+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Leonardo da Vinci

size="tall"

Leonardo da Vinci

Leonardo je rođen u mjestu Vinci u blizini Firence 15.4.1452., zbog toga i naziv da Vinci (iz Vinčija). Nakon 8 godina života u Vinciju, odselio se sa roditeljima u Firencu. U ono vrijeme je Firenca bila najveći umjetnički centar u Italiji.

Godine 1466. odlazi kod majstora Verrocchija u čijim će radionicama isklesati svoj umjetnički zanat do savršenstva. Bilo je Leonardu tada samo 14 godina. Prvi rad kod kojeg je Leonardo sudjelovao, bila je kupola na crkvi Santa Maria del Fiore, iako je bio tek početnik, sudjelovao je kod izgradnje kupole zajedno sa Verroccijem. Nacrte za kupolu je izradio Brunellesci. Verrocchio je dobio narudžbu da oslika na oltarskoj pali Ivana kako krsti Isusa. Sa svake strane trebao je biti naslikan i po jedan anđeo. Jednog je naslikao sam Verrocchio, a drugog Leonardo. Kada je Leonardo bio pri kraju sa svojim anđelom, majstor je napravio usporedbu. Vidno oduševljen, majstor kaže da je Leonardov anđeo bolji nego njegov. No, Leonardo nije prestao raditi na anđelu, pokušavao je dotjerati već dotjerano, usavršiti već usavršeno. Legenda kaže da je Verrocchio tada u ruke uzeo kist i slomio ga, te tako pokazujući svima u radionici da je zauvijek prekinuo s tom granom umjetnosti. Bio je svjestan da taj anđeo, koji je trebao biti sporedan lik na cijelom oltaru, puno bolji nego što on može napraviti glavne aktere slike.

To su bili počeci stvaranja Leonarda da Vincija. Od mnogobrojnih grana kojima se za života posvetio, slikarstvo je bilo prvo u nizu. U ovoj temi ću obraditi postepeno, kroz vremenski period, djela Leonarda da Vincija te njegove razne izume i djelovanja u medicini, arhitekturi itd.
    Svi tvrde da postoji jedan svijet, ja tvrdim da postoje dva. Jedan je moj, a ovaj drugi djelite kako želite. J.M.
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Bravo za temu!
    Bit će mi ju pravo zadovoljstvo čitati.
    Ja bih kao mali doprinos priložio dokumentarac o njemu.
    Povezuje sadašnjost s prošlošću. Dosta zanimiljivosti ima. Npr. znanstvenici su činili eksperimente po Leonardovim nacrtima itd. Onak, fest interesantno.

Hvala!

Leonardo je zaista fascinirajuća osoba, osobito po tome što je gotovo u svakoj grani ljudske djelatnosti aktivno sudjelovao u svoje vrijeme. Iako je ostavio najviše u umjetnosti. Također je zanimljivo, koliko vremena je prošlo od njegovih prvih nacrta iz aerodinamike pa do korištenja istih u modernoj tehnologiji. Bio je izuzetno puno ispred svojeg vremena.
    Svi tvrde da postoji jedan svijet, ja tvrdim da postoje dva. Jedan je moj, a ovaj drugi djelite kako želite. J.M.

U Verrocchijevoj radionici došlo je do susreta između Leonarda i Lorenza de Medicija. Lorenzo de Medici je 1469. postao glava porodice i vladar Firence. Isto kao što je i Lorenzov djed, Cosima, bio veliki poklonik umjetnosti, tako se njegovim stopama uputio i Lorenzo, pa je stoga, velika sredstva ulagao upravo u umjetnost. U toj radionici je početak prijateljstva između Leonarda i Lorenza koji će Leonardu kasnije omogućiti radove na nekim važnim građevinama u Firenci.

U dobi od 24 godine, Leonardo napušta Verrocchijevu radionicu i unajmljuje kuću na osami da bi se mogao samostalno posvetiti istraživanju prirode i slikarstvu. U samoći se Leonardo s vremenom više posvetio znanosti nego li umjetnosti. Iz doba dok je boravio na osami, o Leonardu se vrlo malo zna. Malobrojna su djela za koje se može pouzdano reći da su njegova, a neka su ostala nedovršena, kao "Poklonstvo mudraca" i "Sveti Jeronim".

1482. u dobi od 30 godina, Leonardo putuje u Milano. Tamo piše pismo vojvodi Lodovicu u kojem mu predlaže niz rješenja za vojne konstrukcije te obrambene građevine. Pismo i prijedlozi su zadivili vojvodu te je pozvao Leonarda da mu napravi skice i nacrte za te konctrukcije za koje je tvrdio da ih je moguće napraviti. Leonardo je napravio ogromne sprave za izbacivanje strijela, jurišne mostove, bacače s projektilima, eksplozive odnosno buduće šrapnele, samohodna jurišna kola ili kola s konjima. Za svaki izum radio je nacrte po kojima je kasnije izrađivao modele i isprobavao njihovu funkciju. Za taj posao dobivao je, u ono vrijeme, vrlo pristojnu godišnju plaću od 500 dukata koja mu je omogućavala da na budućnost gleda bez financijskog pritiska.

U Milanu Leonardo počinje, uz vojne konstrukcije, slikati i poznatu sliku "Madona", no, o tome u sljedećem postu.

U Milanu je Leonardo napravio, u dosadašnjem dijelu života, svoje najveće djelo. Slika "Madona" je nadmašila sva očekivanja. U Milanu se do tog trenutka ništa slično nije moglo vidjeti.

Slika "Madona" prikazuje ženu (Mariju) ogrnutu širokim plavim ogrtačem koja desnom rukom grli malog Ivana. Ivan kleči na koljenima i okrenut je Kristu koji sjedi na zemlji. Isus gleda u Ivana sa podignutom desnom rukom, dok mu Marija drži ruku nad glavom. Leonardo je naslikao i anđela koji sjedi na desnoj strani i gleda pokraj njih i na taj način je Leonardo napravio savršen sklad s promatračem.

Madona pogledom obuhvaća oba djeteta i zajedno s njima čini trokut. Na slici je Leonardo prikazao iza likova nestvarne krajolike stijena a u dnu slike vodu koja teče.

Ovo Leonardovo remek-djelo o kojem je pričao cijeli Milano, napravljeno je u dvije verzije. Jedna slika se nalazi u Louvreu a druga u Naconalnoj galeriji u Londonu. Zašto dvije verzije? Naručitelji slike bili su članovi Bratovštine svetog Franje. I kad je Leonardo vidio koliku slavu je stekao tom slikom, nije pristao na 25 dukata koje su mu ponudili naručitelji, već je tražio 100 dukata. To je naručiteljima bilo previše, a nisu htjeli ostati bez slike, stoga su angažirali slikara Ambrogiu De Predisu da im napravi novu sliku sa prikazom istog motiva. Vjeruje se da je Leonardo, znajući vrijednost svoje slike, čak i pomogao De Predisu u slikanju. Prva verzija, dakle, Leonardova, se sada nalazi u Louvreu, do je druga verzija ostala prvo u Milanu, da bi u 18. stoljeću bila odnjeta u London.

...tmina je pala pregusta

Ovdje
    laž je
    iskrivila
    je
    im
    usta
    !

Fotografija iznad prikazuje Leonardove "Groteskne glave" iz 1494. godine. Taj crtež se smatra preteča današnjoj karikaturi. A smisao tog crteža leži u tome da je pokušao napraviti suprotnost idealnog lijepog ljudskog lica renesanse pa je, stoga likove prikazao na sasvim jedan drugačiji, neobičan način.

Godine 1484. i 1485. u Milanu se pojavila kuga. U razdoblju kuge Leonardo je izbjegavao susrete sa ljudima i u samoći se posvetio proučavanju jezika i gramatike. Pisao je riječnike i književnost. Prisilno zatvoren u kuću, nije mogao slikati jer su mu za to bile potrebne slike i promatranja, stoga je vrijeme koje nije mogao izlaziti, iskoristio za pisanje.

Nakon toga Leonardo počinje raditi na slici koja je ravnopravna Mona Lisi, na Posljednjoj večeri. Posljednju večeru je radio na zidu blagovaonice samostana Santa Maria delle Grazie. Inspiriran vremenom provedenim u samoći, počinje raditi skice likova za Posljednju večeru. Po gradu je tražio modele, zaustavljao prolaznike te crtao lica ljudi i radio skice. Posljednja večera je polako dobivala svoje konture na zidu blagovaonice. Radilo se o slici dužine 9 metara i visine 4 metra. Leonardo je želio prikazati dramatičnost na slici. Trenutak u kojem Isus izjavljuje apostolima: "Jedan od vas će me izdati." Njihova lica pretvara u začuđenost, zaprepaštenje i nevjericu. Usredotočenost je na Isusu, dok apostole dijeli u 4 grupe strogo geometrijski. Svaka grupa apostola posebno izražava osjećaje na licima i položaju tijela. Rad je bio pri kraju, nedostajala je još samo glava Isusa i Jude. To je ostavio za kraj jer u ljudima nije pronašao ništa toliko božanstveno da bi mogao iskoristiti u slikanju Isusove glave, dok, s druge strane isto tako nije pronašao ništa tako strašno kao lice izdajnika. No, tu počinju problemi. Klasičnu tehniku slikanja freske koja zahtijeva brzo nanošenje boje na svjež sloj žbuke Leonardo zamjenjuje drugom tehnikom, koju on naziva sfumato. Radi jedan sloj od 3 različita premaza. I tu se počinju pojavljivati pukotine na žbuki. Shvatio je da će njegova tehnika od 3 premaza biti kobna za sliku, pa je strugao boju i iznova jednim slojem radio premaze, mješajući u boju razno razne aditive kojima bi produžio vijek slike. Svoje remek-djelo Leonardo je završio 1497. godine.

Kasnije su redovnici u samostanu na tom zidu probili vrata i time otkinuli jedan dio slike. A u pohodu Napoleona, njegovi vojnici su od samostana napravili štalu za konje, pa su jedno vrijeme u blagovaonici gdje je slavna slika, bili konji

Malo je poznato da je Leonardo, kad se vratio iz Milana u Firencu, zatražio od vlasti u Firenci komad mramora da napravi kip. Ali za taj komad mramora su se borili i Sansovino i Michelangelo. Kamen je na kraju dodijeljen Michelangelu i iz njega je isklesao svoje najveće remek-djelo, Davida. Ostaje nam samo za pretpostavljati što bi iz tog mramora isklesao Leonardo da Vinci.

No, tu nije završio dvoboj dvojice najvećih renesansnih umjetnika. Leonardo je dobio narudžbu da oslika u Firenci zid dvorane Velikog vijeća. Zadatak je bio oslikati zid tako da prikazuje jednu bitku u kojoj je firentinska vojska izašla kao pobjednik. Međutim, za oslikavanje drugog velikog zida bio je angažiran Michelangelo. Tu počinje možda i najveći dvoboj u povijesti umjetnost. Dvojica genija borila su se jedan protiv drugoga svojim slikarskim umijećima. Leonardo je kod izrade crteža za sliku koristio stroge matematičke forme, dok je Michelangelo više pažnje pridavao osjećaju i izražavanju pokreta. Leonardo je izabrao bitku kod Anghiarija, koja se 1440. godine odvijala između Firentinaca i vojske milanskog vojvode. Michelangelo je odabrao bitku kod Cascine koju su Firentinci vodili s Pizancima.

Leonardova freska: "Bitka kod Anghiarija"

Leonardo je tada već bio umjetnik na vrhuncu slave kojem su se divili čak i vladari, dok se Michelangelo tek probijao na scenu i iza sebe imao remek-djelo "Davida" i "Madonu s mrtvim Kristom".Leonardo je sliku završio prije Michelangela, ali prije je i započeo, i nakon točno godinu dana slika je bila završena. Veliki umjetnik toga doba nije razočarao i ljude je opet zadivio svojim darom. A Michelangelo, sa tek 26 godina, nadmašio je samog sebe i naslikao svoju prvu veliku sliku koja je pokupila dobre kritike.

Postoje mnoge činjenice, kao i legende, o tome, tko je zapravo Mona Lisa. Pretpostavlja se da je žena koju je Leonardo slikao imala za vrijeme portretiranja između 28 i 30 godina. Poznato je da se Mona Lisa udala sa 20 godina i da joj je, kad je imala 24 godine umrla kći. Jedan od razloga zašto je pogled od Mona Lise tako sjetan i pomalo tužan.

Leonardo da Vinci nije htio samo napraviti jedan u nizu portreta, već je želio naslikati nešto "živo". Prije njega si nitko nije postavio tako jedan veliki cilj da izaziva samu prirodu i u konačnici, da je pokuša čak i nadmašiti. Htio je prikazati ljepotu na božanski način u kojoj svaki smrtnik može uživati.

Leonardo da Vinci koristi sve svoje tehničke vještine tijekom nastajanja njegovog najpoznatijeg djela. Na licu radi bore neprimjetne na prvi pogled, tek nakon pomnijeg gledanja primjećuju se najsitniji detalji, a upravo to promatrača iznova "tjera" na ponovno gledanje, uvijek iznova promatrač nešto novo otkriva.

Portret Mona Lise predstavlja i izraz Leonardovog tehničkog znanja. Žensko lice je naslikao kao što nikad nitko nije. Oči su imale sjaj kao da su žive, trepavice je naslikao kao da rastu iz kože, na nekim mjestima gušće, na nekima rjeđe, lice je izgledalo kao da je živo.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread