+ Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 24

Thread: Ima neka tajna veza - iliti: Hrvati, idovi, i iracionalni osećaj krivice

persona non gratis
    size="tall"

Ima neka tajna veza - iliti: Hrvati, idovi, i iracionalni osećaj krivice

zanimljiva stvar koju sam primetila - isključivo na hrvatskim forumima - jeste da je razgovor o Jevrejima (iliti Židovima) tabu tema.

Onda kada se rasprava i dozvoli - moderatori je kao nožem svode na čisto nabrajanje faktografije.

O Židovima se u Hrvatskoj ne sme pričati.

Maločas sam doživela zgrozitis kad sam na jednoj drugoj temi pogledala ovaj video klip:

Žena je - believe it or not (if you live in croatia, you better believe it), sankcionisana zbog tobožnjeg "govora mržnje".

Odakle taj poludebilan odnos Hrvata (isključivo Hrvata!) prema Židovima?
    U Srbiji nema šanse da bi neko bio sankcionisan onda kada bi ovako pametno i razložno pričao.
    zašto baš Hrvati?
    I zašto baš prema židovima?

Ok, imam jednu teoriju.

Hrvati negde u podsvesti imaju iracionalan osećaj kolektivne krivice zbog sranja u Jasenovcu.
    I ujedno - čula sam da se na to žale mnogi Hrvati - zbog sluganskog mentaliteta.

Jer, da je samo prvo - onda bi isto osećali i spram srba (napominjem da bi i to bio iracionalan osećaj krivice, kad bi postojao).
    Da je samo drugo - onda bi tabu tema bili i ostali "moćnici", tipa englezi, recimo.

Braćo Hrvati,
    ko boga vas molim,
    prestanite raditi te idiotarije.

današnji Židovi nisu isti oni židovi koje su klali u Jasenovcu.
    Niti su današnji Hrvati oni koji su klali u Jasenovcu.

Relax.

(daklem, tema ovog topica je iracionalni osećaj kolektivne krivice spram Židova, u hrvata)

Moderator teme: enky

Odakle tebi ideja o sluganskim Hrvatima i iracionalnom strahu?
    Nema toga kod nas. Naprotiv. Mi Hrvati pljujemo po svemu i svačemu. Pljujemo po židovskoj okrutnosti i zgražamo se nad logorima u Gazi, ali isto tako gadi nam se i muka nam je kad se sjetimo holokausta i što se tamo radilo s Židovima i njihovom djecom.
    Mi hladnokrvno pljujemo i zgražamo se nad srbo-četničkim bandama, koje su klale po hrvatskim selima sve od dvije do devedesetdvije godine. Kažem 92, jer sam čuo da jednu baku od 93 nisu zaklali obzirom da im je umrla od straha pred očima.
    Zgražamo se mi i pljujemo i po ustašama, koji su ubijali i klali po Jasenovcu sve i svakoga, pogotovo one koji su bili označeno kao komunisti. A isto tako pljujemo i zgražamo se nad komunističkom diktaturom i onome što su učinili u Blajburgu.
    Odakle kod nas iracionalan strah i sluganstvo, kad mi danas hladnokvrno pljujemo i po našoj vladi, bolje rečeno "vladama", bile one hdz-ovske ili sdp-ovske.

Kod nas postoji samo racionalni strah. Budi sigurna da nećemo pljuvati po mafiji.

Što se tiče ove "tvoje" žene što joj se diviš, mislim da je dobila ono što je zaslužila, jer iz svega što priča očito je da se njoj fućka za jadnu palestinsku djecu u logorima u Gazi, jednako kako što joj se fućka za tisuće židovske djece poubijane u Holokaustu. Ona zapravo iskorištava mrtvo palestinsko dijete da istakne svoju mržnju prema židovima, što je zapravo vrlo jadno. Ja bih zapravo skupio njene prnje, strpao ih u kufer, nju stavio u avion i poslao ju u centar Afrike pa da tamo prestane misliti o Židovima i da pokaže da stvarno ima osjećaja za jadnu djecu koja umiru od gladi i bolesti.

Što se tebe tiče, djevojko, ja bih mogao i tebe popljuvati jer se diviš takvoj ženi, ali neću jer imam još jednu tipičnu hrvatsku osobinu. Možda nisi znala, ali pored svega mi Hrvati s vremena na vrijeme možemo biti i jako fini, posebno prema ženama.

Kod nas postoji samo racionalni strah. Budi sigurna da nećemo pljuvati po mafiji.
    Da. I racionalni posluh.

Što se tiče ove "tvoje" žene što joj se diviš, mislim da je dobila ono što je zaslužila, jer iz svega što priča očito je da se njoj fućka za jadnu palestinsku djecu u logorima u Gazi, jednako kako što joj se fućka za tisuće židovske djece poubijane u Holokaustu. Ona zapravo iskorištava mrtvo palestinsko dijete da istakne svoju mržnju prema židovima, što je zapravo vrlo jadno. Ja bih zapravo skupio njene prnje, strpao ih u kufer, nju stavio u avion i poslao ju u centar Afrike pa da tamo prestane misliti o Židovima i da pokaže da stvarno ima osjećaja za jadnu djecu koja umiru od gladi i bolesti.
    Ovim si dokazao svoje postavke o racionalnom strahu i dodajem, racionalnom posluhu.

Što se tebe tiče, djevojko, ja bih mogao i tebe popljuvati jer se diviš takvoj ženi,
    Ovim se savim razotkrivas kao tipican Hrvat o kome Vedrana Rudan govori jasno i bez ustezanja, bez obzira na primitivizam izvlacenja na paznju prema zenama.

Vedrana Rudan je jedan od svjetionika na Svijetu, onih koji zele da skrenu paznju na mrak u kojem i pored suncanog dana bauljaju mase mediokroteta. O mediokruitetima smo culi prije nekoliko veceri od strane priznatog naucnika na TV: 95% ljudi su mediokriteti. Ja nisam.
    Hvala na paznji.

persona non gratis
    Quote Originally Posted by Meteor View Post
    Odakle tebi ideja o sluganskim Hrvatima i iracionalnom strahu?
    izraz "sluganstvo u hrvata" sam čula - od hrvata.
    Ta mi je sintagma pre dolaska na hrvatske forume bila nepoznata.

Nema toga kod nas. Naprotiv. Mi Hrvati pljujemo po svemu i svačemu. Pljujemo po židovskoj okrutnosti i zgražamo se nad logorima u Gazi,
    Koliko sam ja razumela, Rudanka je ovaj prilog napravila upravo iz revolta što hrvatska državna televizija zanemaruje dešavanja u gazi.
    A valjda je državna televizija hrvatske televizija vas Hrvata koji ste "mi Hrvati".

zanimljivo mi je koliko su ti "mi hrvati" jedna potpuno imaginarna skupina, jer, čini mi se potpuno nemogućim, da oni hrvati koji, recimo, proustaški orijentisani - a ima toga - pljuju po jasenovcu ili po holokaustu;
    isto tako mi se čini nemogućim da hrvati koji su komunistički orijentisani pljuju po komunistima;
    takođe mi se čini nemogućim da hrvati koji misle kao vedrana rudan pljuju po vedrani rudan;
    hrvati koji su mafijaši obično ne pljuju ni po kome (oni nesporazume rešavaju radikalnije);
    isto tako je nelogično da hrvati koji vlada pljuju sami sebe;

ispada da u "mi hrvate" ne spadaju:
    - hrvati koji su pro-ustaški orijentisani
    - hrvati koji su komunisti (ili jasni levičari)
    - hrvati koji su inteligentni (ovi što kuže šta priča vedrana)
    - hrvati koji su mafijaši
    - hrvati članovi hrvatske vlade

Sve u svemu, čini se da se to "mi hrvati" svodi na meteora i sve one koji su meteor-like.
    Koji je to tačno procenat populacije?

Ona zapravo iskorištava mrtvo palestinsko dijete da istakne svoju mržnju prema židovima, što je zapravo vrlo jadno.
    Video imaš.
    Tako da ne seruckaj, nego navedi tačne reči kojima ona iskazuje svoju mržnju prema židovima.

To što će neko reći da je Hitler zločinac je iskazivanje mržnje prema Hitleru?

Što se tebe tiče, djevojko, ja bih mogao i tebe popljuvati jer se diviš takvoj ženi, ali neću jer imam još jednu tipičnu hrvatsku osobinu. Možda nisi znala, ali pored svega mi Hrvati s vremena na vrijeme možemo biti i jako fini, posebno prema ženama.
    Misliš ljigavi?
    Pa nije to isključivo hrvatska karakteristika.
    I ovde ima ljigavih.
    Mislim da ih ima svugde.

persona non gratis
    Quote Originally Posted by Adam View Post
    Ovim si dokazao svoje postavke o racionalnom strahu i dodajem, racionalnom posluhu.
    Posluh kome?

Posluh kome?
    Posluh jacemu ma ko da je to, i bez obzira na moralne osobine toga: crkva, politika, banka, ....

persona non gratis
    Posluh jacemu ma ko da je to
    A ko je to, u ovom konkretnom slučaju?

Sanja,
    Ima pravo, nisam trebao reći "mi Hrvati", jer to zvuči jako općenito a i posesivno. Zna, ja sam ti stari Hrvat i vjerujem i nadam se da je mnogo Hrvata koji misle kao i ja. No, to se tiče ovoga "mi", kao ispriku, moram reći da je on ipak bio odgovor na tvoje "vi Hrvati".
    A u vezi sluganstva o kojem si čula od Hrvata na hrvatskim forumima, vjeruj mi to nije hrvatska osobina, nego vjerojatno osobina onih koji su ti o njoj pričali. Pa to da ti kaem, iskoristi tu njihovu osobinu, neka demonstriraju svoje sluganstvo pa neka ti lijepo počiste stan, operu rublje itd.

Za sve ostalo to sam rekao i dalje stojim iza toga.

Equalizer
    Guest
    A u vezi sluganstva o kojem si čula od Hrvata na hrvatskim forumima, vjeruj mi to nije hrvatska osobina, nego vjerojatno osobina onih koji su ti o njoj pričali.
    Ako Hrvati većinski i sustavno biraju sluganske stranke/predsjednike i ostalo, onda je utemeljeno reći da je to osobina Hrvata. A to da ima izuzetaka, ima ih, uvijek ih ima...

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Meni je baš čudno kako ovaj židovsko-palestinski rat nikoga na uzbuđuje, a Hitler kao da je još živ.

to znači da svjetska javnost ne obraća pažnju na židovsko-palestinski rat, ali zato se još uvijek stalno podsjeća na ono što su radili nacisti tijekom drugog svjetskog rata? svašta

Pitam se ovih dana zašto je dim iznad Aušvica - vječni dim, a dim iznad Gaze je - pizdin dim.

ista stvar. opet Rudanica insinuira kako javnost ne osuđuje rat u Palestini, a to, jednostavno, nije istina. javnost se cijelo vrijeme miješa i osuđuje. ima članaka i članaka, emisija i emisija te mnogo političkih i inih pokušaja za prekid tog dugogodišnjeg rata. Još je davne 1962., kad su libanosnke kršćanske postrojbe (tada saveznici Izraela) napravile pokolj nad 460 Palestinaca, izbio niz prosvijeda po cijelom svijetu radi tog užasnog događaja. Takvi se prosvijedi nižu i nižu, isto kao i razni pokušaji prekida ratovanja na području Palestine.
    ovakvih je članaka po hrvatskim novinama - koliko hoćeš.

Ovo nek ostane među nama; moj otac je u Jasenovcu pokušavao batom zauvijek riješiti židovsko pitanje.

sanja, ta kakva je ovo rečenica? "zauvijek riješiti židovsko pitanje"? ej, ne vidiš li ovdje mržnju? širenje mržnje? "zauvijek riješiti"?!!!

