+ Reply to Thread
Page 19 of 19 FirstFirst ... 9 17 18 19
Results 181 to 186 of 186

Thread: Kako vrednovati umjetnost?

N'dugu's Avatar
    Quote Originally Posted by sanja View Post
    Bogami se Ende ne bi složo s tobom.
    Veseli me. Nadam se da se ni mnogi drugi ne bi složili sa mnom. Svoje misli s kojima bi se mnogi složili smatram prilično bezvrijednima.
    Jedini problem je kako znati što je istina? Onaj tko tvrdi da ne polazi od laži smatra da polazi od istine, a nitko zapravo ne zna što je istina.
    Zna tek kad je spozna, po tome što se u bitnom razlikuje od laži, koja je normalno stanje.

Kad bi istina bila normalno stanje, umjetnost ne bi bila niti potrebna.

Quote Originally Posted by N'dugu View Post
    Nadam se da se ni mnogi drugi ne bi složili sa mnom. Svoje misli s kojima bi se mnogi složili smatram prilično bezvrijednima.
    Jedini problem je kako znati što je istina?
    istinu zna onaj kome je stalo do nje, hmmmm i, naravno, onaj koji laze, a to je svaki onaj kome su njegove misli i njegov izricaj in a real opposition

Onaj tko tvrdi da ne polazi od laži smatra da polazi od istine, a nitko zapravo ne zna što je istina.
    Zna tek kad je spozna, po tome što se u bitnom razlikuje od laži, koja je normalno stanje.
    njak, njak, njak

(tek toliko da testiramo gore boldano receno i da tako potvrdimo izuzetnost misli subjekta koji istinu govori lazuci)

istina plasi, istina opterecuje, ona zasljepljuje, jer je van svakog judgementa

art is the bridge of lie that makes you comfortable and brings you through the other side where the truth resides

umjetnik kroz laz pronalazi slobodu, dok onaj koji se bavi istinom nema sto za reci

istina je sve ono sto te ispunja i cini cijelim
    zakoni prirode su normalni, ali tek je istina naravna
    Last edited by N'dugu; 02-06-14 at 23:09.

N'dugu's Avatar
    Nadam se da se ni mnogi drugi ne bi složili sa mnom. Svoje misli s kojima bi se mnogi složili smatram prilično bezvrijednima.
    Jedini problem je kako znati što je istina?
    istinu zna onaj kome je stalo do nje, hmmmm i, naravno, onaj koji laze, a to je svaki onaj kome su njegove misli i njegov izricaj in a real opposition

Onaj tko tvrdi da ne polazi od laži smatra da polazi od istine, a nitko zapravo ne zna što je istina.
    njak, njak, njak

(tek toliko da testiramo gore boldano receno i da tako potvrdimo izuzetnost misli subjekta koji istinu govori lazuci)

istina plasi, istina opterecuje, ona zasljepljuje, jer je van svakog judgementa

art is the bridge of lie that makes you comfortable and brings you through the other side where the truth resides

umjetnik kroz laz pronalazi slobodu, dok onaj koji se bavi istinom nema sto za reci

istina je sve ono sto te ispunja i cini cijelim
    zakoni prirode su normalni, ali tek je istina naravna
    Da... znaš da je Lao-ce rekao da velike istine ne osvajaju srce gomile? Postoje i male istine. Male istine su one s kojima bi se mnogi složili. Velike istine izgledaju kao ludost običnim ljudima. Postoje dvije vrste laži. Jedna je ona laž koja nastaje zato da bi se istina promijenila tako da bude dopadljiva ljudima. Kad naslikaš ženu vitkijom i mlađom nego što jest, s ljepšim i većim nakitom. Druga vrsta laži je ovo:

Ne misliš da je Picasso mislio da stvarno tako izgleda? Ali NJEMU je tako izgledala. Naslikao je ono što je njemu bila istina o njoj. Svoju osobnu istinu je naslikao, pa makar je za običnoga čovjeka to laž, iskrivljena slika s pogrešnom perspektivom, koja "ne sliči" originalu, kakav bi bio da je slikan foto-aparatom. A znaš što je Vian rekao za jedan svoj roman? Da je istinit jer ga je od početka do kraja izmislio.

I to je već isfurano.

I ljubav je istinita zato jer sam je od početka do kraja izmislio. Ne vjeruješ valjda da stvarno postoji ljubav. To su samo hormoni i iluzija ega koji želi biti voljen, narcizam. I Bog koji je ljubav je izmišljotina. Nema ničega takvog u stvarnosti. I Biblija je od korica do korica izmišljena. A opet, ako vjeruješ neke stvari koje tamo pišu, ako iskreno vjeruješ, bit će ti baš tako kako je pisano. To ti znaš, jel' da? Da možeš i planine pomicati ako baš hoćeš, jer tako piše tamo. Ako je "volja Božja", samo što je ta volja zapravo tvoja volja, ali samo pod uvjetom da si jako dobro izmislio to što hoćeš. Tu se vjera i ja sukobljavamo, jer nema istine vjere izvan umjetnosti. Vjera je umjetnost, religija služi tome da se koristi umjetnički, kroz život, a ono tzv. vjersko izvan umjetnosti samo je obična ideologija, sitna laž za male ljude, s krupnim i tragičnim posljedicama, i ništa više.

