suprotnosti i u alkemiji i u kabali i u hermetizmu.
    I tupelo je samo neto to postoji u Umu, a budući da postoje uvijek i suprotnosti pretpostavljamo da postoji i anti-tupelo, no takav par zapravo treba nadići, pretvoriti ga u neto nad-tupelovsko.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread