+ Reply to Thread
Results 1 to 9 of 9

Thread: Land art i podizanje ekološke svijesti

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Land art i podizanje ekološke svijesti

Land art oli "zemljana umjetnost" koristi isključivo materijale iz prirode tj. dijelove okoliša kao što su kamenje, grane, slama, bilje itd.

Najraniji primjeri su megaliti i kultura humaka u Sjevernoj Americi.

Robert Smithson bio je jedan od osnivača land arta. Najpoznatije mu je djelo Spiral Jetty.

U našim se krajevima u land artu ističe magistar kiparstva Nikola Faller, koji je, zajedno s nekolicinom entuzijasta istomišljenika, oformio udrugu Slama te svojim skulpturama od slame uljepšava srce Baranje.

Po riječima tog talentiranog vizionara, slama u graditeljstvu može fenomenalno nadomjestiti ekološki manje prihvatljive materijale, kao što je npr. stiropor, no to nije sve, Faller kaže kako je ražena slama izvrsna za gradnju kuće pa se tako u mjestu Lug planira izgradnja jedne takve ekološke tzv. drava kućice.
    Drava kućice već postoje u Istri i u blizini Zagreba. Sad valja još uljepšati i Baranju.

Rad sa slamom zbližava umjetnika s prirodom, ali i razvija ekološku svijest, a kako priroda, isto kao i umjetnost, teži skladu, land art kiparske kolonije Slama svakako je pogled u budućnost, koji - obećava.

Što vi mislite o tome?

Lipo. Slama zvuči zanimljivo. Bilo je nekih zabrana, odnosno teško je dobiti neke certifikate građevinske ili u tom stilu, da bi tek tako je koristio kao materijal. Pročitao sam negdje da je drvo za oštru zimu izolacijski/energetski zahvalnije nego kamen, beton...

Land-art je skup hobi, ali zahvalan za mišiće, bolje se tako izgrađivati radeći raznoliko u kršu i kamenu nego jednolike poslove, a i neki dr. tvrde da su zbog takvog stila življenja seoski ljudi općenito zdraviji nego ovi industrijski...

Sam radim puno na land-artu; prvo nekoliko mjeseci je nakon dolaska iz grada na selo bilo potrebno uložiti u uklanjaju svog otpada oko najbližih kuća i potoka, potom još dana i tjedana za probijanje starih i zaraslih putova... U Dalmaciji je krajolik puno drugačiji nego nekad. Ljudi su mogli gledati zeca kako trči po brdu ( držalo se puno krava, koza, ovaca ), a danas se i najširim putovima probija kroz mini-džunglu... Neke land-art minijature daju se napraviti u vidu skrivenog mjesta u zemlji, poneke voćke usred neke stare staze, temeljeno na način na koji će se kamenje postaviti uokolo...

Ovi megaliti, to je, kako čitam, uglavnom neekološki rađeno u astronomske i možda još više okultne svrhe, jer se kamen dovlačio s udaljenih mjesta. Dakle cilj je proizvesti neku vrstu šoka dolaskom na posebno mjesto, jezu... Znači nerijetko se nije radilo o materijalima dostupnim lokalno i uklopljenjima u okoliš nego baš suprotno. Evo primjer je i u meni susjednom selu Velić, pod jedne starije crkve je izrađen baš od kamena kakvog nema nigdje u blizini, a svega nedostaje uokolo, samo kamena ne.

PS da dodam, kako me tema zatekla baš na poslu , upravo pijem kavu, konzumiram kekse (nakon mesa preostalog od jučer i paštete) i spreman se u jedan stariji bunar otvorenog tipa zarastao u drvo draču i otpad... Izgrađen je pokraj jedne strmine, na "ničijoj zemlji", puteljak amo-tamo kroz rub sela i različite ograde. Svodi se na rušenje granja kosirom i sjekirom, izvlačenje krupnijeg otpada i odvoza kariolom, ostalo se spali, pa opet mašklinom kopanje, hoda se po gomili stakla, plastike, svakojakog metala, a od primjeraka raznih lampi i razbijenog raznog željeznog alata i slično donira se ili nekom od susjeda koji su sakupljajući godinama stare stvari napravili mini-muzeje, ili se ostave zanimljiviji primjerci sebi. Inače, kako se "restaruracija" bliži kraju tako sve više dođe do izražaja ljepota starog kamena i iznenadi stil gradnje, jer se radi o kamenim gromadama koje posluže kao okvir... Željeza je također u nedavnoj prošlosti bili malo, postoji u jednom od tih muzeja u selu primjerak malja s velikim udubinama sa svih 6 strana, jer se njim udaralo dok se nisu sve istrošile...

Ponekad se otkrije i šumi kakva jama s kostima ( likvidrane životinje, Nijemci, ustaše, ostali...) , ostacima kakvog oružja ili djelovima, manje ili više zatrpana pri vrhu kamenjem, zemljom, lišćem pa treba imati nos za nalaziti ih, a nije loše upozoriti da čim se uđe 20 cm ispod razine kamena kako odjednom u potpunosti nestaje signal za mobitel. Kad ulaziš unutra i iznosiš kamenje to je već penjački i građevinski pothvat, a nikad ne znaš hoće li se i novo štogod odroniti. Eto elaborirao sam sve skupa, ako nestanem odjednom znate gdje sam.

Najnovije informacije oko otkopavanja prastarog bunara...

Ne zne kad je napravljen jer je tu bio i prije 300-tinjak godina i migracija stanovništva.

Zatrpan između ostalog i zemljom koju su sa strmine donijele kiše.

"Ne drži vodu". (to mi je bila najdraža informacija od onih kojih sam dobio redom od seoskih baba i svih drugih ljudi koji su me odgovarali od posla čišćenja istog, svaki na svoj ne-običan način.)... Život na selu odgaja spartance jer se svi od najbližih do najdaljih urote protiv teba ako bilo što radiš.

Uz to nije čudo da su europljani bili pustolovi, nigdje toliko malo duhovnosti i u nijednoj kulturi takve žene... Genezu problematike ću pojasniti na primjeru o gospodinu kanu.

Zanimljiva je ta restauracija bunara. Nikad nisam imao prilike vidjeti bilo što slično. Bi li nam mogao staviti fotografije kako je sada pa, uz objašnjenja kako se i što se sve radilo, nadodavati fotografije? I tako dok ne bude do kraja gotov bunar.
    Mogli bi tako na jednom mjestu imati cijeli slijed stvaranja.

Ideja koja je i meni pala na pamet.. Kako kažu da slika vrijedi tisuću riječi tako da su mi digitalni fotoaparat i oni moderniji mobiteli još živi i zdravi vjerojatno bih postavio fotografije i ne imao potrebu popratiti događaj ovim opisima. Iz grada sam preselio na selo u siječnju 2007. godine, i napravio solidnu zbirku fotografija do mačkara kad je stradala i zadnja oprema s kojom se dalo dokumentirati događaj.

Jesen je potakla jednog novinara dalmacijanews da napravi fotoreportažu o prirodi iz seoske okolice pa eto za prvu ruku umjeto bunara - http://www.dalmacijanews.com/Biznis/...nice-FOTO.aspx

A ja sam mislio da si to imao potrebu demonstrirati vlastitu rječitost!
    Hvala na linku i, ako budeš pronašao način za uslikati bunar, super. Ako ne, ja sam zadovoljan i s opisom događaja.

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Lijep pozdrav, Pavao.
    Mislim kako je tvoj opis konkretnog događaja važniji od (mog pukog) teoretiziranja, stoga ti hvala na ovom interesantnom doprinosu temi.

N'dugu's Avatar
    Baš ću malo probati, imam neku pustopoljinu od vrta u dalmatinskom kršu pa ću napraviti remek djelo od njega.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread