+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Konji

Hybrid View

članica pingy321's Avatar
    size="tall"

Konji

"Raj se nalazi na stranicama knjiga, u naručju voljene osobe i na leđima konja!"

Na slici:Antonio Korpar,KKČakovec,kolovoz 2010

foto je privatno vlasništvo,pingy321

Ako je pas čovekov najbolji prijatelj, onda se može slobodno reći da je konj njegov najbolji rob!
    Već tisućama godina ljudi konje uprežu, jašu na njima, bodu ih mamuzama i udaraju bičem. Konji su stoljećima vukli ili nosili teške tovare u službi čovjeka.
    Ustvari od pronalaska kotača, konji su ti koji, su nas odveli i doveli u današnjicu!
    Uz njih i sa njima smo prevalili kilometre i kilometre za boljim uslovima za život. Doveli su nas do plodnih dolina, gde smo se nastanili, a onda smo ih upregnuli da preoremo livadu, stvorimo hranu i preživimo!

To su činjenice od kojih ne možemo pobeći, ali ih vrlo rado zaboravljamo kada danas na hipodromima gledamo te životinje u utrkama, preskakanju prepona, dresurnom jahanju!
    I opet sve to u službi čovjeka!
    Za našu razonodu, naš užitak, našu zaradu!

Evo za sada toliko i molim Vas - pitajte, tražite i otvorit ćemo i ispričati sve što treba i što Vas zanima o konjima!

Sudjelujte!

foto,pv,pingy321..moji konji
    [URL="http://youtu.be/mV86T60fzIU"]

...
    Odma' pitanje.

Koje su sve razlike između sivca i bijelca? Čula sam, naime, da ljudima znaju podvaliti sivca pod bijelca pa eto, pitam.

Hvala na pitanju!

Konji imaju različitu boju kože i dlake.
    Najčešće su crna, riđa, kestenjasta, crvenkasto-smeđa, bež i bijela. S bojom su povezani i nazivi: vranac, bijelac, šarac, riđan, sivac. Takozvani smeđi konji ustvari su gotovo crni sa svijetlijim područjem oko njuške, očiju i na nogama. Riđa uključuje nekoliko nijansi smeđe, što znači i crvenu, žutosmedu i crvenkastožutu. Takvi konji imaju crnu grivu i repove, i uglavnom crne gležnjeve. Jednake boje su i kestenjasti, ali bez crnih oznaka. Svijetlije kestenjasti konji su crvenkastosmeđi. Mnogi su konji bež ili bronzane boje ili pokazuju postepeni prijelaz te dvije boje, s grivom i repovima srebrne boje ili boje lana. Bijela boja konja mješavina je sive i potpuno bijele boje, dok se sivi konji rađaju kao smeđi, ali s vremeom dobijaju bijelu dlaku.

Uglavnom boja ovisi i o rasi konja,naprimer,Lipicanci se rađaju tamni,s vremenom postaju sivi i u zreloj-odrasloj dobi bijeli.
    Može se desiti da kupite sivoga "obićnoga" konja (mada takvih nema,svaki je prekrasan ) ,a da na kraju iz njega ispadne Lipicanac!

...
    Oprosti, ali opet nisam shvatila do kraja.
    Dakle, može se dogoditi da se kupi tamni konj pa da ispadne bijelac, to sam skužila, ali kako znati radi li se o sivcu ili bijelcu tj. koje su sve razlike između njih (u onoj dobi kad ih je teško razlikovati, a obzirom na promjenu boje dlake). Npr. ima li kakvih razlika u boji nosa između sivca i bijelca itd.

Quote Originally Posted by enky View Post
    Dakle, može se dogoditi da se kupi tamni konj pa da ispadne bijelac, to sam skužila, ali kako znati radi li se o sivcu ili bijelcu tj. koje su sve razlike između njih (u onoj dobi kad ih je teško razlikovati, a obzirom na promjenu boje dlake). Npr. ima li kakvih razlika u boji nosa između sivca i bijelca itd.

uhhhh,jesi mi zapaprila...he,he..

stvar je komplicirana i nimalo jednostavna..ali evo malo objašnjenja..i ziher ne bude dovoljno..

uhhhh,jesi mi zapaprila...he,he..

stvar je komplicirana i nimalo jednostavna..ali evo malo objašnjenja..i ziher ne bude dovoljno..:16k3pzb:

Koža na nosu, oko očiju i genitalija kod sivca je tamna a kod bjelca je ružičasta...

..bijeli,totalno..

..nekadašnji sivac..

..vidiš razliku?
    ...,a ima na tu temu još puuuunooo...

..to je samo ukratko, al vjerujem svima zanimljivo...nemojte da vam pocnem pricat o nasljedjivanju gena i zasto dolazi do koje boje...heheh
    Last edited by pingy321; 08-09-10 at 20:04.

cyber girl's Avatar
    , ali kako znati radi li se o sivcu ili bijelcu tj. koje su sve razlike između njih
    Ne postoji faza u kojoj je teško razlikovati bijelog od sivog konja. Među konjarima konj je tako dugo siv, dok ima još negde neku tamnu/tamniju dlaku osim bijele.
    U biti bijeli konji ne postoje kao boja. Za lipicance se veli da su bijeli, ali u biti boja ko boja je siva. Znači iako konj ima bijelu dlakul, po knjizi bi se reklo da je siv.
    Eto to ja razlika. Jedino albino konj bi bio bijel, sve ostalo je sivo, bez obzira na bijelu boju dlake.

...
    pa pitam. zanima me. možda bude netko drugi znao i taj detalj. ta nisi ti mala enciklopedija (ili možda jesi? ).

pa pitam. zanima me. možda bude netko drugi znao i taj detalj. ta nisi ti mala enciklopedija (ili možda jesi? .
    Unatoć mojoj neskromnosti ,(ne verujem u nju..,) ne znam ni ja sve i drago mi je da još mogu ućiti ,ali mislim da znam poprilićno i to iz ugla ljubitelja konja, a ne onoga tko ih eksploatira.

Ono što znam, znam većinom iz prakse druženja sa konjima i to smatram privilegijom.
    Voljna sam svoja viđenja i ubeđenja sućeljavati sa drugima!

Zato se molim, pridružite u većem broju.....biće nam zanimljivije!

Onjko's Avatar
    Quote Originally Posted by View Post
    prekrasna tema pingi.vidi se da si obožavatelj tih krasnih bića.
    jako mi se sviđaju konji. to je moja velika strast koju sam osjetila prema domaćim životinjama. naime bila sam u eko selu i tamo sam sa kćerkom i suprugom prvi put zajahala konja. osjećaj je bio fantastičan. ni na nebu ni na zemlji, a opet nekako siguran i spokojan. film avatar to najzornije prikazuje.
    Eš, potpuno si u pravu, u Avataru je na jedan nadrealističan način prekrasno dočaran osjećaj jahanja konja.
    Konji su stvarno prekrasne životinje.

eto, da se i jedan konj javi

+ Reply to Thread

Tags for this Thread