+ Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 28

Thread: Savršenstvo = Smrt

Quote Originally Posted by enky View Post
    Uzmemo li kako je 'savršenstvo' bivstvovanje u kojem si dovoljan samom sebi, a 'smrt' prestanak bivstvovanja u kojem nisi dovoljan samom sebi; koja je razlika između njih?

(molim one forumaše, koji na savršenstvo i/li smrt gledaju drugačije da opišu kako i, ako im se dâ, objasne zašto)
    Zašto bismo smrt uzeli kao prestanak bivstvovanja u kojem nismo dovoljni sami sebi? Za mene je smrt poput malo tajnovitijeg odlaska na WC gdje nismo sigurni što će točno iz nas izaći, sve te stišće, boli, ali poslije ti je drago da si otišao, nekako si sav poletniji, lakši I dok kod nužde za sobom ostavljamo izmet, kod smrti za sobom ostavljamo tijelo. E sad, nije da ja to znam je l' te, inače bih bio Bog, ali vjerujem da je tako. Dakle, smrt je po meni nastavak bivstvovanja mene koji jesam, a jesam li nakon nje samodovoljan ili nisam to, pak, ne mogu znati, ali ako je biti samodovoljan- biti savršen, onda to znači da je biti samodovoljan biti Bog, jer jedino je on u apsolutnom smislu savršen, a u to opet ne vjerujem, ne vjerujem da je nakon ovo malo života čovjeku postati Bogom.
    Da objasnim sad to. Moguće je u ovom kratkom životu postati Bog, Krist je uspio, ali nije moguće postati Bog (savršen) samo zato što smo umrli. Kakav neselektivni prijemni ispit za Boga! Kakav bi to Bog onda bio?! Tko je sve umro i time postao Bog? Ja o Bogu bolje mislim A ako Boga, pak, nema, onda za savršenstvo nije potrebna smrt jer u tom slučaju- sve je savršeno.

Quote Originally Posted by N'dugu View Post
    Mislim da su i biolozi dokazali da je prvo bila kokoš, a tek onda jaje.
    Ne bih se složio, potreban je trenutak u kojem će se iz reptilskog jajeta izleći kokoš koja tek onda može nesti svoja jaja. To sam naučio od one male Ume.

...
    Quote Originally Posted by Matija View Post
    Zašto bismo smrt uzeli kao prestanak bivstvovanja u kojem nismo dovoljni sami sebi? Za mene je smrt poput malo tajnovitijeg odlaska na WC gdje nismo sigurni što će točno iz nas izaći, sve te stišće, boli, ali poslije ti je drago da si otišao, nekako si sav poletniji, lakši I dok kod nužde za sobom ostavljamo izmet, kod smrti za sobom ostavljamo tijelo. E sad, nije da ja to znam je l' te, inače bih bio Bog, ali vjerujem da je tako. Dakle, smrt je po meni nastavak bivstvovanja mene koji jesam, a jesam li nakon nje samodovoljan ili nisam to, pak, ne mogu znati, ali ako je biti samodovoljan- biti savršen, onda to znači da je biti samodovoljan biti Bog, jer jedino je on u apsolutnom smislu savršen, a u to opet ne vjerujem, ne vjerujem da je nakon ovo malo života čovjeku postati Bogom.
    Da objasnim sad to. Moguće je u ovom kratkom životu postati Bog, Krist je uspio, ali nije moguće postati Bog (savršen) samo zato što smo umrli. Kakav neselektivni prijemni ispit za Boga! Kakav bi to Bog onda bio?! Tko je sve umro i time postao Bog? Ja o Bogu bolje mislim A ako Boga, pak, nema, onda za savršenstvo nije potrebna smrt jer u tom slučaju- sve je savršeno.
    A joj; ma prekrasno.

Ajde sad, ne budi ti teško, još pojasni zašto, ako Bog ne postoji, sve biva savršenim?

A joj; ma prekrasno.

Ajde sad, ne budi ti teško, još pojasni zašto, ako Bog ne postoji, sve biva savršenim?
    Nije mi teško, nadam se da ću uspjeti

Dakle, ako nema Boga, nema ni apsolutnog Dobra ni apsolutnog Savršenstva jer kako nešto može biti apsolutno Dobro osim po Bogu i kako Bog može biti drugačiji nego Dobar i Savršen, ako nije takav, nije ni Bog.
    Eh, dalje, ako nema Boga, nema ni nečega čemu sve što je živo treba, bolje: može, težiti. Nema nekog ideala, nečega što je savršeno izvan nas.
    Pa još dalje, ako, dakle, nema Boga, sve je savršeno onakvo kakvo jest, samo po sebi, nema Dobra, nema zla (samo morala). U tom slučaju sve je dano, zaustavljeno, mirno, i kao takvo savršeno samo po sebi.

persona non gratis
    Nije mi teško, nadam se da ću uspjeti

Dakle, ako nema Boga, nema ni apsolutnog Dobra ni apsolutnog Savršenstva
    .. ali .. nije li bog sveprisutan .. i svemoguć .. i nije li sve stvoreno od njega ..?
    .. dakle .. i apsolutno zlo .. (.. ako bi takvo nešto postojalo ..) .. a i ova manje apsolutna zla ..
    .. i nesavršenosti .. razne .. tipa cveta koji kritikuje zemljište na kome je posađen .. time što raste .. kržljavije .. nego što bi rastao na nekom boljem zemljištu ..

(.. ne verujem u apsolutno dobro .. niti u apsolutno zlo ..
    .. bog je .. apsolutno iznad dobra i zla ..
    .. kod njega toga nema ..
    .. dobro i zlo su .. ljudske kategorije ..)

jer kako nešto može biti apsolutno Dobro osim po Bogu i kako Bog može biti drugačiji nego Dobar i Savršen, ako nije takav, nije ni Bog.
    .. ne .. obrnuto ..
    .. upravo ako je dobar .. to nije bog .. jer mu izmiče čitava jedna polovina sveta .. ona nedobra ..
    .. samim tim što bi bio .. dobar .. on ne bi bio .. apsolutan ..

Pa još dalje, ako, dakle, nema Boga, sve je savršeno onakvo kakvo jest, samo po sebi, nema Dobra, nema zla (samo morala).
    .. moral se bavi pitanjima dobra i zla ..
    .. ako nema dobra i zla .. nema ni morala ..
    .. tako da ti postavka ne valja ..

.. savršeno .. je reč nastala od .. svršiti .. završiti ..
    .. ono čije je stvaranje .. gotovo .. što je u razvitku stiglo do kraja ..
    .. što se razvilo u .. najbolje u šta se moguće razviti ..

.. tako da ne vidim nikakav problem u .. nesavršenosti ..
    .. čovek je biće .. na putu ..
    .. kao što je i cvet na putu .. kad klica proviri iz zemlje ..

Quote Originally Posted by sanja View Post
    .. ali .. nije li bog sveprisutan .. i svemoguć .. i nije li sve stvoreno od njega ..?
    .. dakle .. i apsolutno zlo .. (.. ako bi takvo nešto postojalo ..) .. a i ova manje apsolutna zla ..
    .. i nesavršenosti .. razne .. tipa cveta koji kritikuje zemljište na kome je posađen .. time što raste .. kržljavije .. nego što bi rastao na nekom boljem zemljištu ..

(.. ne verujem u apsolutno dobro .. niti u apsolutno zlo ..
    .. bog je .. apsolutno iznad dobra i zla ..
    .. kod njega toga nema ..
    .. dobro i zlo su .. ljudske kategorije ..)

.. ne .. obrnuto ..
    .. upravo ako je dobar .. to nije bog .. jer mu izmiče čitava jedna polovina sveta .. ona nedobra ..
    .. samim tim što bi bio .. dobar .. on ne bi bio .. apsolutan ..

.. moral se bavi pitanjima dobra i zla ..
    .. ako nema dobra i zla .. nema ni morala ..
    .. tako da ti postavka ne valja ..

.. savršeno .. je reč nastala od .. svršiti .. završiti ..
    .. ono čije je stvaranje .. gotovo .. što je u razvitku stiglo do kraja ..
    .. što se razvilo u .. najbolje u šta se moguće razviti ..

.. tako da ne vidim nikakav problem u .. nesavršenosti ..
    .. čovek je biće .. na putu ..
    .. kao što je i cvet na putu .. kad klica proviri iz zemlje ..
    Ne mogu se složiti. Ako je Bog apsolutno zao, onda je to zapravo Dobro. Nadam se da sam time odgovorio na čitav tvoj post.
    Slažem se da je Bog iznad dobra i zla i upravo je to 'iznad' Dobro na koje ja mislim. Ono kakav je Bog- to je Dobro.
    Slažem se da sve što jest dolazi od Boga, ali ja za zlo smatram da zapravo ne postoji. Ono je dah koji isparava zajedno sa svojim nositeljem.
    Moral su društvena pravila oko onoga što je u određenom društvu prihvatljivo ili neprihvatljivo. On može imati veze s dobrom i zlom, ali i ne mora. Moral je poput narodne nošnje- svugdje drugačiji. Moral je ovisan o prihvatljivosti i ne neprihvatljivosti, a ne o dobru i zlu.
    Evo, razmislivši o njima ne mogu prihvatiti tvoje argumente i nadam se da sam uspio objasniti zašto.

A sa zadnjom tvojom kiticom u potpunosti se slažem. Pozdrav

persona non gratis
    Ne mogu se složiti. Ako je Bog apsolutno zao, onda je to zapravo Dobro. Nadam se da sam time odgovorio na čitav tvoj post.
    .. ne .. nije mi baš najjasnije šta time želiš reći ..

Slažem se da je Bog iznad dobra i zla i upravo je to 'iznad' Dobro na koje ja mislim. Ono kakav je Bog- to je Dobro.
    .. ovo već razumem ..
    .. to je .. kao kad kažeš .. bog je ljubav .. a pri tome se ne misli ni na šta drugo što se inače naziva ljubavlju ..
    .. dakle .. po toj logici .. tu gde smo sada .. nema nikakvog dobra ..?

Moral su društvena pravila oko onoga što je u određenom društvu prihvatljivo ili neprihvatljivo. On može imati veze s dobrom i zlom, ali i ne mora. Moral je poput narodne nošnje- svugdje drugačiji. Moral je ovisan o prihvatljivosti i ne neprihvatljivosti, a ne o dobru i zlu.
    .. ma ne može ..
    .. moral ti je .. po definiciji morala .. uvek vezan za dobro i zlo ..
    .. dobro je ono što je prihvatljivo .. a zlo ono što je neprihvatljivo ..
    .. a ta se .. dobra i zla .. razlikuju od društva do društva ..

(.. ako misliš da tu grešim .. možeš mi navesti jedno prihvatjivo zlo .. ili jedno neprihvatljivo dobro ..? )

.. ovo već razumem ..
    .. to je .. kao kad kažeš .. bog je ljubav .. a pri tome se ne misli ni na šta drugo što se inače naziva ljubavlju ..
    .. dakle .. po toj logici .. tu gde smo sada .. nema nikakvog dobra ..?
    Ja pod time ne mislim ono što se inače smatra dobrom. Ja pod time smatram ono dobro o kojem je govorio Krist, a koje je dio onog Dobra koje je Bog, dio koji je nama objavljen shodno našoj ljudskoj naravi.

.. ma ne može ..
    .. moral ti je .. po definiciji morala .. uvek vezan za dobro i zlo ..
    .. dobro je ono što je prihvatljivo .. a zlo ono što je neprihvatljivo ..
    .. a ta se .. dobra i zla .. razlikuju od društva do društva ..

(.. ako misliš da tu grešim .. možeš mi navesti jedno prihvatjivo zlo .. ili jedno neprihvatljivo dobro ..? )
    Da točno, to sam i ja zapravo rekao. Ali sva ta dobra koja se razlikuju od društva do društva zapravo nisu Dobro jer Dobro je jedno i ono je uvijek isto, bilokada, bilogdje.
    Navest ću primjer kako se dobra razlikuju iako mi nije jasno zašto me to tražiš kad se i ti s time slažeš? Npr. u drevnom Babilonu prostitucija je bila sveta i to je bilo prihvatljivo. U hrvatskoj danas to je nemoralno pogotovo u nekim krugovima, a u nekim zemljama za to se i kamenuje. U nekim muslimanskim zemljama žene se tretiraju kao pripadak muškarcu i to je sasvim moralno ispravno, kod nas nije (uglavnom)... Tako se unutar morala, ovisno kada i gdje, nešto što je negdje i nekada dobro javlja kao zlo. I da, govoreći u tim kategorijama moral je uvijek vezan za 'ljudsko' poimanje dobra i zla, ali ne i za ono Dobro, a to je kakav je Bog.

Uzmemo li kako je 'savršenstvo' bivstvovanje u kojem si dovoljan samom sebi, a 'smrt' prestanak bivstvovanja u kojem nisi dovoljan samom sebi; koja je razlika između njih?
    Ukoliko su obje teze neistinite ili bar jedna od njih neistinita,onda je teško raspravljati o tom odnosu.... Teško je naći čovjeka koji će u obje teze vjerovati.

...
    Quote Originally Posted by Slap View Post
    Ukoliko su obje teze neistinite ili bar jedna od njih neistinita,onda je teško raspravljati o tom odnosu.... Teško je naći čovjeka koji će u obje teze vjerovati.
    Jest, no, obzirom na tvoj odgovor, molila bih te da obratiš pažnju i na donji dio (iz uvodnog posta).

(molim one forumaše, koji na savršenstvo i/li smrt gledaju drugačije da opišu kako i, ako im se dâ, objasne zašto)
    Pa, ako može, riječ dvije...

+ Reply to Thread

Tags for this Thread