+ Reply to Thread
Results 1 to 2 of 2

Thread: U kojoj mjeri medij diktira umjetničko djelo, a koliko je to isključivo stvar autorske osobnosti

N'dugu's Avatar
    size="tall"

U kojoj mjeri medij diktira umjetničko djelo, a koliko je to isključivo stvar autorske osobnosti

Za početak, jedan citat:

Svakako, originalna umjetnička ličnost je ona koja izraava ono neto intimno neopisivo u samoj sebi. No, ako tema ne ograničava umjetničku osobnost u izraavanju, onda medij to sigurno u jednoj mjeri čini, odnosno, rekao bih, određena unutranja stanja se ponekad bolje daju izraziti kroz isti medij, kao to su - npr. u slučaju slikarstva - određene tehnike (ulje, akvarel, kola...) ili općenitije uzevi u audiovizuelnim umjetnostima - opera, teatar, film, animirani film, balet...

Ili instalacija, kao u ovom primjeru.

Pitam se, u slučaju da dvije različite ličnosti biraju iste ili slične teme i medije, da li odabir istih ili sličnih medija ili čak i sličnih tema kod različitih umjetnika ili umjetnica ukazuje na određenu submisivnost jedne umjetničke ličnosti drugoj, ili je pak riječ o tome da se obje ba na isti način moraju izraziti.

N'dugu's Avatar
    Ba sad opet mislim o Charlesu Billichu. Vjerojatno taj čovjek, budući da je likovne struke, zna puno vie od mene o tome. Moda je vidio puno vie slika od puno vie umjetnika i pročitao puno vie likovne teorije od mene. I sve je to upregao u kola jeftinog hrvatskog nacionalizma. Stvarno ti dođe ao, ono, ba teta da toliko znanje propada za toliko bijednu svrhu. Mora da je to ipak stvar osobnosti, a ne medija.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread