+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: Michael Ende

persona non gratis
    size="tall"

Michael Ende

Mihael Ende - pisac, filozof, reditelj.

Filozof pre svega, ipak, iako je javnosti poznat kao jedan od najboljih dečijih pisaca svih vremena (po mom mišljenju - najbolji)

Ovo je topic posvećen njemu i njegovoj filozofiji. Planiram vaditi i zapisivati odlomke njegovih knjiga ili intervjua, a oni koji bi bili eventualno zainteresovani mogu se slobodno uključiti i započeti raspravu vezanu za bilo koji od tih odlomaka.

Najpoznatija dela koja je napisao za decu su svakako Beskrajna priča i Momo ("i kradljivci vremena" u podnaslovu knjige), a od literature za "odrasle" "Ogledalo u ogledalu - jedan lavirint".

Od njegovih knjiga, na srpskog govornom području se prevedena može naći još i "Džimi Dugme i mašinovođa Luka". Ako neko zna da je negde na prostoru ex yu prevedena još neka njegova knjiga, bila bih mu zahvalna da ovde to napiše.

za kraj uvodnog posta, video klip sastavljen od inserata filma "Momo", rađenog po Endeovoj knjizi, i uz saradnju sa Endeom (za razliku od onog sranja od "Neverending story" koga se pisac s gnušanjem odrekao)

Last edited by sanja; 30-10-10 at 19:38.

persona non gratis

- Da li si ti Smrt?
    - Kada bi ljudi znali šta je Smrt, ne bi je se više plašili. A kada je se više ne bi plašili, tada im niko ne bi mogao krasti vreme.
    - Onda bi samo trebalo to da im kažeš!
    - Govorim im to svakim satom koji sam im dodelio. Ali, oni veruju više onima koji stvaraju njihove strahove.

persona non gratis
    http://artsci.wustl.edu/~bnbesalk/MEnde.pdf

O novcu
    (odlomak iz jedne pripovetke iz zbirke "Ogledalo u ogledalu, jedan lavirint" )

U ovoj nadrealističnoj sceni, gomile novca nastavljaju da rastu u katedrali dok bomba odbrojava, a ljudi trče oko štandova. Sveštenik doziva:
    "Novac je Istina, jedina Istina. Svi moraju verovati u njega! I nek vaša vera bude postojana i slepa! Jer vaša vera je ona koja ga čini tim što jeste! Jer čak i Istina (Wahre) je Roba (Wahre), i prati večne zakone ponude i potražnje. Zbog toga je naš Bog ljubomoran Bog, i nemojmo imati drugih bogova osim njega!
    A ipak, on je dao sebe u naše ruke, i učinio sebe našim dobrom (wahre), kako bismo ga mogli imati i primati njegove blagoslove ... Novac je svemoguć!
    Kroz davanje i uzimanje, on povezuje ljude. Može se transformisati u bilo šta - duh u materiju, i materiju u duh. Od kamena stvara hleb i pravi vrednost ni iz čega. To je oblik koji Bog uzima među nama - to je Bog!"

persona non gratis
    size="tall"

O laži (razgovor s Gmorkom, odlomak iz "Beskrajne priče")

...
    Quote Originally Posted by sanja View Post

- Da li si ti Smrt?
    - Kada bi ljudi znali šta je Smrt, ne bi je se više plašili. A kada je se više ne bi plašili, tada im niko ne bi mogao krasti vreme.
    - Onda bi samo trebalo to da im kažeš!
    - Govorim im to svakim satom koji sam im dodelio. Ali, oni veruju više onima koji stvaraju njihove strahove.
    - Da li si ti Život?
    - Kad bi ljudi znali što je Život, ne bi ga se više plašili. A kada ga se više ne bi plašili, tada im nitko ne bi mogao krasti vrijeme.
    - Onda bi samo trebalo da im to kažeš!
    - Govorim im to svakim satom, koji sam im dodijelio. Ali, oni vjeruju više onima, koji stvaraju njihove strahove.

............

u čemu je razlika?

persona non gratis
    U tome što se ljudi, in fact, plaše smrti.

(inače, Časovničar nije smrt, on samo objašnjava da se smrti ne treba plašiti )

...
    ima još jedna stvar, koja me zanima. kako bi ti protumačila: "Ali, oni vjeruju više onima, koji stvaraju njihove strahove."?

...
    Quote Originally Posted by sanja View Post
    U tome što se ljudi, in fact, plaše smrti.

(inače, Časovničar nije smrt, on samo objašnjava da se smrti ne treba plašiti )
    ma ok.
    nego, plašimo li se mi, ljudi, smrti zato što ona predstavlja 'nepoznato'?

persona non gratis
    Quote Originally Posted by enky View Post
    ima još jedna stvar, koja me zanima. kako bi ti protumačila: "Ali, oni vjeruju više onima, koji stvaraju njihove strahove."?
    Ja to shvatam bukvalno.

Ali, šta tebe konkretno koleba?
    To što on, na neki način, tvrdi da strah od smrti nije urođen?
    Ali, i nije

+ Reply to Thread

Tags for this Thread