+ Reply to Thread
Page 3 of 13 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 21 to 30 of 122

Thread: Fama o muko-enskom prijateljstvu

Prijatelj je iskrena i neproračunata veza dvoje ljudi koja se ne bazira na seksualnoj privlačnosti.
    Da, ali postoje odredjene norme ponasanja. Stid, na primjer. Mozes s prijateljem gola pod tus i da ne bude medju vama nista, ta prijetlji ste, ali to tvoj muz i njegova zena vjerovatno nece moci shvatiti, izuzev ako i njih dvoje nisu prijatelji. Ukoliko ne budu mogli shvatiti zar nije prijateljski da prestanete s tim?

Blinky's Avatar
    Kako stoji u citiranom - se ne bazira na seksualnoj privlačnosti

Naravno, ni sa prijeateljicom ne bih pod tu gola, jer ni to ne bi nikome bilo jasno. Ne razumijem čemu toliko izvrtanje bilo kakve misli. Neću ni s mamom ići gola pod tu, ni sa bratom....a ipak za brata bih rekla da mi je njajbolji prijatelj kojeg ima iako se gotovo godinu dana ne vidimo. Ako smo spremni s nikim otiči pod tu goli tu se brie linija prijateljstva, ako netko tu situaciju stavlja pod masku prijateljstva .....ne, to ne prolazi

Pa sve čitam ponovo to napisah, i nigdje ne vidim da sam rekla da sam s prijateljem bila gola pod tuem?
    Ako je to neto izvučeno iz konteksta, molim da me usmjerite u kom pravcu da traim pa da popravim taj kontekst
    Last edited by Blinky; 17-10-10 at 16:54. Reason: zbunjenost

colibri's Avatar
    @ Adam ,predugo sve ovo ! Posto se obracas i meni i Vess , ostavit cu Vess neka odgovori za sebe . Skratit cu .

Nisam mozda adekvatan sugovornik po ovom pitanju . Rezumirat cu sve u jednu recenicu . Sada u ovom trenutku ,da mogu uci u masinu koja povraca vreme ,nikada ,ama bas nikada ne bih dozvolila nijednom muskarcu na svjetu da mi oduzme dijelic slobode.
    Kao i ti, ostavila bi ga bez razmisljanja . Njegovo misljenje ne bi imalo nikakav impakt na mene . Svidja mu se , ne svidja, vrata su mu otvorena .Nikada vise necu dozvoliti nikome da me zatvara i da me manipulira i namece nesta sta ne zelim . Nema tu ljubavi ,nema tu postivanja ,ako ti nameces ( pod krinkom ljubavi ,postovanja ili sta ce ko kazati ,samo da bi ti prezervirao svoj image u ocima drugih ,ne hvala)drugom tvoja pravila igre a ne prihacas njena . Hvala lijepa odricem se svakog muskarca do kraja zivota ,ali ne pravim vise nikakve kompromise .

Hvala lijepa odricem se svakog muskarca do kraja zivota ,ali ne pravim vise nikakve kompromise .
    Negdje si prevarena, mozda si i ti prevarila.... Ovo sto pises je besmisleno, jer vise otvaras usta nego sto mozes zagristi. Ali nije vazno.
    Svaka korelacija je dobrovoljna i obostrana.
    U redu?
    Postoje pravila koja vaze za sve strane, minimum pravila. Moze?
    ako krsis ta pravila ili ulazis u vezu lazuci da ces ih postivati... da, tada je bolje kao sto si napisala, uzimaj muskarce onoliko i koliko ti treba, a oni budu suglasni (kao prijatelje, kolege, rodbinu, ljubavnike, muza, kako ti odgovara i njima takodje). Postaces ratnica za zensku dominaciju. Cestitam! Meni ne bi sigurno dominirala iznad onoga sto bih ti ja dopustio. Pa ako ti ne bih odgovarao, razlaz. Odmah. Insistirao bih da budes bar kulturna na rastanku. primis svoju casu s mirom i ides svojim putem. Bitku i svadju ne podnosim.

