+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: Utjecaj arapske i perzijske tradicije na suvremenu umjetnost

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Utjecaj arapske i perzijske tradicije na suvremenu umjetnost

Inspirirana rečenim od strane N'dugu,

Quote Originally Posted by N'dugu View Post
    /cut/znam ja i lijepe arapske poezije, ali čini se da danas dobre knjige i poeziju u islamskim zemljama pišu sve sami disidenti i disidentice. /cut/
    pitam se - zar je, uistinu, moguće da je, sad već pokojni, Albert Cossery zadnji "arapin", koji je svijet oduševio svojim djelima?
    Čovjek, koji je govorio kako lijenost nije mana, nego vrsta meditacije tj. kontemplacije!

Mislim, ja fakat ne znam, ali nekako mi je nevjerojatno da bi "veliki" arapski stvaraoci ovog tj. prošlog stoljeća bili jedino oni, koji su, iako porijeklom iz arapskih zemalja, svoje najveće literarne uratke ostvarili živjeći u zapadnom svijetu?

Doduše, ne bih ovu temu ograničavala samo na književnost pa se, stoga, odmah mogu nadovezati i s "Letećom kućom" iz Dubaia, čije postojanje ipak nešto govori, zar ne?

Opet, ja uistinu vrlo malo znam o svemu tome pa vas ne bih dalje gnjavila svojim postovima na ovu temu.

U nadi da će, uskoro, naići netko, tko zna više
    topli pozdrav

N'dugu's Avatar
    Islamska likovna umjetnost je u velikoj mjeri ukras i kaligrafija. Čisto stilski gledano (ne i sadržajno), 'moderna islamska umjetnost' na zapadu se razvija kao grafiti po zidovima. Naime, tu je minimum figurativnosti, a maksimum ornamentalizma. Vidi recimo ovo:

i ovo:

Lijepo je kad se kršćanska i arapska umjetnost međusobno prožimaju. Recimo, mudeharska (mudejares) umjetnost u Španjolskoj kao ovaj Alcazar u Sevilji.

Navodno je sad na Tajlandu slična situacija, a tu su i Kinezi. Mora da tamo ima zanimljivih umjetničkih mješavina.

mislim da bi valjalo razlikovati islamsku umjetnost i modernu arapsku umjetnost.

(što ti smatraš pod "moderna islamska umjetnost" stvarno ne znam. nikad čula za taj termin niti mi isti išta govori. naime, ne postoji "moderni islam" pa, stoga, ne može postojati niti "moderna islamska umjetnost".
    a ti me ispravi, ako griješim. no, molim te, da ne spamamo temu o umjetnosti, dođi ovdje .
    )

N'dugu's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    mislim da bi valjalo razlikovati islamsku umjetnost i modernu arapsku umjetnost.

(što ti smatraš pod "moderna islamska umjetnost" stvarno ne znam. nikad čula za taj termin niti mi isti išta govori. naime, ne postoji "moderni islam" pa, stoga, ne može postojati niti "moderna islamska umjetnost".
    a ti me ispravi, ako griješim. no, molim te, da ne spamamo temu o umjetnosti, dođi ovdje .
    )
    Ipak postoji, ali vjerojatno u smislu umjetnosti u muslimanskim zemljama ili zemljama u kojima postoje muslimani - vjernici islama. Slažem se da to nije isto što i arapska umjetnost, naravno, jer ovaj drugi pojam je bitno uži. Trebalo bi pitati nekog tko možda zna više o tome, ili tko barem zna više o Arapima. Ali kao što kažeš - ne postoji modreni islam - moglo bi se reći i da ponegdje ne postoji ni moderni arapski. Zanimljivo je ovo:

Alongside Persian, the many variants of the Turkic languages would dominate the literature of the Arab region until the 20th century. Nevertheless, some Arabic influences remained visible.

Znači njima se dogodilo da su ostali bez jezika, jer je novija književnost u arapskim zemljama nastajala na turskom i perzijskom? Zatim wiki kaže da je književnost na arapskom uglavnom postojala u Egiptu i Libanonu.

A revival took place in Arabic literature during the 19th century along with much of Arabic culture and it is referred to in Arabic as al-Nahda (النهضة), or Renaissance. This resurgence of writing in Arabic was confined mainly to Egypt and Lebanon until the 20th century when it spread to other countries in the region. This Renaissance was not only felt within the Arab world but also beyond with a great interest in the translating of Arabic works into European languages.

Dakle, ta "renesansa" je bila nešto kao naš nacionalni preporod, dekolonizacija i borba za očuvanje narodnog jezika. Za Libanonce Halila Džubrana (Khalil Gibran) i Mihaila Naimu kaže da su uglavnom pisali u emigraciji (in the Americas). Ovaj prvi mi je poznat i prevođen je kod nas, za drugoga nisam ni čuo. Stvarno moderni arapski pisci bi bili Naguib Mahfuz i Tawfiq el-Hakim. Prvoga je morala policija čuvati od fundamentalista, kao i Rushdieja. Drugi je bio dramski pisac, poznat i kao ženomrzac (nadimak mu je bio laqab = neprijatelj žena). Valjda ga zato nisu dirali, umro je u automobilskoj nesreći. Ali znamo da se to da i namjestiti... nikad se ne zna.

Ne znam što bih ti rekao, štandove arapskih zemalja na sajmovima knjiga praktički nitko ne gleda, sve knjige su pisane arapskim pismom pa i ne znaš što su napisali ako nisi Arapin. Sumnjam da uopće prezentiraju neke autorice, te valjda pišu poskrivečki doma ili u emigraciji. A ionako sva literatura izgleda kao Kur'an u nekom obliku. Saudijska Arabija ima jako dobre stručne knjige o geologiji i naftnom inženjerstvu i to sve na engleskom, a autori su muškarci, sveučilišni profesori. Rekla mi je frendica koja je dugo bila u Egiptu da imaju dosta zanimljiv odnos prema ženama, ono kao - nisu mogli odmah shvatiti kako žena može biti geolog i tako, ali im je ona to uspješno objasnila, izgleda... Još je i crvenokosa, što je njima dosta zanimljivo. Ne znam da li je netko ponudio par deva da je kupi za ženu, ali sigurno je bilo zanimljivih anegdota. U svakom slučaju je Kairo zanimljiv grad, tu bi morala nastati neka dobra literatura.

član
    Quote Originally Posted by N'dugu View Post
    Dakle, ta "renesansa" je bila nešto kao naš nacionalni preporod, dekolonizacija i borba za očuvanje narodnog jezika. Za Libanonce Halila Džubrana (Khalil Gibran) i Mihaila Naimu kaže da su uglavnom pisali u emigraciji (in the Americas). Ovaj prvi mi je poznat i prevođen je kod nas, za drugoga nisam ni čuo. Stvarno moderni arapski pisci bi bili Naguib Mahfuz i Tawfiq el-Hakim. Prvoga je morala policija čuvati od fundamentalista, kao i Rushdieja. Drugi je bio dramski pisac, poznat i kao ženomrzac (nadimak mu je bio laqab = neprijatelj žena). Valjda ga zato nisu dirali, umro je u automobilskoj nesreći. Ali znamo da se to da i namjestiti... nikad se ne zna.
    Stvarno, mi o modernoj islamskoj umjetnosti znamo samo preko disidenata.
    Isto tako zanimljiva je činjenica da nemaju učenjaka (znanosti), ili barem ja ne znam za nekog poznatog. Ako se i javi tada se radi o državljanu neke zapadne države.
    Koliko je islamskih znastvenika dobilo Nobelovih nagrada? Znam da nije neki kriterij ali ipak neki jest.
    Većin turističkih agencija propagira put u Egipat da bi se vidjele piramide ili eventualno posjetilo neki sakralni objekt iz perzijskih vremena. Nigdje nema islamske suvremene arhitekture osim one strave u Dubaiju sa umjetnim otocima i najvišim zgradma na svijetu.
    Možda sam ja nedovoljno obrazovan i informiran, ali ako bih predstavljao neki europski prosjek tada je činjenica da ili islmaska (ili uže arapska) umjetnost nije prezentirana na ovim prostorima ili je uopće, u nekom većem i značajnijem obliku, i nema.

iskreno, mene bi vise radovao naslov npr Od islamske do suvremene umjetnosti gdje bi zapravo vise rijeci bilo o utjecaju kako arapske tako i perzijske tradicije na suvremenu umjetnost, bez obzira na to gdje umjetnici fizicki zivjeli dok udahnjuju zivot svojemu djelu transformirajuci pogled danasnjega svijeta

zapocela bih s fotografijama na temu rusenja stereotipa u arapskom svijetu s tuniske egzibicije (X 2010),

umjetnice Boushre Almutawakel koja zivi u Yemenu:

svijet ociju

Salwa Alsharabi

size="tall"

Mother-daughter-doll

Morah dodati ovaj foto slijed od iste umjetnice. Oduševio me.

Quote Originally Posted by enki View Post
    Morah dodati ovaj foto slijed od iste umjetnice. Oduševio me.
    genijalna je
    i to znas zasto?
    zato sto ne razmislja na arapskom
    jer, u arapskom svijetu rijec JA se uopce ne upotrebljava
    individualnost ucenika se zatomljuje i u potpunosti gusi, negira i obeshrabruje, sasjeca i odbacuje

evo jos jedne, s naslovom TRUE SELF

no, meni na forumu.hr bilo dosta 'borbe' protiv upakivanja, umatanja, uniformiranosti i predanja osobe izvanjskim, naustrb unutrasnjem .. toliko sam postala opsjednuta maramama da sam si ih nakupovala za dva zivota ... nosim ih na najkreativniji nacin moguci, i u najindividualnijim kombinacijama

mozda i to ide pod ovaj naslov, samo u domeni mode

elem, predmet mojega narocitog interesa su Pashtuni i Hazara Afghanistanci koji ne samo da su veoma inteligentni, vec su i nadasve umjetnicki nadareni, a time i s jakom potrebom za izrazavanjem.

u glavnom gradu Afganistana, Kabulu, za vrijeme sovjetke dominacije, 1985. godine je bilo otvoreno Sveuciliste primjenjene umjetnosti, sa fakultetima za Dramsku umjestnost, Glazbu, Slikarstvo, Skulpturu i Knjizevnost. Talibani su sve srusili i sravnili sa zemljom, svaki oblik glazbe potpuno zabranili sve glazbene instrumente spalivsi, a druge vidove umjetnosti striktno pod uvjetom odrubljivanja glave sveli samo na jednu temu: boga
    .. jedino se moglo pisati poeziju posvecenu velicanju Boga i pite (pogace), dok je slikanje i kiparstvo takodjer bilo zabranjeno

danas je u Kabulu Sveuciliste fakulteta umjetnosti ponovno zazivjelo
    jeste da ga cine goli zidovi zgrada, s tepisonima od zida do zida, s nesto malo pribora .. nedostaju im kako nastavnicki kadar, tako i sredstva za obican papir, kistove itd kojima ih snabdijeva umjetnicka dijaspora i njihovi prijatelji, narocito Nijemci odrzavanjem raznih radionica za tamosnje studente

s jedne takve radionice, Kabul, 2010:

size="tall"

Suvremena umjetnost Afghanistana

KABUL, Afghanistan

ranjeni metak

shellbottle

CNN Soldier

(bez rijeci)

(tapiserija)

(rad mladoga afghanistanskog umjetnika, Kabul - 2009)

jos 19 suvremenika afganistanske umjetnosti i njihovih radova izlistnih na stgranici Universes in Universe (vidi link)

Abdul Wasi Hamdard

Wakhil Kohsar stvara ispred afghanistanske publike

+ Reply to Thread

Tags for this Thread