+ Reply to Thread
Page 3 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 21 to 30 of 67

Thread: Sve o satiri

persona non gratis
    i dalje te pitam gde ti vidiš selo i seljanku?

Shvatio si "malu sredinu" kao selo?
    Nije selo.

probaj pročitati ponovo, al ovaj put s razumevanjem
    (da ne bih objašnjavala, pa da ispadne da podučavam )

klon B
    Guest
    Quote Originally Posted by sanja View Post
    i dalje te pitam gde ti vidiš selo i seljanku?

Shvatio si "malu sredinu" kao selo?
    Nije selo.

probaj pročitati ponovo, al ovaj put s razumevanjem
    (da ne bih objašnjavala, pa da ispadne da podučavam )
    Dobro, objasni mi razliku između male sredine i seoske a da ta razlika znatno utječe na moju kratku recenziju Nušićeva djela.

persona non gratis
    Ta "mala sredina" može biti i seoska i gradska, kao što se i to "iznad" i "ispod crte" može naći i u seoskoj i u gradskoj sredini.

Mnogo je teže, međutim, tražiti i naći materijal u maloj sredini, u onome društvu, među onim ljudima, koji nemaju ni snage ni hrabrosti da se odvoje od ravne linije životne, pa bilo naviše ili naniže;
    "mala sredina" nije fizički ili geografski "mala sredina" - ona je mala zbog dometa, zbog uskosti okvira u kojima se kreću obitavatelji te sredine.

ta sredina je ograđena debelim zidom od oluja i vihora koji vitlaju kroz društvo. Ona živi u svojim sobama, ulica je za nju strani svet, inostranstvo, za nju su događaji koji uzbuđuju kontinente samo novinarska lektira.
    Dakle, govori se o mediokritetskoj sredini, čiji pogled ne seže dalje od sopstvenog nosa, što bi rek'o pesnik.

I tome se ne pridaje nikakva druga karakteristika osim - jasnim zidom odvojeno od stvarnosti.

klon B
    Guest
    Ta "mala sredina" može biti i seoska i gradska, kao što se i to "iznad" i "ispod crte" može naći i u seoskoj i u gradskoj sredini.

"mala sredina" nije fizički ili geografski "mala sredina" - ona je mala zbog dometa, zbog uskosti okvira u kojima se kreću obitavatelji te sredine.

Dakle, govori se o mediokritetskoj sredini, čiji pogled ne seže dalje od sopstvenog nosa, što bi rek'o pesnik.

I tome se ne pridaje nikakva druga karakteristika osim - jasnim zidom odvojeno od stvarnosti.
    Nisam o tome razmišljao na takav način ali to ne mijenja moju recenziju jer ja sam davao osvrt na stanja kroz koja se ima prolaziti čitajući ili pišući to djelo. Sve karakteristike koje sam naveo i sve elemente koji su negativni su i dalje tu u jednakoj mjeri a mene je samo to zanimalo. Sasvim je irelevantno da li je sredina fizička ili je metafora u pitanju, barem za ovaj osvrt što sam ga ja radio. S tim da se ovom metaforom uvodi još i element naslađivanja jer koliko god neko bio 'ispravan' ako za ogledalo uzima 'neispravnog', naslađuje se.
    Neovisno o veličini samog djela, djelo je vrhunsko, vjerovatno bi uživao čitajući ali ne bi bio sretan, čitajući ga. Prolazio bih kroz stanja koja sam ovlaš spomenuo a kojih bi sigurno u djelu pronašo još puno, odnosno moja duša bi osjećala i prolazila bi kroz ta stanja. Dakle satira ima u sebi negativnosti.

persona non gratis
    ma bravo, pisao si "recenziju" nečega što nisi čitao, a čak ni na osnovu objašnjenog nisi shvatio.

Idem ja dalje, s Radovićem.

radović, ironija i sarkazam kroz aforizme (kratka satirična forma):

Da su mnogi ljudi bez vrednosti bili pametni i objektivni, nikad ne bi postigli ono što su
    postigli. Mnoge je samo glupost spasla od anonimnosti.
    Bili ste tako dobri, sve do malopre, sve dok ste spavali. A sad moramo strepeti za sve ono što ste u stanju da uradite budni.
    Ako rešite sve probleme svoje dece, ona neće imati drugih problema sem vas.
    Problem nisu oni koji ne vole dačitaju, već oni koji vole da pišu. Lakše je nekoga navići da čita, nego odvići da piše.
    taj isti radović je pisao i onu gospođu klaru (s pdf ljubimci, ako se ne varam), kao i:
    Sta je na kraju?
    Na kraju neba, na kraju mora, na kraju puta?
    Sta je na kraju deca bi htala da znaju?
    Zato jedu, zato spavaju,
    Zato rastu brze od kaputa.

Sta je na kraju srede? Cetvrtak.
    A sta - na kraju cetvrtka? Petak.
    Na kraju svih krajeva -
    Uvek je jedan novi pocetak.

Krajevi se potrose,
    poceci uvek traju.
    Pocetak - eto sta je na kraju!

klon B
    Guest
    ma bravo, pisao si "recenziju" nečega što nisi čitao, a čak ni na osnovu objašnjenog nisi shvatio.

:
    A jes' ti teška žena. Vratimo se unazad. Jesam li ja istraživao negativne elemente u izričaju? Jesam. Jesam li ih pronašao ? Jesam.
    Kakve veze ima o čemu djelo govori, bitan je način na koji govori i koje elemente koristi, to je mene jedino zanimalo, jedino sam to gledao.
    Hebote, ista si vertigo, obe ste cementirane i malo dok ovlažite zabetonirate se.

persona non gratis
    Quote Originally Posted by klon B View Post
    A jes' ti teška žena. Vratimo se unazad. Jesam li ja istraživao negativne elemente u izričaju? Jesam. Jesam li ih pronašao ? Jesam.
    jesi li ti pretpostavio nužnost negativnih elemenata u izričaju?
    Jesi.
    Jesi li ih umislio?
    Jesi.

klon B
    Guest
    Idem ja dalje, s Radovićem.
    E da, sad možeš dalje s radovićem.

persona non gratis
    evo jedan radović za enky

klon B
    Guest
    jesi li ti pretpostavio nužnost negativnih elemenata u izričaju?
    Jesi.
    Jesi li ih umislio?
    Jesi.
    Elementi:

1.) ismijavanje ruralne sredine ( umjesto ruralne, ubaci bilo što )
    2.) glorificiranje urbane sredine ( umjesto urbane ubaci bilo što )
    3.) krajnji efekat je stvaranje blage količine ljubomore kod ruralnih spram urbanih ( umjesto r. i u. ubaci bilo što )
    4.) Znači, dok se Nušić distancirao od optimizma usljed pogleda na svijet oko sebe, na nas, kao čitaoce je prenio to svoje stanje i nas livelirao na svojoj ravni a koja je u svojoj biti negativna.

Ovo su copy pejstovi iz moje prve mini recenzije, ma koliko da sam fulao fabulu, mašio metaforu, elementi ostaju a samo sam njih i tražio, samo o njima je i bila riječ.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread