+ Reply to Thread
Page 5 of 5 FirstFirst ... 3 4 5
Results 41 to 50 of 50

Thread: Moe li čovjek spoznati razmjere vlastite tatine?

persona non gratis
    .. pa .. znam izuzetno pametne ljude koji su izuzetno tašti ..
    .. ali da .. u onom delu u kome su tašti .. su glupi ..
    .. ujedno je .. najtaštija osoba koju poznajem .. istovremeno i najgluplja osoba koju poznajem ..
    (.. i najzlobnija .. istovremeno ..)

.. e sad .. pitanje .. govori li iz mene taština .. kad procenjujem tuđu taštinu ..?

(.. prema jednom od ovih uvodnih postova .. sama želja za samoodržanjem .. je znak taštine .. ukoliko osvešćuješ sebe kao neku vrednost koju treba održati ..
    .. jer .. koja si ti kurčeva vrednost .. jebiga ..)

N'dugu's Avatar
    Quote Originally Posted by sanja View Post
    .. pa .. znam izuzetno pametne ljude koji su izuzetno tašti ..
    .. ali da .. u onom delu u kome su tašti .. su glupi ..
    .. ujedno je .. najtaštija osoba koju poznajem .. istovremeno i najgluplja osoba koju poznajem ..
    (.. i najzlobnija .. istovremeno ..)

.. e sad .. pitanje .. govori li iz mene taština .. kad procenjujem tuđu taštinu ..?

(.. prema jednom od ovih uvodnih postova .. sama želja za samoodržanjem .. je znak taštine .. ukoliko osvešćuješ sebe kao neku vrednost koju treba održati ..
    .. jer .. koja si ti kurčeva vrednost .. jebiga ..)
    glup - znači u tom dijelu sebe je šupalj - ne mora biti općenito glup; suprotno želji za samoodržanjem bila bi želja za promjenom, postajanjem nekim/nečim drugim, no to je i opet taština, jer se postavlja u odnosu na nešto drugo - poznato. jedino se ne može odmjeravati od nepoznatoga. težnja za nepoznatim, postati ono samom sebi nepoznato, to je suprotno taštini. jer ono što je nepoznato ne može biti ni nazvano nekom "vrijednošću", ali može biti vrijedno ostaviti ono što je osvojeno da bi se išlo prema nepoznatom, neosvojenom. u tome se riskira samoodržanje. prema tome taština je više kukavičluk nego glupost. zadovoljstvo postojećim, zadovoljstvo u postojećem, nedostatak hrabrosti da se biva umjesto da se bude.

persona non gratis
    .. nemam primedbi ..

N'dugu's Avatar
    .. nemam primedbi ..
    svejedno lijepo da si prošla tu... bez obzira je li to radi moje taštine ili samo onako...

Tatina

To je ono to se hoće,
    a nije.

tvrdimo da jesmo
    (na razne načine),
    a nismo.
    Npr.
    Ko Alim (znalac),
    a nije
    nije ni blizu
    ...
    a ne bi priznooo
    neće
    a da hoće
    bio bi
    al on hoce
    da jest
    a nece
    da nije
    i tako nije
    a jest
    tat
    to je muka

N'dugu's Avatar
    To bi bio jedan od simptoma tatine. Tvrdimo da neto jesmo iako nismo, ali moguće je i da neto formalno jesmo, na primjer da imamo titulu dr.sc. koja bi nam opravdavala da se zovemo "znalcem" u području doktorata, ali često takvi ljudi umisle da znaju sve i o drugim područjima... a to je već simptom tatine, ili posljedica toga to im drugi ljudi, kolege ili potčinjeni, sugeriraju da su jako posebni i pametni.

Jedan straan primjer kojeg se ne volim sjetiti je ZgSash... inače sasvim normalan foruma i osoba, kad je postao glavni administrator umislio si je da zna sve o svemu, počeo banirati sve oko sebe... ma strava jedna. Ili ovaj na Zoki sada. To je jedan primjer iz stvarnog ivota, gdje tip počne banirati i maltretirati sve svoje suradnike i stranačke kolege - Mirela Holy, Ferdelji, Bernardić, Linić, Ostojić, itd. samo zato to mu se usude neto reći ili se ne slagati s njime. S jedne strane, to je borba za moć, ali s druge sasvim neumjerena tatina, elja da se od sebe radi presvetloga, kao dingis kana kojem su poslanici iz cijelog mongolskog carstva dolazili na klanjanje govoreći samo jednu riječ: "karamat", prekrasno čudo. Da su rekli neto vie, odletjela bi im glava s ramena. Zoki je stalno pričao "ja sam predsjednik SDP-a", "ja sam premijer", kao da to opravdava sva sranja. A ne opravdava.

Znači, ne da bi on to htio biti, nego već jest, ali njegovi postupci i djelovanje ne opravdavaju to to jest, te ga tatina nagoni da one koji uočavaju da je "car gol" pod svaku cijenu eli uutkati.

N'dugu's Avatar
    Simptomi tatine upućuju na to to je tatina i na razmjere vlastite tatine - to su izraeniji simptomi, veća je i tatina - ali nam i dalje ne govore to tatina jest i kako je spoznati.

Već i samo govorenje u prvom licu ukazuje na određenu tatinu.
    Mi bismo htjeli da smo subjekt, a u velikoj mjeri samo ponavljamo tuđe misli ili smo objekt, kanal, preko kojeg se one prenose. Čovjek bez tatine ne bi uopće mogao govoriti u prvom licu. Morao bi samo prenositi u trećem licu "smatra se", "misli se", "kau", "rekli su mi da"... No, niti to ga ne bi izvuklo ako pod tom bezličnoću zapravo prikriva gordost zbog pripadnosti skupini iz koje potječu te misli.

A onda i tatina, kao posljedica vlastitog statusa. Time se objanjava tatina nadbiskupa - pa dovraga, oni nemaju pravo nita svoje misliti, njima pie u vlastitom kanonu da ne smiju svetom pismu nita dodati da ne bi zavrili u paklu, bili ekskomunicirani, a oni tati kao purani. Umiljeni do zla boga kao da sve znaju. Jo i vie od običnih, nereligioznih ljudi. Dakle, ni bezličnost i brisanje svojega ja ne pomae iskorjenjivanju tatine, jer se ona tada tek učahuri i dolazi do punog izraaja - kao tatina podanika, onoga koji je jedini u ime neograničene moći ovlaten tumačiti sve oko sebe.

Tatina se moe ukloniti samo ako ne postoji nikakva elja za moći, da se drugima nameće neto, komandira, da se bude vaan u drutvu. Pustinjak po prirodi ne moe biti tat ako je zaista odvojen od drutva. On nema "odnos" prema drugom, prema kojem se odmjerava, a po tome nema ni tatine. Uvidjeti iluziju drutva, statusa, mjesta u tom drutvu... to je bit. Ako sam ovdje, isto mi je kao da sam i na forumu, administrator, ili da sam premijer drave ili ugledni knjievnik... svejedno moram biti to to jesam, ne mogu postati nita drugo.

persona non gratis
    Quote Originally Posted by N'dugu View Post
    Čovjek bez taštine ne bi uopće mogao govoriti u prvom licu. Morao bi samo prenositi u trećem licu "smatra se", "misli se",
    Znam gomilu njih koji svoje "ja smatram" ili "ja mislim" zamenjuju tim "smatra se" i "misli se"
    To nije znak pomanjkanja taštine, dapače - to je nastojanje da se vlastito mišljenje digne na stepen univerzalnog i podrazumevajućeg.

N'dugu's Avatar
    Znam gomilu njih koji svoje "ja smatram" ili "ja mislim" zamenjuju tim "smatra se" i "misli se"
    To nije znak pomanjkanja taštine, dapače - to je nastojanje da se vlastito mišljenje digne na stepen univerzalnog i podrazumevajućeg.
    Ajme, strašno... Doista, sve je taština...

N'dugu's Avatar
    što je tek taština kad čovjek sebe počne doživljavati u trećem licu kao lik iz nekog romana... Tako i ja, primjerice, čitam tu nešto po forumu i sad bih volio da se u mene zaljubi Ana Karenjina i da se tisuću puta baci pod kotače vlaka samo radi mene. Jasno, to bi bilo u crtić-verziji romana, pa bi uvijek ponovo bila živa i uplakana kao zli kojot kojeg zezne ptica trkačica. Ako smislim nešto još taštije i perverznije, javim se.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread