+ Reply to Thread
Page 14 of 15 FirstFirst ... 4 12 13 14 15 LastLast
Results 131 to 140 of 142

Thread: Brak - prevaziđena institucija?

Quote Originally Posted by sanja View Post
    vess je postavila dobro pitanje.
    Koja se to osnovna potreba rešava brakom?
    What we cannot speak of, must be passed over in silence.

Osnovne potrebe koje se mogu taksativno nabrojati definitivno nisu vrijedne življenja.

zaista veruješ da strah od sankcija (razvod, alimentacija, podela imovine, etc) ne sprečava jedan značajan deo ljudi da varaju u braku?

zašto bi iko želeo sebe obavezati drugoj osobi?

Pa slažem se da ni jednostrani nema smisla.
    Nema smisla ni dvostrani.
    Ne viim čemu to služi.
    (opet, nemam ništa protiv ljudi kojima o znači, i nemam ništa protiv toga da im to znači - ali ja prosto u tome ne vidim smisao.
    Osim u tome što će to malobrojne ljude u braku učiniti srećnim (baš, baš malobrojne).
    Al, ono, i marihuana će (daleko veći procenat korisnika) učiniti srećnim.
    Pa opet ne vidim nikakvog smisla (po meni) za konzumiranjem iste.
    Pazi ovako: ja se posve slažem s tobom, i uvijek se pitam ta ista pitanja. Fakat, čemu ovo, čemu ono.

No, iako se slažem s tobom, svejedno mislim suprotno.. Jebiga - nema tu logike.

Negde si ranije pitao nešto u smislu - brak nema smisla, ali na isti način možeš reći da ni život nema smisla.

Ali za mene to nije tako (iako mi je tvoja pozicija glede života potpuno logična i jasna)
    Zaboravljaš da ja nisam ateista, niti agnostik
    Ja u taj smisao verujem
    A može li se TAJ smisao izreći riječima? Ili ćeš se i ti pozvati na Wittgensteina?

Ono što 90% judi smatra ljubavlju se sasvim lepo može svesti upravo na tu trivijalnu tablicu.
    Slažem se. No tih istih 90% nije ništa ni bolje ni sretnije - bez te trivijalne tablice. Dokaži mi suprotno.

Šta je to "između" što se veže?
    I šta tačno znači da se "veže"?

Ne.
    Gledam na to kao na nešto lično.
    To je samo drugim riječima iskazano isto. Gledaš 'ljubav' kao na nešto 'potpuno u tebi'. Fundamentalno 'tvoje'. Prema tome - asimetrično; neovisno o 'feedbacku' s druge strane.

Meni je 'ljubav' nešto što nastaje u interakciji. Jedna osoba nije dovoljna za to. Cjelina je veća od sume svojih dijelova... or some shit like that. Nije da ja to vjerujem...

Znaš onu izreku? Ne vjeruj u čuda - osloni se na njih.

Šta znači "partner"?
    "partner" u čemu?
    (partner je poslovni termin, ako se ne varam Proveri negde da li se za bračnog "partnera" govorilo da je "partner" pre kapitalizma )
    Iskreno - meni je ta riječ također odbojna totalno. Čak bi se moglo reći da je prezirem. Ali jebiga - ušla je u svakodnevnu terminologiju i praktički je ne mogu izbjeći.
    Da umjesto toga koristim termin 'ljubavnik' zvučalo bi ili ljigavo, ili pak kolibrićasto. Ne znam što je gore od toga.

Usporedba ima smisla. Moraš gledati po čemu je vršena usporedba.
    Pa majkumu, kada kažeš nekome da je sladak kao med, sigurno ne misliš da ga prave pčele i da ga je najbolje čuvati u staklenoj tegli.
    Pa da. Ali ja mislim da sam dobro shvatio po čemu je vršena usporedba. Točno ono što si i sama rekla: ljubav kao nešto 'kompletno unutar tebe'. Takvom ljubavlju (tj. anolognom po dotičnoj usporedbi) je de facto moguće voljeti i slavuja. Ali to nije ono o čemu ja... bulaznim.

Šta to znači?
    To štoti nekog voliš nužno znači tvoje očekivanje da će te taj neko ravnopravno voleti?
    Ali, ne ukida li mu upravo tvoje očekivanje tu ravnopravnost?
    Ne ukida. Jer se 'očekivanje' ne primjenjuje naknadno, zaboga! Nego unaprijed. Ako nema uzvraćanja - NIŠTA se ne 'očekuje'. Jednostavno - nema tog nečega, i točka. Ne možeš je proizvesti silom. Ne možeš od slavuja očekivati da ima surlu. Ali možeš od slona, zar ne? Što fali ako od slona 'očekuješ' da ima surlu?

persona non gratis
    pa, recimo, apemantovo "nešto između" koje zahteva obavezivanje - ne držim za ljubav.

insaninside
    Guest
    Ne znam definiciju.
    Znam šta nije, ali ne mogu definisati šta jeste.

(nije da mi je to neki plus u raspravi, al šta ću, tako je)
    ma nemoj biti tako prestroga prema sebi

pa dobro nije neki plus
    neka bude jedan plus
    ono
    trudiš se
    još malčice
    i
    imaš prolaznu
    ocjenu

...
    Molila bih one forumaše, koji žele riješiti "pitanje ljubavi", da se prebace na ovu temu.

silver fox's Avatar
    Quote Originally Posted by sirena View Post
    Brak=ljubav
    Osnovna stvar za zajednički život gdje se djeli i dobro i zlo.
    Meni osobno SVETINJA.
    Bez braka nema zdrave obitelji i puta u zajednički život pa makar ponekad bio i trnovit.
    -Poslije odlaska od oltara, reklamacije ne primamo ?

. Vess's Avatar
    Ne primamo reklamacije. Sami ste odgovorni tzv. bogu

Nisam izvrnula ništa, prosto pitam - koja je to osnovna potreba koja se rešava brakom?
    (dijalog, iskrena da budem, nisam čitala u celosti)
    nijedna osnovna, ali te na neki način štiti. npr, možeš se prek muža zdravstveno osigurati. ne pada mi na pamet nijedan primjer još pošto me brak nikada nije zanimao i ne znam mnogo o njegovoj pravno-državničkoj strani, samo onoj romantičnoj ...

ček, je l osnovna potreba posjedovati ili biti posjedovan? jer ako jest, onda je to savršeno logično objašnjenje braka. meni i veze i brakovi predstavljaju upravo to.

persona non gratis
    Quote Originally Posted by KLOšarka View Post
    ček, je l osnovna potreba posjedovati ili biti posjedovan? jer ako jest, onda je to savršeno logično objašnjenje braka. meni i veze i brakovi predstavljaju upravo to.
    .. neb' baš rekla ..
    (.. a možda neki imaju tu potrebu .. samo se ja baš ne bih kladila da je osnovna .. više onako .. izvedena ..)

medeari's Avatar
    Koliko je brak prevaziđena institucija, a koliko nije, ovisi o pojedincu i o tome što on uopće podrazumjeva pod time. Teško je generalizirati iako postoje određene tendencije.
    Kako inače 'biti protiv institucije' u sve više ljudi postaje životni moto, to se odražava i na instituciju braka.
    Brak kao institucija ima svoju tradicionalnu, emotivnu vrijednost. Iako se po meni tu ograničavamo samo na naše shvaćanje braka a ne i brak sam.
    Brak je po definiciji zajednica dvoje ljudi. Da li je ona potvrđena na papiru u određenom činu ili ritualu ili ju samo mi tako doživljavamo, nebitno je.
    Osobno mogu i bez njega. Ne smatram ga mjerilom kvalitete mog odnosa sa partnerom.
    Ako bi se našla u situaciji da je sam čin stupanja u brak bitan mom partneru ili mojoj obitelji, učinila bih to.
    Jer moj odnos nije niti pozitivan niti negativan. Mogu se udati ali i ne moram.
    Iznimna postignuća ostvarivali su samo oni, koji su se usudili vjerovati da u njima postoji nešto što je jače od okolnosti koje ih okružuju. Bruce Barton

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Brak je nastao fa bi se veza izakonila. Postojala je materijalna sigurnost partnera, sidurnost u ocinstvo. Bilo se sigurno da ce artneri ostati skupa do smrti.
    Danas kroz brak ostvarujemo neka prava, ali dosta toga motemo ostvariti i u vanbracnoj vezi. Danas brak sve vose gubi smisao.
    Jedan čovjek nije ništa više od drugoga ako ne napravi više od njega.

Cervantes

+ Reply to Thread

Tags for this Thread