+ Reply to Thread
Results 1 to 5 of 5

Thread: heroj ili zločinac

persona non gratis
    size="tall"

heroj ili zločinac

Ako uzmemo u obzir heroje bilo koje bitke ili rata, bilo kog velikog vojskovođu, itd. - možemo li naći primer ma i jednog jedinog heroja koji za veliku grupu ljudi nije istovremeno bio zločinac?

Šta je to što heroja čini herojem, a zločinca zločincem?
    Jesu to neke apsolutne ili relativne kategorije?

...
    Osobno držim kako je "heroj" pojam, koji vrlo teško može predstaviti stvarno stanje stvari, jer implicira kako su sva djela nosioca te 'oznake' - herojska.
    Isto se može reći i za "zločinca", samo, naravno, s "negativnom" konotacijom.
    Dakle, to bi impliciralo kako se radi o apsolutnoj kategoriji, no je li ista moguća u realnom životu?

Herojsko djelo bi, po mom mišljenju, bilo svako djelo koje (svjesnim odabirom) ugrožava život nosioca, zbog boljitka nekog ili nečeg (drugog).

ili, a u kratkim crtama - herojsko djelo je iznad ljubavi, a zločinačko, pak, iznad mržnje.

Ne vjerujem da je čovjek, kao biće, sposoban doseći trajni nivo bivanja iznad ljubavi ili mržnje, stoga "heroj" i "zločinac" držim ne relativnim, nego lažnim kategorijama.

persona non gratis
    ili, a u kratkim crtama - herojsko djelo je iznad ljubavi, a zločinačko, pak, iznad mržnje.
    Ma šta ovo znači?
    Ljubav i mržnja su u istoj ravni - ono što je "iznad ljubavi" ujedno je i "iznad mržnje".

Herojsko djelo bi, po mom mišljenju, bilo
    ...
    zašto izmeštaš težište u delo?
    Ja sam težište stavila u heroja.

Ti smatraš da je ono što nekoga čini herojem - izvan njega?

...
    Ma šta ovo znači?
    Ljubav i mržnja su u istoj ravni - ono što je "iznad ljubavi" ujedno je i "iznad mržnje".
    hladnokrvnost je iznad mržnje,
    vjera iznad ljubavi.
    indifernetnost je iznad ljubavi i mržnje.

zašto izmeštaš težište u delo?
    Ja sam težište stavila u heroja.
    ja sam ovo, ja sam ono. što bi ti sad htjela? da se priča isključivo o "herojima" ili "zločincima" te da se 'herojska ili zločinačka djela' nikako ne odvajaju iz priče kao posebna kategorija?
    zašto bi to tako htjela? zato (jer bi htjela)? aha, dobro onda.

Ti smatraš da je ono što nekoga čini herojem - izvan njega?
    smatram da tek na kraju života (dakle u konačnici), zbroj svih djela govori što je tko (bio).

persona non gratis
    smatram da tek na kraju života (dakle u konačnici), zbroj svih djela govori što je tko (bio).
    a eto.
    onda nam sad, dok smo žive, i nema smisla nastavljati ovu temu

+ Reply to Thread

Tags for this Thread