+ Reply to Thread
Results 1 to 4 of 4

Thread: Sinjska alka

...
    size="tall"

Sinjska alka

Ne znam jeste li znali, no naša je Sinjska alka viteško natjecanje i to - jedino u Evropi!
    Održava se u znak sjećanja na pobjedu nad Turcima početkom 18. stoljeća.

I sad, zar nije žalosno da se o Alki, hrvatksom tradicionalnom sportu, tako malo zna, tako malo priča?

Ja pojma nemam o Alki. Prve dvije rečenice ovog uvodnog posta su rezultat surfanja netom.
    Zar je to ok?
    Koliko još Hrvata, ovako kao ja, više zna o tenisu, rukometu, nogometu...? a o Alki, tako reći - ništa?

Meni neugodno. Baš mi je neugodno.

Evo sam našla i stranicu o Alki na kojoj se čovjek može informirati, ali nije to - to.
    Iz iskustva znam kako se nikome neda čitati toliko teksta, osim ako baš mora.

Eto, pa sam otvorila ovu temu sa željom da će jednog dana doći i neki alkar pa nam iz prve ruke odgovarati na pitanja te, nadam se, kroz konverzaciju s forumašima, malo više zainteresirati ljude za alku i tako pomoći Lijepoj našoj u poštivanju i očuvanju hrvatske tradicije.

I odmah da pitam prvo pitanje:
    Kako se postaje alkar?

članica pingy321's Avatar
    Denis Gugić kaže:
    "Priča o tome kako je netko postao alkar, zapravo se svodi na razvijanje dječačke ljubavi prema konjima, dolaske na alkarsko trkalište da bi se alkarima čuvali konji, zatim ovladavanje jahanjem i onda priključenje alkarima i čekanje trenutka za postanak alkarom.

Alkari su me pozvali da im se priključim na pripremama 1992. godine, a godinu poslije postao sam alkar u pratnji barjaka te 1995. godine alkar kopljanik. Slavodobitnički plamenac ponio sam 2002. godine.

Danas živim i radim u Zagrebu. Moja supruga dolazila je roditi djecu u Sinj da bi mi sin imao pravo biti alkar. Gledajući ovu djecu, vidim da Alka ima budućnost. Alkara joj neće nedostajati – kaže Denis Gugić, alkar i hrvatski reprezentativac u turnirskom jahanju."

Ovaj desno je denis Gugić ove godine na Sinjskoj Alci!

Treba još?
    [URL="http://youtu.be/mV86T60fzIU"]

član
    Što je 'govor mržnje'?
    Govor mržnje je svaki govor, koji potiče na mržnju prema skupini ili osobi, zbog njene nacionalnosti, boje kože, spola, spolne orijentacije, vjere, političkog ili drugog uvjerenja, podrijetla, imovinskog statusa, naobrazbe, zdravstvenog statusa, dobi ili drugih osobina.

Tatum's Avatar
    Upravo slušam najave na radiju i vrijednsot ove trke. Veseli me da se ovo može nazvati jednom od hrvatskih brendova i vjerujem da će se uzdići na jednu višu razinu prepoznatljivosti .
    Nadam se da ćemo uskoro imati koji upis s lica mjesta.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread