+ Reply to Thread
Results 1 to 3 of 3

Thread: Pristojnost i bonton

Tatum's Avatar
    size="tall"

Pristojnost i bonton

Svaki dan se srećem s ljudima kojima nedostaje elementarnog bontona.
    Bojim se da se svi maniri lagano gube u grabežu i laktašenju.
    Ne govorim o ponašanju koje se uči u vrtiću nego o ponašanju na ulici, u poslovnim razgovorima, u trgovačkim centrima.
    Budem li se sad prisjećala neugodnih susreta s raznim uzorcima ljudi koji se ne znaju ponašati na mjestima tj prilikama gdje se to baš od njih očekujem uhvatit će me slabo..
    Koji su uzroci takvom ponašanju?
    Je li to uticaj medija, tv serija ili je to obična džungla na asfaltu?

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Mislim da je stvar u unutarnjem nezadovoljstvu, frustraciji, koja se ispoljava na van.
    Fali, ponajviše, vedrine u životnoj svakodnevici i onda, posljedično, čovjek okreće glavu na drugu stranu u smislu da ga je "baš briga" za onog drugog, jer, eto, i njemu samom je "jako" teško.
    Sam bonon, ta nepisana pravila lijepog ponašanja, ne znam jesu li ikad bila stvar iskrenosti ili se, i prije (dok je bonton više dolazio do izražaja) radilo samo o iskazu nečeg, što je okolina očekivala pa bi, stoga, onaj, koji ne bi slijedio taj "nametnuti", nazovimo, kodeks, bio ogovaran pa, ponekad, i "izopćen" iz viših društvenih krugova.

Tako da, ne znam niti sama radi li se o manjku poštovanja, zbog "lošijeg" odgoja, no prije, ili se stvari, jednostavno, napokon prikazuju u svom pravom svijetlu.

Smatram da je razlog takvog ponašanja prvenstveno duštvo u kojem živimo. Mnogo djece je odgajano u dobrom smjeru, ali, nažalost kad dođu na ulicu, s vremenom poprimaju navike "ostalog" društva. Naravno da ne treba generalizirati, ali većina ljudi realno nema kulturu ponašanja (nažalost). Razlog tome leži prvenstveno u samom pojedincu, a tek onda u društvu.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread