+ Reply to Thread
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 11 to 20 of 37

Thread: Kome slue Boje zapovijedi?

Quote Originally Posted by Shady View Post
    Nego je i Bog suprotno od kaosa!
    Bog ničemu nije suprotan, Bog Jest. Ono, što je njemu suprotno, zapravo ne Postoji. On je 'iznad' kaosa, 'iznad' reda- Bog Jest.

Quote Originally Posted by Spectator View Post
    Pa zato, jer je svima jasno da je ubiti, lagati, krasti, napraviti preljub, poželjeti tuđe stvari itd. grijeh.
    Uzmimo da Boga nema, onda nema ni grijeha, ništa nije Dobro, ništa nije zlo, bolje: sve što je dobro je. U tom slučaju ni navedeno nije grijeh. Zašto bi bilo?

član
    Kako to misliš? Kako ti nije jasno da ateisti negiraju Boga, a nisu automatski nemoralni ljudi koji negiraju zlo ili grijeh prema religijskoj terminologiji? Zašto to ne bi bilo nešto zlo i neprihvatljivo? Budisti na sličan način, ne ravnaju se 'Božjim zapovijedima', a opet - možeš li reći da njima ništa nije zlo? I tako dalje. Treba li još neki primjer? Mislim da je jedna zabluda vjernika, koji misle da ako boga nema - sve je dozvoljeno! E pa nije baš tako! Postoje i ljudski zakoni i svijest koja može razlikovati dobro i zlo bez kamenih ploča... Osim toga, to nije izvorno biblijski... postojalo je nešto od toga i u egipatskoj knjizi mrtvih i sl. svetim tekstovima drugih religija i kultura...
    Ti stvarno misliš da su ateisti nemoralni? Ja, koliko sam ih upoznao, često su bolji po tom pitanju od vjernika, koji npr. imaju ispovijed, a oni nemaju pa žive što bolje mogu i ne izvlače se na to da će im se 'grijesi' olako izbrisati...

.. da .. sumnjiva tvrdnja .. ali moguća .. to je dostojevski .. ako nema boga sve je dozvoljeno ..
    .. njen položaj .. položaj te tvrdnje zavisi od rasporeda snaga .. na šahovskoj tabli .. ili komšiluku ..
    .. neko ko se boji toga da sve bude dozvoljeno .. tražio bi bilo kakvog boga .. ali .. ako se toga više ne bi bojao .. onda bi se bojati trebali .. razni ..
    .. popovi .. recimo .. carevi .. sanaderi ..
    .. danas .. boga .. kao nema .. a tvrdnja stoji otprilike ovakva .. ako nema zakona .. ili .. ako nema države ..
    .. i svi se toga boje .. šta bi bez šeksa i jace i bajića .. bože daj na josipčiča pa makar i ako te nema ..
    .. ali neko ko se više nebi bojao da sve bude dozvoljeno .. tome ni jaca nebi trebala .. .. život .. to je život ..

Quote Originally Posted by Spectator View Post
    Kako to misliš? Kako ti nije jasno da ateisti negiraju Boga, a nisu automatski nemoralni ljudi koji negiraju zlo ili grijeh prema religijskoj terminologiji? Zašto to ne bi bilo nešto zlo i neprihvatljivo? Budisti na sličan način, ne ravnaju se 'Božjim zapovijedima', a opet - možeš li reći da njima ništa nije zlo? I tako dalje. Treba li još neki primjer? Mislim da je jedna zabluda vjernika, koji misle da ako boga nema - sve je dozvoljeno! E pa nije baš tako! Postoje i ljudski zakoni i svijest koja može razlikovati dobro i zlo bez kamenih ploča... Osim toga, to nije izvorno biblijski... postojalo je nešto od toga i u egipatskoj knjizi mrtvih i sl. svetim tekstovima drugih religija i kultura...
    Ti stvarno misliš da su ateisti nemoralni? Ja, koliko sam ih upoznao, često su bolji po tom pitanju od vjernika, koji npr. imaju ispovijed, a oni nemaju pa žive što bolje mogu i ne izvlače se na to da će im se 'grijesi' olako izbrisati...
    U obranu!!!! !

Ne, ne mislim da su ateisti nemoralni, zato svoj post, primijeti, nisam ni napisao kao vjernik, već rekao- Uzmimo da Boga nema...

Nikako ne mislim da je vjernik bolji čovjek od ateista samim time što je vjernik. Nikako! U jednoj sam pjesmi napisao, koju sam i tu negdje stavio:
    „Nevjernici će nestati zajedno s vjernicima
    i neobrezani će nestati zajedno s obrezanima,
    a dobri će živjeti zajedno s dobrima,
    pravedni će živjeti i u smrti.“

Ono što sam htio reći postom koji si podvrgnuo kritici jest da ako nema Boga, onda zasigurno nema ni nekakvog Dobra koje stoji izvan nas, nekakvog 'zadanog' Dobra, nečega što je Dobro samo po tome što Jest, kao što ja mislim da je Bog. Ali čak i ako nema takvog Dobra sigurno je da ima morala, društvenih normi oko toga što je u nekoj sredini prihvatljivo, a što neprihvatljivo, ali to se tzv. moralno, ili dobro shodno ljudima razlikuje od društva do društva, što je negdje i nekada dobro, bolje: moralno, drugdje je zlo (npr. kanibalizam, prostitucija, droga, ropstvo itd.). Ako nema Boga, onda smatram da nema ni Dobra koje je jednako za sva sebesvjesna bića, sva društva, bilo kada i bilo gdje. Da, morala i tada ima, ali moral nije Dobro Uvijek i Svugdje jer da jest bio bi samo jedan moral. I dalje moram ostati pri svojoj tvrdnji- Uzmimo da Boga nema, onda nema ni grijeha, ništa nije Dobro, ništa nije zlo, bolje: sve što je dobro je. U tom slučaju ni navedeno nije grijeh. Zašto bi bilo?- ali nadam se da sam je sada bolje obrazložio.

A što se tiče ispovijedi slažem se s tobom, ja je ne prakticiram, što sam si na leđa navalio moja stvar, sam ću se opravdati i skinuti taj teret ako je moguće, ako nije... tko mi kriv.

Pozdrav!

Quote Originally Posted by alim View Post
    .. da .. sumnjiva tvrdnja .. ali moguća .. to je dostojevski .. ako nema boga sve je dozvoljeno ..
    Ne bih rekao dozvoljeno, ne mora biti dozvoljeno, nema tko, uvjetno rečeno, dozvoliti (Bog), već jednostavno moguće i time ništa manje zlo od bilo čega drugoga što je- moguće.

Spectator, budući da često razgovaramo, nemoj misliti da ja svoje sudove (ne osude!) donosim iz neke religijske perspektive, mislim da je već sasvim jasno da sam potpuno, ne samo areligiozan, već antireligiozan. Kad ti govorim- ja ti govorim, ne nešto što sam upio iz kamenih ploča, ne reproduciram što sam čuo iz svećenićkih usta, ne rigam dogme, i, prije svega, ne osuđujem, nit podcjenjujem.

.. mislim da dostojevskog nije pametno ispravljati ..

Quote Originally Posted by alim View Post
    .. mislim da dostojevskog nije pametno ispravljati ..

nota bene,
    ja ispravljam tebe
    kad interpretiraš mene...

član
    @Matija - sad mi je sve jasno. Ja sam imao dojam da si ti vjernik - iz početnih postova...
    Kad sam prvi put čitao ovu tvoju rečenicu: onda nema ni grijeha, ništa nije Dobro, ništa nije zlo, bolje: sve što je dobro je... nisam dobro pročitao što si napisao
    Ja sam mislio na terminologiju: zlo kao nešto objektivno i društveno prihvaćeno ili 'grijeh' u religijskom smislu.
    Ipak, 'sve što je dobro je' je malo teže prihvatiti... i to mi zvuči istočnjački, hinduistički. Oni tako gledaju na stvarnost... Ne treba se ničim opterećivati... sve je dobro... hm, to nisam baš siguran. Ovisi iz koje perspektive se gleda na stvari... Ako možeš postići to da budeš izvan svega, onda bi mogao tako reći, ali ako si upleten, onda nije baš tako. Dobro - zlo, pravedno - nepravedno osjećaš na svojoj koži...

+ Reply to Thread

Tags for this Thread