+ Reply to Thread
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 55

Thread: Je li forumašenje - umjetnost?

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Je li forumašenje - umjetnost?

Ne bi li se moglo reći kako je forumašenje umjetnost?
    Umjetnost nametanja sebe, svog ega, u virtualnom svijetu riječi i slika?
    Umjetnost izražavanja iza krinke anonimnosti?

Forumaš, kao umjetnik, bolji je što ima veću publiku, jer ga, kao vrhunskog narcisoida, prisustvo mase motivira da se unutar nje istakne kao - "netko"?

Je li forumašenje umjetnost anonimnih "umišljenih veličina", čija poremećenost dolazi do izražaja nakon petstotinjak postova, kada agresivnost što je ne uspjevaju izraziti u realnosti, uzima oblik verbalnog zlostavljanja kao vrste ispušnog ventila za sav jad i propuste u životu za koje su krivi "oni drugi", oni, kojima se "u živo" ne suprotstavlja?

Je li, stoga, forumašenje umjetnost malog čovjeka da se prikaže - velikim?
    Umjetnost slabića da se prikaže jakim?
    Umjetnost nesposobnog da se prikaže sposobnim?

persona non gratis
    Ne.

Umišljena forumaška veličina može biti jednako uspešna u nametanju sebe i svog ega i u stvarnosti.

Evo ja, na primer.

persona non gratis
    Mada, ima i tih slučajeva što ih navodiš.

A ima i ovoga (ignoriši deo s Obamom):

Ne mogu "vidjeti" o čemu se radi. Još uvijek mi ne rade zvučnici.

Nego, tema je postavljena s "negativnom" konotacijom, no, to opet ne znači da forumašenje ne bi moglo biti i umjetnost, zar ne?
    Možda bi netko mogao prikazati forumašenje, kao umjetnost, na drugačiji način; onaj "pozitivan"?

N'dugu's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Ne bi li se moglo reći kako je forumašenje umjetnost?
    Umjetnost nametanja sebe, svog ega, u virtualnom svijetu riječi i slika?
    Umjetnost izražavanja iza krinke anonimnosti?

Forumaš, kao umjetnik, bolji je što ima veću publiku, jer ga, kao vrhunskog narcisoida, prisustvo mase motivira da se unutar nje istakne kao - "netko"?

Je li forumašenje umjetnost anonimnih "umišljenih veličina", čija poremećenost dolazi do izražaja nakon petstotinjak postova, kada agresivnost što je ne upjevaju izraziti u realnosti, uzima oblik verbalnog zlostavljanja kao vrste ispušnog ventila za sav jad i propuste u životu za koje su krivi "oni drugi", oni, kojima se "u živo" ne suprotstavlja?

Je li, stoga, forumašenje umjetnost malog čovjeka da se prikaže - velikim?
    Umjetnost slabića da se prikaže jakim?
    Umjetnost nesposobnog da se prikaže sposobnim?
    To je terapija, a umjetnost može poslužiti kao terapija, premda nije svaka terapija umjetnost.
    Koliko te shvaćam, ti si ironična, pa bi htjela reći da je temeljna značajka te umjetnosti u vještini lažnog prikazivanja, što znači da kad se ne bi pisalo pod nickovima i nastojalo obmanjivati druge u pogledu svoje malenkosti, takva umjetnost ne bi bila moguća? U biti, to je gluma - u početku također vrlo potcijenjena umjetnost, samo što je medij internetski. Brando je smatrao da cijeli život glumi, a netko mu još i plaća za to. Drugim riječima, kad ćete nas početi plaćati za našu umjetnost??

Bijah ironična, jest, no ono što rekoh uopće ne mora biti istina, poglavito dio, koji je na tebe djelovao da napišeš,

Quote Originally Posted by N'dugu View Post
    ti si ironična, pa bi htjela reći da je temeljna značajka te umjetnosti u vještini lažnog prikazivanja
    jer postoji i dobrana mogućnost kako je temeljna značajka te umjetnosti vještina istinitog prikazivanja, pošto virtuala ne "nameće" ista ograničenja kao što to čini reala,

što znači da

što znači da kad se ne bi pisalo pod nickovima i nastojalo obmanjivati druge u pogledu svoje malenkosti, takva umjetnost ne bi bila moguća?
    bi "takva umjetnost" itekako bila i jest moguća i kad se ne bi pisalo pod nickovima, a kao dokaz imamo mnoge forumaše za koje se zna i kako se zovu i kako se prezivaju i još mnogoštošta, jer isti to uopće ne skrivaju.

klon B
    Guest
    Odlična tema Doduše, nedovoljno istraženo područje ali samo razmišljanje o forumašenju kao umjetnosti je inventivno i za svaku je pohvalu.

Prije svega, postoje forumaši i oni koji to nisu i nikada to neće biti jer to nije svijet za njih, nemaju taj dar za pisanje na forumu. Čitanjem ove teme, po prvi puta gledam na taj dar kao na umjetnički dar, thx enky.

E sad, po mom iskustvu, što je veći forum to mi je lakše pisati, lakše pronalazim inspiraciju, odnosno, ona pronalazi mene. Mislim da to ima veze sa kolektivnim umom i tim šemama, nekako osjećam da na krilima tih brojnih forumaša i njihovih umova, letim lagano kao ptica, odnosno, pišem sa lakoćom a praksa je pokazala da to što pišem ima svoju težinu i svoju publiku. U čemu je točno stvar i šta istinski stoji iza takve pojave, nisam nikada do kraja istražio.

Uglavnom, ono što znam jest da to nema neke veze sa dokazivanjem, egoizmom i tome slično jer stvar je u užitku pisanja, užitku stvaranja pisanih postova koji proizlaze direktno iz interakcije sa drugim forumašima i što je broj forumaša veći to je užitak veći, pisanje je slađe i postovi su 'teži'. Dalo bi se zaključiti da želja drugih forumaša proizvodi kod mene potrebu za pisanjem. Navodim sebe kao primjer jer mi je taj primjer najpoznatiji.

S druge strane, promatajući druge forumaše, nisam kod njih primjetio tu pojavu. Oni kao da su zatvoreni u svoj svijet ( ovo shvatiti uvjetno ) jer oni su u stanju da pišu sami jednako kao i pred brojnim auditorijem, odnosno, drugi forumaši ne utiču na procese u njihovim 'glavama' dok sastavljaju pojedini post. Takvi su u stanju da pišu sami sa sobom na svom vlastitom forumu premda se i kod njih da primjetiti nedostatak 'živosti' u postovima što opet znači da i na njih djeluju drugi forumaši ali u manjem obimu. Ja nisam takav. Ja sam direktno 'ovisan' o drugim forumašima.

Znači, ne radi se o egoizmu ( primjera radi, ja čak prodajem jedan svoj nick na jednom forumu što dovoljno govori o tome da mi ni najmanje nije stalo do popularnosti, ali do užitka u stvaranju postova uslijed interakcije sa drugim forumašima mi je itekako stalo )
    Ponekad se i sam iznenadim nekim svojim postovima koji sami od sebe ne bi nikada nastali osim u forumskom okruženju.

Znači, naša pametnica sanja bi trebala malo razmišljati o ovim pojavama pa nam dati i neke odgovore.

klon B
    Guest
    Recimo, ono za čim tragam na forumu je ljudska genijalnost i nju mi je drago vidjeti, bez obzira da li ona zasjala u mom postu ili nekog drugog forumaša. Jer ako je u mom, taj moj post ionako nije sasvim moj već je nastao uslijed interakcije, drugim riječima, u svakom postu i drugi forumaši imaju svoja neka mala prava.

Sad dolazimo do glavnog pitanja, da li je forumašenje umjetnost.?

Možda umjetnost kolektivnog stvaranja pisane riječi. Jer, forum se razlikuje od svih drugih i medija i umjetnosti. Nisu svi novinari, pisci, akademici itd...nužno i kvalitetni forumaši a obzirom da su oni po defaultu prvaci pisane riječi, trebali bi biti. Međutim nisu i to je jedan od dokaza forumske jedinstvenosti u stvaralaštvu za koje se traže posebni talenti, ne posebni u smislu kvalitete već u smislu specifičnosti.

eto. tipični narcis.

klon B
    Guest
    Quote Originally Posted by enky View Post
    eto. tipični narcis.

Donekle je to ispravno s tim što se dotičnom ne može osporiti kvaliteta njegove umjetnosti a kako će on sam izaći na kraj sa samim sobom i svojim egom, za umjetnost je sasvim nebitno.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread