+ Reply to Thread
Page 4 of 4 FirstFirst ... 2 3 4
Results 31 to 39 of 39

Thread: Novi stadij evolucije

Quote Originally Posted by geza View Post
    Nasumične genske mutacije nisu više aktualni uzrok evolucijskih promjenama već su genetske promjene koje uzrokuje čovjek koji manipulira sadržajem gena i samim genima. To je suština stvari koju bi morao znati i prihvati svaki, a naročito obrazovan čovjek, a ne da se natežemo dali je ili nije još uvijek valjana Darvinova teorija evolucije. Ona je valjana, ali je nadiđena novom kao što je gusjenica nadiđena leptirom, ili kako što je filmski fotoaparat nadiđen digitalnim.

s ovim se slažem. laički, čovjek je postao svojevrsni bog. nikada kao danas (zadnjih 150god, valjda) se ljudstvo nije petljalo u prirodu, a kao u ime boljitka humanog roda. o ovome fino teoretiziraju ''elementarne čestice''.

p.s. ma kako je leptir nadišao gusjenicu?

@enki: jedan primjer. kršćanstvo propagira natalitet i očuvanje života ma kakav on bio, a priroda ima svoje zakonitosti eliminacije, tj, nije joj svet neki retardoš i učinit će sve da njegov retardoški gen zatre (biljke, životinje, ljudi). uz religijsku natalitetnu politiku, na planeti se nakotio nelogičan broj ljudi. po nekim teorijama, ljudski rod je trebao prema zakonitostima evolucije ostati na broju nekoliko primjeraka radi ekološke raznolikosti, a gle šta se desilo. tu možeš gledati utjecaj religije na evoluciju. npr.

član
    Bio sam odgovorio, ali izgleda u prazno. Odgovorit ću.

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Jasno me meni, Geza, što ste vi bili rekli, no pokušavam sagledati stvari i s jednog, nazovimo, "negativnog" aspekta.
    Dakle, odgovorili ste vrlo konkretno na moje prvo pitanje ("budućnost se USMJERAVA prema atribucijama Boga, a ostvaruje ju ljudski rad, ili općenito ZNANOST"), no kad se istom doda i drugo, gdje u priču uvodim novac, čini mi se kako se stvari ipak malo kompliciraju.

Hoću reći, zapravo, ovo: Religija, mišljenja sam, ne usmjerava znanost ka atributima Boga, nego upravo suprotno, jer religija potiče na skrušenost i poniznost i skromnost te nadasve poslušnost spram Božjih uputa, dočim znanost ide u suprotnom smjeru - smjeru igranja Boga.

(valjda sam se sada dovoljno jasno izrazila. neki put ga zakompliciram. šalim se. uglavnom ga zakompliciram. komplikacija je my middle name )

član
    Već sam bio odgovarao na ovaj post, ali se izgleda negdje izgubilo.
    Pitanje je, koliko razumijem, usmjereno na evoluciju vrsta, pa je u tom kontekstu upućeno i pitanje: da li genetički inženjering utječe na evolucijsko grananje?
    Koliko mi je poznati, a vjerujem i Vama enki, imamo smo pojavu nestajanja evolucijskih vrsta. Ali nastajanje novih vrsta također je pojava, ali eventualna proizvodnja novih bića iz biokemijskih laboratorija će se događati u budućnosti. Religija čini mi se samo usmjerava evoluciju, ali na nju ne utječe u smislu promjena. Ja bih rekao da je religija kičma evolucije koja se razvija prema biću koje nas je i stvorilo. To je evolucija od Boga k Bogu, ili od Ishodišta k Ishodištu gdje je između poznati nam život. Ovakvo gledište ima i Kurzweil i poneki drugi, a među njima i moja malenkost, što je sve iscrpno opisano u NOVOJ TEORIJI EVOLUCIJE. Ta evolucija govori o evoluciji Čovjeka i čovječanstva sa svim onim artefaktima koji nas okružuju kao proizvodi čovjeka. Smatram da je ta evolucija danas daleko važnije od evolucije vodozemaca u primate, jer se tiče one spoznaje koja kaže da su Čovjek i čovječanstvo prestali biti objekti evolucije i postali njezini subjekti.

član
    Čini mi se da nije tako. Religije su itekako zainteresirane i za materijalno. Građevine, hramovi, crkve i KATEDRALE , bogatstva si itekako materijalne prirode. Konačno i sam izlazak iz Egipta je i materijalne prirode, jer se ide u OBEČANU ZEMLJU gdje je u obilju i hrana.

član
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Hoću reći, zapravo, ovo: Religija, mišljenja sam, ne usmjerava znanost ka atributima Boga, nego upravo suprotno, jer religija potiče na skrušenost i poniznost i skromnost te nadasve poslušnost spram Božjih uputa, dočim znanost ide u suprotnom smjeru - smjeru igranja Boga.

(valjda sam se sada dovoljno jasno izrazila. neki put ga zakompliciram. šalim se. uglavnom ga zakompliciram. komplikacija je my middle name )
    Obično kažem kako je zabluda da Crkva nije zainteresirana za znanost. Svake godine se u Vatikanu održi preko 50 raznim znanstvenih skupova, a i Biblija je " krcata " sa znanstvenim spoznajama!

To je evolucija od Boga k Bogu, ili od Ishodišta k Ishodištu gdje je između poznati nam život.
    Svojedobno sam razmišljala o tome, no na jedan drugačiji način, više filozofski. Pogledajte ovdje.

Čini mi se da nije tako. Religije su itekako zainteresirane i za materijalno. Građevine, hramovi, crkve i KATEDRALE , bogatstva si itekako materijalne prirode. Konačno i sam izlazak iz Egipta je i materijalne prirode, jer se ide u OBEČANU ZEMLJU gdje je u obilju i hrana.
    Jest, da, totalno zaboravih na tu, "drugu stranu", novčića.
    Moram sad još malo proučavati materiju te promisliti pa bih se onda opet uključila u diskusiju.

Zahvaljujem na svim vašim dosadašnjim odgovorima i strpljenju.

član
    Ja sam potpuno na liniji Vašeg razmišljanja. Gledišta sam da se život ne može upoznati . " odgonetnuti " ako nismo u potpunosti svaladali fenomen smrti. Dosta sam na to odgonetavnje potrošio vremena i došao do zaključka, da je naša tradicionalna perpcija svijeta i život linerana i polarno subjektivna. Malo je istraživanja koja istodobno istražuju život žne i muškarca u svjetlu činjenice da taj par stvara NOVI ŽIVOT. To stvaranje se uzima površno, uglavnom kao seksualna atrakcija, a rijetko ili nikada da se tu odigrava veličanstvena sinteza polarno komplementranog i inverznog " materijala " na razini stanica - bića pred kojima stoji fenomen subjektivne smrti. Problem se počinje rješavati tek onda kada postanemo svjesni da se radi o plarnoj inverziji, i zato me čudi kako do sada ljudi nisu izvukli znanstvene i filozofske konzekvence temeljem činjenice da sinovi dominantno sliče majkama, a kćeri očevima.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread