+ Reply to Thread
Results 1 to 9 of 9

Thread: Dum Dum (ja bi' hteo da vladam)

persona non gratis
    size="tall"

Dum Dum (ja bi' hteo da vladam)

Epizodica iz škole:

Čas likovnog, rade, ali i ćakamo onako usput.
    Kad li odjednom neko od njih lupi:
    - A zašto mi nemamo predsednika odeljenja?

Zbunj.
    - A šta će vam to? - pitam.
    - Pa svi drugi imaju. - kažu oni.
    - I vi bi hteli da mi radimo isto kao drugi?
    - Da! Da! - viču uglas.
    - Ali drugi nemaju časove u prirodi. Drugi nemaju ruku u testu.
    (ćute)
    - Treba da radimo sve isto kao drugi?
    - Ne. - odgovaraju rafalno.
    - Pa znači predsednik vam ne treba "zato što imaju drugi" nego iz drugog razloga. Iz kojeg? Zašto vam to treba?
    (ćute)
    - Pa hajde sad. Jel vam treba?
    - Da.
    - Zašto vam treba?
    Nakon kratkog razmišljanja, krenu oni:
    - Treba neko da kontroliše ko je uradio domaće zadatke.
    - Treba neko da opominje one što pričaju na času.
    - Treba neko da nas podeli kad igramo fudbal.
    - Treba neko da nas ...(primer)
    - Treba neko da nas ... (primer)

Aha, tako znači, mislim se ja, pa kažem, najpre Aci:
    - Dakle, Aco, ti bi voleo da neko od tvojih drugova iz razreda tebi određuje u kom ćeš timu igrati; i da tebe taj neko opiminje kad pričaš na času. I da on tebi pregleda domaće zadatke. I da on tebi ... (ostali primeri)

Aca malo ćuti, zbunjen, pa kaže :
    - Hm ... pa ne baš.

Zatim se obratim Milanu pa kažem:
    - Dakle, Milane, ti bi voleo da neko od tvojih drugova iz razreda tebi određuje u kom ćeš timu igrati; i da tebe taj neko opiminje kad pričaš na času. I da on tebi pregleda domaće zadatke. I da on tebi ... (ostali primeri)

Milan ćuti, pa prošapće jedno kratko "ne".
    Zatim pitam Danija, pa Joku, pa pojedinačno svakog od njih.
    Svi odgovore sa "ne".

E, dobro.
    Krenem sad od suprotnog kraja, pa pitam sledeće:
    - A da li bi ti, Tina, htela da ti određuješ drugima u kom će timu igrati, da ti opominješ druge kad pričaju na času i kad nemaju domaći, da ti određuješ drugima ... (ostali primeri)
    Tina malo pocrveni, a onda se nasmeje (malo kao sama sebi) i kaže:
    - Hahaha! Pa da.

Zatim to redom pitam svakoga od njih, i svi odgovaraju sa "da", smejući se sve otvorenije, tako da na kraju svi umiremo od smeha.

- Dakle - pitam ja njih. - Koji je zaključak? Zašto vam treba taj predsednik?
    - Zato što bi svako hteo da bude glavni. - odgovara neko, a svi se smeju.
    - Pa dobro, jel vam i dalje ta ideja o predsedniku deluje pametna?

klinci se smeju, odmahuju glavama.

Eto.
    Deca su često pametnija od odraslih.

Dakle, ako pretpostavimo da se svaki fenomen najjasnije vidi na samom svom izvoru, na samom svom početku - onda je ovo jasan pokazatelj toga šta stoji iza želje za vlašću.

Moderator teme: enky

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Zanimljivo je, a u skladu s rečenim od tvoje strane, i to da svatko za sebe misli da je bolji (pametniji, sposobniji) od većine (u svom okruženju), a kad se "te misli" ne uspijevaju, putem konkretnog rada, pokazati kao istinitima, mržnja prema drugima (onim stvarno pametnijima, sposobnijima) - raste.

E sad, ako je tome uistinu tako, možda bi se moglo reći kako želja za vlašću raste proporcionalno s mržnjom prema sposobnijima?

persona non gratis
    Zanimljivo je, a u skladu s rečenim od tvoje strane, i to da svatko za sebe misli da je bolji (pametniji, sposobniji) od većine (u svom okruženju), a kad se "te misli" ne uspijevaju, putem konkretnog rada, pokazati kao istinitima, mržnja prema drugima (onim stvarno pametnijima, sposobnijima) - raste.
    Ček malo, kako je to u skladu s rečenim s moje strane?

ja s decom uopšte nisam potezala pitanje sposobnosti.

A kako nije u skladu?
    Ako jedan želi određivati drugima "kako što treba činiti", onda taj misli da je bolji (pametniji, sposobniji) od tih drugih tj. da bi (za sve) bilo najbolje da on/a određuje "kako što treba činiti".

persona non gratis
    Pazi, i ja lično mislim da to jeste tako, ali ne bih se usudila reći da je to moje mišljenje bazirano na jasnoj logici.

Zašto misliš da prosto vladati, nije dovoljan motiv?

Osećaj imanja moći? Moć da okolinu prilagođavaš svojim potrebama, umesto da se ti prilagođavaš njoj?

e. tako nešto.
    rekla bih da je želja za moći usko povezana sa strahom od okoline (tj. strahom hoće li nam okolina "svojim načinom" nanijeti "bol" ili "nepravdu") i, naravno, ljutnjom kad okolina "uređuje" stvari suprotno tj. drugačije od onog kako mi mislimo da bi "trebalo".

ne znam koliko je stvar povezana s potrebom, ali čini mi se da je, svakako, povezana s mržnjom.

persona non gratis
    Mržnja je posledica nezadovoljene potrebe.

Ne verujem da je želja za moći vezana sa strahom od okoline.
    Svaka moć nije moć nad drugim.

No, kod moći nad drugim - nisam sigurna.
    Da, valjda strah od drugih.

Ali, u slučaju ove dece nemaš strah od drugih - niko od njih nije ugrožen od strane druge dece u tom smislu da bi se sad morao braniti time što bi bio "predsednik" i uređivao stvari.
    Oni su samo videli model u kome neko vlada nad nekim - i dopala im se ideja te moći.

Zašto?

Quote Originally Posted by sanja View Post
    Mržnja je posledica nezadovoljene potrebe.
    Zašto?

Ne verujem da je želja za moći vezana sa strahom od okoline.
    Svaka moć nije moć nad drugim.
    jašta. no u sklopu teme smo razgovarali o želji za moći nad drugima (ja bi' hteo da vladam) pa sam se prešaltala skroz na to.

No, kod moći nad drugim - nisam sigurna.
    Da, valjda strah od drugih.
    Pitanje je, sad, je li 'strah od drugih' ime za 'manjak samopouzdanja'.

Ali, u slučaju ove dece nemaš strah od drugih - niko od njih nije ugrožen od strane druge dece u tom smislu da bi se sad morao braniti time što bi bio "predsednik" i uređivao stvari.
    Oni su samo videli model u kome neko vlada nad nekim - i dopala im se ideja te moći.

Zašto?
    Eto, možda se radi o manjku samopouzdanja?
    Dijete je, kao mladi organizam, pod utjecajem roditelja (staratelja), a rijetko je koji roditelj "zdrav u glavi" pa se, vjerujem, u dječjim glavicama stvaraju stanovite slike o tome kako je to biti roditelj (koji, dakle, određuje), koje bude želju za moći nad drugim.
    Drugim riječima; djeca (često) odrastaju tako da im biva nametnuto apsolutno SVE, a to za sobom povlači posljedice.
    I tako stvari idu u krug.

persona non gratis
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Eto, možda se radi o manjku samopouzdanja?
    Dijete je, kao mladi organizam, pod utjecajem roditelja (staratelja), a rijetko je koji roditelj "zdrav u glavi" pa se, vjerujem, u dječjim glavicama stvaraju stanovite slike o tome kako je to biti roditelj (koji, dakle, određuje), koje bude želju za moći nad drugim.
    Drugim riječima; djeca (često) odrastaju tako da im biva nametnuto apsolutno SVE, a to za sobom povlači posljedice.
    I tako stvari idu u krug.
    eto, ovo je dosta dobro.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread