+ Reply to Thread
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 48

Thread: Kuda vodi Sloboda govora?

...
    size="tall"

Kuda vodi Sloboda govora?

Ako se "sve" svodi na *medio*, a čini (mi) se da se svodi, tada sloboda govora može biti samo jedno od sasvim običnih sredstava za održanje ravnoteže u prirodi.

Jedna, van mediokriteta, nadprosječno inteligentna persona, može svojim govorima lako obrlatiti masu da voli tj. mrzi.

Znakovito, pride, jest kako je u ljudskoj prirodi sasvim normalno da nas unesrećuje tuđa sreća tj. vlastitu nesreću umanjuje tuđa, ako veća.

Dodajmo na rečeno činjenicu kako (tako reći) svatko misli da zaslužuje (više od drugih) tj. pohlepu, sloboda govora će prije imati svrhu kritiziranja/blaćenja drugih od promoviranja zajedništva.

I još, ništa manje bitno; što je ljudska rasa "naprednija", to je sloboda govora - veća.

Dakle, sloboda govora će svakako većinski djelovati razorno, što, obzirom ljudi već itekako previše, vrlo lako spada u prirodan slijed zbivanja na Zemlji.

(temu sam digla inspirirana sanjinim i alimovim nedavnim posjetama našem forumu, koji su me odveli baciti oko na forum.hr, gdje naiđoh na ovu alimovu temu, koja me prisjetila tema o biti uvrede i Kuda vodi govor mržnje?)

persona non gratis
    Misliš da je bolje da te komšija mrzi, smatra da te treba ubiti i da o tome ćuti i potajno sanja, ili da je bolje da to može reći, pa da znaš da se čuvaš?

(Bit uvrede i dalje jeste u uvređenom - no, ako želiš nešto reći, unapred znajući da će biti milion uvređenih, onda je odgovornost na tebi. A i pitanje je zašto to želiš reći)

Poenta je, rekla bih, u ovome: svako ima pravo da kaže istinu.
    Pošto se pričom vezuješ za CH - da li ilustracija koju je alim postavio kao temu iznosi nekakvu istinu?
    Ako da - koju?

persona non gratis
    Gledam sad malo ove ranije teme.

Vid ovo:

Naime, postoje oni, koji tvrde da zabrana 'govora mržnje' vodi ka eskalaciji mržnje, koja će se prije ili kasnije očitovati i kroz akt mržnje, dok druga strana smatra zabranu 'govora mržnje' prevencijom spomenutog.
    Pazi prvi deo.
    Uobičajeno je da se pod tim misli da onaj koji mrzi potiče akt nasilja među svojim istomišljenicima spram onih koje mrzi.
    No, u slučaju CH imaš, uslovno rečeno "govor mržnje" (kako mrzim tu sintagmu ), ali taj izaziva uvređenost i nasilje spram onih koji su izvor govora mržnje.
    Većina na forumu se ne bi složila da je to govor mržnje, nego "sloboda govora", te "satira".
    (lec fejs it, nisu bili naročito duhoviti, pokoj im duši)

Sva hajka na "govor mržnje" se svodi na to da je onaj koji "govori mržnju" agresivac koji bi, naposletku, i fizički nasrnuo na one koje mrzi.
    Ovde je ispalo upravo obrnuto.

...
    Da prvo pokušam odgovoriti na prvo tvoje pitanje.

Inteligentan mi neće dati do znanja da me mrzi, jer time gubi prednost. Glup će mi reći na ovaj ili onaj način, a ako neće (neće zato jer se boji), na njemu će se to vidjeti/osjetiti.
    Nadalje, ako mi inteligentan ipak daje do znanja da me mrzi, moram se pitati zašto to radi tj. koja je šira slika?

Pravo je pitanje koga se ja više bojim, pametnog ili glupog? I da ti pravo kažem - pojma nemam.

Ono, čega se ja uvijek sjetim, kad se potegnu ovakve teme, je nacionalsocijalizam i koliko je karizmatički Hitler uspio svojim govorima proširiti mržnje unutar masa te koliko je nevinih ljudi, zbog te mržnje stradalo.
    E sad, da je tada bilo slobode govora, možda bi neki drugi govornik uspio umanjiti Hitlerovu karizmatičnost, njegov upliv te nacizam ne bi uspio uzeti maha.

Što ga dođe kako je sloboda govora dobra stvar, ako postoji ravnoteža.

However, kakva ravnoteža može postojati unutar vrste, koja je više sklona mržnji, nego ljubavi.
    Bojimo se vlastite sjene pa kako se onda ne bi ljutili na cijeli svijet. To je najlakši put.

Pa bi tako taj drugi govornik, ako bi pobijedio, naciste strpao u zatvore (a možda i logore) i opet sranje.

Ljudi najbolje funkcioniraju kad imaju pravila i ograničenja te strah od kazne. Tada su nešto manje životinje tj. bar to manje pokazuju.
    Zato dobar diktator zlata vrijedi.

(moram ići spavati. sutra se rano dižem. nedelja je. ozbiljno. čujemo se. pozdrav)

persona non gratis
    Ja uvek dajem do znanja da mrzim one koje mrzim.
    Da li sam inteligentna?

Aj laku noć.

...
    Ja to ne znam. Mogu ti samo vjerovati na riječ. S druge strane, znam da ćeš "glupanu" ići objašnjavati da je glup pa uzmimo da kod tebe postoji "šira slika" ili, ipak, baš i nisi toliko inteligentna.

...
    Quote Originally Posted by sanja View Post

Poenta je, rekla bih, u ovome: svako ima pravo da kaže istinu.
    Pošto se pričom vezuješ za CH - da li ilustracija koju je alim postavio kao temu iznosi nekakvu istinu?
    Ako da - koju?
    Ne bih znala. S druge strane, "istina" je različita u različitim očima, što stoga, zapravo, znači kako svatko ima pravo pričati što hoće. A to je, onda, sasvim druga priča. Ili, možda, nije?

Ono što sam ja "vidjela" na karikaturi jest - Peder hebe pedera, a Crkva hebe pedere.
    E sad, čim se takve karikature počinju pojavljivati "pod normalno", ja stječem dojam kako će Crkva uskoro dozvoliti homoseksualni brak. Protestanti i luterani (i možda još neki, ali ja ne znam) su već na tom putu.
    Da tome nije tako, ne bi bila dozvoljena ovakva sloboda govora, što potvrđuju povijesne činjenice.

persona non gratis
    Na karikaturi su otac, sin, i duh sveti u klinču. To je istina. Mislim, to je nacrtano.

Šta je pisac hteo da kaže je sasvim drugo.
    Istine nisu relativne.
    Nečije mišljenje o tome šta je istina - nije isto što i istina.

kad smo već kod tendencija ka komplikovanju kod čitanja
    Eve:

...
    Kao što vidiš ja sam "vidjela" jedno, a ti i svi ostali obdareni razumijevanjem za tu specifičnu sliku, drugo. Tko zna što je vidio mali Ivica itd.?
    Oli, to što ti kažeš da istina nije relativna je s moje strane sasvim ok, no nisu svi u stanju svaki puta (pre)poznati istinu pa to, sasvim jednostavno, opet ukazuje kako je sloboda govora nešto sasvim drugo od prava pojedinca da govori istinu.

Meni nije jasno o čemu mi sporimo.
    Opet stječem dojam kako me želiš podučiti nečemu, a ne razumijem čemu kad je meni sve logično što ti kažeš.
    Možda tebi nije jasno ono što ja pričam. Teško ti se spustiti na moj nivo ili što?

persona non gratis
    Pa nije mi jasno

+ Reply to Thread

Tags for this Thread