N'dugu

maturity brings love of practical truth

koju od inertnih asocijacija bumerang izaziva kod tebe, da li je taj komad drveta za tebe artefact, korisno orudje ili ikona?
    da li bumerang za tebe predstavlja estetiku, praktikalnost ili magiju?

odgovor zavisi od experienced slobodne volje

ono sto mi zovemo samima sobom je ciklus mentalnih vegetativnih procesa, krug prepun prepoznatljivih impulsa i ideja, rijeka svijesti zivotvorne inercije sa svojim opcim smjerom koji je u skladu i harmoniji svojega kretanja

prvotni poete su sublime i uzviseni
    danasnji kultivirani poete nisu tako naravno (prirodno) unconsciously sublime
    rezultat knjiga Biblije je elokvencija so elemental and combative, mastovitost i tako opora prakticnost koja donosi Krista kao inner logic of the universe i kao the source of human reason
    Last edited by todaytonight; 03-06-14 at 09:56.

N'dugu's Avatar
    Quote Originally Posted by todaytonight View Post
    N'dugu

maturity brings love of practical truth

koju od inertnih asocijacija bumerang izaziva kod tebe, da li je taj komad drveta za tebe artefact, korisno orudje ili ikona?
    da li bumerang za tebe predstavlja estetiku, praktikalnost ili magiju?

odgovor zavisi od experienced slobodne volje

ono sto mi zovemo samima sobom je ciklus mentalnih vegetativnih procesa, krug prepun prepoznatljivih impulsa i ideja, rijeka svijesti zivotvorne inercije sa svojim opcim smjerom koji je u skladu i harmoniji svojega kretanja

prvotni poete su sublime i uzviseni
    danasnji kultivirani poete nisu tako naravno (prirodno) unconsciously sublime
    rezultat knjiga Biblije je elokvencija so elemental and combative, mastovitost i tako opora prakticnost koja donosi Krista kao inner logic of the universe i kao the source of human reason

Da li uopće postoji slobodna volja zavisi od odgovora je li um za tebe kvantnomehanički fenomen/naprava (device), elektromagnetski val s električnim impulsima (sličan toj bujici koju navodiš) ili skup kemijskih reakcija i interakcija. I što sam onda "ja" i što definira moju "korisnost".

http://www.csicop.org/sb/show/is_the...quantum_device
    http://en.wikipedia.org/wiki/Electro..._consciousness
    http://www.ted.com/conversations/805...ain_chemi.html

Za mene kao elektromagnetski val, ovaj bumerang je primarno estetska pojava, koja svojim valovima svjetlosti različitih frekvencija utječe na moje unutrašnje valove, interagira s njima.
    Za mene kao kvantonmehaničku spravu, bumerang je magija, jer budući da sam po načelima EPR efekta povezan s njim u svakom djeliću, kadar sam točno zamisliti i predvidjeti kamo i kuda će odletjeti i kuda će se i kamo vratiti, samim osjetom šestog čula, bez proračunavanja i konkretne fizičke akcije.
    Za mene kao kemijsku reakciju, on je čisto praktična stvar, dopamin koji se u meni razvija tjera me na akciju, a smanjeni serotonin u krvi zahtijeva meso netom ubijene životinje i tjera me da ga uzmem u ruku i upotrijebim.

Na koje "ja" misliš? Egipćani su jasno odvajali fizičko ja (tzv. Ha, koje umire) od kemijskog "ja" (tzv. Ba, osobnosti osobe), elektromagnetskog "ja" koje preživljava kao čista energija (tzv. Ka) da bi se nakon smrti spojilo s "Ba" i vječnog kvantnog ja koje uranja i izranja iz mora potencijalne energije svemira koja je beskonačna (tzv. Ib ili "srce" osobe, koje joj sudi nakon smrti).

http://en.wikipedia.org/wiki/Ancient...pt_of_the_soul

Um/duša je sazdana od svih tih djelova, a poezija je kadra naći vezu među njima na nekoj nesvjesnoj razini - možeš to zvati i Krist ili sinkronicitet, kako već, ili točka infleksije u kojoj se spajaju tri različite realnosti uma.

Um-jetnost je da se ne prepuštaš samo mehaničko-kemijskoj akciji i reakciji bacanja bumeranga radi samozadovoljstva, što vodi u laž, da ne djeluješ samo estetski kao val elektromagnetskih čestica bez praktične i dubmlje svrhe, a ni samo kao pokretač djelovanja, čista ideja kvantnog uma bez realizacije, jer će ti nedostatak realizacije i uronjenosti u realnost suditi poslije smrti. Umjetnost je spojiti svo troje u djelu - ideju kojom vidiš pravac kretanja bumeranga, sublimni užitak koji osjećaš zbog interakcije s njim i praktičnu realizaciju kroz mehaničko-kemijsku reakciju bacanja i hvatanja.

N'dugu's Avatar
    Sanja me navukla s Endeom. Doduše, ne vidim kako ona zna što bi Ende, koji je mrtav već dobar broj godinica, mislio o onom što ja kažem. Ali vjerojatno to vidi svojim unutrašnjim okom. A ja vidim svojim, a ne možemo oboje vidjeti istinu - netko mora biti u krivu. To proizlazi iz apsolutnosti takve spoznaje istine - slike koja je posve jasna, nema prilike za ispravku, kao i Mozartova djela koja je čuo u glavi, pa odmah zapisivao. Moguće je da Sanja ima spoznaju nalik na Mozartovu. U tom slučaju, moj naklon, jer je onda ona genije, a ja nisam.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread