+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: Jednakost – "moralni" uzrok za osvetu

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Jednakost – "moralni" uzrok za osvetu

Gledajući kroz povijest (počevši od muško/ženskih odnosa pa završivši s bilo kojom revolucijom), zar nisu oni što zagovaraju 'jednakost', upravo isti oni što kuju osvetu nad onima s kojima bi rado bili jednaki?

Postoji li mogućnost kako je Schopenhauer u pravu kada kaže kako su moral izmislili "slabići", ne bi li se izjednačili s jačima od sebe?

Može li se, na kraju, reći da je osveta izjednačavanje "dobrog" i "lošeg", što govori kako je vrlo upitno postoji li uopće "dobro" i "loše", ili je možda ipak sve jednako?

Equalizer
    Guest
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Gledajući kroz povijest (počevši od muško/ženskih odnosa pa završivši s bilo kojom revolucijom), zar nisu oni što zagovaraju 'jednakost', upravo isti oni što kuju osvetu nad onima s kojima bi rado bili jednaki?

Postoji li mogućnost kako je Schopenhauer u pravu kada kaže kako su moral izmislili "slabići" ne bi li se izjednačili s jačima od sebe?

Mislim da je to potpuno pogrešna teza. Moral je nešto što čovjeka čini efektivno 'slabijim'... manje konkurentnim. Onaj tko se 'opterećuje' pitanjem morala - mora biti višestruko jači od onog koji se time ne opterećuje, ako želi o(p)stati 'u igri'...

Quote Originally Posted by Equalizer View Post
    Mislim da je to potpuno pogrešna teza. Moral je nešto što čovjeka čini efektivno 'slabijim'... manje konkurentnim. Onaj tko se 'opterećuje' pitanjem morala - mora biti višestruko jači od onog koji se time ne opterećuje, ako želi o(p)stati 'u igri'...
    Jest, može se to i tako gledati, no ovisno o tome kako doživljavamo pojmove "jak" i "slab", zar ne?

Equalizer
    Guest
    Jest, može se to i tako gledati, no ovisno o tome kako doživljavamo pojmove "jak" i "slab", zar ne?
    Slabić ima veće šanse za pobjedu ako koristi lakat i udara ispod pojasa, što može činiti ako je nemoralan... Dakle, nemoral pogoduje slabićima.

Zašto u politici gotovo da nema moralnih (poštenih) ljudi? Pošten čovjek nije 'konkurentan'. Trebalo bi biti nevjerojatno 'jak' (jer politika je mjesto prljavih igrača), pa da na moralan način i bez udaraca ispod pojasa uspiješ 'isplivati' na neko značajno mjesto...

Dobro, no ako prevedemo na najjednostavniji mogući oblik pa kažemo kako se sve odvija po "zakonu jačeg" u smislu preživljavanja/opstanka vrste, gdje je tu moral ili nemoral te koja je njegova funkcija, ako ikoja?

Equalizer
    Guest
    Dobro, no ako prevedemo na najjednostavniji mogući oblik pa kažemo kako se sve odvija po "zakonu jačeg" u smislu preživljavanja/opstanka vrste, gdje je tu moral ili nemoral te koja je njegova funkcija, ako ikoja?
    Težnja za moralom je antikapitalistička, antiživotinjska, antievolucijska osobina.

Daj, molim te, malo to pojasni.

Equalizer
    Guest
    Pa, sve je to povezano s onim što sam ranije pisao... i kapitalizam i životinjska borba za opstanak su bazirani na 'pravu jačega', tj. konkurentnosti, a to je i osnovni 'princip' evolucije.

Onaj tko se ne 'zamara' pitanjima morala, taj je brži, efikasniji, konkurentniji...

Malo sam glupa, ali evo, opet se vraćam na početno (oli vrtim se u krug ); ako kažeš tj. ponavljaš da su "oni, koji se ne zamaraju pitanjima morala, brži, efikasniji, konkurentniji...", zašto onda ne prihvaćaš tezu kako su slabiji, manje efikasni i manje konkurentni ti, koji su pitanje morala tj. moral i izmislili ne bi li se pokušali izjednačiti s bržima, efikasnijima i konkurentnijima na jedan, eto, malo specifičan način ?

Mislim, jasno je meni kako ti želiš poručiti da moral sputava, ali zar ne možemo uzeti u obzir kako "slabiji", izmislivši moral, zapravo žele da moral počne sputavati i "jače" te na taj, jelte, način dovesti sebe u bolju poziciju.

Equalizer
    Guest
    Malo sam glupa, ali evo, opet se vraćam na početno (oli vrtim se u krug ); ako kažeš tj. ponavljaš da su "oni, koji se ne zamaraju pitanjima morala, brži, efikasniji, konkurentniji...", zašto onda ne prihvaćaš tezu kako su slabiji, manje efikasni i manje konkurentni ti, koji su pitanje morala tj. moral i izmislili ne bi li se pokušali izjednačiti s bržima, efikasnijima i konkurentnijima na jedan, eto, malo specifičan način ?

Mislim, jasno je meni kako ti želiš poručiti da moral sputava, ali zar ne možemo uzeti u obzir kako "slabiji", izmislivši moral, zapravo žele da moral počne sputavati i "jače" te na taj, jelte, način dovesti sebe u bolju poziciju.
    Ali kako bi 'slabiji' nametnuli moral 'jačima'?

Da bi to 'nametanje' mogli sprovesti, trebali bi prvo biti 'jači', a ako jesu 'jači' i ako su u stanju nametati svoje ideje, onda im nemoral mnogo više odgovara nego moral.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread