+ Reply to Thread
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 11 to 20 of 50

Thread: Moe li čovjek spoznati razmjere vlastite tatine?

N'dugu's Avatar
    Ovo bih uzeo kao vrhunski primjer taštine: glumiti nekoga zato da bi kasnije insinuirao da taj netko glumi - nikog drugog do tebe. Uzmimo naše političare - Nadan, Sanader, Tuđman... svi su rolepleyali na Tita, da bi valjda kasnije tvrdili da Tito glumi njih??? Tito je bio hohštapler koji nije glumio nikog. Možda nekog poljskog grofa. I zato je Tito ostao nedostižan uzor taštine od kojeg se svi odmjeravaju, a s druge strane i predmet krajnje mržnje onih koji su mu bili zavidni ili su od njega pretrpjeli nekakvu štetu. Slično je u SAD-u s JFK-om. Svi se prema njemu orijentiraju, od Clintona, pa onda Obama prema Clintonu, obojica prema Mandeli... a prema kome se Mandela orijentirao? Prema Che-u? A Che? Prema nikome. Bio je prirodno životinja. Taština je nekakav iracionalan moment u racionalnom, dok je antiteza taštini racionalno u iracionalnom. Biti racionalna životinja, to je pobjednička formula, alfa mužjački kompleks, dok je biti iracionalan čovjek ono što preostaje beta kopiketovima kao slabašna utjeha za vlastitu "naravnu" neadekvatnost.

Usput, razmišljam si o ovom - može li se o nečijoj krivnji odlučivati na referendumu? Ili deliberativno demokratski? Kako bi bilo da o krivnji Đure Brodarca odlučujemo na referendumu. Ako većina Hrvata izađe i kaže da nije kriv - nevin je on. Kao i Pavelić. I Tito. Sve samo nevini ljudi. Zločina u Sisku nije bilo, jer je tako odlučeno referendumom, a i jednom delibarativnom metodom su ljudi zaključili da je bolje da tih zločina nije bilo. No, u ostatku svijeta ne deliberiraju tako. Tim gore po njih.

Dakle, o zločinu se ne bi moglo demokratski debatirati. Moglo bi se o propisima po kojima se određuje što je zločin i što je adekvatna kazna za zločin, a onda bi se moglo i o oprostu. Ali o zločinu se ne može retroaktivno. Može li se kazna retroaktivno ublažiti? Ako bi se naknadno unio zakon o aboliciji, oprostu, moglo bi se i to učiniti. Mogli bi se, teoretski, abolirati Đuru Brodarca za zločine u Sisku, jer je bio rat i bilo je "normalno" činiti te stvari. Ubijati bogatije Srbe i uzimati im imovinu. Jer su bili snajperisti i "čedomirima" su (zna se, sigurno) dojavljivali hrvatske položaje. I baš su ti bogatiji to najviše činili, siromašnima nije bilo stalo da dojavljuju. Logično. Jer nisu imali zašto biti opljačkani, a bogate je baš rajcalo da izazivaju, kako bi ostali ubijeni i bez imovine. Tako razmišljajući, mogli bismo doći do jednog krasnog pravnog sustava. No, pitanje oprosta također povlači i pitanje motiva. Uzmimo, Pussy Riot su oslobođene naknadno, budući da je sud utvrdio da se nije ocjenjivalo i pitanje motiva za njihovo remećenje javnog reda i mira, vrijeđanje moralnih osjećaja... ako se ispostavi da je motiv jak, može biti da i nema krivnje. Na primjer, u samoobrani krivnje nema, svatko ima pravo na samoobranu. I u prekoračenju samoobrane postoji određena olakotna okolnost koja umanjuje krivnju.

U ovom slučaju, izgleda da većina smatra da bih ja - recimo u slučaju zašto sam permabaniran - djelovao tako iz taštine, ili iz povrijeđenog ega. Nitko ne uzima mogućnost da bih tako djelovao radi samoobrane ili obrane drugih od mogućih zlikovaca u našoj sredini. To nitko ne uzima kao mogućnost, jer očigledno svi se pokrivaju ušima kad drugi rade zlo - ustašuju, dižu ruke na hitlergruss, kradu, varaju... da ne bi najebali. Tko radi drugačije, mora da je jako tašt ili misli da je neranjiv, kao oni američki Indijanci koji su imali hamajlije oko vrata i bili uvjereni da ih metak ne može ubiti.

član
    Quote Originally Posted by N'dugu View Post
    to se tiče tatine, da se vratim temi, sjećam se da je Dostojevski lijepo u liku Karamzina u Bjesovima opisao svojeg arcineprijatelja Turgenjeva... Oni su se svojedobno častili otprilike kao Raos i Tvrko Zane AKA Branimir Donat u DRK-H ili sada Raos i PEN-ovci, glede rodno-pederske ideologije. Dostojevski se na taj način izrugao tatini Turgenjeva, dok se s druge strane pojavila i njegova socijalna kritika ljudi kao to je bio Tolstoj, grof koji ima dosta vremena da pie i objavljuje jer je - bogat. To i jest jedan osnovni problem, to miljenje i stvaranje zahtijeva određena financijska sredstva, a kada ih nema ili si stalno u nekoj poziciji crkvenog mia koji mora neto icati i moljakati, prekovremeno raditi da bi uopće ostao, tatina se drastično smanjuje. Znači, mislim da elitizam pogoduje nastanku tatine, kao i mogućnost ivota bez grčevite borbe za opstanak. Jasno, alternativa tatini je kronično nezadovoljstvo, koje je na kraju kod Dostojevskog kulminiralo nekakvim vjerskim zanosima i veličanjem "majčice Rusije". Mogu slično primijetiti i kod nas, da ljudi koji, recimo, ne mogu dobiti posla od Jovanovića kao ministra znanosti postaju sve vie obuzeti vjersko-nacionalističkim zanosima, eljom da se predaju za taj neki "vii cilj" od običnog pojedinačnog individualiteta, da im to na neki način jača osjećaj samopotovanja i vlastite vrijednosti koji ne mogu imati s obzirom na vlastita mrava primanja ili poniavajuće okolnosti u kojima preivljavaju. Ali to je isto neka zamka, zapravo. Takvi ljudi oslobađaju u sebi neke ivotinjske nagone, koji mogu u jednom času prerasti i u ono to zovemo "faizam", a i ne moraju, ali zapravo oslobađanjem od sebe i svojeg individualiteta i stavljanjem na oltar vjeri i domovini ne rjeavaju osnovni problem, to je taj individualitet uopće i čemu slui. Opet nastaje identifikacija s nekim velikim, vrhovnim ciljem, samo zato da bi se čovjek oslobodio neugode vlastite slobode i izbjegao samoubojstvo, ludilo ili neto treće. Iz svega toga moe se nazrijeti samo zaključak da sam čovjek nije dovoljno vrijedan da se drugi čovjek zaloi za njega. Čovjek nije dovoljno vrijedan. Čovjek je smeće. A i sam čovjek je onaj tko tako zaključuje, pa u nekim "viim", kolektivnim stvarima trai zamjenu za čovjeka, pa makar se ti kolektiviteti ipak u konačnici opet svode na puno malih ljudi na kupu.
    to misli? Da li je Robinson Crouso mogao biti tat, ili tek onoga trena kad je u njegov ivot uao Petko.
    P.S. ako je doputeno, zahvaljujem na podrci Paku P., Florine, Druidu, F. Chiefu, blue bird, pa u jednoj mjeri i Apemantu (ako tu nikakve podrke nema, ispričavam se unaprijed, ali određenu toleranciju u njegovom slučaju smatram već nekim vidom podrke ). Ostale ću izbrisati iz svojeg srca, jer tamo ne zasluuju biti. Donekle mi je jedino ao za alimom i Sanjom.
    Ne znam o čemu se radi i zato ti treba uopće podrka. Moda zbog tvog eruditskog obrazovanja gdje ljude jednostavno zasipa mnotvom ideja i činjenica. Treba sve to provakati, a to zahtjeva vrijeme i rad. A kad sjedne pred monitor, kome se radi.
    Ti si mjera mog neznanja, premda moram priznati da sam mnotvo stvari zaboravio. Ljudi koje si spomenuo su samo simpatični i nita vie. Kad shvatim da sam od njih stariji u prosjeku preko dvadeset godina, nemam im to zamjeriti. Oni jo uvijek vjeruju u autoritete. Krvnik od kojeg nijednu ozbiljnu rečenicu nisam vidio, pogotovo u filozofiji, ili neki drugi (ne i netko drugi koji se zaista pokuava "baviti" filozofijom) kojima forum slui za liječenje vlastitih frustracija.
    Sve u svemu nije vrijedno spomena.

N'dugu's Avatar
    Quote Originally Posted by servantes View Post
    Što misliš? Da li je Robinson Crouso mogao biti tašt, ili tek onoga trena kad je u njegov život ušao Petko.

Ne znam o čemu se radi i zašto ti treba uopće podrška. Možda zbog tvog eruditskog obrazovanja gdje ljude jednostavno zasipaš mnoštvom ideja i činjenica. Treba sve to prožvakati, a to zahtjeva vrijeme i rad. A kad sjedneš pred monitor, kome se radi.
    Ti si mjera mog neznanja, premda moram priznati da sam mnoštvo stvari zaboravio. Ljudi koje si spomenuo su samo simpatični i ništa više. Kad shvatim da sam od njih stariji u prosjeku preko dvadeset godina, nemam im što zamjeriti. Oni još uvijek vjeruju u autoritete. Krvnik od kojeg nijednu ozbiljnu rečenicu nisam vidio, pogotovo u filozofiji, ili neki drugi (ne i netko drugi koji se zaista pokušava "baviti" filozofijom) kojima forum služi za liječenje vlastitih frustracija.
    Sve u svemu nije vrijedno spomena.
    Naravno, Petko je pripomogao, ako ne i omogućio Robinsonovu taštinu. Ja mislim da je moj djed s mojom bakom tako i proživio. Ona je bila njegov "Petko" i njemu je to bilo sasvim dovoljno. Makar, i neki su ga drugi ljudi respektirali, premda bitno manje.
    Tu postoji jedan "pigmalionski" motiv, jer Robinson Petka stvara "od nule", stvara ga kao civiliziranog čovjeka, a pri tome mu oduzima ono po čemu je on poseban. Od Kunta Kinte radi Tobyja a ovaj je još i zahvalan na tome... Mora da se ljudima u Hrvatskoj taj roman sviđa jer ih nečim podsjeća na naš mentalitet.

Mene na Hrvatsku podsjećaju Guliver i liliputanci. Ali budući da je to ionako ciljano politička alegorija, zapravo je pomalo deplasirano, dok Robinson Crusoe nije tako izravno politički mišljen.

Zapravo, sad bi bilo bez veze da kažem "nije mi potrebna podrška", ali zapravo i nije meni potrebna. Potrebna mi je zbog njih, da osvijeste da je ponekad potrebno osobno se založiti za nešto da bi bio u punom smislu čovjek. Ne bih htio da se netko zalaže za mene osobno, nego za načelo... koje se danas-sutra može i na njemu slomiti. I sad, enky zna da sam ja dao neko svoje mišljenje o tome, ali to nije zapravo lijepo i govori više o mojoj frustraciji situacijom. Naime, istaknuo sam pretežno negativne strane likova na Filozofiji, a pozitivne sam namjerno zanemario. Primijetio sam da i oni uglavnom tako postupaju. Za razliku od tebe, koji si kadar primijetiti i neku moju pozitivnu stranu (npr. obrazovanost ili nešto drugo), a da te to priznanje ne ugrožava kao osobu. A ne radi se o nekim ciljanom laskanju kako neki rade da bi izvukli neku korist ili sebi olakšali odnose s nekim ljudima. To je, dakle, problem tih frustracija i kompleksa. Zašto su te mlađe generacije tako frustrirane i iskompleksirane? A nisu uopće tako glupi i loši ljudi. Mora biti da nisu nikada doživjeli ponos zbog ostvarenja. Pa pogledaj, mi smo možda vidjeli jedan period u kojem je čovjek mogao biti ponosan jer dolazi iz ove zemlje (ili bivše), a rođeni u posljednjih 35 godina su doživjeli jedino razdoblje krize i propadanja. Njihov cijeli mentalni sklop je formiran u kontekstu krize i propadanja, a napredak im je potpuno nepojmljiv. Sjećam se nekog predavanja o Cervantesu gdje se tumačilo da je i on živio u takvim vremenima, u vrijeme ratova u Nizozemskoj i slično, kad je moć Španjolske počela opadati i kada su sitni plemići bili tako siromašni da su imali rupe po svim dijelovima odjeće koje su morali prikrivati, posebno namještati odjeću tako da se te rupe ne vide ili je krpati na razne načine. U takvim periodima ljudi postaju ili jako idealistični ili cinični i prizemni, postanu ili Don Kihot ili Sančo. Ispada da smo mi ovdje skupa s enky donkihoti, a tamo su ostali sančopanse s tendencijom izrugivanja svega i svemu, bez i truna nekog idealizma ili s ideologiziranim uvjerenjima tipičnim za mlađe ljude. To mi je nekako perverzno. Da stariji ljudi imaju ideale, a mlađi su cinici. Al eto, prije se vjerovalo da će svijet biti bolji, sada je prilično jasno da neće... nego sve gori i gori, u skladu s time mijenjaju se i svjetonazori i uvjerenja...

N'dugu's Avatar
    Kod nas u Zagrebu su uveli digitalne ekrane koji pokazuju kada dolazi tramvaj. Sada su im uključili i razglas. Vrlo je glasan. Možeš čuti od rana jutra kako te robotski ženski glas u jednom ledenom samodopadnom stakatu obavještava "dolazi tramvaj linija x, smjer xyz"... to ti je inače jako važno dok spavaš, da znaš da ti tramvaj stiže u blizini... Mislim si - koja je to taština u Bandića. Sve se raspada, a on radi razglas za tramvaje i još fontana za 24 milijuna kuna ili možda i eura. Pa se pitam, to mi djeluje kao neki scenarij nakon 3. svjetskog rata u kojem neutronske bombe pobiju tiho cijelo stanovništvo, ali strojevi i dalje funkcioniraju, fontane prskaju, samo nema nikog da ih gleda, svi su pocrkali, možda i od gladi... U Italiji dižu bunu, Garibaldi opet jaše, samo da bi odvojio Italiju od EU, a ne da bi je ujedinio, a mi na ledenih minus 5 stupnjeva gledamo kako da se još malo "osvježimo" na mramornom podiju uz par šmrkova. A jebate, stvarno smo ludi...

član
    Naravno, Petko je pripomogao, ako ne i omogućio Robinsonovu tatinu. Ja mislim da je moj djed s mojom bakom tako i proivio. Ona je bila njegov "Petko" i njemu je to bilo sasvim dovoljno. Makar, i neki su ga drugi ljudi respektirali, premda bitno manje.
    Tu postoji jedan "pigmalionski" motiv, jer Robinson Petka stvara "od nule", stvara ga kao civiliziranog čovjeka, a pri tome mu oduzima ono po čemu je on poseban. Od Kunta Kinte radi Tobyja a ovaj je jo i zahvalan na tome... Mora da se ljudima u Hrvatskoj taj roman sviđa jer ih nečim podsjeća na na mentalitet.

Mene na Hrvatsku podsjećaju Guliver i liliputanci. Ali budući da je to ionako ciljano politička alegorija, zapravo je pomalo deplasirano, dok Robinson Crusoe nije tako izravno politički miljen.
    Znači za tatinu je potrebno dvoje. Ja i moje "ogledalo". Ali, zar to nije onda primjer nevjere u sebe. Ja sam sebi nisam dovoljan da oderedim vlastitu vrijednost, prema sebi, nego mi treba netko drugi kao mjera moje vrijednosti, jer ja sam toliko frustiran to sam sebi ne mogu izmjeriti vrijednost. Naravno "mjera" nikada ne moe biti original, zar ne?
    Ispada da smo mi ovdje skupa s enky donkihoti, a tamo su ostali sančopanse s tendencijom izrugivanja svega i svemu, bez i truna nekog idealizma ili s ideologiziranim uvjerenjima tipičnim za mlađe ljude. To mi je nekako perverzno. Da stariji ljudi imaju ideale, a mlađi su cinici. Al eto, prije se vjerovalo da će svijet biti bolji, sada je prilično jasno da neće... nego sve gori i gori, u skladu s time mijenjaju se i svjetonazori i uvjerenja...
    Iskreno, meni su oni uglavnom dosadni. Pomalo frustrirana bratija koja nema gdje gubiti vrijeme već na ispraznim razgovorima. Ali, njima je to potreba i to potujem.
    Mene vie smeta to su tako specijalizirani, usmjereni i ploni. Imam dojam da ne čitaju knjige iz guta već im one samo slue kako bi se pokazivali pred javnoću. Liče pomalo na iskaznicu knjinice koju je Radovan III nosio u pednjem prozirnom depiću od koulje da svi vide kako on čita knjige. Ako netko drugačije misli uniti ga. Pri tome nije bitno da li je on u pravu. Bitno je dokazati da oni nisu u krivu.
    Ne vidim u njima onu iskru čuđenja prema ivotu, prefinjenosti, traganja za istinom,.....
    Međutim, ljudi su kao jabuke. Zriju.
    Kad prođu pedesetu drugačije će razmiljati.

Mislim da tebi ne treba podrka.

član
    Kod nas u Zagrebu su uveli digitalne ekrane koji pokazuju kada dolazi tramvaj. Sada su im uključili i razglas. Vrlo je glasan. Moe čuti od rana jutra kako te robotski enski glas u jednom ledenom samodopadnom stakatu obavjetava "dolazi tramvaj linija x, smjer xyz"... to ti je inače jako vano dok spava, da zna da ti tramvaj stie u blizini... Mislim si - koja je to tatina u Bandića. Sve se raspada, a on radi razglas za tramvaje i jo fontana za 24 milijuna kuna ili moda i eura. Pa se pitam, to mi djeluje kao neki scenarij nakon 3. svjetskog rata u kojem neutronske bombe pobiju tiho cijelo stanovnitvo, ali strojevi i dalje funkcioniraju, fontane prskaju, samo nema nikog da ih gleda, svi su pocrkali, moda i od gladi... U Italiji diu bunu, Garibaldi opet jae, samo da bi odvojio Italiju od EU, a ne da bi je ujedinio, a mi na ledenih minus 5 stupnjeva gledamo kako da se jo malo "osvjeimo" na mramornom podiju uz par mrkova. A jebate, stvarno smo ludi...
    To nije problem tatine. "Bandići" mogu funkcionirati samo na takav način i nikako drugačije. Nekad prolazi, nekad ne prolazi. Postavlja se pitanje zato to kod nas prolazi?

N'dugu's Avatar
    Znači za taštinu je potrebno dvoje. Ja i moje "ogledalo". Ali, zar to nije onda primjer nevjere u sebe. Ja sam sebi nisam dovoljan da oderedim vlastitu vrijednost, prema sebi, nego mi treba netko drugi kao mjera moje vrijednosti, jer ja sam toliko frustiran što sam sebi ne mogu izmjeriti vrijednost. Naravno "mjera" nikada ne može biti original, zar ne?

Iskreno, meni su oni uglavnom dosadni. Pomalo frustrirana bratija koja nema gdje gubiti vrijeme već na ispraznim razgovorima. Ali, njima je to potreba i to poštujem.
    Mene više smeta što su tako specijalizirani, usmjereni i plošni. Imam dojam da ne čitaju knjige iz gušta već im one samo služe kako bi se pokazivali pred javnošću. Liče pomalo na iskaznicu knjižnice koju je Radovan III nosio u pednjem prozirnom džepiću od košulje da svi vide kako on čita knjige. Ako netko drugačije misli uništi ga. Pri tome nije bitno da li je on u pravu. Bitno je dokazati da oni nisu u krivu.
    Ne vidim u njima onu iskru čuđenja prema životu, prefinjenosti, traganja za istinom,.....
    Međutim, ljudi su kao jabuke. Zriju.
    Kad prođu pedesetu drugačije će razmišljati.

Mislim da tebi ne treba podrška.
    Zapravo treba troje. Superego - ego i id. Trebaš onu zamišljenu točku od koje odmjeravaš sebe i onoga koji će se odmjeravati prema tebi. Ali ovo prvo je izraženije u prvoj polovici života, kad čovjeku imponiraju nekakvi autoriteti. Nakon određenih godina vlastitog života spoznaje se da je ta točka prilično šuplja, ali iza sebe je čovjek već ostavio neki trag, kao kad puž golać ostavlja sluzavi trag iza sebe, koji može biti onako proziran i davati odbljesak, kao neko ogledalo, i onda čovjek sebe može lijepo vidjeti kao svoj trag, ogledati se u njemu. Što je još zanimljivije, naći će se i oni koji idu tim tragom i ogledaju se u njemu. Ne vide da to puž ide ispred njih, nego se njima čini da je valjda orao, kondor, neka užasno brza životinja, samo zato što još nisu prošli svoj put i ogledali se u njemu. Ima i onih koji će odmahnuti svojim sluzavim rogovima i reći "ah, pa to je samo neki stari puž", a ne vide da i njihova vlastita brzina ukazuje na jednako ili veće ograničenje. Tako je valjda i s knjigama. U jednoj dobi života su autoritet i nešto čime se može zabljesnuti, pokazati iskaznicu geparda da ne bi shvatili da si puž. Možda upali. U drugom su opterećenje, ali čovjek spoznaje da su i autori tih knjiga jednako puzali svijetom i počinje ih doživljavati kao prijatelje. Kao kad se na šanku kafića nalaktiš i naleti neki dragi prijatelj pa nešto bulazni. Nije nešto iz čega se može spoznati svijet, ali se može spoznati realnost tog jednog čovjeka, koji je ipak i sam po sebi jedan cijeli svijet. Bilo bi ipak previše sumorno da smo svaki u svojem tunelu, kao gujavice u zemlji, i da nam se putevi nikad ne isprepletu i ne ukrste, ili da nema nikakve mogućnosti da se iz jednoga tunela prijeđe u drugi. Svrha je gujavice da rahli zemlju. Koja je naša? Nema je. U nedostatku bolje svrhe, ljudi izmišljaju svoju svrhu, grade taštinu. Koliko se čini, svrha je jednostavno - biti tu i sada, jer nitko drugi to ne bi mogao (ili ne bi mogao bolje). Je li njima "svrha" biti na forumu? Kažeš da je to više potreba kojom se sanira neki defekt u karakteru. Ali mora da postoji i svrha, koja nije možda osviještena. Biti na forumu, biti u neko određeno vrijeme na forumu, kao svrha života. Rahliti postovima prazninu u cyberprostoru. Da, vrlo uzvišeno. Sancho Pansa bi rekao da od toga nema kruha. Don Kihot bi se zgražao, jer nema vjetrenjača koje treba napadati. Na forumu permabaniraju one koji napadaju vjetrenjače. Ali zato oni sami tamo klepeću kao vjetrenjače, koje ne proizvode kruh i ne daju struju. Samo tako, jer to mogu. Tko kaže da parni strojevi moraju pokretati vlakove. Dobar klip može poslužiti i kao vibrator ili neka druga igračka. Tako i forum, to je igračka, kao kad mačka natjerava klupko ili kad pas grize gumenu kost i vježba zube. Uvijek sam se isto pitao zašto to rade. Mora da im je genetski programirano. I čovjek je isto programiran svojim genima, a oni koji su pročitali taj program fino zarađuju na tome dobacujući nam klupka i gumene kosti da se igramo i financiramo. Jer još nije izmišljen stroj koji proizvodi smisao života, a ovo rahljenje zemlje poput gujavica (vrlo korisna životinja inače, jer omogućava rast biljaka) vjerujem da većini ljudi nije dovoljno inspirativno. Trebaju im autoriteti za koje će polomiti kosti drugima. I tu sad dolazi pitanje koliko je čovjek sebe izgradio da može razlikovati istinu autoriteta od autoriteta istine. Tu je negdje ta fina granica na kojoj se može izmjeriti nečiji humanizam ili sirovost.

N'dugu's Avatar
    To nije problem taštine. "Bandići" mogu funkcionirati samo na takav način i nikako drugačije. Nekad prolazi, nekad ne prolazi. Postavlja se pitanje zašto to kod nas prolazi?
    Ja sam baš čuo, kad je Bandić ponovo izabran, da će u ovom mandati dati sve od sebe da nešto ostane iza njega, kao spomenik njegovoj vladavini. Procurilo valjda od bliskih suradnika. Koliko se vidi, za sada su to fontane. Ali da ima više novaca, gradio bi i piramide. Jer tako ti ljudi funkcioniraju, gastarbajteru je na kraju balade ipak bilo najbitnije da kupi što skuplji mercedes kojim će se vozati po svojem selu, a Bandiću su fontane. Svakom nešto. Jedan Berlusconi je puno prefriganiji, on je sebi stvorio korupcijski raj na zemlji u kojem će sam uživati, a što će drugima ostati nakon njega - nije ga ni briga. Prosto ti nekad dođe žao Bandića da je toliko iskompleksiran ili ima toliku potrebu za odobravanjem i divljenjem ljudi. On to zaista ima u sebi, a ljudi pogrešno smatraju da je riječ o "radišnosti". I odobravaju tome, dok se neki zgražaju i dok god se zgražaju on mora i dalje raditi, dokazivati da su bili u krivu. Najbolji način za riješiti se Bandića bio bi da mu se kaže - bravo, ti si najbolji gradonačelnik svih vremena. A sada idi natrag u svoje selo i pokaži svima to. Dajmo mu i neku plaketu, vodajmo ga po tribinama, banketima, bar neće raditi štetu... a naravno i njegovi "selje" su isto tako kao i on ponosni na sve što napravi. Kao i kad Šimunić igra pa digne desnicu u zrak. To je stvar ponosa - čak! - ne samo obične taštine.

Mislim si, je li taj Berlusconi sretan čovjek? On je taman toliko seljačina da se ne zamara smislom života, ali je i dovoljno rafiniran da u njemu može uživati. Bandić ne može. Previše je seljačina. Seljačini je vrhunac da se napuca janjetine, ne pomaže mu ni milijun dolara da nešto više dobije od života. Evo, da sam malo više seljačina, na primjer kao naš ministar pravosuđa iz Dubrovnika ili kao Banac, sigurno bi mi bilo puno bolje. Oni se ne opterećuju, uzmu pare i uživaju kao lordovi. Što ih briga tko plaća. Kažu nešto odrešito Vivane Reding, kao "mrš, baba!" i onda na kraju popuste za dobru lovu s kojom će se provoditi u društvu engleskih lordova, a ne s cugerima na janjetini uz gangu. I to je filozofija. U prvoj polovici života možeš biti i idealist, a u drugoj cinik i fino to naplaćuješ.

član
    Tu je negdje ta fina granica na kojoj se moe izmjeriti nečiji humanizam ili sirovost.
    Mene najvie smeta to se podcjenjuje vlastito razmiljanje. Velika većina njih ne filozofira (pogotovo nitko drugi) već svaku novu misao provakava na način "ovaj filozof je o tome rekao to i to, onaj to i to, ali to o tome misli nitko drugi to nitko ne zna. Ima izvanredan blog ili to li je to već, a ne filozofira. Meni osobno je svaki moj zaključak do kojeg osobno dođem otkriće bez obzira to su moda tisuće njih prije mene doli do istog zaključka. Mislim da se u tome ogleda ljepota razmiljanja. Imati o svemu svoju vlastitu originalnu misao.
    Uprvo zato, osim tebe, moj najdrai foruma je LIQ.
    Koja logika, koje ideje, koja mata.
    Tome se u neku ruku pribliava alim, ali me kod njega strahovit smeta forma ili način prezentiranja. Podsjeća me na Rudimira Bombardirovića ajaukovskog iz"Registrature", pogotovo kad se počne baviti politikom.

N'dugu's Avatar
    Mene najviše smeta što se podcjenjuje vlastito razmišljanje. Velika većina njih ne filozofira (pogotovo nitko drugi) već svaku novu misao prožvakava na način "ovaj filozof je o tome rekao to i to, onaj to i to, ali što o tome misli nitko drugi to nitko ne zna. Ima izvanredan blog ili što li je to već, a ne filozofira. Meni osobno je svaki moj zaključak do kojeg osobno dođem otkriće bez obzira što su možda tisuće njih prije mene došli do istog zaključka. Mislim da se u tome ogleda ljepota razmišljanja. Imati o svemu svoju vlastitu originalnu misao.
    Uprvo zato, osim tebe, moj najdraži forumaš je LIQ.
    Koja logika, koje ideje, koja mašta.
    Tome se u neku ruku približava alim, ali me kod njega strahovit smeta forma ili način prezentiranja. Podsjeća me na Rudimira Bombardirovića Šajaukovskog iz"Registrature", pogotovo kad se počne baviti politikom.
    Istina, istina... no, zanimljivo je da je obično forma ono što iritira ljude. Na primjer, kod mene ih je iritiralo što pišem velikim plahtama teksta i ne mogu toliko čitati. Onda sam s vremenom naučio kako da se to smanji. Zapravo se radilo o poremećaju zbog previše prevođenja. Kad prevedeš tisuće i tisuće stranica, postane ti sasvim normalno da i tipkaš tisuće stranica. A zapravo je vještina izražavanja u sažimanju i konciznosti misli, te nekim drugim stvarima.

Ako je on Rudimir, a vidimo da je već i Russel, tko je onda Laura? A Ivica Kičmanović? Kumordinar Žorž? Mislim da imam kandidata za Lauru. Kako ono to bude na kraju, pokolju se svi i zapale kuću? LIQ je zanimljiv, istina, makar koji put bude skroz banalan, previše reducira misao i ona postane preplitka. Ali orginalnost pristupa je tu.

P.S. Usput da se zahvalim 'cipalici' na pomoći u odbaniravanju. Budući da je javno objavila da sam njoj trajno na ignore, dakle zapravo "PROTIV", znači da će time animirati većinu normalnih ljudi da budu "ZA". Veću pomoć zapravo i nisam mogao dobiti, evo, skoro i alima uvjerila.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread