+ Reply to Thread
Page 1 of 15 1 2 3 11 ... LastLast
Results 1 to 10 of 142

Thread: Brak - prevaziđena institucija?

. Vess's Avatar
    size="tall"

Brak - prevaziđena institucija?

Quote Originally Posted by Apemant View Post
    Ti vjeruješ u dogovore?

Nego, htio sam malo opsežnije predviđanje... nije to mala stvar, kompletno izbaciti instituciju braka iz društva. Nekako mi ovaj tvoj gore odgovor zvuči... oversimplified.
    A čemu služi ta institucija, onako zdravorazumski rečeno? Smisao braka vidim samo ukoliko je to poslovni ugovor. Zajeb je što se mnogi ne mogu razvesti jer naprosto ovise financijski jedni o drugima. Da nije tome tako, valjda bi brak bio još više prevaziđena institucija.

Quote Originally Posted by Vess View Post
    A čemu služi ta institucija, onako zdravorazumski rečeno? Smisao braka vidim samo ukoliko je to poslovni ugovor. Zajeb je što se mnogi ne mogu razvesti jer naprosto ovise financijski jedni o drugima. Da nije tome tako, valjda bi brak bio još više prevaziđena institucija.
    Zdravorazumski rečeno, život ne služi ničemu.

Danas si živ, sutra umreš, pokopaju te, crvi te pojedu. Čemu sve to?

Da imaš nekakvo malo crveno dugme koje - ako ga pritisneš - rezultira anihilacijom zemlje u nanosekundi... bi li ga pritisnula?

Shvaćaš, pritisneš ga i nikad više nijedno živo biće neće osjetiti patnju ili bol. Zgodno, zar ne?

Love Bird Rose's Avatar
    Pa tak možeš staviti bilo koju 'instituciju' pod lupu, navesti 1 slučajan protuargument i zapitati se ovo pitanje... mislim, čemu bilo što...
    "Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
    kapi
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Quote Originally Posted by Rose View Post
    Pa tak možeš staviti bilo koju 'instituciju' pod lupu, navesti 1 slučajan protuargument i zapitati se ovo pitanje... mislim, čemu bilo što...
    Pa da, zato sam je pitao čemu 'služi' život.

Teško je i na to pitanje odgovoriti, a kamoli čemu služi bilo kakva institucija.

Love Bird Rose's Avatar
    Quote Originally Posted by Apemant View Post
    Pa da, zato sam je pitao čemu 'služi' život.

Teško je i na to pitanje odgovoriti, a kamoli čemu služi bilo kakva institucija.
    Koji bi bio tvoj (djelimičan) odgovor?

Mislila sam otvoriti novu temu 'čemu služi život?' ... pa da vidimo mišljenja... no, malo mi je otrcan naslov

Anyone?
    "Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
    kapi

. Vess's Avatar
    Ovdje je konkretno riječ o instituciji braka, a za život ili neku drugu instituciju treba otvoriti zasebnu temu. Apemant tvrdi kak ne bi rado ukinuo instituciju braka, iako ne zna reći čemu ta institucija uopće služi. Pogotovo u uvjetima nikakvog rada sudstva i centara za socijalnu skrb.

Evo, pada mi na pamet da brak može služiti kao sredstvo za ostvarenje poreznih olakšica.

Rose, otvori temu "čemu služi život?", zašto ne?

Ne znam ni sama koliko smo svjesni u kakvom paklu od države živimo. Ima i boljih uvjeta ponegdje na ovoj kugli zemaljskoj. Recimo u Skandinaviji, Švicarskoj. Tam je čak trend da bračni parovi žive kao susjedi, svatko u svome stanu, jer si to mogu priuštiti. Kako reče Katherine Hepburn - bračni parovi trebali bi živjeti kao susjedi (mislim da se ona nikad nije ni udavala osim što je ljubovala s oženjenim Spencer Tracyjem).

No eto, pade mi na pamet nešto što mi i inače ide na živce. Brak i izvanbračna zajednica (nakon 2 godine života u zajedničkom kućanstvu) su izjednačeni osim po --- poreznom zakonu!

Love Bird Rose's Avatar
    Ovdje je konkretno riječ o instituciji braka, a za život ili neku drugu instituciju treba otvoriti zasebnu temu. Apemant tvrdi kak ne bi rado ukinuo instituciju braka, iako ne zna reći čemu ta institucija uopće služi. Pogotovo u uvjetima nikakvog rada sudstva i centara za socijalnu skrb.

Evo, pada mi na pamet da brak može služiti kao sredstvo za ostvarenje poreznih olakšica.

Rose, otvori temu "čemu služi život?", zašto ne?
    Ako na instituciju braka gledaš izvana (apriori s - ?), onda, dakako, nužno uvlačiš u priču sudstvo i centar za socijalnu skrb... i ostale institucije države koje 'štite' samu instituciju braka. Heh, eto ispade jedna štiti drugu.

Ako gledaš iznutra, onda ova institucija poprima drugačije boje (i apriori s +) ... vidiš, nikada u kontekst braka ne uvlačim sporedne institucije, već samo 2 čovjeka - muško i žensko. Tako ja gledam na to.

A za ovu drugu temu... mogli bismo, samo ja sam glupasta (čitaj: logički neosviještena do kraja) za paradiranja o smislu života, imam nešto svoje oko toga što ne mogu do kraja izreći, ali me svakako zanimaju mišljenja drugih.
    kapi

O, pa moglo bi se mnogo reći o tome čemu to služi. No ništa od toga nije konkluzivno. Rekoh, teško je govoriti o tome 'čemu nešto služi'. Jer, ako ja kažem 'A služi za B' - uvijek se može onda pitati 'a čemu služi B?'. I tako dalje, dok god ne dođemo do onih početnih postulata. Tako da kad ti mene pitaš 'čemu služi X?' - ja odmah pretpostavim kamo bi to dalje išlo, tj. koja je 'početna svrha' bilo čega. A mislim da ta početna svrha nije ista u tvom i mom slučaju, pa je zato izlišno da ja tebi objašnjavam za BILO ŠTO - čemu služi. Jer, svo to 'služenje' se razvija u dva lanca koja završavaju na različitim mjestima za tebe i za mene.

Mislim, što bi ti meni rekla kad bih ja pitao 'čemu služe zakoni'? Shvaćaš, puno smo već pričali na forumu i prilično sam uvjeren da nam se početni postulati značajno razlikuju...

Quote Originally Posted by Rose View Post
    Ako gledaš iznutra, onda ova institucija poprima drugačije boje (i apriori s +) ... vidiš, nikada u kontekst braka ne uvlačim sporedne institucije, već samo 2 čovjeka - muško i žensko. Tako ja gledam na to.
    Sad će te pitat - a zašto baš muško i žensko, a ne i 2 istog spola.

Inače, baš sam maločas pogledao jedan Britanski film - za kojeg se mogu jedino složiti s kritičarem Rogerom Ebertom: "For this movie to be described as a moral statement about anything other than the filmmaker's prejudices is beyond belief."

A vidiš, 90% sam siguran da bi Vessici taj film bio 'odličan', 'dirljiv', 'poučan'... itd. Jebiga, ukusi se razlikuju...

. Vess's Avatar
    Apemante, točno tako. Inače, ovaj kritičar je debil, kako argumentira ovu svoju tvrdnju? Argumentiraj je ti, s obzirom da se s njim slažeš. U filmu je opisana realna životna situacija i tarapane koje ispadaju iz pravno krivo uređenih odnosa.

U svom postu, koji je izdvojen u novu temu ja sam jasno rekla da je brak pravni ugovor, koji bi imao više smisla kad bi sudovi valjano radili, kao i centri za socijalnu skrb. To se onda, logično odnosi, na bilo kakve ljude bez obzira na spol, koji zasnivaju obitelj.

Rose, bilo što što se dešava između žene i muškarca (tj. uključi sve kombinacije spolova) može se, ako nema pravne uređenosti i funkcioniranja zakona i institucija, odvijati i bez potpisa.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread