+ Reply to Thread
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 33

Thread: Multipla skleroza i kako je pobijediti

Hybrid View

...
    size="tall"

Multipla skleroza i kako je pobijediti

Dobar dan, moje ime je Svjetlana Valentić i bolovala sam od multiple skleroze.
    Moja najveća inspiracija i zvijezda vodilja u borbi protiv ove bolesti svakako je doktorica Terry Wahls, a svima vama, koji ste skeptični, predlažem pogledati dole priloženi video:

Bila sam u gadnoj banani (invalidska kolica, spazmi, žarenja, rušenja, glavobolje, nesanice, panični napadaji i ostali užasi...), konto te bolesti, a sad - sad sam zdrava! Da me vidite, ne vjerujem da bi rekli da sam ikad bila bolesna.
    Godinama se mučim i proučavam neurologiju, kineziologiju, endokrinologiju, nutricionizam, filozofiju, psihoanalizu, akupresuru.......razno razne načine liječenja; i ne mogu reći da mi nije svo to vrijeme išlo ponekad i na bolje, ali ništa se ne može usporediti s ovim stanjem, kad mogu čak i potrčati... kad se stvarno, napokon - osjećam zdravo.
    Još uvijek me zeka umor, ali čvrsto vjerujem i njega iskorijeniti u roku od kakvih godinu, max dvije (post je napisan 12.06.2014. - umor više ne predstavlja problem).
    Odlučila sam ne biti lijena i podijeliti s vama svoje iskustvo. Ako barem jednom čovjeku pomogne, vrijedilo je!

Na početku još samo da naglasim kako sam duboko uvjerena da je i ova bolest izliječiva, bez obzira što znanost (za sada) tvrdi suprotno.
    (isto tako, duboko sam uvjerena kako ovaj način prehrane i življenja može pomoći i kod izliječenja bilo koje druge, teže ili lakše, bolesti (osim genetskih) )

Dakle, želite li ozdraviti, morat ćete obratiti pažnju na sljedeće: prehranu, izlaganje suncu, emocionalnu stabilnost, vježbanje inteligencije, posturu i tjelovježbu.

U narednom ću postu obraditi sve "zašto", što se tiče prehrane te isto, odmah, prikazati na način kako sam ja to organizirala kod sebe.

...........

Neke stvari iz daljnjeg izlaganja su promijenjene pa svakome izričito sugeriram pročitati SVE što piše unutar ove teme, od početka do kraja.

...
    size="tall"

Prehrana za multiplu sklerozu - 1. dio

Dan valja započeti sokom od limuna.
    Zašto?
    Osim što je izvor vitamina C i kalija, limun, iako kiseo, kad dođe u probavu, potiče alkalnost (lužnatost) organizma te time pomaže uravnotežiti ph krvi na preko 7 (7,4 - 7,6 bi bilo idealno), što je ono čemu težimo.
    Zašto? Pročitajte za taj odgovor cijeli članak dat u linku unutar prve zagrade prošle rečenice. Ja bih vam, samo ukratko, rekla kako je već znanstveno dokazano da lužnatost krvi čak sprječava razvoj raka, dočim kiselost potiče i "hrani" razvoj bolesti (gdje ćemo odmah prepoznati simptome, kao što su: paradentoza, glavobolja, umor, depresija, razdražljivost, nadutost, grčevi, križobolja itd. ).

Ja, svakodnevno, započinjem dan sa sokom od pola crvenog grejpa (kad dođe u probavu isto potiče lužnatost) i pola limuna, koji si napravim pred spavanje, tako da me dočeka ujutro čim otvorim oči.

Grejp je izuzetno dobar za vid, s kojim, mi s multiplom sklerozom, znamo imati gadnih problema.
    Obzirom se ima, tijekom dana, još jako mnogo toga za pojesti i popiti, najlakše je konzumirati grejp u kombinaciji s limunom, jer, kako oba agrumi, neće ih biti teško za probaviti zajedno (kad se ufurate u ovaj način prehrane, naći ćete i novo "mjesto" za grejp; možda, nakon brokule i prije borovnica ili već...).
    Eto, pa tko može/voli, neka izvoli.

Pola sata nakon što sam popila sok od limuna i grejpa, pojedem 3 kivija. On će potaknuti probavu, bogat je antioksidansima i luteinom (potrebnim za oči) te svojim sastavom pomaže pri izbacivanju toksina iz tijela.

