+ Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6

Thread: Jesmo li sami

član
    size="tall"

Jesmo li sami

Mislim da ljudi uglavnom nisu svjesni veličine svemira... Naše Sunce je samo jedna od milijarda i milijarda zvijezda koje vidimo na nebu. U našoj galaksiji ih ima preko 100 milijardi, a neki kažu da čak do 200 milijardi! Drugih takvih, većih ili manjih galaksija ima približno isto toliko!
    Do nama najbliže zvijezde trebalo bi putovati brzinom svjetlosti priližno 4 godine! Do ostalih tisuće i stotine tisuća godina (brzinom svjetlosti!)
    Procjenjuje se da 'starost svemira' iznosi 13-20 milijardi godina...
    Neki kažu čak to da naš svemir nije jedini i govori se o multi-univerzumima ili paralelnim svemirima.

Mnogi koji se bave svemirom (astronomi i fizičari) gledaju na svemir i proučavaju ga kao hrpu nežive materije... Većina ipak da vjerojatno pretpostavlja da nismo sami u svemiru, pošto je Zemlja samo jedna mala točkica u cijelom tom (beskonačnom) prostranstvu, a neki se time ne opterećuju - jesmo ili nismo 'sami na svijetu' :-)

S obzirom na tu veličinu - čudno mi je da ima ljudi koji tvrde ili su uvjereni da smo mi jedini u čitavom svemiru! Možda zbog religijskih uvjerenja koja uče da je Bog stvorio (samo?) čovjeka i (p)ostavio ga na Zemlji, dok je sve ostalo 'samo za ukras' na nebu :-)

Ovo bi možda išlo na prirodne znanosti, ali tu više stavljam težište na razmišljanje baš o tom pitanju - jeli moguće da smo u svemu tome jedina živa, svjesna i misaona bića? Zašto ljudi o tome ne uopće nikad ne razmišljaju i ne razgovaraju? A kad neki pokreću to pitanje - drugi ih smatraju neumjesnim - jer kao o tome se ne može razgovarati, kad nitko to nije 'znanstveno' potvrdio, ni dokazao! Ali trebaju li nam dokazi? Ne možemo li sami prosuđivati o tome? Meni je npr. jako logično da ne možemo biti sami i jedini u tom beskonačnom prostranstvu...

član
    Mi smo još uvijek sami u svemiru samo zato što si mnogi zamišlaju halo - halo komuniciranje sa vanzemaljcima. Pisao sam o tome, kako takvo komunikacija nije moguća radi KOMUNIKACIJSKE ZAGUŠENOSTI. To vam je isto kao da netko prižljekuje međustanično komuniciranje između ljudi. Bio bi to totalni komunikacijski kaos, dakle nemoguće. Zato su pametni u svemiru izmislili da u ime mnošta mogu komunicirati smo više jedinice. Tako, tek kada čovječanstvo odraste, ili evoluira do te razine, kada bude sposobno komuniciratzi u ime i za račun svih milijarda ljudi na Zemlji, tek tada će se ostvariti neđusvemirsko komuniciranje. Do tada imamo eksploziju mobitela pa komunicirajmo, i mi smo u svemiru, ne samo na Zemlji. Čovjek koji lebdi u svemiru je VANZEMALJAC. To je samo indikacija da se krećemo i prema mogućnostima intersvemirske komunikacije, ali to sigurno neće biti - halo - halo komunikacija s pitanjem: kako si?

član
    Da, slažem se s tim, otprilike...
    Međutim, zašto 'službeno' vanzemaljci ne postoje, ako je tako da 'samo više jedinice' s njima ipak komuniciraju.
    Osim toga, većina ljudi ne prihvaća mogućnost da oni uopće postoje.
    A to da smo i mi 'svemirci' (vanzemaljci nismo - kad nismo van-zemlje, nego na Zemlji) razumijem, jer i mi smo u Svemiru - jasno.

. Vess's Avatar
    Nema šanse da smo sami. To postoji samo u religioznim fantazijama. Samo u ovoj dimenziji, konkretne fizičke dimenzije su nam (skoro?) neshvatljive. Od nekakve bakterije do najvećeg nebeskog tijela u Sunčevom sustavu - uopće teško pojmiti to nešto unutar em 3-dimenzionalnog svijeta, em malog sićušnog, neshvatljivo sićušnog, dijela svemira. Zapravo ne postoji riječ koja bi to opisala pa upotrebljavam "sićušno".

član
    Evo jedne zgodne i prigodne ilustracije veličina u Svemiru...

.. ja stvarno ne znam dali smo sami .. ali mi pada nešto na pamet ..

.. mogućnost susreta .. ako nismo sami .. od čega zavisi .. ? .. od putovanja .. ili od našeg postojanja .. od načina na koji postojimo .. ?

.. u ameriku su otplovili ljudi koji su bili drugačiji od nekih pećinskih ljudi .. a danas smo .. opet .. sa amerikom .. u sasvim drugim kontaktima nego kolumbo ..
    .. dali to proizlazi iz toga što smo mi .. drugi ljudi .. ?

+ Reply to Thread

Tags for this Thread