+ Reply to Thread
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 36

Thread: demokracija kao put u idiokraciju

persona non gratis
    size="tall"

demokracija kao put u idiokraciju

"Demokratija je vladavina glupih" - reče Rambo Amadeus, i obrazloži to činjenicom da i svaki retard može popuniti glasački listić.

Moja prijateljica iz Rijeke radila je u domu za autistične. Jedan od štićenika usput pomene kako je izašao na glasanje.

- Pa za koga si glasao? - pita ga moja prijateljica, a on odgovara:
    - Za Bandića.
    - Zašto za njega?
    - Pa za njega sam čuo.

Demokratija je vladavina glupih. Demokratski izbori su proces u kome većina, koju po gausovoj krivoj normalne raspodele čine prosečno i ispodprosečno inteligentni, biraju one koji će umesto njih (kao i umesto inteligentnih) odlučivati šta treba da se radi i kako treba da se živi.

kako bi se održao takav sistem, nužno je proizvoditi sve više i više glupih ljudi, i nastojati da se generalno snizi nivo inteligencije naroda, kako bi se proizvele nove generacije glasača koje bi uopšte htele da izađu na glasanje.
    Jedan od načina da se to ostvari je sistematsko uništavanje školstva (sistema obrazovanja).

Tako demokratija nužno postaje put u idiokratiju.

Jedan od dokaza za ovo gore napisano dobih baš maločas.
    Evo ga ovde:
    ne samo da retardirani ljudi trebaju imati pravo postati predsjednici država, nego oni to pravo doista i IMAJU.
    Srećom, i kod nas je kao i u ostalim demokratskim državama člankom 54. Ustava i retardiranim ljudima zagarantirano pravo na pristup svakom radnom mjestu i dužnosti (pa i predsjednika države) i to pod jednakim uvjetima kao i onima koji nisu retardirani, a to što narcisoidnim sociopatima to nikako nije po volji ili im nije jasno kako to može biti tako, srećom ne utječe na ta prava.
    pošto nikako ne uviđam sreću u situaciji u kojoj bi, recimo, retardirana osoba bila direktor insistuta za nuklearna istraživanja, ili neurohirurg koji bi operisao nekog meni bliskog, ili, čuj sad tek to predsednik države koji nas sve može odvesti u tri pizde materine - volela bih da mi coach potato, uprkos tome što ga štiti članak 54, pokuša objasniti u čemu je tu sreća, i za koga je to sreća.
    Last edited by sanja; 11-09-10 at 11:38.

persona non gratis
    Inače, ne znam kako se zvao Nixonov protivnik na izborima, ali znam anegdotu vezanu za te izbore.

Jedan novinar je dotičnom kandidatu nakon tv kampanje prišao i rekao:
    - Čestitam, gospodine! Za vas će glasati svi inteligentni ljudi!
    na šta mu ovaj odgovori:
    - Nažalost, mladiću, meni je potrebna većina.

persona non gratis
    Rambo Amadeus predlaže osmišljavanje glasačkog listića koji bi bio dizajniran tako da onemogućava glupog čoveka da ga ispravno popuni.

Iz toga zaključujemo jedno, a to su dve stvari:

- Rambo nije anarhista
    - Rambo diskriminiše glupe ljude, pa prema tome nije ni demokrata (samim tim ni idiokrata)
    - Rambo je za melitokratiju.

persona non gratis
    Pre nego što se javi neko ko bi pokušao da mi uvali argument "pod istim okolnostima podrazumeva da bi morali polagati ispite na medicini, pa ne bi mogli biti neurohirurzi, blablabla", evo, da ga preduhitrim:

- ukoliko se zna da retardirana osoba ne može upisati medicinu zbog svojih sposobnosti, jer ne može položiti prijemni ispit (a ni ostale ispite) onda je ona samim svojim sposobnostima diskriminisana, i krajnje je debilno davati nekakvo zakonsko pravo za nešto za šta ti je priroda uskratila pravo.
    (nešto kao što bi bio fiktivni članak zakona:"sve majke imaju pravo da svoju decu donose na svet porađajući se na usta" )
    - ukoliko se zna da se iz godine u godinu snižavaju kriterijumi upisa, te da se fakulteti upisuju preko veze, etc. - onda je njihovo pravo istinsko, i moja pitanja ostaju otvorena (pre svega ono pitanje o sreći)

Quote Originally Posted by sanja View Post
    Rambo Amadeus predlaže osmišljavanje glasačkog listića koji bi bio dizajniran tako da onemogućava glupog čoveka da ga ispravno popuni.
    Eh, premda nisam fan demokracije, ni ovo mi ne zvuči dobro.

