+ Reply to Thread
Results 1 to 5 of 5

Thread: Borilačke vjetine, agresija i strah

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Borilačke vjetine, agresija i strah

Mnogi kreću trenirati borilačke vještine, jer se boje. Žele naučiti kako se obraniti i to je ok,
    međutim,
    borilačke vještine ne mogu od kukavice iskrojiti hrabru osobu i tu nastaje problem.
    Kad kažem "kukavice", ne mislim podcjenjivački, nego, zapravo, želim naglasiti kako ne postoji ta borilačka vještina, koja će nam pomoći da u kritičnom momentu ne dozvolimo svojim strahovima spriječiti nas biti hrabrima.
    Masu puta sam čula kako su mnogi, što treniraju ovo ili ono, popušili fine batine "na ulici" i to, pazite sad ovo, samo zato što se (sa)znalo da treniraju.
    Iz tog razloga smatram kako je užasno loše kad roditelji tjeraju svoju djecu (često baš sinove) da krenu trenirati borilačke vještine. Mislim da će češće doći do kontraefekta.
    Onaj, tko počne trenirati, pa trebao bi to činiti iz ljubavi, a ne iz straha.

Druga stvar, isto znakovita, jest kako one djeluju na agresiju.
    Ne znam kako vama, ali meni su pomogle istu naučiti kontrolirati. E sad, možda griješim, možda nisu samo one u pitanju i možda je, dok sam bila u prilici trenirati, a pogotovo imati sparinge, stvar bila u tome što sam ispucala (negativnu) energiju van pa sam, jelte, i mogla biti mirnija taj dan.
    Nešto slično kao npr. tome kako se čovjek/žena umiri nakon keksa. (ma nije nakon keksa, ali dobro sad )

Dakle, evo, voljela bih čuti vaša iskustva tj. viđenje konto gore rečenog.

Uopće se ne slaem sa tobom o treniranju borilačkih vjetina radi nekoga bojanja ili
    straha(mada mali dio ali već starije dobi to čini).
    Moj sin je bio hiperaktivno dijete,probao je dosta sportova ali tamo
    negdje od 4 osnovne se naao u taekwandou-u 1.srednje je poloio
    za majstorski pojas-do odlaska u HV dogurao do 3 dana.Sada vie ode
    radi sebe 2-3 puta tjedno da se ispue.Nikada nikoga nije 1 napao
    nekoliko puta su njega ali to je bilo po kratkom postupku u njegovu
    korist ali sa lakim ozljedama napadača-poslije nije ga nitko niti koga
    on dira.Ovo o napadima to je bilo kada je imao 16-17 g.
    ta se tiče kontroliranja slaem se sa tvojom konstatacijom
    također i prisilom roditelja za odabir sporta.:
    Boe čuvaj me prijatelja,neprijatelja se ne bojim
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

toaletni leptir fishcrap's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Mnogi kreću trenirati borilačke vještine, jer se boje. Žele naučiti kako se obraniti i to je ok,
    međutim,
    borilačke vještine ne mogu od kukavice iskrojiti hrabru osobu i tu nastaje problem.
    Kad kažem "kukavice", ne mislim podcjenjivački, nego, zapravo, želim naglasiti kako ne postoji ta borilačka vještina, koja će nam pomoći da u kritičnom momentu ne dozvolimo svojim strahovima spriječiti nas biti hrabrima.
    Masu puta sam čula kako su mnogi, što treniraju ovo ili ono, popušili fine batine "na ulici" i to, pazite sad ovo, samo zato što se (sa)znalo da treniraju.
    Iz tog razloga smatram kako je užasno loše kad roditelji tjeraju svoju djecu (često baš sinove) da krenu trenirati borilačke vještine. Mislim da će češće doći do kontraefekta.
    Onaj, tko počne trenirati, pa trebao bi to činiti iz ljubavi, a ne iz straha.

Druga stvar, isto znakovita, jest kako one djeluju na agresiju.
    Ne znam kako vama, ali meni su pomogle istu naučiti kontrolirati. E sad, možda griješim, možda nisu samo one u pitanju i možda je, dok sam bila u prilici trenirati, a pogotovo imati sparinge, stvar bila u tome što sam ispucala (negativnu) energiju van pa sam, jelte, i mogla biti mirnija taj dan.
    Nešto slično kao npr. tome kako se čovjek/žena umiri nakon keksa. (ma nije nakon keksa, ali dobro sad )

Dakle, evo, voljela bih čuti vaša iskustva tj. viđenje konto gore rečenog.
    a ovisi što treniraju ulična borba je puno maštovitija od standardnog treninga di nekog nesmiješ udarit laktom,koljenom,nogom.. ovisno kako koji sport dok na ulici sve prolazi.. meni se sviđa mehanika pokreta,to mi je jedan od razloga zašto mi se sviđaju borilačke vještine ja sam išao trenirati krav magu.. neznam kolko ste upućeni što je to ali je približeno baš toj uličnoj borbi više.. i dijete koje to trenira će sigurno bolje proći nego dijete koje trenira karate npr ishod ovisi i o nekim drugim stvarima naravno..

makar u mom slučaju naravno ima veze i sa strahom jednostavno se ne želim naći u poziciji da se moram brinuti za svoje zdravlje iz razloga što imam par drugačijih ideja o nekim stvarima od drugih ne sviđa mi se da moram biti u strahu od toga što sam ja jer eto.. tri debila su se sjetili da bi mogli nekog prebiti

ne odlučuju se svi za borilačke sportove zbog nekog straha ili elje da se nauče braniti. nekima je to jednostavno zanimljivije od poprilično dosadne teretane

Ajant's Avatar
    Quote Originally Posted by yeah right View Post
    ne odlučuju se svi za borilačke sportove zbog nekog straha ili elje da se nauče braniti. nekima je to jednostavno zanimljivije od poprilično dosadne teretane
    Sve je zanimljivije od teretane.

Sve su borilačke vjetine OK, bio to karate, krav maga ili neka druga vjetina.

Ja ne bih svoje dijete (hipotetski) upisao da se bavi borilačkom vjetinom, prije bih ga upisao na neki sport. Za borilačke vjetine ima vremena, na to se moe sam odlučiti.

Imati strah od nečega je normalno, hrabro je pobijediti taj strah. Ali ne imati strah od ičega je ludost. Borilačke vjetine su odlične za naučiti kako se boriti, isto tako i za koncentraciju te tijelo.

to se tiče kontroliranja agresije, nikad nisam niti bio agresivan, tako da me u tom smislu borilačke vjetine ničemu nisu naučile. Ali pretpostavljam kako je moguće da nekom pomognu u tom smislu. Meni je kendo pomogao u zauzimanju svog stava, kako u fizičkom smislu (vie ne hodam pogrbljeno), tako i u psihičkom (vie ne ignoriram/trpim, nego reagiram).

+ Reply to Thread

Tags for this Thread