+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 20

Thread: Asketizam pretjeranoću do duhovnosti. Ma kako?

...
    size="tall"

Asketizam pretjeranoću do duhovnosti. Ma kako?

Asketizam dolazi od grčke riječi skēsis to znači 'trening' tj. 'vjeba', a označava apstinenciju od fizičkih uitaka kako bi se dosegle religijske tj. duhovne vrijednosti.

Dakle, unutar asketskog "načina" nalazim kontradikciju, jer njegovanje jednostavnosti drim vrlinom, no odricanje od fizičkih uitaka drim neumjerenoću tj. manom.

Recimo, da bacim paralelu, "izliječeni" alkoholičar (inače, nigdje nećete naći termin 'izliječeni alkoholičar'; samo 'liječeni alkoholičar') se svakodnevno odriče alkohola, a ja sam, pak, miljenja kako bi bio stvarno izliječen kad bi mogao s vremena na vrijeme popiti npr. deci crnog vina nakon objeda i u tome stvarno uivati.

K tome, ako se pronalazi zadovoljstvo u odricanju od uitka, a ne pronalazi zadovoljstvo i u povremenim uicima, ne moe se postići uravnoteenost, a kako itko neuravnoteen moe doseći duhovni mir?

član
    To su pogrešne metode... Kada se misli da se pukim odricanjem može nešto postići. Toga je bilo u svim kulturama i religijama svijeta. I što se je netko više odricao, žrtvovao, mislilo se da je više postigao u duhovnom životu. Međutim - ništa od toga. Ne kažem da ne postoje razne duhovne tehnike... ali asketizam, sam po sebi je nešto bolesno...
    Ne mislim da se treba živjeti hedonistički i sl. Dovoljna je umjerenost i prirodnost.
    Mislim da se u duhovnosti najviše može napredovati kroz meditaciju i razne tehnike disanja, opuštanja i sl. Asketizam je nepotreban, ali je potrebno ipak imati zdravo tijelo i čisto od raznih toksina i sl. stvari. To je sigurno jedan od preduvjeta duhovnosti...

. Vess's Avatar
    Hm, i sam Buda je odustao od asketizma na kraju - vidio je kako je to jalovo.
    E sad kako doći do tog balansa o kojem priča Spectator? Prirodnost i umjerenost?
    Jer, ako imamo problema, vrtimo se u začaranom krugu...

član
    Quote Originally Posted by Vess View Post
    Hm, i sam Buda je odustao od asketizma na kraju - vidio je kako je to jalovo.
    E sad kako doći do tog balansa o kojem priča Spectator? Prirodnost i umjerenost?
    Jer, ako imamo problema, vrtimo se u začaranom krugu...
    Kako doći do toga? Nisam baš shvatio - ovo drugo, da se vrtimo u začaranom krugu...
    Što se tiče duhovnosti, mislim da je ona jednostavna, vrlo jednostavna. Ali opet, mislim da ipak puno toga treba znati, naučiti. Neki kažu da se ne može ništa bez učitelja i sl. Meni to ne paše i ne bih ga ni tražio. I kad bih ga tražio, mislim da ga na ovim prostorima ni nema...
    Mislim da je i tu potrebna neka umjerenost. Ne suviše komplicirati i filozofirati, a opet nije dovoljno samo nešto vjerovati, izmoliti 'očenaš' ili neku molitvu... da bi to nešto značilo za duhovni život. A baš ima raznih duhovnosti koje idu u takve krajnosti.

Quote Originally Posted by Spectator View Post
    Kako doći do toga? Nisam ba shvatio - ovo drugo, da se vrtimo u začaranom krugu...
    to se tiče duhovnosti, mislim da je ona jednostavna, vrlo jednostavna. Ali opet, mislim da ipak puno toga treba znati, naučiti. Neki kau da se ne moe nita bez učitelja i sl. Meni to ne pae i ne bih ga ni traio. I kad bih ga traio, mislim da ga na ovim prostorima ni nema...
    Mislim da je i tu potrebna neka umjerenost. Ne suvie komplicirati i filozofirati, a opet nije dovoljno samo neto vjerovati, izmoliti 'očena' ili neku molitvu... da bi to neto značilo za duhovni ivot. A ba ima raznih duhovnosti koje idu u takve krajnosti.
    U mnogome se slazem .... lijepo si ovo srocio.

Sto je rekao jedan dervis na kraju svoje kaside ( pjesme ):
    "... A tako je jednostavno ... "

I ipak mislim da ima duhovnosti na ovim nasim prostorima ...
    Samo se treba usuditi i krenuti ... ili pak spremiti se ... kako god ...

Love Bird Rose's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Asketizam dolazi od grčke riječi skēsis što znači 'trening' tj. 'vježba', a označava apstinenciju od fizičkih užitaka kako bi se dosegle religijske tj. duhovne vrijednosti.

Dakle, unutar asketskog "načina" nalazim kontradikciju, jer njegovanje jednostavnosti držim vrlinom, no odricanje od fizičkih užitaka držim neumjerenošću tj. manom.

Recimo, da bacim paralelu, "izliječeni" alkoholičar (inače, nigdje nećete naći termin 'izliječeni alkoholičar'; samo 'liječeni alkoholičar') se svakodnevno odriče alkohola, a ja sam, pak, mišljenja kako bi bio stvarno izliječen kad bi mogao s vremena na vrijeme popiti npr. deci crnog vina nakon objeda i u tome stvarno uživati.

K tome, ako se pronalazi zadovoljstvo u odricanju od užitka, a ne pronalazi zadovoljstvo i u povremenim užicima, ne može se postići uravnoteženost, a kako itko neuravnotežen može doseći duhovni mir?
    Neki ljudi jednostavno imaju drugi odnos prema užicima, tj. nama njihovo 'odricanje od užitaka' izgleda baš tako - kao odricanje. Njima ne znači ništa, ili malo. Za njih to nije, dakle, odricanje, već put za kojeg osjećaju da je njihov.
    Njima užitak može predstavljati sasvim nešto drugo, nešto što nama može predstavljati teškoću ili muku.
    Tako da - do perspektive je, rekla bih.
    Možda se mi iz perspektive nekog drugog činimo asketima, tko bi znao...
    "Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve to vas u ivotu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo to su se obukli u odijela koja ste im vi sami saili..." DPS 2
    kapi
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

persona non gratis
    Quote Originally Posted by enky View Post
    njegovanje jednostavnosti držim vrlinom,
    sori, ali na ovo moram odreagovati sa:

Aj sad ovako.
    Zašto uživanje u lošim stvarima držiš nečim dobrim?

Recimo, da li na jednak način smatraš da lečeni narkoman nije zaista izlečen? Jer da jeste, trebalo bi mu biti moguće povremeno se "uraditi" i u tome zaista uživati.
    Uočavaš da je ta paralela sasvim moguća i ispravna?

Asketa se odriče nečega što je po njega LOŠE. Odriče se ZAVISNOSTI.
    To što je on svestan toga da je nešto zavisnost, i što ti to nešto ne smatraš zavisnošću nego užitkom - to ne znači ništa.
    Isto tako ti nečije konzumiranje droge možeš smatrati zavisnošću, dok on to smatra užitkom.

Na kraju krajeva - trebaju li povremeni uživaoci marihuane (dakle, oni koji NISU ovisnici) smatrati kako sam ja neumerena, jer smatram da mi marihuana nije potrebna, te uskraćujem sebi uživanje u njoj?

persona non gratis
    Quote Originally Posted by Rose View Post
    Neki ljudi jednostavno imaju drugi odnos prema užicima, tj. nama njihovo 'odricanje od užitaka' izgleda baš tako - kao odricanje. Njima ne znači ništa, ili malo. Za njih to nije, dakle, odricanje, već put za kojeg osjećaju da je njihov.
    Njima užitak može predstavljati sasvim nešto drugo, nešto što nama može predstavljati teškoću ili muku.
    Tako da - do perspektive je, rekla bih.
    Možda se mi iz perspektive nekog drugog činimo asketima, tko bi znao...
    baš dobar post

tehuti's Avatar
    Danas asketizam posebno nema smisla. Nekad je to bilo glavno naučavanje mnogih poznatih religija. Duhovna praksa bez askeze je ono što se treba postići u modernom svijetu. Monasticizam, rednovništvo, samostani... Sve je to potrebno do jedne razine. No danas je ideja da duhovnjak aktivno živi u svijetu bez suzdržavanja i da se bavi nekom vrstom društveno-korisnog rada u smislu davanja duhovne pomoći, potpore i učenja.

Sve više mislim kako je asketizam potpuna suprotnost duhovnosti jer ubija želju a želja je gradivni element, cigla u hramu unutarnjeg bića.

U potpunosti se slažem s tehutijem da asketizam predstavlja takvu pretjeranost da ometa normalnog čovjeka u razvoju njegove duhovnosti.
    Ako živimo u ovom svijetu, onda moramo živjeti onaj život kakav nam je dan, sa svim našim osjetilima, tako da asketizmom ne postižemo ništa. Moramo biti sposobni da uz osjetila, koja nam je Bog dao, znamo vrednovati i duhovne pojmove.

Međutim, vrlo je interesanatno da su svi veliki proroci na neko vrijeme odlazili van dodira s ljudima u tišinu, gdje su vjerojatno živjeli vrlo asketski, da bi se, kako kažu, duhovno uzdigli.
    Kako sad to spojiti?

+ Reply to Thread

Tags for this Thread