+ Reply to Thread
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 44

Thread: Što je ljubav?

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Što je ljubav?

Ljubav je poštovanje, altruizam i suosjećanje u jednom.
    Ljubav je snažna volja za razumijevanjem.
    Ljubav je odnos.
    Ljubav je stanje.
    Ljubav je iznad oprosta, jerbo nema toga što se "treba" oprostiti, pošto se voli ono što jest, onakvim kakvim jest.

.......................

Multipla skleroza i kako je pobijediti

persona non gratis
    Quote Originally Posted by Apemant View Post
    Ne ukida. Jer se 'očekivanje' ne primjenjuje naknadno, zaboga! Nego unaprijed. Ako nema uzvraćanja - NIŠTA se ne 'očekuje'. Jednostavno - nema tog nečega, i točka. Ne možeš je proizvesti silom.
    dakle, ne može postojati ljubav ako nije uzvraćena?
    To jest, ako neko nekog voli, a ovaj drugi mu ne vraća istom merom - tu nema nikakve ljubavi?

Ali, kako onda uopšte nastaje to "između"?
    Mislim, po toj logici može nastati samo ako oboma istovremeno "kvrcne" da počnu voleti (al bukvalno istovremeno).

Kako da budeš siguran da ta "ljubav" nije samo posledica potrebe da NAS neko voli, da budemo maženi, paženi, da nam budu negovana perca ... pa onda "volimo" ne bismo li, u stvari, pribavili to što nam treba s druge strane?
    Zar se to ne može kraće opisati kao trgovina?

post prebačen s teme Brak - prevaziđena institucija?

colibri's Avatar
    Ljubav je :

Voljeti svoga muza znaci platiti sve fakture ! (kako se kaze fournisseur ?)

Voljeti ljubavnika je datii siromasnim .
    Nije moje !
    Evo autora !

Paul-Jean Toulet

Ps. salim se !

Sta je ljubav ! Osjecaj lagodnosti kao da lebdis na pamucnom oblaku .

persona non gratis
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Ljubav je snažna volja za razumijevanjem.
    pojasni.

Quote Originally Posted by sanja View Post
    pa, recimo, apemantovo "nešto između" koje zahteva obavezivanje - ne držim za ljubav.
    Pripazi na terminologiju. Ne 'zahtijeva' ništa. Pa sjeti se što si sama rekla: ne radi se o 'uvjetovanosti', nego o 'ovisnosti'! Ako nema obostrane želje za pripadanjem - nema tog nečega 'između'. Zašto ne primijeniš vlastitu terminologiju na ovaj slučaj? Ponovit ću: niti 'zahtjeva' nešto, niti 'uvjetuje', niti 'očekuje'. Nego jednostavno: ili postoji (obostrano) - ili pak ne postoji. Ako ne postoji - nikakvo 'zahtjevanje', ni 'očekivanje', ni 'uvjetovanje' - neće ga proizvesti iz praznog prostora.

dakle, ne može postojati ljubav ako nije uzvraćena?
    To jest, ako neko nekog voli, a ovaj drugi mu ne vraća istom merom - tu nema nikakve ljubavi?
    To nisam rekao.

Očito da postoje razne vrste ljubavi, zar ne? Kad bi ravnopravno uzvraćanje bilo nužno za bilo kakvu ljubav, onda majka ne bi mogla 'voljeti' dijete od jedne godine. Niti bi se moglo voljeti kućnog ljubimca, recimo.

No ova ljubav o kojoj ja trkeljam, točno - ne može postojati ako nije uzvraćena na isti način. Zašto te to (imam dojam) toliko čudi?

Ali, kako onda uopšte nastaje to "između"?
    Mislim, po toj logici može nastati samo ako oboma istovremeno "kvrcne" da počnu voleti (al bukvalno istovremeno).
    Recimo. Ne nužno doslovno istovremeno; recimo da je to 'proces'. Koji može zapeti na sto mjesta, naravno.

Kako da budeš siguran da ta "ljubav" nije samo posledica potrebe da NAS neko voli, da budemo maženi, paženi, da nam budu negovana perca ... pa onda "volimo" ne bismo li, u stvari, pribavili to što nam treba s druge strane?
    Zar se to ne može kraće opisati kao trgovina?
    Rekoh - to se i ja pitam stalno. Ti se plašiš trgovine? Pa - i ja. Ali se plašim i solipsističke sebičnosti. Na prvi pogled, čini mi se da se sve može svesti ili na solipsističku brijačinu, ili na trgovinu. Pa onda s te pozicije dalje razmišljam naglas. Vjerojatno bez veze, ali štaćeš.

persona non gratis
    Aha, ti ljubav držiš za nešto božansko, što se javlja na prvi pogled i nužno je obostrano?

persona non gratis
    No ova ljubav o kojoj ja trkeljam, točno - ne može postojati ako nije uzvraćena na isti način. Zašto te to (imam dojam) toliko čudi?
    Čudi me samo da to zoveš ljubavlju.

Mada, tačno, 90% ljudi to tako zove.
    90% ljudi gleda i latino sapunice, u kojima se sve vrti upravo oko takvih "ljubavi".
    (jebiga, meni to nije ljubav)

Ne plašim se trgovine, prosto mi ne treba takva trgovina.
    I prosto takvvu trgovinu ne smatram ljubavlju.

Aha, ti ljubav držiš za nešto božansko, što se javlja na prvi pogled i nužno je obostrano?
    Nisam to nigdje rekao. 'Javlja' se isto kao i ono kako ti to definiraš - jedino što je 'obostrano', čime se mijenja na način na kojeg ne možeš samostalno unaprijed predvidjeti.

Čudi me samo da to zoveš ljubavlju.

Mada, tačno, 90% ljudi to tako zove.
    90% ljudi gleda i latino sapunice, u kojima se sve vrti upravo oko takvih "ljubavi".
    (jebiga, meni to nije ljubav)

Ne plašim se trgovine, prosto mi ne treba takva trgovina.
    I prosto takvvu trgovinu ne smatram ljubavlju.
    Ne vidim zašto to zoveš 'trgovinom'. To je kao da razgovor nazivaš 'trgovinom riječi' - zbog proste činjenice da razgovor nije moguć ako se ne odvija paralelno. Nego jednostran je moguć jedino 'monolog'. Zašto je tebi 'monolog' ljubavi nešto 'potrebno', a 'dijalog' ljubavi - nekakva sramotna trgovina, koja ti ne treba?

Mislim, pa nameće mi se odgovor u vidu toga da ti je individualnost najveća 'dragocjenost'. To sam primijetio i na onom topiku o nacionalizmu.

Inače, 90% ljudi izmjenjuju riječi i nazivaju to 'razgovor'. To razgovor ne čini apriori nečim 'niskim', 'običnim', ili 'bezveznim'. Ima raznih vrsta razgovora, naime.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread