+ Reply to Thread
Results 1 to 7 of 7

Thread: Robovi franka?

N'dugu's Avatar
    size="tall"

Robovi franka?

Problem štediša koji su podizali kredite u švicarskim francima je očigledan.

Oni su bili zavarani primamljivim obećanjima o nižim ratama kredita, što ih je najčešće tjeralo u veće investicije (stanovi itd.). Kada je tečaj franka naglo skočio, zbog bijega štediša iz nesigurnijih valuta uslijed svjetske financijske i gospodarske krize, njima su rate kredita proporcionalno skočile, a taj skok nije bio mali - ako znamo da je franak s nekih 4 skočio na 6 kn, onda je riječ o skokovima od 50 posto i više - a osim toga su im se podigle i kamate, jer je u ugovorima bilo sitnim slovima pisano da se povoljna kamatna stopa primjenjuje samo prve godine otplate. A otplata je nekada išla i do 30-35 godina.

Neki nisu dobro čitali sitna slova. Ili su se pomamili za kreditom i nije im se uopće ni čitalo.

Sadašnja odluka suda daje štedišama neku nadu, utoliko što im daje za pravo. Bili su obmanuti. Banke ih nisu upozorile na sve moguće rizike, a trebale su. U bankama sjede financijski stručnjaci, a ljudi koji dižu kredit nisu nikada čuli za tečaj valute i njegovu promjenu, ili barem nisu nikad čuli za drastične promjene valute. Pomalo teško za povjerovati u zemlji koju je relativno nedavno tresla hiperinflacija, što je pojava poznata ljudima još i iz bivše države, razdoblja rata za neovisnost, itd.

Jedan od važnih dokaza za sud bio je agresivni marketing banaka iz tog vremena. Svi mi stariji sjećamo se malog hypo konjića koji skače ispred kućice s otvoernim prozorčićem, kao iz Ivice i Marice, a kamata pada li pada s 4,99 na 3,99 na 2,99....

Jesu li banke onda kriminalci ili su ljudi pohlepni za kreditima? Ili su ljudi budale? Ili sve troje?
    Postoji, također, i opasnost da banke - preplašene većim rizicima za svoje poslovanje - kredite učine bitno manje dostupnima; također, sa stanovišta jednakosti svih pred zakonom, pitanje je zašto se ne bi ukinule sve valutne klauzule, uključujući i one u drugim valutama kao što je euro. Zar cijelo društvo mora snositi teret pohlepe nekolicine ljudi koji su htjeli veće stanove i nekolicine bankara pohlepnih za većom zaradom?

Mali disclaimer na pocetku. Ja sigurno nisam objektivan, jer imam kredit u svicarskim francima.

Ja ne mislim da je u cijeloj prici bilo koja strana bila iznadprosjecno pohlepna ili neoprezna. Ljudi su htjeli nekretninu za zivot. Nazalost, neuredjeno trziste iznajmljivanja stanova ne omogucuje da svoju buducnost planiras u iznajmljenom stanu. Banke su se htjele maksimalno zastititi. I u tome su uspjele.
    Situacija je sada izrazito komplicirano za cijelo drustvo. Duznici su u ekonomskom kolapsu i nemaju nikakve alternative nego pokusati izdrzati financijski pritisak cim dulje, po mogucnosti dok se ekomonija ne pokrene. Banke nemaju nikakav dugorocan plan, rade po principu uljepsavanja brojki za kvartalne izvjestaje i ne zele same sebi priznati da su "zaklali kravu" koja bi im trebala donositi stalne prinose. Potrosnja u drzavi je u stalnom padu, trziste je blokirano zbog toga, industrijska proizvodnja pada, sve je manje zaposlenih, drustvo stari i sve vodi ruznom raspletu.

Mislim da bi u cijeloj situaciji izrazito pomogao zakon o osobnom bankrotu jer bi tada banke morale prilagoditi visine kamatnih stopa. Inace bi u jednom trenutku imale hrpu nekretnina koje nemaju kome prodati. Sto se tice sudske presude, vidjeti cemo sto ce postati pravomocno, pa se onda moze diskutirati kakve su posljedice takve presude. U teoriji, ako takva presuda postane pravomocna, mislim da ce potrosnja u drzavi snazno porasti i da bi se ekonomija mogla (nakratko) izvuci iz recesije.

U cijeloj ovoj situaciji ja se osjecam izigranim. Naime, moja prva rata je bila cca 4.500,00 kuna. Zadnjih par mjeseci je 7.600,00. A najvise sto sam platio je oko 8.300,00 kuna. Banka u niti jednom trenutku nije pomislila da osjetno smanji kamatnu stopu kao sto se radilo u drzavama u okruzenju. Moja i zenina placa je pala i jedino sto smo mogli napraviti je spakirati kofere i preseliti se negdje gdje cemo moci zaradjivati vise nego sto trosimo. I mislim da je to vrlo lose za Hrvatsku, jer umjesto da su u domovini ostala dva dipl.ing-a koja rade i pune drzavni proracun, imaju nekretninu koja se koristi i dvoje djece koje ce u jednom trenutku zauzeti njihovu poziciju u ekonomskom smislu, sada je jedino ostala uplata od 1.000,00 eura na bankovni konto slijedece 23 godine i nekretnina koja ce se frknuti dalje prvom mogucem kupcu.

N'dugu's Avatar
    Banke se uvijek prave grbave, jer se pozivaju na "bezlične zakone tržišta", "nevidljivu ruku"... no, čovjek koji je predvidio financijsku krizu također je u svojim modelima pokazao da banke imaju ključnu ulogu u cijelom sustavu. Zapravo, one su ta "ruka", u mnogo slučajeva. Ovo što kažeš, da ćete se iseliti, izravno je možda posljedica djelovanja ljudi koji su donosili odluke u bankarskom sektoru. Sada opet "mute vodu" i tvrde preko "uglednih analitičara" da će, ako se ukine valutna klauzula za švicarce odjednom biti puno kuna kojih će se htjeti riješiti, pa će to stvoriti pritisak na tečaj koji se neće moći obraniti, i, uglavnom, mogli bi popušiti svi ostali koji imaju kredite u drugim valutama nakon devalvacije kune. A s druge strane opet prijete da će kamate na euro pasti na nulu, dok će na kune dramatično skočiti, jer neće biti dosta kuna. Što raditi? Ja bih ipak mijenjao kune u devize, a ne obrnuto, jer samo budala vjeruje da će zaraditi na kunama iza kojih stoji trulo hrvatsko gospodarstvo.

N'dugu's Avatar
    Bankama ide sve gore. Navode da će im dobit biti manja za 2/5 od onoga na što su inače navikle. Stigli su crni dani za banke i bankare. neće si kupiti novog Audija s razmakom osovine od 2894 mm, nego samo polovni Mercedes E klase. Uzrok?

Novi zakon potrošačkom kreditiranju (ZPK)

Banke imaju osam razloga protiv ovog zakona.

1. konačni prijedlog zakona ne poštuje ustavno načelo trodiobe vlasti,

2. prijedlogom se 'de facto' devalvira Zakon o obveznim odnosima i postojeći Zakon o potrošačkom kreditiranju,

3. bez ustavnopravnog opravdanja retroaktivno se intervenira u
    sklopljene ugovore,

4. bez ustavnopravnog opravdanja Prijedlog ograničava poduzetničku slobodu,

5. članak 11.a st.5 višestruko je diskriminatoran - stavlja u nejednak položaj štediše (kreditore) i dužnike,

6. prijedlog diskriminira ne samo zajmoprimce u jednoj valuti u odnosu na zajmoprimce u drugim valutama, nego stavlja u nejednak položaj i dužnike u istoj valuti, ovisno o slučajnim okolnostima u vrijeme sklapanja ugovora o kreditu,

7. prijedlog je neprovediv i to na način da teret neprovedivosti pod prijetnjom prekršajnih sankcija stavlja samo jednoj ugovornoj strani, kreditoru, što je samo najzornija ilustracija višestruke neustavnosti Prijedloga,

8. ograničavanje kamatnih stopa suprotno je praksi EU i preporukama EK te vodi do nestanka određenih kreditnih proizvoda i posljedično dio populacije potiskuje na sivo tržište.

Ako se ispusti većina načelnih i u sluštini nedokazivih primjedbi, odnosno blablabla, poanta je, zapravo, u onom RETROAKTIVNO. I u kojem slučaju bi se zakon primijenio "unatrag" na već sklopljene ugovore, čime bi banke ostale bez konkretnih para.

N'dugu's Avatar
    Evo sada opet novog obrata u situaciji - banke se nagodile s Linićem i štedišama u francima da zajebu sve ostale.

http://www.jutarnji.hr/rate-u-svicar...-nize/1141163/

Linić ispada tu nekakav Superhik koji otima bogatim bankarima i daje sirotim štedišama, a banke zauzvrat neće podnositi prijedlog za ocjenu ustavnosti zakona. Jer bi inače bio poništen, budući da diskriminira štediše u svim ostalim valutama.

član
    Netko je pustio vuka u tor sa ovcama i zatvorio vrata.

Čini mi se da naša zemlja doslovice nema nikakvu ekonomsku politiku. Samo monetarnu koju je onaj mucavac temeljio na zamrzavanju odnosa euro - kuna. Dalje od toga nije išao, a i sad se ne ide.
    S druge strane nemaš nikakvu regulativu cijena na tržištu. One rastu kako se komu svidi pod motom da je tržište slobodno i da su cijene rezultat odnosa ponude i potražnje. Mi smo izgleda svjetionik liberalnog tržišta.

Dobiješ plaću. Od toga pola ide za kredit, trećina za hranu, trećina za mobitel, a ostatak za režije koje su se popele do neba. Za oporavak su potrebni kupci, a tko će, i s čim, kupovati?

N'dugu's Avatar
    Quote Originally Posted by servantes View Post
    Netko je pustio vuka u tor sa ovcama i zatvorio vrata.

Čini mi se da naša zemlja doslovice nema nikakvu ekonomsku politiku. Samo monetarnu koju je onaj mucavac temeljio na zamrzavanju odnosa euro - kuna. Dalje od toga nije išao, a i sad se ne ide.
    S druge strane nemaš nikakvu regulativu cijena na tržištu. One rastu kako se komu svidi pod motom da je tržište slobodno i da su cijene rezultat odnosa ponude i potražnje. Mi smo izgleda svjetionik liberalnog tržišta.

Dobiješ plaću. Od toga pola ide za kredit, trećina za hranu, trećina za mobitel, a ostatak za režije koje su se popele do neba. Za oporavak su potrebni kupci, a tko će, i s čim, kupovati?
    To je zaista ogavno. Sjećam se kad su prodali Plivu. Čović, Sanader i Žužul - trio fantastikus iz Verone. Prvo je otišla američkom Barru. To je proslavljeno kao velik uspjeh, jer će "strateški partner" razvijati kompaniju. Nakon toga ju je prodao izraelskoj TEVI koja radi generike i ne treba joj poduplano istraživanje i razvoj. Sad je više nema, samo je dućan za tevinu robu.

Čović je prije toga tri puta dobio nagradu "zlatna kuna". Za najbolju firmu.
    Malo mu je pomogao i Sumamed, kojem je netom prije prodaje istekao "copyright".

Roha je slavljen godinama kao najbolji guverner HNB-a svih vremena. Otkrilo se da je malo sklon rastrošnosti, da njegovi službenici imaju velike plaće, ali što ćeš... kad je tako nadaren, moraš mu dati. Za genija nijedna cijena nije prevelika. Onda se otkrilo da nešto muti s Todorićem. Pa je malo razmišljao bi li u politiku ili ne bi, pa otišao. Na vrhuncu slave koja je jedva bila malo pomućena. Nakon toga - ode sve u p.m., doduše kuna je još stabilna, ali u tome i jest sva nesreća. Trebalo ju je prije rušiti pa makar se rušilo i sve skupa s njom. Uvozni lobi nas je ugušio i nećemo se oporaviti još 20 godina....

+ Reply to Thread

Tags for this Thread