+ Reply to Thread
Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 11 to 20 of 67

Thread: Pokrivanje muslimanskih žena

. Vess's Avatar
    Ne znam ja niš o tzv. Propisu od Boga, nemam za to nikakve dokaze. To su knjige koje mogu kupiti u knjižari, dakle ljudsko djelo, a ostalo mi je puki mumbo-jumbo. Može i ne mora biti.

Ne volim nikakve bezvezne propise kojima nema praktične svrhe. A ono kaj je bilo prije npr. dvije iljade godina, u ropskom sustavu, ne znam kako sada išta može značiti u promijenjenim društvenim okolnostima.

Malo bih i proširila temu - na druge načine isto muški vladaju ženama jer ovo je i dalje prvenstveno muški svijet. U domeni visoke mode homići vladaju ženama a to se negativno (po mome mišljenju) odražava na široke narodne slojeve.

smalltown boy
    Guest
    Quote Originally Posted by Rose View Post
    (Nisam pokrivena.)

Ne očekujem da shvatite (sf i Vess) da je nama PROPIS od Boga nešto najsvetije.

Propis koji je od Boga nama je 'iznad' nekakve naše vlastite volje... a termin 'naša volja' je isto za razglabati... a i ovo ćete opet krivo protumačiti i izgubila sam volju već sad

Love Bird Rose's Avatar
    Quote Originally Posted by Vess View Post
    Ne znam ja niš o tzv. Propisu od Boga, nemam za to nikakve dokaze. To su knjige koje mogu kupiti u knjižari, dakle ljudsko djelo, a ostalo mi je puki mumbo-jumbo. Može i ne mora biti.

Ne volim nikakve bezvezne propise kojima nema praktične svrhe. A ono kaj je bilo prije npr. dvije iljade godina, u ropskom sustavu, ne znam kako sada išta može značiti u promijenjenim društvenim okolnostima.

Malo bih i proširila temu - na druge načine isto muški vladaju ženama jer ovo je i dalje prvenstveno muški svijet. U domeni visoke mode homići vladaju ženama a to se negativno (po mome mišljenju) odražava na široke narodne slojeve.
    Za sada samo kratko, jer nemam vremena trenutačno.

Za nas vjernike, propis od Boga je na 1. mjestu... možemo se njega pridržavati ili ne, činimo li tim nepridržavanjem time manji ili veći grijeh, (ali to su sada već pitanja i odgovori za neku drugu temu).. nama su te postavke JASNE i ne dovodimo ih u pitanje.

Propisi i načela vjere koja nam je Bog dao uvijek su u službi dobra, i nastojimo ih se držati... pa eto ipak se dogodi da počinimo grijeh ogovaranjem drugog čovjeka, uplitanjem u tuđu intimu, ružnim govorom, nepokrivanjem... itd.

O 'praktičnosti' nekog propisa može se gledati sa strane vjernika i onog koji ne vjeruje, i dakako da su često dva različita pogleda, dvije su perspektive. Zbog toga pokrivanje za tebe može biti to što si gore navela, a za moju sestru muslimanku koja je pokrivena - ljepota, poniznost kojom se Bogu zahvaljuje...

...teško je nekada shvatiti, i sama sam bila u takvim situacijama, nekada... nije lako niti objasniti, a rijetki su toliko otvoreni ljudi koji mogu prihvatiti i ovo potonje... i razumjeti... onaj koji sluša, ali i čuje
    "Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
    kapi
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

. Vess's Avatar
    Čula sam ovo više puta. Ostavljam svakome koji tako osjeća, da i dalje tako osjeća. Naravno, meni je to strano pa osjećam nešto drugo. I ok.

silver fox's Avatar
    Ne očekujem da shvatite (sf i Vess) da je nama PROPIS od Boga nešto najsvetije... i u tom svjetlu, i u tom smislu gledamo i pokrivanje, ništa manje i ništa više nego koji drugi propis koji je od Boga. Kur'an je riječ Božja u kojem stoji propis.... capisci? Nije ga pisao muškarac, ni žena, nego je riječ Božja.
    Vess, napamet pričaš kome se više ili manje nešto propisuje.
    Propis koji je od Boga nama je 'iznad' nekakve naše vlastite volje... a termin 'naša volja' je isto za razglabati... a i ovo ćete opet krivo protumačiti i izgubila sam volju već sad
    Dalje mi se ne dâ jer nisam raspoložena.
    da se na samom startu razumijemo! - nikad ni u primisli ne želim vređati bilo čije vjerske osječaje.

promatrajući vjeru kroz povjest ( mislim na sve vjere ) naići ćemo na mnogo loših događaja gdje su pojedinci iskoristili svoju moč ( propagirajuću vjeru ) na štetu vjernika.

@rose sad kažeš da se propisi od boga ne ispituju već izvršavaju bez pogovora ,a post
    ranije kažeš da nisi pokrivena.
    molim te, malo mi to pojasni ( pitam jer me interesira objašnjenje a ne da se u nedogled besmisleno nadmudrujemo ).

ako nisi raspoložena sad, nema veze. kad nađeš vremena bit će napisano.

Love Bird Rose's Avatar
    Quote Originally Posted by silver fox View Post
    da se na samom startu razumijemo! - nikad ni u primisli ne želim vređati bilo čije vjerske osječaje.

promatrajući vjeru kroz povjest ( mislim na sve vjere ) naići ćemo na mnogo loših događaja gdje su pojedinci iskoristili svoju moč ( propagirajuću vjeru ) na štetu vjernika.

@rose sad kažeš da se propisi od boga ne ispituju već izvršavaju bez pogovora ,a post
    ranije kažeš da nisi pokrivena.
    molim te, malo mi to pojasni ( pitam jer me interesira objašnjenje a ne da se u nedogled besmisleno nadmudrujemo ).

ako nisi raspoložena sad, nema veze. kad nađeš vremena bit će napisano.
    Silver fox, nisam stekla dojam da bi ti vrijeđao ičije osjećaje.
    Odgovor sam dala u postu prije ovog...

Za nas vjernike, propis od Boga je na 1. mjestu... možemo se njega pridržavati ili ne, činimo li tim nepridržavanjem time manji ili veći grijeh, (ali to su sada već pitanja i odgovori za neku drugu temu).. nama su te postavke JASNE i ne dovodimo ih u pitanje.

Propisi i načela vjere koja nam je Bog dao uvijek su u službi dobra, i nastojimo ih se držati... pa eto ipak se dogodi da počinimo grijeh ogovaranjem drugog čovjeka, uplitanjem u tuđu intimu, ružnim govorom, nepokrivanjem... itd.

... što znači da sam svjesna toga da činim grijeh (ne pokrivajući se, ogovarajući... you name it), i ne negiram i ne prilagođavam načela sebi... ne prilagođavam Objavu, Božju Riječ svojim nesavršenostima, već priznajem svoju 'manjkavost' i svoj kukavičluk, nekada lako pronađem i izgovore... sve je jasno kao dan, ono što me zasmeta kada netko spomene 'krpetinu' na glavi (ne kažem da je ovdje bilo takvih izričaja) je zbog toga što sam upoznala predivnih sestara, vjernica, koje tu svoju maramu nose na način.... koji naprosto treba doživjeti, da bi se shvatilo... jednostavno nemam riječi kako da to opišem, jednom sam pokušala i bila sam blizu da opišem tu ljepotu
    Inače, islam je (moj) odabir svjesne, zrele (?) osobe kasnijih tridesetih

Pokrivanje nije, naravno, samo izvanjska manifestacija.... svaki propis dat od Boga ima i svoju duhovnu dimenziju... mnogo veću nego što sam na početku ovog puta mogla i zamisliti
    "Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
    kapi
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

član

Pozdrav Vess,

baš zato što ovo jeste prvenstveno muški svijet, ti si jako dobro postavila pitanje svrhovitosti pokrivanja, ili pak skromnog odjevanja žena. Ajmo sad ovako razmišljati. U ovom svijetu (u kome utvrdismo da muškii vladaju) postoje i česte su pojave kada jedan snažni i sposobniji muškarac raznim "tehnikama" hoće preoteti zgodnu suprugu slabijemu ili manje snalažljivom muškarcu. U doba komunizma to je išlo lako: samo se onaj sa lijepšom ženom proglasi za neprijatelja države i namontira se nekoliko svjedoka. On zaglavi u hapsani na duži vremenski rok i žena je tada ranjiva. U uvjetima demokracije, pak, postoje razne druge (manje surove ali ne i manje učinkovite) tehnike.. od slanja poklona i smsova, do "pažnje" na poslu, povećanja plate, itd. Većini tih "zavodnika" ne predstavlja ništa bitno što je ta žena udata, što ima muža, djecu... oni samo hoće ostvariti svoj cilj i ponovno udovoljiti svojim tjelesneim porivima. Eto, meni je nedavno jedna prijateljica iz Zagreba nedavno pričala da je mobing na poslu veoma raširen u Zagrebu. Vjerovatno je tako u svim velikim gradovima i gdje god ima moćnih muškaraca.

E.. baš u tom kontekstu, možeš posmatrati islamski naputak o skromnom odjevanju kao svrhovit, jer žena vjernica, (kada ne nosi kratke miniće i široke dekoltee već se oblači skromno) izgrađuje oko sebe jadan vid "zaštitne aure". Ona time postaje prepoznatljiva, pa će ju oni tipovi manje salijetati sa smsovima i ostalim. Ili kako veli časni Kur'an:
    O Vjerovjesniče, reci ženama svojim, i kćerima svojim, i ženama vjernika neka spuste haljine svoje niza se. Tako će se najlakše prepoznati pa neće napastovane biti. (K 33:59)
    Znači, točno je da je to knjiga koja se ima kupiti u knjižnici. No, bit te knjige nije samo u tome što je to nekakva zapovjed, već u praktičnom savjetu kako da se izbjegavaju nevolje u životu vjernika i vjernica.

U domeni visoke mode homići vladaju ženama a to se negativno (po mome mišljenju) odražava na široke narodne slojeve.
    Jašta je negativno. No smatram da homići danas ne vladaju samo u domeni mode, njihova je moć u zadnjim decenijama puno raširenija i veća, čak seže čak do kulture i politike. Na primjer, pola britanske vlade su homići, a holandija i švedska (i to izravno kroz UN!) guraju nove odnose u društvu koji potencijalno pogoduju još većoj raširenosti te nenormalne pojave. U zapadnim zemljama se donose nenormalni zakoni (na primjer taj da homići mogu usvajat djecu) a čak i kroz obrazovni sistem se stvari postavljaju naglavačke. Pozdrav

član
    Tema pokrivanje muslimanskih žena mi spada u istu ravan pitanja kao da otvorimo temu "Zašto poslovni ljudi nose kravate?" ili "Zašto žene, posebno na zapadu, nose obuću sa visokom petom?".
    Znači glupo pitanje.
    Svi kršćani koji se išćuđavaju zašto muslimaske žene pokrivaju lice neka se upitaju zašto se kršćanstvo srami golog ljudskog tijela. Ako smatraju da su nadrasli taj problem neka se slobodno skinu usred svog grada i goli prošetaju ulicom.

Argument da je pokrivanje žena radi njihove vlastite zaštite jer na muškarce djeluju kao droga apsolutno je neprihvatljiv. Kao prvo- prepustimo tu odluku ženama. Kao drugo- zašto se u nekim zemljama žene kažnjavaju jer nisu pokrivene, ako je to za njihovu zaštitu (pa neka same odlučuju kolika im je zaštita potrebna). Kao drugo- tako se muškaračkoj 'ovisnosti' podilazi što je apsurdno, logičnije bi mi bilo da se u tom duhu za zaštitu žena muškarcu koji je povrijedi odstrani penis nego da se ženu kažnjava ako nije pokrivena.

Taj propis držim potpunom diskirminacijom koja može imati svoje razloge, ali nikako opravdanje.

Quote Originally Posted by servantes View Post
    Tema pokrivanje muslimanskih žena mi spada u istu ravan pitanja kao da otvorimo temu "Zašto poslovni ljudi nose kravate?" ili "Zašto žene, posebno na zapadu, nose obuću sa visokom petom?".
    Znači glupo pitanje.
    Svi kršćani koji se išćuđavaju zašto muslimaske žene pokrivaju lice neka se upitaju zašto se kršćanstvo srami golog ljudskog tijela. Ako smatraju da su nadrasli taj problem neka se slobodno skinu usred svog grada i goli prošetaju ulicom.
    To pitanje nikako ne spada u istu kategoriju s tvoja prva dva primjera jer je propisano kao obvezno i to u sklopu Allahove objave te se na temelju toga u nekim zemljama i kažnjava (ako griješim molim da me se ispravi). Nisam čuo da se niske pete ili košulja bez kravate kažnjavaju zakonom?

Tvoj treći primjer bio bi na mjestu da je Isus rekao da se treba sramiti golog tijela.

U tvojim primjerima na djelu je ili moda ili moral, a glede pokrivanja muslimanskih žena u pitanju je zakon čije se kršenje kažnjava.

Sve u svemu, iako imaju nekih sličnosti tvoji primjeri i ovo pitanje nisu u istoj kategoriji.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread