+ Reply to Thread
Page 1 of 7 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 67

Thread: Sve o satiri

size="tall"

Sve o satiri

Quote Originally Posted by enky View Post
    razlika je drastična, na "sličan način" kao što je drastična razlika između 'ponosa' i 'dostojanstva'.

ako se razgovaraš s nekim, koga uvažavaš, pa ti, pri tom razgovoru, ne bude (u potpunosti) jasno nešto o čemu isti priča, postaviti ćeš mu podpitanje, dajući istim do znanja kako ti je potrebno pojašnjenje da bi ga mogao dalje pratiti.

ukoliko ti (više) nije do razgovora, nego do nametanja svog stava, jer si, eto, "primijetio" kako ovaj drugi, npr. priča bedastoće, proraditi će sarkazam ili ćeš mu početi objašnjavati da, jelte, priča bedastoće na ovaj ili onaj način.
    Sarkazam se mora drzati pod kontrolom.
    Ukoliko ti je svejedno u vezi s tom osobom, razidji se s njom, bez sarkazma. Sarkazam nije pozitivan.

persona non gratis
    Satira se bazira na ironiji i sarkazmu.

Satirična književnost je nešto negativno?

Quote Originally Posted by sanja View Post
    Satira se bazira na ironiji i sarkazmu.

Satirična književnost je nešto negativno?
    Nije. Satira je ucenje kakav ne treba biti prema drugim ljudima.

Dok sarkasticno i ironicno ponasanje oznacava svojevrsnu patolosku narav.

Valjda na taj nacin nastaju genilaci? Jer oni drugi pojma nemaju gdje je Klus apoteka?

persona non gratis
    Ali satira je vid sarkastičnog i ironičnog ponašanja.
    U stvari, satiričnom delu nužno mora prethoditi postojanje ironije i sarkazma u onome ko to delo piše.

Ne verujem da se satiričari bave onima koji ne znaju gde je klus apoteka.
    Mislim da se pre bave onima koji se zgražaju kad neko ne zna gde je klus apoteka

Sarkazam može biti i dobar i loš.
    Dobar je onda kada mu je cilj da osvetli (prostor u kome je neka gadost, da ljudi u istu ne bi ugazili).
    Loš je onda kada ga se pretvori u puko sredstvo pljuvačine.

Quote Originally Posted by sanja View Post
    Ali satira je vid sarkastičnog i ironičnog ponašanja.
    U stvari, satiričnom delu nužno mora prethoditi postojanje ironije i sarkazma u onome ko to delo piše.

Ne verujem da se satiričari bave onima koji ne znaju gde je klus apoteka.
    Mislim da se pre bave onima koji se zgražaju kad neko ne zna gde je klus apoteka

Sarkazam može biti i dobar i loš.
    Dobar je onda kada mu je cilj da osvetli (prostor u kome je neka gadost, da ljudi u istu ne bi ugazili).
    Loš je onda kada ga se pretvori u puko sredstvo pljuvačine.
    U pravu si. Vidis, satricar bi se pozabavio ismijavanjem te osobe. Osvijetlio bi ljudima koji mogu da shvate da takvo ponasanje prema drugima nije ispravno. Ja sam drasticno smanjio broj susreta s njom, jer sam jos utvrdio da laze, uglavnom bez ikakve potrebe.
    Nemam ja vremena da nju "lijecim" (ta nije joj 13 godina!) niti vremena da ga gubim na nepouzdane osobe.

(cudno je kako su ljudi zaboravili Radoja Domanovica i ostale satiricare pa preko noci usvojili ponasanja likova koja su nekoc vjerovatno smatrali izopacenim? I onda i sada pri tome sebe smatrajuci intelektualcima! Boze, danas se ne moze okrenuti od intelektualaca a Planet na rubu propasti! Sve vise sto vise raste broj "intektualaca")
    Last edited by Adam; 07-12-10 at 11:06.

persona non gratis
    Ono što je meni zanimljivo vezano za satiru je - da se satiričari često okušavaju u književnosti za decu, i obrnuto.
    (recimo - nušić, radović, zmaj, birz, na neki način se i pračet može tu uvrstiti ...)

Zbog čega je to tako?
    Postoji li neka zajednička crta satirične književnosti i književnosti za decu, nešto što je u njima slično, tako da imaš potrebu da baveći se jednim zakoračiš i u drugo?

klon B
    Guest
    Ironija, sarkazam, cinizam, satira...to su prdeži u parfumeriji ljudskih izričaja.

klon B
    Guest
    Da se razumijemo, sanjo, ja pričam sa aspekta morala i na književnost gledam kao na ljudski izričaj koji je dvosmjeran. Prvi smjer je pisac prema djelu a drugi smjer djelo prema čitaocu. U tim smjerovima teče određena energija koja se može izraziti na ljestvici shodno tome kakve učinke proizvodi kod čovjeka u smislu da li ga moralno uzdiže ili ga unizuje i u kojoj količini to radi.

persona non gratis
    Po čemu satira moralno unižuje?

I da li onda i književnost za decu unižuje?
    (pošto su pisci jednog najčešće i pisci ovog drugog)

klon B
    Guest
    I sad, ironija, sarkazam i cinizam kao najgori oblik su definitivno negativni učinci dok je satira nešto blaži oblik ali i dalje je negativan. Ja sam protiv svih takvih vrsta izražavanja mada ih i sam ponekad koristim usljed slabosti.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread