+ Reply to Thread
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 19 of 19

Thread: Utjecaj arapske i perzijske tradicije na suvremenu umjetnost

size="tall"

Make Art, Not War

na izlozbu u Bonu, 2007 afganistanska pashtunska umjetnica Fareeha Ghezal Yousufzai je dosla sa svojim djelom Hope koje prikazuje slomljeno drvo samo jedne prezivjele grane koja strijemi u svijetlo nebesko plavetnilo, s jednim jedinim zelenim listom oko cijega stabalca u sivoj prasini vrucine sjede zene gajeci ... Nadu

16 do 27 godisnje umjetnice iz Afghanistana su dosle na bonsku izlozbu iz svoje surove izolirane stvarnosti, nikada neimajuci priliku vidjeti ikakove umjetnosti u svojem zivotu, i njihova su djela daleko od luksurnosti l'art pour l'artizma, no, ipak odisu elementima impresionizma i apstrakne geometrije ekspresirane slobodom izbora boja i tehnike koju su naucile i razvile na svom institutu u Kabulu, a sve u cilju osvjescivanja i izrazavanja svoje osobenosti i individualnosti.

nakon Bona, postavka je otisla u Italiju, zatim u Kinu, pa u USA

size="tall"

From Jihad to Rehab

XXI stoljece, Afghanistan: Majka i njeno dvotjedno čedo (fotografija)

Quote Originally Posted by Maja View Post
    Dobro veče!
    Todaytonight, Mogu shvatiti da je ova zadnja fotografija umjetnička ali nemogu to isto reći za sve ostalo što si stavila. Pa mogu ja svom djetetu dati fotoaparat, zakupiti neki prostor, napraviti izložbu i gle umjetnosti moderne! Mogu i sama pofotografirati zagrebačke grafite i reći da je to moderna neka umjetnost! Ili neka se nađem s par kolegica u mjesnoj zajednici, rasprostremo platno na pod, uzmemo kistove i svaka svoju kantu farbe, poprskamo malo po platnu i imamo umjetnost?
    Ako je ovo što si ti ovdje stavila umjetnost islama današnjice, pa to je katastrofa!
    Jedino što mi pari kao umjetnost je ova slika od Abdul Wasi Hamdarda.

Ima li kakvo književno djelo napisano zadnjih 20-tak godina da je poznato u svijetu?
    Maja, ne pitaj .. meni bode oci onaj plasticni Isusek s malo crvene farbe i kamencugom na prsima .. ali .. ali

ne bih tako uprostavala i rekala da se radi o "umjetnosti islama danasnjice", vec bih nastojala razluciti specificnost konteksta u kojemu su djela nastala . radi se o zemlji u kojoj aparatom nasumice okines BILO KOJU ZENU gdje spontano doji dijete ispred svoje kuce nasred nekog planinskiog sela afghanistana - i dobijes umjetnicku fotoghrafiju

gore sam rekla nesto malo vise o uvjetima stvaranja i umjetnickog izrazavanja ovih umjetnika koji se tek uce prepoznavati oblike iz svoje suvremenosti, oblike koji bi komunicirali njihov unutarnji, emocionalni svijet

drzim da bi i djetetov piss preko americkih novina bilo umjetnicko djelo, jer bi komuniciralo poruku nacionalne emocije, isto kao i protjerivanje tenkovih gusjenica preko prolivene boje na komadu platna, pa ma kako to nama bilo daleko od nobl l'art pour l'artizma nasih okica

knjizevno djelo? zadnjih 20 godina? ti se salis .
    doduse, ima veliki broj romana pisanih od strane disidenata, dijaspore, ali tema je iskljucivo o djelima nastalim i iznjedrenim U okrilju tih zemalja, a ne vani

da, Abdul Wasi Hamdard je plodonosan umjetnik, poznat po svom stilu prikazivanja istoga objekta iz vise uglova . meni interesantno kad kaze da se neke stvari naprosto ne mogu prikazati realisticki, vec jedino apstraktno - impresionisticki i ekspresionisticki

institut Umjetnosti u Kabulu momentalno ima 700 studenata, a koliko li samo ima umjetnika po planinama .. . zastao mi je dah kada sam vidjela fotke mladog skulptora azilanta ovdje u australiji: pokazao mi je par fotki svoga sela nasred afghanistanske planine: njegov stric ispred platna na postolju pod vedrim nebom radi ogromnu sliku koja je jednostavno fantasticna u svojoj realisticnonosti . inace, momak ima zlatne ruke i cudo je nevidjeno kad gotovo na zmireci, u hipu, bez vracanja - jednim dodirom stvara vajajuci koji god matrijal!

afganistansko moderno slikarstvo je napravilo svoje prve korake prije 100 godina kada je afghanistanski kralj Amanullah pozelio imati umjetnike te je poslao dvojicu slikara u Njemacku, a ovi se vratili sa prvim uljanim bojama . do tada su koristili prirodne boje minerala, npr lapis lazuli, dragi kamen kojim afghanistan obiluje, sluzio je kako u medicinske svrhe otopljen u vodi za lijecenje sljepila i ociju uopce, preko pravljenja nakita pa sve do spravljan ja svih nijansi plave boje za slikarstvo ...

afghanistanka ulja u na platnu su nedavno pocela bukvalno iskrsavati na svjetlo dana iz pecina Bamyjana gdje su pronadjeni i drugi artifakti skriveni za vremena talibasnkog unistenja budistickoga hrama ... o tome jos dugugujem koju rijec vise, kako sam gore i obecala, no, ako netko ima volje - moze me preduhitriti dok ja ne nadjem vise motivacije .. ili dok motivacija ne pronadje mene

Vertigo's Avatar
    TT, imaš još primjera arapske suvremene umjetnosti? Ovdje kod nas se jako malo uči i informira o tome. Evo, recimo, mene bi zanimala arapska feministička umjetnost, naročito muški umjetnici koji su se bavili istom?

Vertigo, gdje to "kod nas"? u USA?
    feministicka umjetnost? EEK! kak mto mislis: F/M umjetnost

Vertigo's Avatar
    Mislim na teorije i preglede umjetnosti u kojima se o suvremenoj arapskoj umjetnosti može naći ništa ili gotovo ništa. Jedno je na tu temu izražavati se iz pozicije 'autsajdera' (osobe koja ne živi na tim područjima), a drugo iz pozicije insajdera koja te može koštati života. Zato me zanimaju tvoji izvori informacija.

colibri's Avatar
    Posto sam ja jedno vrijeme bila zainteresirana erotikom .medju mnogim artistima koji su se posvetili erotici naletila sam slucajno na jednoga fotografa ,koji je najvjerovatnije homo i njegove najljepse slike u meni bude erotizam . Zelim reci da art nikada ne izumire i nije bitno da li se radi o disidentima ili dijaspori ,bitan je opstanak .
    Ako se povratimo u proslost ,vidjet cemo da su mnogi artisti bili proganjani i banirani . Kao sta ona stara izrecica kaze " Nitko nije profet u svojoj zemlji " !
    http://elogedelart.canalblog.com/arc.../14300079.html

+ Reply to Thread

Tags for this Thread