Blinky:Pa sve čitam ponovo što napisah, i nigdje ne vidim da sam rekla da sam s prijateljem bila gola pod tušem?
    Ako je to nešto izvučeno iz konteksta, molim da me usmjerite u kom pravcu da tražim pa da popravim taj kontekst
    Ne radi se o tebi! Radi se o konceptu.
    Napisao sam da prijateljstva imaju odredjene norme, kao i sve u zivotu. Bila je rijec o prijateljima koji se pojave nakon nekog vremena za koje partner ne zna, kao i o prijateljima kojim se moze sve reci, dok se partneru ne moze reci... u tom smislu je hiperbola u vezi tusiranja ili spavanja u istoj sobi ili, ili, ili....
    Napisao sam da ne bih ja osobno trpio da moja partnerica ima tajne prijatelje s kojima se redovno sastaje, druzi, ili kolege ili slicno... za koje ja ne znam. i da ih znam ne bih dozvolio da se sastaje s njima nasamu, ili da idu pod tus ili slicno. Ne bih ni ja, da se razumijemo.
    Imam mnogo poznanica, ali nekih prijateljica za koje moja partnerica ne bi znala kao i o temama na kojima smo da ne zna.... nema. Zasto ne bi znala? Zasto je ne bih upoznao s mojom prijateljicom? zasto da ona ne bude s nama najcesce? Ne znam, mozda sam suvise cudan?
    Valjda je ljubav veca od prijateljstva? Nije? O cemu onda pricamo? O braku, o "hvatanju" partnera koji ce nam biti pokoran, a mi cemo ciniti sto nam padne napamet?
    I zahtijevati od njega da nam ne uskracuje "slobodu"? Koju slobodu? Otici u trgovinu? Otci frizeru? Otici na posao? Izici s rodbinom? Izici s kolegicama i kolegama? Izici s koelgicom? S prijateljicom? Ne?
    A, ne! Trazi se sloboda biti stalno sa istim kolegom ili prijateljem, s kolegama i itd... pa onda i malo sexulano opciti s nekim koji se odjednom svidi... Ja to, na primjer, ne bih dopustao u ozbiljnoj vezi. Ja ne bih pristao na to. Ti kazes: ja ne mogu bez tog. Ja kazem: ja ne mogu prihvatiti. Adios! Ti ne mozes mene, ja ne mogu tebe, vracamo se na pocetno stanje: u vezi smo jer smo to oboje zelejli, ili nismo jer to oboje nismo zeljeli. I jer smo pruistali na odredjena pravila igre.

Ma u stvari, cini sto ko sto hoce.... bez veze. ali eto, ima tema pa pricamo. Nemam brige tih vrsta.

colibri's Avatar
    Quote Originally Posted by Adam View Post
    Negdje si prevarena, mozda si i ti prevarila.... Ovo sto pises je besmisleno, jer vise otvaras usta nego sto mozes zagristi. Ali nije vazno.
    Svaka korelacija je dobrovoljna i obostrana.
    U redu?
    Postoje pravila koja vaze za sve strane, minimum pravila. Moze?
    ako krsis ta pravila ili ulazis u vezu lazuci da ces ih postivati... da, tada je bolje kao sto si napisala, uzimaj muskarce onoliko i koliko ti treba, a oni budu suglasni (kao prijatelje, kolege, rodbinu, ljubavnike, muza, kako ti odgovara i njima takodje). Postaces ratnica za zensku dominaciju. Cestitam! Meni ne bi sigurno dominirala iznad onoga sto bih ti ja dopustio. Pa ako ti ne bih odgovarao, razlaz. Odmah. Insistirao bih da budes bar kulturna na rastanku. primis svoju casu s mirom i ides svojim putem. Bitku i svadju ne podnosim.

Nemam ja namjeru sa tobom se svadjati ! Ne vidim zbog cega bi se sa tobom svadjala ?

Znas ,uvjek sam imala vece oci od stomaka i toga sam potpuno svjesna. Ako je besmisleno ,nitko te ne tijera da reagiras ? Preskoci ?

Postoje pravila i vrede za obe strane ,a ne samo za jednu . Nisam matematicar i pojma nemam kako bi na matematicki nacin racunala jedan humani odnos u kojem postoje mnoge nepoznanice ?

Dvoje ljudi kada odluce da udju u jednu stabilnu vezu ,ulaze sa iskrenim konvikcijama .

Sada ,moram priznati da bi ovdje tvoja matematika mogla dati odgovor ,vezano uz vremenske variable i nepoznanice.

Ne ,nemam namjeru postati ratnica ,to sam bila cijeli zivot . Ratove koje sam ja vodila u proslosti su dali dosta pozitivnih rezultata ,mozda vise nego sta sam ikada mogla pomisliti .
    Ne poznam ni jednu zenu iz mog kruga ,danas, koja bi dozvolila svome muzu ili partneru da joj uskrati elementarnu slobodu na intimnost .
    Vidis ,pricas o dominaciji a ja o slobodi ? To su dva suprotna pojma . Sloboda se postuje a dominacija namece .

U mome diskursu nije rijec o dominaciji ,vec o slobodi ,pokreta i misli . Tu slobodu mi niko ne moze uskratiti .
    Shvati jedno ? Nemas ti meni nista dopustavati niti bi te ja pitala za dopust. U svakoj relaciji gdje postoji raport dominacije postoje i problemi . Raport je totalno ne prirodan u kojem jedna sretan uziva, cineci drugog nesrecnog ,samo zato sta ima predimenzrani ego .

Mislim da nijedno svjesno stvorenje nece uci svjesno u jednu takvu relaciju ? Mislim, da kraj tvoje intervencije je promasen ?

Ljudi se rastaju na nacin koji njima najbolje odgovara . Svako ima pravo da izaber nacin na koji ce se oprostiti. A sve to je odsjaj njegovih emocija . Da li ce se rastati na mirni i kulturni nacin ili u svadji ,je individualna odluka ,koja je vezana uz njihov zajednicki zivot .

Mislim da svako kontrolira svoje emocije na svoj nacin i da se ne moze nekome nametnuti kako ce reagirati u jednoj odredjenoj situaciji ?
    Last edited by colibri; 18-10-10 at 02:06. Reason: uredjivanje

Blinky's Avatar

Ne radi se o tebi! Radi se o konceptu.
    Napisao sam da prijateljstva imaju odredjene norme, kao i sve u zivotu. Bila je rijec o prijateljima koji se pojave nakon nekog vremena za koje partner ne zna, kao i o prijateljima kojim se moze sve reci, dok se partneru ne moze reci... u tom smislu je hiperbola u vezi tusiranja ili spavanja u istoj sobi ili, ili, ili....
    Napisao sam da ne bih ja osobno trpio da moja partnerica ima tajne prijatelje s kojima se redovno sastaje, druzi, ili kolege ili slicno... za koje ja ne znam. i da ih znam ne bih dozvolio da se sastaje s njima nasamu, ili da idu pod tus ili slicno. Ne bih ni ja, da se razumijemo.
    Imam mnogo poznanica, ali nekih prijateljica za koje moja partnerica ne bi znala kao i o temama na kojima smo da ne zna.... nema. Zasto ne bi znala? Zasto je ne bih upoznao s mojom prijateljicom? zasto da ona ne bude s nama najcesce? Ne znam, mozda sam suvise cudan?
    Valjda je ljubav veca od prijateljstva? Nije? O cemu onda pricamo? O braku, o "hvatanju" partnera koji ce nam biti pokoran, a mi cemo ciniti sto nam padne napamet?
    I zahtijevati od njega da nam ne uskracuje "slobodu"? Koju slobodu? Otici u trgovinu? Otci frizeru? Otici na posao? Izici s rodbinom? Izici s kolegicama i kolegama? Izici s koelgicom? S prijateljicom? Ne?
    A, ne! Trazi se sloboda biti stalno sa istim kolegom ili prijateljem, s kolegama i itd... pa onda i malo sexulano opciti s nekim koji se odjednom svidi... Ja to, na primjer, ne bih dopustao u ozbiljnoj vezi. Ja ne bih pristao na to. Ti kazes: ja ne mogu bez tog. Ja kazem: ja ne mogu prihvatiti. Adios! Ti ne mozes mene, ja ne mogu tebe, vracamo se na pocetno stanje: u vezi smo jer smo to oboje zelejli, ili nismo jer to oboje nismo zeljeli. I jer smo pruistali na odredjena pravila igre.

Ma u stvari, cini sto ko sto hoce.... bez veze. ali eto, ima tema pa pricamo. Nemam brige tih vrsta.

Uglavnom, mislimo isto samo malo drugačije se izraavamo. Nekako me ono pitanje zbunilo - blinky- Prijatelj je iskrena i neproračunata veza dvoje ljudi koja se ne bazira na seksualnoj privlačnosti.
    Adam - Da, ali postoje odredjene norme ponasanja. Stid, na primjer. Mozes s prijateljem gola pod tus i da ne bude medju vama nista, ta prijetlji ste, ali to tvoj muz i njegova zena vjerovatno nece moci shvatiti, izuzev ako i njih dvoje nisu prijatelji. Ukoliko ne budu mogli shvatiti zar nije prijateljski da prestanete s tim? .

Imala sam filing da se obraća direkt meni-ah, blinky blinky

Tajni prijatelji? Tajna sama po sebi nekako predstavlja neto to ne eli da netko drugi zna, samim time to postaju sumnjive radnje jer čemu tajnovitost prema osobi s kojom dijeli ivot. Ne, to nikako a isto tako ne bih to prihvatila ni od strane partnera. Mada se sad postavlja pitanje povjerenja, da li vjeruje dovljno partneru da ipak tu neto ne mulja? Upitna je i sama ljubav među vama ako postoji takva situacija i mnogo drugih potpitanja

Sloboda u vezi? Ako si u vezi i trai slobodu, onda treba izaći iz te veze jer tu neto definitivno ne tima. to se tog stava tiče nisi uopče čudan već su ljudi postali vrlo zbunjeni i zagubljeni u svemu tome? Ne znam, kakvu to slobodu netko trai ako si izabrao neku osobu da s njom dijeli sve? Onda je partner koji trai slobodu sam sebe zakucao u kavez ?!....

I upravo je tako, na kraju cijele priče čini svako to hoće i snosi posljedice-reakcije svojih postupaka i to je to.
    Ipak, vjerujem u muko-enska prijateljstva

Ne poznam ni jednu zenu iz mog kruga ,danas, koja bi dozvolila svome muzu ili partneru da joj uskrati elementarnu slobodu na intimnost .
    Dakle, s mutzem si intimna da ne moze biti intimnij, i treba ti jos neka intimnost? Kakva intimnost? Da odes sama frizerki ili u WC, ili sta? Valjda nije poptrebno da razgovaramo o osnovnim kulturnim naivikama? Initmnost je ovdje s muzem samo jedna: da se samozadovoljavs bez njegovog znanja ukoliko shvatis da bi mogoa biti povrijedjen zbog tog.
    Intimnsot s kolegama ili prijateljima (kolegicam,a prijateljicama) svakako ne bi bila dopustena, zato se krije. I zato veza prije ili kasnije propada.

svakoj relaciji gdje postoji raport dominacije postoje i problemi
    Postoje stvari gdje je dominacija neophodna, i to nisu stvari na koje pomsli vecina... Negdje dominira zena, negdje muskarac, to je stvar kompetencije. Obicno primitivci ne mogu da se snadju u tim relacijama i tada nastaje ona poznata borba spolova, u stvari borba za dominaciju tamo gdje nema kompetencija.Svjesna si da ukoliko bi poslusala ovo sto pisem, da bi bila izigrana, us tvari. Zato nastipas s predumisljejm, kao i ostali. Nedostatak iskrenosti, strah od poraza itd..

Mislim da svako kontrolira svoje emocije na svoj nacin i da se ne moze nekome nametnuti kako ce reagirati u jednoj odredjenoj situaciji ?
    Da, ukoliko se ne poklope dolazi do nasilja: psihickog i fizickog. Zar nije bolje izbjeci nasilje? Ja bih izbjegao u svakom slucaju, sve dok je moguce.
    blinky:
    mala sam filing da se obraćaš direkt meni-ah, blinky blinky
    Opropsti zbog mog izrazaja kojeg nisam ogranicio, zato je doslo do zabune!

ajni prijatelji? Tajna sama po sebi nekako predstavlja nešto što ne želiš da netko drugi zna, samim time to postaju sumnjive radnje jer čemu tajnovitost prema osobi s kojom dijeliš život. Ne, to nikako a isto tako ne bih to prihvatila ni od strane partnera. Mada se sad postavlja pitanje povjerenja, da li vjeruješ dovljno partneru da ipak tu nešto ne mulja? Upitna je i sama ljubav među vama ako postoji takva situacija i mnogo drugih potpitanja

Sloboda u vezi? Ako si u vezi i tražiš slobodu, onda treba izaći iz te veze jer tu nešto definitivno ne štima. Što se tog stava tiče nisi uopče čudan već su ljudi postali vrlo zbunjeni i zagubljeni u svemu tome? Ne znam, kakvu to slobodu netko traži ako si izabrao neku osobu da s njom dijeliš sve? Onda je partner koji traži slobodu sam sebe zakucao u kavez ?!....

I upravo je tako, na kraju cijele priče čini svako što hoće i snosi posljedice-reakcije svojih postupaka i to je to.
    Ipak, vjerujem u muško-ženska prijateljstva
    Potpisujem!
    Musko-zenska prijateljstva postoje, ali su ona sasvim ogranicena normama ponasanja, i svode se samo na duhovne prijateljske veze, nije li? Tvoj prijetlj moze, a ne mora, biti i prijatelj tvoga partnera, u svakom sklucaju opartner mora znati za tvoga prijatelja. Sa srecom, umrijet ces na partnerovim rukama jednog dana koji bude odredjen... a ipak ne na prijateljevim.

colibri's Avatar
    Dakle, s mutzem si intimna da ne moze biti intimnij, i treba ti jos neka intimnost? Kakva intimnost? Da odes sama frizerki ili u WC, ili sta? Valjda nije poptrebno da razgovaramo o osnovnim kulturnim naivikama? Initmnost je ovdje s muzem samo jedna: da se samozadovoljavs bez njegovog znanja ukoliko shvatis da bi mogoa biti povrijedjen zbog tog.
    Intimnsot s kolegama ili prijateljima (kolegicam,a prijateljicama) svakako ne bi bila dopustena, zato se krije. I zato veza prije ili kasnije propada.
    Intimnost je iz moga ugla gledanja siroko polje . Mozda joj nije mjesto u ovoj debati ,posto imam dojam da ne govorimo o istim stvarima. Recu ti sam jednu stvar . Moj brak je bio jako klasican brak bez velike intimnosti . Pojedine stvari su bile ne dozvoljene i ne prihvatljive .

U jednom takvom odnosu nemas intimnosti . Bila bi ti zahvalna ako bi mogao specifirati ,sta za tebe znaci rijec intimnost i sta podrazumjevas pod istu ?
    U tvome prethodnom postu bio si jako ne pristojan i napisao si par povredjujuci rijeci . Tvoj post je u meni izazvao rakciju ,koju si mi poslije prebacijo i nazvao agresivnom ili svadjalackom. Nismo intimni ,i ne dozvoljavam ti da mi se obracas na taj nacin ? Ako promjenes tvoj nacin izrazavanja ,pokusat cu ti dati moj pogled i moj stav ?
    Definiraj pojam intimnosti i nastavit ce mo ,ali bez grubih rijeci ?
    Postoje stvari gdje je dominacija neophodna, i to nisu stvari na koje pomsli vecina... Negdje dominira zena, negdje muskarac, to je stvar kompetencije. Obicno primitivci ne mogu da se snadju u tim relacijama i tada nastaje ona poznata borba spolova, u stvari borba za dominaciju tamo gdje nema kompetencija.Svjesna si da ukoliko bi poslusala ovo sto pisem, da bi bila izigrana, us tvari. Zato nastipas s predumisljejm, kao i ostali. Nedostatak iskrenosti, strah od poraza itd..
    Za mene borba spolova ne postoji ,niti me zanima . Moja deviza je : Postujem tvoju slobodu ,postuj moju . U jednom ravnopravnom odnosu nema ni dominacije ni kompeticije. Individualni uspijeh partnera je uspijeh za obadvoje a ne da on provocira ljubomoru kod drugoga.
    U mom zivotu nema mijesta za kompeticiju u jednoj bracnoj zajednici . Da sam nastupila sa predomisljanjem ne bih nikada uspijela sagraditi nikakvu vrstu odnosa. Ne prepisuj meni nesta o cemu pojma nemas ,molit cu ljepo ?
    Sveo si ovu debatu na jedan "intimni nivo " koji meni ne pase ? De da mi nastavimo debatu opsirno bez vrijedjanja drugog i bez pripisivanja drugome tvoje supozicije ? Ne poznas me i ne mozes znati ko sam i kakva sam .

A i da me znas ,znas samo ono sta ja natipkam tu i ako ti je to dovoljno da si stvoris sliku to ti ne dozvoljava da mi sudis ? Po tome ispada da si ti taj koji zivi sa predrasudama a ne ja ?

Da, ukoliko se ne poklope dolazi do nasilja: psihickog i fizickog. Zar nije bolje izbjeci nasilje? Ja bih izbjegao u svakom slucaju, sve dok je moguce.
    Opropsti zbog mog izrazaja kojeg nisam ogranicio, zato je doslo do zabune!
    Ne znam gdje si ti vidio nasilje ? Navlacis temu na jedan partikularni i individualni slucaj , to jeste moj slucaj ,i to mi se ne svidja uopste ?
    Last edited by colibri; 18-10-10 at 10:34. Reason: dodatak

Quote Originally Posted by colibri View Post
    Definiraj pojam intimnosti i nastavit ce mo ,ali bez grubih rijeci ?
    Po meni je najveci stepen intimnosti spolno opcenje, ili sex. Sex je nastavak na simpatije i na prijateljstvo. Pa kad s partnerom imas initmne odbnose, to se zove sex, ne?, dok god si u takvim odnosima, ti su u najvecem stepenu intimno sasvim otvorena njemu i on tebi. Mislis li da ima veci stupanj intimnosti? Da, ukoliko govoris o vezi na izdisaju i gdje ne zelis biti intimna na taj, pa ni na bilo koji drugi nacin, kao sto pises o svom bivsem(?) braku, a imas prijatelja koga volis. Sve dok si u braku ti si zvanicno intimna, bez obzira na vase mozda i neintimne odnose. Ali drzati se uz muza s kojim nemas intimnopsti, a biti intimna s prijateljem(eventualno) moze biti tolerirano samo kratko vrijeme i muzu bi moralo biti sasvim jasno da on nije taj s kim zelis imati bilo kakve intimnsoti. Pa ako prihvaca, i tebi i njemu odgovara iz nekih razloga, ali onda i prijatelju (govorimo li o ljubavniku? ne govorimo o tvome, ne osjecaj se "prozvana", govorimo opcenito), takvo stanje moze da potraje, iako je opasno i obicno ne zavrsava lijepo ni za kog od troje.

Moja deviza je : Postujem tvoju slobodu ,postuj moju . U jednom ravnopravnom odnosu nema ni dominacije ni kompeticije. Individualni uspijeh partnera je uspijeh za obadvoje a ne da on provocira ljubomoru kod drugoga.
    U mom zivotu nema mijesta za kompeticiju u jednoj bracnoj zajednici .
    Na koju slobodu mislis? Ja mislim iskljucivo na sexsulanu slobodu. Ja je ne bih partneru nikada odobrio, to bih odmah na pocetku rekao i ukoliko bi ona samo malim znakom najavila da je ona ipak zeli, mi bismo se odmah razisli, a ja bih je smatrao fer osobom (ako mi je rekla iskreno). Koji individulani uspjeh? Na poslovnom planu? Recimo: uspjesna prostitutka mene ne bi zanimala, bez obzira bila ona politicka esrtradna ili gospodarstvena. Ili uspjesna profesorica? Ali uspjesan politicar, menadzer, uspjesna radnica, doktorica, nije bitno kojem je njegova supruga i on njoj sve na sviejtu, iako ima i prijatelja i poznanika i kolega i kolegica... to da. Tada govorimo o ljubavi, o spremnosti na sve da bi bili zajedno, sto jedino ima smisla.
    Ne pripisujem tebi nista, colibri!
    Razmenjujemo opca misljenja colibri, tvoje i moje, opce poglede na zivot. Oni su ocevidno prilicito razliciti, ili se ne razumijemo....?

Postoji dominacija colibri! U dojenju djeteta, na primjer. Ja to ne mogu. Postoji u slucaju da oboje istovremeno nesto razlicito hocemo, tada ces prepustiti strucnijem da odluci. Ili onom cija je potreba veca. Itd. Nisam mislio na druge vrste dominacija i komeptencija. Imas i jednu vrlo prostu: zaprosim te - odbijes me. Tu je tvoja starija. Dzaba moja ljepota, stanje, novac, trud, mojha ljubav prema tebi... nista tu nema vise svrhe. Ili, ti mene "zaprosis", meni nije stalo, odbijem. Dzaba tvoj trud i htijenje, tvoje sposobnosti, ljepota, bogatstvo, status, nista to vise nema koristi.... Dakle, uvijek se vracamo na volju oboje, oboje moraju imati pristanak. U svakom drugom slucaju radi se o laznom zivotu, ja bih ga nazvao promasenim i nesretnim.

Sveo si ovu debatu na jedan "intimni nivo " koji meni ne pase ? De da mi nastavimo debatu opsirno bez vrijedjanja drugog i bez pripisivanja drugome tvoje supozicije ? Ne poznas me i ne mozes znati ko sam i kakva sam .
    Debata ide svojim tokom. Ja imam moje misljenje, drugi, pa i ti svoje. Obracam se u prvom licu ne zbog uvlacenja u tvoju intimu, pa ne poznajemo se i realno nije nas briga jedno za drugo, nego je deabata onda jednostavnija i otvorenija. Ne postoji na svijetu neka posebna prica, sve su one prezivljenje i neposebne. Bar ja nisam dozivio nista posebno, zavrsilo je kao i mnoge takve, nesretne.

Ne znam gdje si ti vidio nasilje ? Navlacis temu na jedan partikularni i individualni slucaj , to jeste moj slucaj ,i to mi se ne svidja uopste ?
    S tvojim slucajem nemam nista, da ponovim, niti me zanima. Rekla si da oni mogu da odaberu da se svadjaju. Ja sam bio protiv toga, jer svadja je nasilje, kao i ono sto moze da slijedi nakon svadje. To je vrlo primitivno i imanentno je neinteligentim i neizobrazenim osobama. Izobrazba ne znaci istovremeno posjedovanje neke diplome ili nekog polozaja!

Zato se ne osjecaj osobno ni napadana ni osudjivana. Ima svoje misljenje imam i ja svoje. Nasa misljenja ne moraju biti podudarna, ali pravo da ga kazemo nece nitko valjda osporavati.

colibri's Avatar
    po meni je najveci stepen intimnosti spolno opcenje, ili sex. Sex je nastavak na simpatije i na prijateljstvo. Pa kad s partnerom imas initmne odbnose, to se zove sex, ne?, dok god si u takvim odnosima, ti su u najvecem stepenu intimno sasvim otvorena njemu i on tebi. Mislis li da ima veci stupanj intimnosti?
    Oprosti mi ako nesta zbrljam ,imala sam lezernu narkozu i glava mi bas nije bistra ? Citanje tvoga posta mi skrece misli i na taj nacin ublazuje bol. Nisam dobro ,ali cu ti odgovoriti .
    Vidis ? Ipak dobro citam iako moje malo medeno misli da ne .Ovo je paranteza i zatvaram ju !
    Ne ,izraz intima nas je navela na krivi put . Za mene rijec intima znaci biti prisan sa nekim.
    Ne radi se uopce o fizickoj intimi i nije vezano uz seks . Da ,za mene povjeriti tvoje tajne misli i tvoje tajne zelje predstavlja prisniji odnos nego imati jedan prolazni seks sa jednim muskarcem. Sta je on otkrio ? Dubinu ili sirinu moje vagine ? Moje fizicke defekte ?
    On nista nije otkrio izuzev jedne ljuske . Da ,za mene je bitnije biti prisan mentalno nego fizicki .

Da, ukoliko govoris o vezi na izdisaju i gdje ne zelis biti intimna na taj, pa ni na bilo koji drugi nacin, kao sto pises o svom bivsem(?) braku, a imas prijatelja koga volis. Sve dok si u braku ti si zvanicno intimna, bez obzira na vase mozda i neintimne odnose. Ali drzati se uz muza s kojim nemas intimnopsti, a biti intimna s prijateljem(eventualno) moze biti tolerirano samo kratko vrijeme i muzu bi moralo biti sasvim jasno da on nije taj s kim zelis imati bilo kakve intimnsoti. Pa ako prihvaca, i tebi i njemu odgovara iz nekih razloga, ali onda i prijatelju (govorimo li o ljubavniku? ne govorimo o tvome, ne osjecaj se "prozvana", govorimo opcenito), takvo stanje moze da potraje, iako je opasno i obicno ne zavrsava lijepo ni za kog od troje.
    Mislim da sam dala odgovor gore vise i necu se ponavljati .ovdje se govori o prijaatelju sa kojim si prisan sa kojim mozes da sjednes i porazgovaras o svemu i svacemu bez restrikcija , nema seksa . De izbaci seks iz jedne normalne prijateljske relacije covjece ?

Ne govorim o ljubavnom odnosu ! Ne govorim o bracnom odnosu ,Govorim o jednom prijatelju koji me nikada nije seksualno privukao ali sa kojim mogu da razmijenim svaku moju zelju ,svaki moj strah .
    Nema trijangla . Moj prijatelje ne predstavlja onu animalnu opasnost za mog muza . On predstavlja za njega drugu vrstu opasnosti ,koja je ovdje bitnija nego jedna seksualna aventura.
    To jeste ,kada sam lose kao danas ,njega cu pozvati i reci mu nisam dobro .Kao sta sam isto tebi napisala.
    Kompliciras nesta sta je jednostavno i prljas nesta sta je cisto .

Na koju slobodu mislis? Ja mislim iskljucivo na sexsulanu slobodu.
    Navela sam ti da se kod mene radi o slobodnom pokretu i slobodi misli. A ti si svu svoju teoriju bazirao na seksu. Zato sam te zatrazila da definiras rijec intimu. J
    a je ne bih partneru nikada odobrio, to bih odmah na pocetku rekao i ukoliko bi ona samo malim znakom najavila da je ona ipak zeli, mi bismo se odmah razisli, a ja bih je smatrao fer osobom (ako mi je rekla iskreno).
    Mislim da ce ti svaka normalna osoba reci direktno bez da uzima rukavice da li joj pases ili ne ? Glupo je imati seks i traciti svoje vreme sa nekim ko ti ne pase . Sloboda za mene ,je kada postujes moj vitalni prostor i kada ne pokusavas da udjes u taj vitalni prostor na silu. Bilo zbog posesivnosti ,bilo iz ljubomore.bilo iz dosade.
    Koji individulani uspjeh? Na poslovnom planu? Recimo: uspjesna prostitutka mene ne bi zanimala, bez obzira bila ona politicka esrtradna ili gospodarstvena.
    Ti ocigledno imas mnogo predrasuda ? Stavljas ljude u latice i kategorije i sa ovakvim klasiranjem gubis mnogo u mojim ocima .
    Ili uspjesna profesorica? Ali uspjesan politicar, menadzer, uspjesna radnica, doktorica, nije bitno kojem je njegova supruga i on njoj sve na sviejtu, iako ima i prijatelja i poznanika i kolega i kolegica... to da. Tada govorimo o ljubavi, o spremnosti na sve da bi bili zajedno, sto jedino ima smisla.
    Stop ? Sloboda covjeka nije vezana uz profesionalni uspijeh ili je to kotebe determinirajuci faktor i prema njima imas indulgenciju a prema drugoj od tvojih latica nemas ?
    Ne pripisujem tebi nista, colibri!
    Oh ,hvala ,glupaca ! Mora da sam si zamislila stvari oh la la ! Salim se ,a u stvari ne previse .
    Razmenjujemo opca misljenja colibri, tvoje i moje, opce poglede na zivot. Oni su ocevidno prilicito razliciti, ili se ne razumijemo....?
    Kompletno su razliciti . Idem od principa da muza ,zenu ,mogu naci na svakom cosku . Ne ,ne razumijemo se uopce . Moj stav je platonski a tvoj baziran na seksualnim relacijama. Govorim o drustvenom ponasanju i drustvenoj slobodi ,koju pojedini egoisticni partneri mogu da uskrate drugom.

Postoji dominacija colibri! U dojenju djeteta, na primjer. Ja to ne mogu. Postoji u slucaju da oboje istovremeno nesto razlicito hocemo, tada ces prepustiti strucnijem da odluci. Ili onom cija je potreba veca. Itd.
    Za mene ovo nije dominacija ! Dominacija je kada ti mene kao muz natijerujes da ja dojim a meni se ne da .To je za mene biti dominantan. Nametnuti mi nesta sta ne zelim.
    Nisam mislio na druge vrste dominacija i komeptencija. Imas i jednu vrlo prostu: zaprosim te - odbijes me.
    Ma ti sve brkas ?Ovo je licni izbor a ne dominacija.
    Tu je tvoja starija. Dzaba moja ljepota, stanje, novac, trud, mojha ljubav prema tebi... nista tu nema vise svrhe. Ili, ti mene "zaprosis", meni nije stalo, odbijem.
    Za mene je ovo sta si naveo licni izbor i sloboda odluke. Pa jos bi trebali da se vratimo u prosla vremena i da mi netko drugi namece moj izbor.
    Dzaba tvoj trud i htijenje, tvoje sposobnosti, ljepota, bogatstvo, status, nista to vise nema koristi.... Dakle, uvijek se vracamo na volju oboje, oboje moraju imati pristanak. U svakom drugom slucaju radi se o laznom zivotu, ja bih ga nazvao promasenim i nesretnim.
    Sva sreca sta faktori koje si nabroja ne igraju nikakvu ulogu u izboru partnera vec je ljubav ta koja detrminira tvoj izbor.

Debata ide svojim tokom. Ja imam moje misljenje, drugi, pa i ti svoje. Obracam se u prvom licu ne zbog uvlacenja u tvoju intimu, pa ne poznajemo se i realno nije nas briga jedno za drugo, nego je deabata onda jednostavnija i otvorenija. Ne postoji na svijetu neka posebna prica, sve su one prezivljenje i neposebne. Bar ja nisam dozivio nista posebno, zavrsilo je kao i mnoge takve, nesretne
    .
    Da i volila bi da se prosiri i da cujem pogled drugih na ovu temu koja je jako interesantna ,pod uvjetom da ne bude reducirana na prevaru i seks?
    Sta se tice prici ,ne bih rekla da su sve neposebne.Na protiv svaka prica je unikat ,samo smo mi ti koji zelimo da ju proglasimo banalnom.
    Ne budi negativac .pogledaj americke filmove i neces naci nijedan koji ne zavrsi na lijepi nacin.
    Mnoge price imaju sretan zavrsetak. Mene su moji bivsi pajdasi naucili da ne generaliziram i zato sam dala kao primjer moje prijateljstvo koje traje vec vise decenija.
    To prijateljstvo nikada nije predstavljalo opasnost za moj brak ,vec dapace zahvaljujuci tom prijateljstvu ,pornasla sam supap koja otpusta ventil i dozvoljava mi da ne eksplodiram.

S tvojim slucajem nemam nista, da ponovim, niti me zanima. Rekla si da oni mogu da odaberu da se svadjaju. Ja sam bio protiv toga, jer svadja je nasilje, kao i ono sto moze da slijedi nakon svadje. To je vrlo primitivno i imanentno je neinteligentim i neizobrazenim osobama. Izobrazba ne znaci istovremeno posjedovanje neke diplome ili nekog polozaja!
    Svadja moze da bude jako produktivna u pojedinim situacijama i nemora da vodi nasilju. Pojedine svadje zavrse kao sta svi znamo na jastuku i daju nam veliko zadovoljstvo.
    Rekla bi ti nesta brutalno,ali cu se apstenirati.

Ma nemoj .Samo inteligentni i obrazovani ljudi debatiraju o svemu i nikada se ne uzbudjuju kontroliraju njihove rijeci i njihovo nasilje ?
    Da ne budem gruba reci cu ti nesta .De izadju van ,prosetaj gradom ,i promatraj ljude i nauci nesta o zivotu ,molim te ?

Zato se ne osjecaj osobno ni napadana ni osudjivana. Ima svoje misljenje imam i ja svoje. Nasa misljenja ne moraju biti podudarna, ali pravo da ga kazemo nece nitko valjda osporavati.
    Osjecam i imam pravo da osjecam sve tvoje pikove koje lansiras. Tvoje misljenje ja postojum ali ga ne uvazavam.
    Kao ni ti moje. Tvoj pogled na musko zensko -prijateljstvo nece utjecati ni na moj pogled ni na moje ponasanje.
    Ne osporavam ja tebi da imas misljenje ,ali ti mogu ukazati da drugi ne misle kao ti i da se ne slazu sa tvojim misljenjem.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread