+ Reply to Thread
Results 1 to 2 of 2

Thread: ianje (kritika + spoiler)

persona non gratis
    size="tall"

ianje (kritika + spoiler)

Gledala sam, s maloletnim mi detetom, film "Šišanje".

Odmah da napomenem da je potencijalni zajeb da to gledaju maloletna deca (ako ne gledaju zajedno s roditeljem s kojim će odmah po filmu moći prodiskutovati odgledano. Mada, jebiga, ima i scena eksplicitnog seksa, koje nisam predvidela. Podmladak po naređenju - prežmureo taj deo )

Ma šta nisam predvidela - nisam, in fact, previdela skoro ništa, jer je potomkinja ta koja me je odvukla na film. Film se, naime, reklamira po školama (ako sam ja dobro razumela) u sklopu one nedotupave "želimo-u-evropu-škola-protiv-nasilja" spike.
    Znate, ona spika koja promoviše lepote demokratije i slična sranja.

Elem - film je zajeban, iz više razloga.
    Prvi razlog je taj što je to srpski film, što ga, jebiga, po defaultu čini dobrim filmom.
    Šalu na stranu - gluma je maestralna, počevši od glavnih likova, preko sporednih, pa sve do epizodnih uloga. Režija briljantna, dijalozi perfektni.
    Šta je tu onda zajeb, pitaš se ti, nepoznati moj čitaoče?

Zajeb je to što sjajno odrađen film može sjajno da posluži u manipulativne svrhe, čak i onda kada nije u osnovi propaganda - što ovaj film svakako jeste.

Idemo, dakle, sa razmatranjem samog sadržaja.

Film je, u osnovi, priča o srpskim mladim neo-fašistima. Grupa iz filma se naziva "Gvozdeni stroj", što je jasna aluzija na "nacionalni stroj", nacional-fašističku ogranizaciju koja deluje u Srbiji.
    Film ukazuje na mnoge očite stvari - kao, na primer, na to da u takva sranja mahom ulaze deca-kreteni; onda kada u takvu grupu upadne dete natprosečne inteligencije (ali iz nekog razloga žešće sjebano) - ono ubrzo postaje vođa grupe, suroviji od svih ostalih. Ukazuje na to kako određene političke stranke finansiraju, podržavaju i huškaju ovakve grupe. Ukazuje na to kakve to sve veze ima s fudbalom.

Film ukazuje i na neke manje očite stvari: na to kakvog interesa ima policija od opstanka takvih grupa, recimo.

Problem je, međutim, u tome što fil podmeće i neke stvari koje ne stoje.
    Kroz ceo film, recimo, imamo taj, recimo, jedini pozitivan lik, pandurku koja savesno i pošteno obavlja svoj posao. Savesno, pošteno i sama protiv svih.
    Kada otkrije koji nivo korupcije vlada u njenoj službi - ona daje ostavku (nije se videlo da je bilo gde prijavila ili razglasila šta se radi - samo je dala ostavku).
    Ajde dobro i to.
    Nego se - na samom početku kao i na samom kraju filma - suprotstavljaju glavnom negativcu, the evil političaru desničaru, i to, pazi - kao predstavnik nevladine organizacije.
    E, pa nosite se u kurac. Koj vam je moj tu trebala "nevladina organizacija"? Radi promocije govana?

Druga stvar - malom (glavnom liku) su u jednom momentu podmetnuli nekakvu knjižicu o anarhiji, da se edukuje. Usput prikazuju preterano ambicioznog profesora koji mu objašnjava prednosti "rasturanja svih šablona" i "suprotstavljanja sistemu". To ga, kao, kasnije navodi da sklizne u to u šta je skliznuo.

pa jebemu mater.
    Onaj ko je ikada slušao te fašistoide, ili imao tu nesreću da nabasa na njihov sajt, dobro zna da su oni izričito protiv anarhije. Ono za šta su oni je - monarhija.
    Očito je da je ovaj film, kao propaganda, nije usmeren samo na neo-fašiste, nego i na one anti-fašiste, ili anarhiste, koji uočavaju da je krah ovog govneta od demonkratije neminovan.

Dakle, poruka koja je ispisana između redova je: "Naš sistem je dobar, naš sistem je dobar, Evropa, demokratija!"

Sledeći zajeb filma je taj što se očito širi cionistička propaganda.
    Glavni negativac je, naime, antisemita.
    Potura se ona nedotupava pretpostavka o tome da je svako ko se usudi na "nedozvoljen način" misliti o jevrejima, automatski fašista.
    Zatim, na par mesta se pominju Palestinci - pazi čuda - kao oni koji napadaju Izrael.
    (i to su Palestinci - paz' sad ovo - uzor srpskim nacionalistima koji preziru muslimane. Al' Al Kaidu vole. Kako da ne )

I tako.
    Uglavnom, ima tu još detalja, al uglavnom, utisak je taj - nastoji se vešto manipulisati gledaocima na način da im se uz pet istina poture dve neistine, koje bi progutali o istim trošku.

Last edited by sanja; 09-11-10 at 03:17.

persona non gratis
    Još jedna manjkavost filma, zaboravih da pripomenem.
    Čini se da je namera bila da se obuhvate svi elementi koji uzrokuju ovakve pojave.
    U tome se nije uspelo. Ispuštena je čitava sila tih elemenata.

"Rane" su, ipak, neprevaziđene po pitanju povezivanja uzroka.
    Maločas odgledah "Turneju". Odličan. Neki od uzroka ispuštenih u "Šišanju" su lepo prikazani ovde.

+ Reply to Thread