Jer, inteligencija nije garancija ni za što. Recimo, nije garancija za benevolentnost, nije garancija da netko nije beskrupulozan itd. Po čemu je bolje da nada mnom vlada inteligentni zločinac, nego notorna budala? Ja osobno bih se prije stavio u ruke budali.

Doduše, u demokraciji ni ovo nije 'dilema'. Na vlast obično dođu ljudi koji znaju osvojiti glasove budala. A to mogu biti i budale, ali i vrlo promoćurni ljudi; ovisi o mnogim faktorima.

persona non gratis
    Gledaj na to ovako:
    - koje su šanse da većina kompletne populacije izabere inteligentnu osobu?
    - koje su šanse da većina inteligentne populacije izabere nebenevolentnu osobu?

Equalizer
    Guest
    Quote Originally Posted by Apemant View Post
    Eh, premda nisam fan demokracije, ni ovo mi ne zvuči dobro.

Jer, inteligencija nije garancija ni za što. Recimo, nije garancija za benevolentnost, nije garancija da netko nije beskrupulozan itd. Po čemu je bolje da nada mnom vlada inteligentni zločinac, nego notorna budala? Ja osobno bih se prije stavio u ruke budali.
    Eh, pa naravno.

Doduše, našlo bi se i izuzetaka... recimo... totalna budala ima prekidač za lansiranje raketa s nuklearnim bojevim glavama... što vrijedi i da je dobričina, ako se zaigrao...

Equalizer
    Guest
    Quote Originally Posted by sanja View Post
    Gledaj na to ovako:
    - koje su šanse da većina kompletne populacije izabere inteligentnu osobu?
    Dobre su šanse, ali što s tim? Inteligentne, perfidne osobe... vješti manipulatori - imaju jako dobre šanse...

- koje su šanse da većina inteligentne populacije izabere nebenevolentnu osobu?
    Isto dobre. Elita (pa i intelektualna) može biti jako korumpirana.

persona non gratis
    Ma ja ti nisam za melitokratiju, niti je topic o melitokratiji, tako da ovim malčice idemo u off.
    Al neka, nek izbirstrimo, pa ćemo onda dalje.

Mislim da su u prvoj varijanti šanse negde podjednake (pogledaj razloge za glasanje štićenika one moje prijateljice).
    S tim što su male šanse da se pod takvim uslovima kandiduje bilo ko ko je ujedno i inteligentan i benevolentan.

U drugoj varijanti - hm, ne bih rekla da među ljudima koji su desni kraj gausove krive po pitanju inteligencije mahom nalaze nebenevolentni i korumpirani.
    Ako uzmeš reprezentativan uzorak ljudi kroz istoriju koji su bili genijalci - mislim da ćeš dobiti nešto upravo obrnuto.

No, opet - sve se to svodi na želju za moći nad drugima, bilo kakvo glasanjei i bilo kakav oblik vlasti. Tako da ne podržavam ni melitokratiju. Ali smatram da je daleko manje pogubna od demokratije. Koja nužno vodi u idiokratiju. (a to je tema, u stvari - to da demokratija vodi u idiokratiju, to jest, kretanje demokratskih društava prem idiokratiji)

. Vess's Avatar
    Slažem se s uvodnim postom, no ne i s vađenjem iz konteksta citiranog. Jer je kontekst bio jako važan. Zapravo, razni luđaci i jesu na čelu ovog svijeta, samo nisu dijagnosticirani, nit mogu biti, u ovome svijetu.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread