+ Reply to Thread
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 21 to 30 of 50

Thread: Moe li čovjek spoznati razmjere vlastite tatine?

član
    Quote Originally Posted by N'dugu View Post
    P.S. Usput da se zahvalim 'cipalici' na pomoći u odbaniravanju. Budući da je javno objavila da sam njoj trajno na ignore, dakle zapravo "PROTIV", znači da će time animirati većinu normalnih ljudi da budu "ZA". Veću pomoć zapravo i nisam mogao dobiti, evo, skoro i alima uvjerila.
    Pogledao sam razlog zato su te banirali.
    Meni je uglavnom bezvezan. Razumijem da se ne moe dopustiti određeni riječnik kao i stavovi, jer je forum javan, ali uprava foruma bi, obzirom na nae tekstove, trebala uzimati u obzir tko je to rekao, na koji način je to prezentirano, i to je u pozadini cijele priče.
    Iz svih tvojih tekstova ne proizlazi da se radi o osobi koja je neonacista, akutno depresivna, neobrazovana i za to greza ili je jednostavno doao na forum rjeavajući svoje frustracije vrijeđanjem drugih ili nekih vrijednosti koje su u neskladu sa drutveno-doputenom komunakcijom.
    Ali, to je tu je. Glavno da su te odbanirali, ili jo uvijek nisu?

N'dugu's Avatar
    Quote Originally Posted by servantes View Post
    Pogledao sam razlog zašto su te banirali.
    Meni je uglavnom bezvezan. Razumijem da se ne može dopustiti određeni riječnik kao i stavovi, jer je forum javan, ali uprava foruma bi, obzirom na naše tekstove, trebala uzimati u obzir tko je to rekao, na koji način je to prezentirano, i što je u pozadini cijele priče.
    Iz svih tvojih tekstova ne proizlazi da se radi o osobi koja je neonacista, akutno depresivna, neobrazovana i za to greza ili je jednostavno došao na forum rješavajući svoje frustracije vrijeđanjem drugih ili nekih vrijednosti koje su u neskladu sa društveno-dopuštenom komunakcijom.
    Ali, što je tu je. Glavno da su te odbanirali, ili još uvijek nisu?
    Pa ono, da... Znači treba stvari sagledavati kroz okolnosti, u onom momentu je bilo dosta forumaša permabanirano i zato je iritiralo kako neki bez po muke koriste prostački jezik i argumentaciju na temi o preminulom Đuri Brodarcu i u biti traže da im se opali "kontra". A moderator se pravio Englez i u takvoj situaciji bilo bi ispravno da ih je sve banirao (na kraju ih je dosta i bilo baniranih na toj temi). Isto tako mi je hipokritski inzistirati na nekakvom "pijetetu" kao razlogu zašto se ne smije na toj temi spominjati 2. svjetski rat ili nešto takvo, a sad vidimo da se na temi o Nelsonu Mandeli povlače isto takve stvari, o njegovom terorizmu, i to još iz pera moderatora. To su čisti dvostruki kriteriji - ako se radi o južnoafričkom crnji može se pričati da je terorist, makar je umro, ali o našem generalu koji je po svoj prilici odgovoran za ubijanje civila se ne smije ništa slično ni spomenuti. A objektivno, Mandela je imao više razloga biti terorist nego Brodarac ubojica civila... Jer su tobože navodili granate, jbt., pa tko je tako lud da navodi granate na grad u kojem se i sam nalazi, morao uz sve biti još i kamikaza. Ne kažem da toga nije bilo, ali su to onda bili stručni ljudi, a ne ovi neki civili kojima je vjerojatno bio navjeći grijeh što su imali više novaca od ostalih sugrađana.

N'dugu's Avatar
    Sve sam bliži razmišljanju da N'dugu tamo treba ostati permabaniran. On za tamošnje admine ima status kojeg imaju Snowden ili Assange - nacionalnog izdajnika kojem neće nikada biti oprošteno, iako je to nešto napravio zbog svoje savjesti ili jer nije mogao drugačije. Mandeli su oprostili jer im je počeo koristiti, a ja ne koristim nikome i nisam nikome bitan ni potreban. Može se odbanirati tek kad stanje svijesti dođe do te razine da se bude oprostilo i nekom Snowdenu, manje-više nikad.

član
    . Mandeli su oprostili jer im je počeo koristiti, a ja ne koristim nikome i nisam nikome bitan ni potreban.
    teta. Ti si jedan od rijetkih koji ima pozadinu za svaku svoju tvrdnju. Većina ostalih samo verbalno glumataju.
    Filozofski, ili si ti prerastao forum ili je on prerastao tebe. Ipak je sve pitanje potreba.
    Ovako prezentirane, tvoje riječi su prvi korak za depresiju.

N'dugu's Avatar
    Šteta. Ti si jedan od rijetkih koji ima pozadinu za svaku svoju tvrdnju. Većina ostalih samo verbalno glumataju.
    Filozofski, ili si ti prerastao forum ili je on prerastao tebe. Ipak je sve pitanje potreba.
    Ovako prezentirane, tvoje riječi su prvi korak za depresiju.
    To je ona dosadna stvar, intelektualno poštenje. Najbolji štos je kad ti ljudi počnu pričati o "čvrstim vrijednostima" i povratku tradiciji, a zapravo ne argumentiraju ništa od toga za što se navodno zalažu. Radi se samo o retorici, blabla. Ali to čak nije više ni zabavno, možda mjestimično duhovito, ali zapravo kad razmisliš radi se o golim interesima i ničem drugom. Nitko ne podiže na noge četvrt milijuna ljudi da nešto potpisuju ako nema jaki interes za to. Nikakva načela, bakrači. S time možeš samo rit obrisati. Ali eto, baš prevodim tekst o tome kako nesigurnost posla, prekovremeni rad, rad na određeno, povremeno, fleksibilno i sva ta sranja utječu na zdravlje, a kako je istovremeno jako bitno da stari ljudi što duže rade, ali eto, oni se razbole, invaliditet je trošak, prijevremena penzija je trošak... Stvar je zapravo dobro naciljana - ljudi shvaćaju da se od njih očekuje da počnu raditi, a oni se uspjeli kod nas razboliti i od nerada, ratovanja, mirovanja... I primaju već godinama invalidske penzije i ratne mirovine dok neki u školstvu prolaze pravo ratno stanje (i to je spomenuto u tom tekstu - zlostavljanje, uznemiravanje na poslu, nasilje nad profesorima u školama), za što dobivaju plaće koje su ekvivalentne nečijim mirovinama, ili čak nešto manje. Ne govorimo sad o povlaštenim mirovinama.

Da, znači najčešći zdravstveni problemi su srčane bolesti, rak, a onda duševna oboljenja, depresija i tjeskoba (anksioznost). Tu smo mi skroz EU - koliko umiru od srca, raka i koliko se gutaju razne tablete, koliko ljudi zbog depresije ispadne s tržišta rada i ostane bez posla... Eto, to je statistika, a statistika pokazuje da će nas biti još manje, radit će se još više.

E, pa ajmo mi sad upregnut žene da rađaju, al ne da bi plaćali za tu djecu, mi ćemo po kladionicama spiskat mirovinu ili plaću u dva dana, a one nek podižu tu djecu koja će vratiti naše dugove, platiti naše mirovine, nas koji imamo niske radne vještine i možemo raditi samo po "nestandardnim" i "nesocijabilnim" radnim vremenima, ako već nemamo takvu sreću da imamo visoke radne vještine u ICT-u gdje i opet moramo raditi vrlo dugo, dugo, za sve manje, manje... jer konkurencija je tu, vreba, ne možeš ti, ima tko će, kao u onom Verhevenovom filmu Showgirls.

Što čovjeku daje psihološku snagu za opstanak? Izgleda da nekima daje forcu što su zlostavljači. Fino im je kad netko zbog njih pati. Onima kojima to nije fino preostaje da imaju dišpeta. Imam ja i dalmatinskih korijena i imam dišpeta. To te može učiniti nestabilnim, a u nestabilnim situacijama te može upravo učiniti stabilnim. Kao kad Ivanišević zapuca asa - to ga vrati u igru, ali kad bi stalno pucao samo aseve bez ikakve druge igre protivnik bi ga izbacio iz ravnoteže pa bi počeo razbijati rekete. U igri se računaju asevi, računaju se i lijepo odigrani pasevi, voleji, izlasci na mrežu. Ovi "retorički" ljudi imaju samo jedno oružje. Volej. Prebace ti iznad glave i misle da su te time dobro zajebali. Ali ne mogu zapucat asa, nemaju muda za izlazak na mrežu, nemaju živaca za dugotrajne pasove. Tako nekako...

N'dugu's Avatar
    Forum se sve više osipa. Hrpa ljudi koja je nekad tamo pisala više ne piše, ostali su samo manijaci koji se zalažu za "čvrste vrijednosti", psihijatrijski slučajevi, branitelji s mirovinama i viškom vremena, šalabajzeri. Ozbiljni ljudi tamo već odavno ne zalaze. Jedan geza je za njih nedostižna jedinica za znanost, Tesla. Većinom se piskaraju gluposti na kokošinjcu, ŽUD-u, Usamljenim srdcima, MK, ŽK i slične pizdarije. Eto, to je stanje nacije, ne govorim to iz taštine, nego jer je tako. Pivo, kozmetika, nogomet, tračevi. Riječ je o potpunom raspadu sustava, dekadenciji, koja se prelama i kroz forume, podsjeća na kraj Rimskog carstva kad su barbari rasturili rimsku vojsku i vojnici više nisu znali kako se drži štit, a kako koplje, a kako mršira. Vidim da si i ti ostao bez svojeg avatara, simptomatično. Nemaš više volje niti za tim, jer što će ti avatar kad se ionako nema čime razlikovati od drugih (kojih nema).

član
    Forum se sve vie osipa. Hrpa ljudi koja je nekad tamo pisala vie ne pie, ostali su samo manijaci koji se zalau za "čvrste vrijednosti", psihijatrijski slučajevi, branitelji s mirovinama i vikom vremena, alabajzeri. Ozbiljni ljudi tamo već odavno ne zalaze. Jedan geza je za njih nedostina jedinica za znanost, Tesla. Većinom se piskaraju gluposti na kokoinjcu, UD-u, Usamljenim srdcima, MK, K i slične pizdarije. Eto, to je stanje nacije, ne govorim to iz tatine, nego jer je tako. Pivo, kozmetika, nogomet, tračevi. Riječ je o potpunom raspadu sustava, dekadenciji, koja se prelama i kroz forume, podsjeća na kraj Rimskog carstva kad su barbari rasturili rimsku vojsku i vojnici vie nisu znali kako se dri tit, a kako koplje, a kako mrira. Vidim da si i ti ostao bez svojeg avatara, simptomatično. Nema vie volje niti za tim, jer to će ti avatar kad se ionako nema čime razlikovati od drugih (kojih nema).
    Ja ipak mislim da se forum ne osipa. Doli su drugi ljudi sa drugim idejama i drugačijim navikama.
    Mi smo dinosauri. Pomalo naivno vjerujemo da jo uvijek postoji potreba za krleijaniskim tipom ljudi, eruditima, filozofima i pjesnicima, s čime nas stvarnost svako malo spusti na zemlju.
    Pokuao sam svojoj djeci, pa i pojedinim poznanicima, prikazati svu ljepotu krleinog "O Erazmu Roterdamskom" ili naglasiti razigranost predgovora "Ivani Orleanskoj" Georga Bernarda Shawa, pri čemu su me gledali bijelo ne razumjevajući o čemu ja to pričam. Odustao sam, tato razmiljajući da je dovoljno da mene oduevljava.
    Ono čega smo se mi sramili sada je u modi. Na televiziji pjevaju pjevači bez glasa, glume glumci bez talenta, a u medijima piu novinari koji nisu pričitali knjigu u ivotu. Demokratizacija do daske, gdje su svi isti, gdje su svi jednaki, tako da sam sve vie na stanovitu Margaret Thacher koja navodi da je najveći nedostatak "francuske revolucije" glorificiranje pojma jednakosti.
    E sad, N dugu, tko je tebi kriv to pie plahte teksta i s tim tjera neke koji ne čitaju da čitaju (to ih nerivira), a jo moraju uloiti dodatni napor da razumiju to si htio reći.
    Zar nije očito da je na djelu neki drugi standard. to kraći tekstovi, u stilu sviđa mi se ili ne sviđa mi se, to kraća pjesma (sada je podnoljivo oko dvije minute), to kraći filmovi, ručkovi, druenja..........uz sve veću urbu i nepodnoljivi osjećaj nedostatka vremena.

N'dugu's Avatar
    Ja ipak mislim da se forum ne osipa. Došli su drugi ljudi sa drugim idejama i drugačijim navikama.
    Mi smo dinosauri. Pomalo naivno vjerujemo da još uvijek postoji potreba za krležijaniskim tipom ljudi, eruditima, filozofima i pjesnicima, s čime nas stvarnost svako malo spusti na zemlju.
    Pokušao sam svojoj djeci, pa i pojedinim poznanicima, prikazati svu ljepotu krležinog "O Erazmu Roterdamskom" ili naglasiti razigranost predgovora "Ivani Orleanskoj" Georga Bernarda Shawa, pri čemu su me gledali bijelo ne razumjevajući o čemu ja to pričam. Odustao sam, tašto razmišljajući da je dovoljno da mene oduševljava.
    Ono čega smo se mi sramili sada je u modi. Na televiziji pjevaju pjevači bez glasa, glume glumci bez talenta, a u medijima pišu novinari koji nisu pričitali knjigu u životu. Demokratizacija do daske, gdje su svi isti, gdje su svi jednaki, tako da sam sve više na stanovištu Margaret Thacher koja navodi da je najveći nedostatak "francuske revolucije" glorificiranje pojma jednakosti.
    E sad, N dugu, tko je tebi kriv što pišeš plahte teksta i s tim tjeraš neke koji ne čitaju da čitaju (to ih nerivira), a još moraju uložiti dodatni napor da razumiju što si htio reći.
    Zar nije očito da je na djelu neki drugi standard. Što kraći tekstovi, u stilu sviđa mi se ili ne sviđa mi se, što kraća pjesma (sada je podnošljivo oko dvije minute), što kraći filmovi, ručkovi, druženja..........uz sve veću žurbu i nepodnošljivi osjećaj nedostatka vremena.
    Da, tako su i za Johanna Sebastiana Bacha govorili suvremenici da je dosadan jer ima navadu stalno konstruirati fugu i kompliciranu polifoniju, umjesto da se malo opusti u rokoko stilu i olabavi glazbenu semantiku i sintaksu. Kao njegov sin Carl Philippe Emanuel Bach:

Vrlo šarmantno i dramatično. Dopadljivo. Sviđa se sigurno i Davoru000. Ah, ah. Ali eto, da nije bilo starog dosadnog Bacha ne bismo danas imali što slušati za Božić:

Bach, kad ga je netko pohvalio kako fenomenalno svira orgulje:
    "Nema u tome ničeg fenomenalnog; morate samo pogoditi prave tipke u pravom času, a instrument radi sve ostalo."

Bach, o tome čemu bi trebala služiti glazba:
    "Jedina svrha glazbe su Božja slava i uzdizanje ljudskog duha."

Možda nema uvijek drugih koji će slušati, ali Bog je, uzmimo tako, uvijek tu.

Sretan Božić!

N'dugu's Avatar
    Sretna nova! (onima koji tu slučajno nalete )

Vraćajući film unatrag i razmišljajući što to neke ljude tako iritira na meni, sjetio sam se opet, servantes, da si mi rekao da pišem duge postove, plahte. Zaista, to je bila jedna od većih zamjerki. Smatrati da imaš pravo pisati dugi post i očekivati da bi to netko trebao čitati - zamisli koja je to umišljenost i taština. Samo što ja nisam, doista, razmišljao da ljudi tako gledaju na to. Ja sam mislio da to pokazuje samoprijegor i trud da se napiše dugi post, kako bi netko mogao nešto pročitati, a ako to neće, može mirno i preskočiti neke dijelove. Post se neće uvrijediti. I eto, tako ja šumom, ljudi drumom, i evo me ovdje....

Budući da ima ljudi koji ti neće reći da ih nešto iritira, nego će samo se smješkati i govoriti "ne, ne, sve je u redu" da bi te onda iznebuha samo odjednom otpilili, razmišljam si je li moguće anticipirati takav razvoj događaja, da bi si čovjek prištedio nepotrebnu sekiraciju. S jedne strane, imaš ljude kojima se istinski fućka za druge i koje to ionako ne dira, a s druge imaš one koji "pročitaju" druge. No, neugodno mi je živjeti sa stalnom pomišlju da se ljudi pretvaraju, manipuliraju i lažu. Pogotovo ako to nije (uvijek) tako. Možda samo, ako je nešto predobro da bi bilo istinito, onda (skoro sigurno) nije. Ako djeluje kao nešto fenomenalno, bogomdano, vjerojatno je neka manipulacija, trik koji se može lako prokužiti ako se malo uključi razum. A u osnovi, trik nije niti potreban. Ako imaš neku moć da tjeraš po svom i drugi te moraju trpjeti, može te boliti briga za to što misle. Ako nemaš moć i ne možeš otvoreno tjerati po svom, sva je vjerojatnost da ćeš ipak čekati moment da otjeraš po svom, a na vani ćeš se praviti da pokušavaš raditi po tuđem, da ti se tako baš sviđa i "pronašao si sebe" u tuđoj zamisli. Sukobi malih ega i taština neizbježni su onog časa kad su na istoj razini moći i nijedan ne može tjerati po svom, a da se ne zapikne u onog drugog. Jadno, zapravo. Prvo bi trebali sami sebi priznati svi skupa koliko su jadni, a onda pokušati zajedničkim snagama izmisliti nešto što će svima odgovarati u jednoj mjeri, pa možda čak i otkriju da im se svidi nešto što prije nisu voljeli. Ne mora se gaziti po drugom da bi se uspinjalo, kaže jedna poslovica.

Eto, što meni smeta da priznam da su mi postovi bili predugi i da sam mogao biti jezgrovitiji i kraći. Pa sam čak i vježbao i postajao s vremenom sve bolji u tome. Ja svoje pogreške priznam, bez obzira jesu li samo u nečijim očima to pogreške ili "objektivno", no ne vidim da i drugi tako čine.

Nešto pričam s ljudima moje generacije o ljudima koji su uspjeli, koji nisu i tako... ispada da su oni koji su bili najkvalitetniji i najperspektivniji u srednjoj školi propali ili jedva preživljavaju, a najveći šljam, delinkventi i slično su sada ravnatelji, direktori, uspješni umjetnici itd. I to nešto govori... Govori i da ja te ljude ne bih trebao razumjeti. Možda bih mogao, ali - čemu? Ja nikad nisam bio član HDZ-a, pa niti nikakve stranke. Bavio sam se na jedan način politikom, ali malo drugačije i ne iz nekakvog interesa ili želje za zaposlenjem ili iz želje da se svrstam u neku masu silom koje ću se probijati lakše ili biti sebi važniji. Jel ja mogu razumjeti uopće ljude koji su donosili takve odluke? Ne da osuđujem, nego meni nije to bilo potrebno za preživljavanje, a možda i da mi jest ne bih to napravio. Mogu ja to razumjeti, ali što ja imam s njima i oni sa mnom? Vrlo malo toga. Druga je stvar braniti domovinu. To je, naravno, dužnost, obaveza i to se ne smije izbjegavati, makar sam u načelu pacifist. To znači da bih izbjegao rat na sve načine, ako je moguće. Nekad nije moguće. Tražiti za takvu obavezu posebne povlastice je zapravo sramotno, a izmišljati razloge za invalidninu i druge financijske prvilegije je kriminal. I koliko je, zapravo, takvih? Ti ljudi su svoj lik branitelja toliko izdigli u nebesa da smatraju da mogu, valjda, i proćerdati to što su branili samo da sebe maksimalno zbrinu. Pa što su onda branili i za koji k...c? Taština, ego, goli materijalni interes... hoće li Gotovina biti predsjednički kandidat ili će i dalje loviti tune Davoru000 za sendvič? Ne znam. Ne doživljavam ga kao čovjeka velikog, neobuzdanog ega, nego kao discipliniranog vojnika, racionalnog i nesklonog političkim prepucavanjima. Svoje neslaganje eventualno će izraziti na civiliziran način, a ne pozivanjem na rušenje i pobunu. U tom slučaju zajednički interes ima prednost pred osobnim uvjerenjem i taštinom. Ako može on, mogli bi i drugi, ali ipak je njega život naučio da se izbori svojim snagama, a ovdje je vjerojatno previše onih koji ne žive od svojeg rada, koji misle da su bogomdani i da ih im svi moraju titrati....

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Malo sam gledala druge teme (na hrvatskom jeziku) o tatini, i ova je, zahvaljujći, naravno, N'dugu, daleko daleko najbolja (bar ja tako mislim).

Na alost, a da se nadoveem na gore spominjani "problem", rijetko tko bi iao čitati toliko mnogo teksta, osim ako ....................... (dovrite rečenicu, molim, po elji ).

Meni, osobno, je mnogo tee izraziti se kratko, a da ne izgubim na sadraju; zato sam i počela, unazad vie godiina, samu sebe "brusiti" pokuajima definiranja razno raznih apstraktnih pojmova. Evo, i ova tema ima, odmah na početku, jedan takav pokuaj.

N'dugu, servantes (i ostali voljni zabavljati svoj mozak na taj čudnovati način ), pokuajte i vi; dajte svoju definiciju tatine, to kraću moguću, a da, opet, ostane jasno to ste eljeli reći.

Onda, mislim da bi bilo izvrsno kad bi pokuali, isto tako u jednoj do, recimo, max 4 rečenice, odgovoriti i na neka druga pitanja, konto tatine, kao npr:
    Kako prepoznati vlastitu tatinu?
    Kako se rijeiti tatine?
    Kako bi se bilo najbolje ophoditi prema tatoj osobi?

Moe li tatina u stanovitoj mjeri biti korisna?
    Ako da, zato?
    tj.
    Ako ne, zato?

(pa kad to sve izrazgovaramo, moe N'dugu staviti linkove postova s kratkim odgovorima u uvodni post, za sve, koji vole kratko i jasno ili su, pak, jednostavno lijeni za pročitati vie od npr. naslova ili naziva slike, jer su, moebitno, tati ili tako nekako? )

+ Reply to Thread

Tags for this Thread