Pola sata nakon (zapamtite da se voće jede dva sata nakon mesa/riba/gljiva, sat nakon povrća i pola sata nakon druge vrste voća!) pojedem: naribanu mrkvu, pomiješanu sa sitno nasjeckanim režnjem češnjaka i malo maslinovog (ili kokosovog) ulja, klice (od brokule ili alfa-alfa: mogu se kupiti u Superkonzumu ili bio-bio dućanima), par rotkvica, nekoliko šnita kruha bez glutena namazanih jetrenom paštetom, koju sam sama napravila.
    Nakon toga popijem šalicu toplog zelenog čaja.

Voila, prva 3 obroka gotova. Još samo bar 7 i to je to.
    U sljedećem ću vam postu opisati kako pripremam kruh i jetrenu paštetu.

Inače, preporučam tekućinu piti prije obroka, no, kako je to, nama ljudima, teže, naglašavam kako za vrijeme ili nakon jela popiti isključivo*topli* zeleni čaj (ili vodu), a ne hladan. Nema veze koliko je vruće tj. je li ljeto ili zima. Nemojte se zezati s tim stvarima.
    Zašto?
    Ukratko i vrlo pojednostavljeno - Hladna voda/zeleni čaj usporava probavu (i na taj način pojačava kiselost, što ne želimo), dočim ju topla pomaže.

...
    size="tall"

Kruh i jetrena pašteta

Kruh:
    Brašno bez glutena možete kupiti u dućanima zdrave prehrane i u Superkonzumu.
    Meni najdraže brašno je ono iz Superkonzuma - Bread-Mix.
    250g Bread-Mix brašna pomiješam s dvije vrhom pune čajne žličice Dr.Oetker instant kvasca (kupite pakiranje od 100g, jeftinije je, a dobit ćete isti drek kao i sa svim ostalim kvascima), do žličice soli i 250 ml tople vode - miksati kakvih par minuta. Staviti u pećnicu, zagrijanu na 25 stupnjeva, da odstoji kakvih sat vremena.
    Prebaciti na pleh ili u kalup po želji i peći na temperaturi od 220 stupnjeva 55 minuta. E sad, ako, kojim slučajem imate pećnicu na vruć zrak, namjestite tako da peče samo grijač tj. da zrak ne struji. Zašto? Kod strujanja zraka se izgubi više vlage pa kruh bude tvrd.
    Kad bude pečen, omotajte kruh u vlažnu kuhinjsku krpu i ručnik te pustite da se ohladi.
    Ne stavljati ulje (osim kokosovo), puter ili margarin u kruh. Oni svi djeluju kancerogeno (pogotovo puter) nakon što budu termički obrađeni na većim temperaturama (zato su npr. kolači jako jako nezdravi).
    Ne stavljati niti jaje/a. Općenito izbjegavati bjelanjce.
    Zašto?
    Zato, jer bjelanjac, unutar svog sastava, ima protein lizozim, koji, u kombinaciji s nekim drugim proteinima, može poremetiti tripsin (serinsku proteazu), koji ima važnu ulogu u probavi proteina. Isto tako bjelanjac sadrži i avidin, koji poremećuje apsorpciju biotina. Dakle, bolje izbjegavati.
    Ako vam takav kruh, danas sutra, dosadi, dodajte u njega par žličica bućinih sjemenki ili, pak, promijenite omjer brašna i vode.

Jetrena pašteta:
    Kupite juneću/teleću jetru, napravite si porcije te iste hitite u zamrzivač i pustite da odstoje tamo bar dva tjedna. Naime, toliko je potrebno da smrzavanjem ubijemo veliku većinu možebitnih bakterija i/li parazita, koji su zalutali i do jetre goveda.
    Sirovu jetru (recimo jedna poveća šnicla), počistite od žila, kožica (ako imate psa, dajte to njemu), dodajte razno razne začine (suhe) po želji, nešto soli, ekstradjevičansko maslinovo (ili kokosovo) ulje, i pošteno izmiksajte (tko nema štapni mikser, vrijeme mu je da ga kupi).
    Svaki dan malo na kruh i to je to.

Zašto kruh bez glutena?
    Pojma nemam i nisam, do sada, uspjela naći niti jedan znanstveni dokaz, zbog čega gluten treba izbaciti iz prehrane (osim što se kontinuirano spominje kako je dosta ljudi preosjetljivo ili alergično na gluten pa tko voli, neka se ode testirati i riješi to pitanje u potpunosti),
    ali
    postoje znakovite statistike, koji dokazuju da je ljudima, što boluju od MS-a (a i mnogih drugih bolesti) postalo mnogo bolje, nakon što su iz prehrane izbacili gluten.
    Za mene je to dovoljno, a vi odlučite sami.

Zašto pašteta od sirove jetre?
    Jetra je, između ostalog (puno dobra od nje, ali objasnit ću nama najvažnije), izuzetno bogata b-kompleksom (poglavito B12, koji je esencijalan za funkciju mijelinskih ovojnica), ali i vitaminom A - jako važnim za dobar vid i jačanje imuniteta. Isto tako, najbolji je izvor vitamina K2.
    Kuhanjem se izgubi jako mnogo vitamina, poglavito B1, B6 i A pa sad vidite sami što bi.
    Jedite tu paštetu jednom tjedno ili, kao ja, svaki dan, no u manjim količinama (jedna jušna žlica dnevno).

hi, enky ovo su fantasticne novosti

usput, ne bi li bilo jos efektnije i potentnije da si uvecer priredis sve za jutarnje svjeze cijedjenje limuna i grejpa? every vitamin counts!
    isto tako, pileca jetrica (a jos vise pacja) su packed zeljezom i potasijumom. najkorisnije ju je prirediti svjezu nanaglo na maslinovom ulju i na svjeze nasjeckanom bijelom luku. da poletis od unesene energije
    a energija isto dolazi od svjezeg voca i povrca. go raw!

mrkvica moze ici naribana i na tu tvoju pastetu (za koju ja meso nikada ne bih ubijala zamravanjem i odmrzavanjem, narocito kada bi mi organizmu svaka mrva zivosti i svjezine goodies-a bila bitna

keep up your good work!

N'dugu's Avatar
    Prema onome što sam ja čitao, ta bolest ima "skokoviti" razvoj, što znači da je bitno izbjeći da se se bolje stepenice "preskoči" na lošiju i da dođe do akutne faze koja uzrokuje štetu koja se ne da popraviti. Ili se ne da baš lako popraviti. A do toga uvijek dođe kad je čovjek izložen većem stresu i pritisku ili sam sebi ne dopušta da ide onim tempom kojim mu u određenom času odgovara. Treba slušati što nam organizam kaže. Kad kaže "sad malo uspori", onda treba usporiti. Pitam se i je li moguće nekako sviješću, meditacijom, snagom volje - djelovati na mitohondrije. Ipak su oni dio nas, a ne mi njih. Zašto bi nam oni presudili.

...
    size="tall"

Prehrana - 2.dio

Snagom volje se svašta može, a konto ovog o čemu ti pričaš N'dugu, mislm da je (ako izuzmemo mogućnost shapeshiftinga ), uz samodisciplinu održavanja zdrave prehrane, najbitnije - neuzrujavanje. No, o tome kasnije.
    Sad bih nastavila s prehranom tj. kako sam ju ja sebi organizirala.

Dakle, sat vremena nakon mrkvice, klica, rotkvica, kruha i pašteta, pojedem dvije banane. Zalijem šalicom toplog zelenog čaja.

Pola sata nakon banana pojedem: jednu brokulu (poparenu. brokula valja pripremati samo na pari, jer se izlaganjem kuhanju u njoj uništavaju većina nama bitnih sastojaka), dvije glavice luka (poparim iz zajedno s brokulom), dva paradajza (koja zblendam, zajedno s režnjem češnjaka pa taj sok prelijem preko brokule), pola paprike (svaki dan uzemem različitu boju), nešto malo zelenih algi (NORI - tostirana morska alga. može se kupiti u bio-bio dućanima i Superkonzumu), poprskam s nešto extra djevičanskog maslinovog (ili kokosovog) ulja i oko deci kiselog nepasteriziranog zelja (kojeg možete kupiti kod gospođa na placu).
    Ovo će vam biti, početku, teško sve za pojesti, ali samo polako, naviknut ćete se.
    Slijedi šalica toplog zelenog čaja.

Da bi vam bilo jasno zašto to sve morate jesti, svakako pogledajte video iz prvog posta.

Oko sat i pol, do dva (ovisi kad opet ogladnim) kasnije pojedem tanjur voća: mjericu borovnica, maline, 1 marelicu, 1 nektarinu ili šljivu, nešto malo crnog grožđa te dobru krišku ananasa.
    Nakon toga popijem šalicu toplog zelenog čaja.

Pola sata nakon toga slijedi juha od kostiju (bilo kojih, no pileće su jako dobre, jer otpuštaju više minerala u tekućinu prilikom kuhanja. juhu kuhati najmanje 6 sati) u koju, nakon što je gotova, stavim još par režnjeva češnjaka, sitno nakosanih, te dosta sitno nasjeckanog peršina.
    I, naravno, šalica toplog zelenog čaja.

Pola sata nakon toga pojedem vrhom puni jušni tanjur kelja (poparenog), kojeg prelijem s malo maslinovog (ili kokosovog) ulja i sokom od jednog paradajza (u kojem je i 1 režanj češnjaka). To vam ga dođe otprilike 350-400g sirovog kelja.
    Uz kelj, dva puta tjedno (a tko si može priuštiti savjetujem i svaki dan), pojedem i oko 100-150 grama SIROVE junetine ili govedine ili teletine ili konjetine ili kozetine ili janjetine ili ovčetine (meso, isto kao i jetru, počistiti, napraviti porcije. ja si ga obično i sameljem. prije upotrebe, držati u frizeru dva tjedna kako bi se ubili eventualni paraziti u mesu.) - dakle meso životinja, koje pasu travu!
    Sirovo meso nam je jako bitno, radi B-kompleksa.
    Slijedi šalica toplog zelenog čaja.

E sad, kojih dva sata kasnije pojedem tzv. obrok za gušt (od svega dole nabrojenog, ono što vam ne treba jest pica, pileći batak, pomfrit, krumpir, mljeveno meso, tjestenina bez glutena, njoke bez glutena, lignje, dagnje, račići, grickalice bez glutena. sve ostalo, pogotovo tuna i bakalar, kao ribe ULOVLJENE u moru, jest vrlo bitno. ribu jesti najmanje 2 puta tjedno!).
    To bude: jednom tjedno usoljeni bakalar s krumpirom i lukom (a ponekad i blitvom ili špinatom);
    jednom tjedno tuna s (crnom) rižom i zelenom salatom (ili na tjesteninu bez glutena, s lukom i paradajzom i majonezom, koju sama napravim od žumanjaka i ekstradjevičanskog maslinovog ulja tj. kokosovog ulja + limunov sok i malo soli, naravno);
    jednom tjedno umak od mljevenog mesa, bukovača, paradajza, svježeg bosiljka, luka, češnjaka, paprike, koji prelijem ili preko tjestenine bez glutena ili preko njoka, koje sama napravim od vode i brašna bez glutena;
    jednom tjedno pileći batak i dobatak s ledo pomfritom, što sve zajedno posložim na pleh i stavim peći u pećnicu na 200 stupnjeva kakvih 20 minuta (ne treba vam nikakvo ulje, samo začinite po volji. iznenadit ćete se kako bude fino) + ljubičasta salata (s malo ed maslinovog ili kokosovog ulja);
    jednom tjedno pica od tjesta za picu bez glutena (koju možete kupiti u Superkonzumu), na koju stavim umak od paradajza, češnjak, peršin i - ili lignje ili dagnje ili račiće ili mješano;
    i ostale dane (a ostala su još dva) pojedem jednu brokulu, koju sam pripremila ujutro na način da sam ju prelila sokom od pola limuna i kakvih pola deci maslinovog ulja te začinila s malo kima + grickalice od riže ili suncokreta (sušene, ne pržene!), koje možete kupiti u bio-bio dućanima (ili već).
    I naravno, šalica toplog zelenog čaja.

Dva sata kasnije, dan završim s jabukom (tko ima problema sa spavanjem, neka dan završi sokom od naranče, ananasa ili bananom. troje nabrojanih potpomažu proizvodnju melatonina iz serotonina. melatonin je "hormon spavanja". ergo, bolje ćete spavati.).

...
    size="tall"

Što nikako ne jesti!

Kruh (osim ako je bez glutena, mada bolje bez njega skroz), tjesteninu (osim ako je bez glutena, iako i ona vam uopće nije potrebna, baš kao i kruh), žitarice, bjelanjce, mahunarke, mlijeko i mliječne proizvode, kavu.
    Ne pržiti hranu (osim na kokosovom ulju ili životinjskim masnoćama)!

persona non gratis
    dobar sistem ishrane, ali skup.

Drago mi da si bolje.

...
    Quote Originally Posted by sanja View Post
    dobar sistem ishrane, ali skup.

Drago mi da si bolje.
    Hvala Sanja.

Jest, da, skup je.
    S druge strane, kad završiš u invalidskim kolicima, život postane još skuplji.
    Kad bi ljudi izbacili cigarete, grickalice, pivu i brdo nepotrebne odjeće i obuće - bilo bi dovoljno za normalnu prehranu.
    A i problem je što cijeli dan radiš. Moraš. Dok se sva ta hrana pripremi i pojede, prođe dosta vremena. Dok počistiš što trebaš, odvježbaš, odsunčaš se, učiš - prođe dosta vremena.
    A treba i raditi da bi zaradio za jesti.
    Ja sam cijeli dan - kao robot.
    Ali stigne se. Sve se stigne. Čak i sjest pa uživat u tišini.
    Samo treba dić guzicu i idemo-ajmo.

...
    size="tall"

Emocionalna stabilnost

Već i mali Ivica (ili kako se ono zove) zna da je stres vrlo opasan te jedan od uzroka/trigera/katalizatora za nastajanje razno raznih bolesti,
    no
    možda većina vas nije znala kako u 50% slučajeva mulitple skleroze ista započinje izmjenom depresivnih i agresivnih stanja.
    Na žalost, mnogi ne naprave magnetsku rezonancu centralnog živčanog sistema, nego, po dobrom starom običaju, krenu kod psihjatra te se počnu kljukati razno raznim antidepresivima u kombinaciji s lijekovima za smirenje.

Zaboravite to. Svi lijekovi, u ovom slučaju, su - pometanje pod tepih.
    (da se razumijemo, nisam protiv tableta, jer i one su nam ponekad, uistinu, nužno potrebne. sjetimo se samo antibiotika ili, pak, inzulina)

Ono što vam treba je biti - nasmijan i/li kul (se piše cool ).

Kako postići stanje neuzrujavanja je svakako najteži zadatak, koji stavljamo pred sebe,
    ali
    kad ZNATE da će vas uzrujavanje dovesti do nepokretnosti, boli, neravnoteže itd. (da sad ne nabrajam), stvarno bi trebali biti itekako motivirani poraditi na sebi i kod ovog aspekta.

Napisat ću vam što je meni pomoglo da se prestanem uzrujavati.

Prvo:
    Zaključila sam kako se svaki čovjek, u datom mometnu, ponaša najbolje što može, jer da može bolje, ponašao bi se bolje.
    Primjeri: da debeli čovjek može prestati s prežderavanjem, prestao bi (no, to vrijedi za sadašnjost. u budućnosti, možda, bude mogao prestati s prežderavanjem);
    da pušač može prestati pušiti, prestao bi (no, to vrijedi za sadašnjost. u budućnosti, možda, bude mogao prestati s pušenjem);
    da kockar može prestati kockati, prestao bi (no, to vrijedi za sadašnjost. u budućnosti, možda, bude mogao prestati s kockanjem);
    da vam susjed može prestati dilati drogu, prestao bi (no, to vrijedi za sadašnjost. u budućnosti, možda, bude mogao prestati s dilanjem);
    da vam je lako prestati biti lijenima, bili bi vrijedni (no, to vrijedi za sadašnjost. u budućnosti, možda, budete postali vrijedni) itd.

Naravno, to što znamo da se možemo ponašati bolje, nije isto tome što se ne ponašamo, jer jedno je misao, a drugo akcija. Složit ćete se kako je nešto zamisliti neusporedivo lakše od - provesti u djelo.
    Što to znači za nas?
    To vam, gospodo, znači da se nema smisla uzrujavati, zbog bilo čijeg ponašanja (pa i vlastitog).

Drugo:
    smijeh je ljekovit (što, je l'te isto već i mali Ivica zna),
    stoga
    stati pred ogledalo i nasmijati se na silu. Prirodni osmjeh će uslijediti (ako ništa, jer si samom sebi glup što to radiš).
    Hoću reći da se jednosatvno MORATE prisliti nasmijati u brk - depresivnim stanjima.

Nemojte samo pokušati, nego učinite sljedeće: svaki dan nasmijte svoje ukućane, a ako živite sami, uključite se u neki forum (kao npr. forum.hr) pa pokušajte tamo nasmijati svoje sugovornike.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread