+ Reply to Thread
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 30 of 37

Thread: Kome slue Boje zapovijedi?

Quote Originally Posted by Spectator View Post
    @wakantanka - sad mi je sve jasno. Ja sam imao dojam da si ti vjernik - iz početnih postova...
    Dobro si razumio, ja jesam vjernik! Samo ne religiozan i trudim se razumijeti nevjernike...

član
    Quote Originally Posted by Matija View Post
    Dobro si razumio, ja jesam vjernik! Samo ne religiozan i trudim se razumijeti nevjernike...
    o.k. slažem se, iako to sad prvi put čujem. Meni je inače vjernik i religiozan - isto. Jedino, ako hoćeš naglasiti da vjeruješ u Boga i sl. ali ne onako kako to uče i prakticiraju religijske institucije...

Jedino, ako hoćeš naglasiti da vjeruješ u Boga i sl. ali ne onako kako to uče i prakticiraju religijske institucije...
    Upravo tako. Držim se Isusa, iako i njega propitujem kad me nešto udari, ali ne držim se crkve.

persona non gratis
    o.k. slažem se, iako to sad prvi put čujem. Meni je inače vjernik i religiozan - isto.
    (.. sad se ljuti koliko voliš .. ali to je zato što ne čitaš pažljivo .. termin .. nereligiozan vernik .. ti je već nekoliko puta pomenut do sada .. i to ne samo od jedne osobe ..)

član
    Quote Originally Posted by sanja View Post
    (.. sad se ljuti koliko voliš .. ali to je zato što ne čitaš pažljivo .. termin .. nereligiozan vernik .. ti je već nekoliko puta pomenut do sada .. i to ne samo od jedne osobe ..)
    Pa nisam ja baš tako uvredljiv
    Ali stvarno ovo je zapravo isti termin... Samo mi je sad jasno da se time hoće reći da netko prihvaća vjeru i Boga, ali na svoj, osobni način, izvan bilo koje institucije, odn. vjerske zajednice. I to se može reći i drugačije: ja sam vjernik i (religiozan čovjek), ali ne prihvaćam vjerske (ili religiozne) institucije.
    Osim toga, možda netko time želi naglasiti da se ne svrstava u nikakve religije (službene), nego da vjeruje na osobnoj razini.
    Ja znam mnoge ljude koji se smatraju npr. katolicima, ali nikad ne idu u crkvu i vjeruju na neki svoj način. Onda se takvi nazivaju (i smatraju) vjernicima, ljudima koji ne 'prakticiraju' vjeru na ovaj službeni način. Za njih bi se isto moglo reći da su religiozni... To ne pretpostavlja neku instituciju.
    Zapravo to je samo stvar terminologije, a ne biti.

persona non gratis
    .. ma ne moe ..
    .. pazi .. trminologija mora biti jasna .. ako se eli doći do jasnih zaključaka ..

.. vera je .. odnos pojedinca ..

.. a religija je .. sistem verovanja .. baziran na dogmama koje diktira određena verska zajednica ..

.. dakle .. bitna je razlika između .. biti religiozan .. i biti vernik ..
    Last edited by sanja; 28-01-11 at 21:14.

član
    Quote Originally Posted by sanja View Post
    ..

.. vera je .. odnos pojedinca ..

.. a religija je .. sistem verovanja .. baziran na dogmama koje diktira određena verska zajednica .. ..
    vjera je odnos pojedinca - tako je!
    Religija - sistem vjerovanja - slažem se!

Ali kad je netko 'pobožan' (bogobojazan)... misli se na isto što i religiozan - iako ta 'odlika' ne mora imati direktnu vezu s religijom i dogmama neke određene religije...
    Kad se kaže da je netko vjernik, podrazumijeva se da je i religiozan - što NE MORA značiti da pripada nekoj određenoj religiji.
    Religioznost je karakteristika vjernika, a ne sistem vjerovanja neke od religija...
    re-ligare (povezivanje... s Bogom)
    Taj pojam je 'slučajno' uzet za naziv institucionalizirane vjere.
    vjere=religije
    vjera - nije religija... može biti vjera u Boga ali ne mora... vjera, uvjerenje u nešto
    U tvom slučaju razumijem tvoje deklariranje, da vjeruješ u Boga, ali ne prihvaćaš religiju... kao što razumijem da danas ima sve više takvih...
    To je ono što bi se reklo: Krist da - crkva ne!
    I da zaključim: za mene je ipak svaki vjernik religiozan, makar ne prihvaćao religiju, instituciju, crkvu, svećenike, obrede itd.
    Ili hoćeš reći samo to da vjeruješ u Boga, ali nisi religiozna (ne moliš, ne ideš u crkvu, ne držiš se običaja crkve, propisa itd.)

persona non gratis
    .
    Kad se kaže da je netko vjernik, podrazumijeva se da je i religiozan - što NE MORA značiti da pripada nekoj određenoj religiji.
    .. ma ne podrazumeva se ..
    .. insistiranje na vlastitom značenju termina .. onda kada taj termin za jako mnogo ljudi znači nešto sasvim drugo .. je insistiranje na nerazumevanju ..

.. vernik je širi pojam od .. religioznog čoveka ..
    .. svaki religiozan je vernik ..
    .. ali svaki vernik nije religiozan ..

(.. kao .. svaki zec je glodar ..
    .. ali .. svaki glodar nije zec ..

.. ili .. svaka ruža je cvet ..
    .. ali svaki cvet nije ruža ..)

član
    o.k. Sanja ti si znači vjernica, ali nereligiozna...

član
    Quote Originally Posted by Matija View Post
    Upravo tako. Držim se Isusa, iako i njega propitujem kad me nešto udari, ali ne držim se crkve.
    To je svojevremeno i Tostoj rekao, u svojim mlađim godinama - da se ne drži crkve nego kršćanskog morala. I interesira me, pošto kažeš da propituješ Isusa, - na koji način ti Isus odgovara? Da li je to u vidu nekog zvuka, glasa? ili odjek savjesti u tebi? ili neki drugi vid komunikacije? Pozdrav

+ Reply to Thread

Tags for this Thread