Čini se da Drago Pilsel misli da postoji.

http://www.ostali.org/?q=vijesti/dra...-%C5%BEivot-za

Čitamo već u podnaslovu kako on kaže "bilo me je SRAM da ostanem po strani..."
Iz ovoga se da zaključiti da građanska hrabrost dolazi u jednoj mjeri iz osjećaja srama, stida zbog nereagiranja na nepravdu ili pred ljudima koji su za pravdu, slobodu, ljudska prava i druge vrijednosti građanskog društva dali puno više od nas.

Pilsel ispravno zaključuje da je građanska hrabrost danas jednako potrebna u zemljama uređene Europe (zapadne), kao i u tranzicijskim i južnim europskim zemljama, jer "velike korporacije, kao da smo u XIX. stoljeću u najgoroj fazi kapitalističke revolucije, kada su djeca ostajala slijepima u rudnicima Engleske, Škotske i Walesa, provode žestoku neoliberalnu zločinačku doktrinu u kojoj stradava, ponajprije, srednja klasa."

Time je PIlsel ispravno zaključio da se građanska hrabrost ne može automatski pripisati (danas uglavom neoliberalnoj) EU, iako je pojam građanske hrabrosti došao sa zapada. Uostalom, ljudi koji su iskazivali tu hrabrost (M.L.King i drugi) nagrabusili su jednako na tom "uređenom" zapadu, kao što bi i na "neuređenom Balkanu". Čak su i bolje nagrabusili tamo gdje postoji uređeni i organizirani otpor države koja štiti moćnike nego što bi možda ovdje, gdje moćnika ima manje, a ljudi nisu tako poslušni.

Pilsel nas upozorava i ne potrebu njegovanja kulture solidarnosti. To znači da se ne brineš samo za svoje dupe, nego da reagiraš i kada je ugroženo tuđe ili čitavih skupina, pa kada ti i nisu ideološki i klasno bliski, radi obrane zajedničkog prava na slobodu i pravednost. Obično se kaže: "došli su po Židove i nije me bilo briga jer nisam Židov, došli su po komuniste i nije me bilo briga jer nisam komunist... na kraju su došli po mene i nije više bilo nikoga da reagira za mene".

Čak i da ne dođu nikada po tebe, kako se može biti štakor koji se skriva u rupi dok druge odvode na stratište ili još i trljajući ruke zato što se s tim ljudima politički ili ideološki ne slažeš? Meni je to gadljivo i to ne iz ikakvih ideoloških razloga, nego jer je takvo ponašanje, jednostavno, odvratno, jer je lišeno plemenitosti i ljudskosti. Ljudsko biće bez plemenitosti i ljudskosti je - smeće od čovjeka.