Da li to znači da sam ja dovijeka zločinac?

ok. naravno da nije, ali u sklopu "zauvijek riješiti", ona daje do znanja kako žali što njen otac nije uspio. ne znam kako se to može drugačije shvatiti i ne razumijem kako ti to ne vidiš.

A ovi današnji židovi, koji ubijaju Palestince, oni su potomci onih Židova, koji su letjeli u nebo i bili sapun.

ne vidiš li ovdje omalovažavanje rečenim "letjeli u nebo i bili sapun"? kakav je to izričaj, za Boga miloga? tebi je to ok?

Da li su oni, zbog toga, žrtve dovijeka?

i opet se vraćamo na to što se o Holokaustu još uvijek priča, a o židovsko-palestinskom ratu se navodno ne priča. bez veze. gluposti i izmišljotine.

Pa su, onda, Palestinci žrtve žrtve.

opet isto.

I vi i ja znamo napamet priču o Ani Frank; kako je bila u onom potkrovlju pa je imala tamnu kosu, tamne oči...Meni je najdraža ona njena rečenica:"Kad će Židovi, najzad, prestati biti Židovi i postati ljudi.". To je pitanje svih pitanja.

ti, sanja, ne vidiš ovdje ništa užasno? tebi nije izokretanje konteksta rečenice "kad će Židovi, najzad, prestati biti Židovi i postati ljudi" vidljivo? mala priča o tome kako ih se ne tretira kao ljude, a Rudanica to izokreće kako Židovi nikad nisu ni bili ljudi i pita se kad će više postati. tebi je to ok?

Anu znate, a, vidite, o Jahi Hayeku pojma nemate. To je palestinski dječačić, koga su ubili Židovi, ali ga nisu pretvorili u mljeveno meso, nego je mali imao sreću pa je mrtav ostao u jednom komadu. Onda su Židovi njeovoj noni dozvolili da ga identificira. I nona je bila jako zahvalna i rekla je da će čak napisati pismo i reći:"Hvala Židovi na takvoj milosti.". Ako to nije priča, ja stvarno ne znam što je priča, međutim na Cnn-u je nećete vidjeti.

sarkazam. teški sarkazam.

I zato me raduje, na neki način, što će na ekranu biti ispisana imena mrtvih, malih Palestinaca. Vidjet' ćete grobove, vidjet' ćete leševe, i možda ćete shvatit' vi, a možda ja, koliko može biti opak dim i kad je samo pizdin dim.

i još malo sarkazma.

znaš, a to što ti kažeš kako se Hrvati ne usude pričati o Židovima na način da se spominje i židovsko-palestinski rat, jednostavno nije istina. generaliziraš.
    ili, možda, pod Hrvati podrazumijevaš hrvatsku vladu, koja to radi ovako?
    radi li srpska vlada drugačije?

dakle, to što tebi Rudanica pametno priča, samo je pokazatelj tvog neshvaćanja "njene" priče.
    glupo je bilo uzeti Rudaničin prilog kao dokaz da se u Hrvatskoj o Židovima ne smije pričati. kao što vidiš Rudanica je pričala. kao što vidiš i dalje se priča o tome što je Rudanica pričala i kao što ćeš vidjeti - i dalje će se pričati o tome što je Rudanica pričala.
    a to je samo dokaz kako (određeni dio) Hrvata itekako ima potrebu pričati o Židovima na neprimjeren način. baš kao što ima potrebu na isti način pričati i o Srbima.

gdje je dokaz za iracionalan strah?
    to što je Rudanica sankcionirana za govor mržnje?
    vozi ga. bilo bi žalosno da nije bila sankcionirana.
    a ako je to što je sankcionirana dokaz da nije preporučljivo javno pričati o Židovima na način kako to radi Rudanica - onda mogu reći samo - fala Bogu.
    i neka se svaki takav govor sankcionira, bilo da se radilo o Židovima ili Srbima ili Hrvatima ili Palestincima i tako dalje. sasvim svejedno.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread