+ Reply to Thread
Page 13 of 23 FirstFirst ... 3 11 12 13 14 15 ... LastLast
Results 121 to 130 of 221

Thread: Propitivanje (ne)religioznosti

nov sam, slabo se snalazim na forumu...
    ".. bog vjerovatno postoji .. ali to za sada i nije bitno ..
    .. prvo je pitanje postojiš li .. da li ti postojiš ..
    .. eto .. i to je .. otprilike sve .."
    reče alim i reče bijelo. To jest- reče sve što se može znati. A o sivom? Sivo je crno.

Jako, jako dobro mi je ono alimovo o postojanju mene, tebe, bilokoga...

persona non gratis
    Quote Originally Posted by y View Post
    'Pomjerili' su ljude... no, tebi to valjda nije dovoljno glamurozno i spektakularno...
    pa nisam ja postavila kriterijum s planinom i zrnom gorušice.

... ili stvarnost koja nas okružuje.
    stvarnost koja nas okružuje je bijela, kao i svaka stvarnost. mi joj prvo dodasmo crnu, a onda, da bi se nekako opravdali nazvasmo to sivom i na kraju- "stvarnošću". i odjednom- crno i sivo više nisu naša odgovornost, izvan nas su, to je sada- stvarnost. ali ostaje- mi smo zaprljali bijelu paletu. ali ako se opere sva ta crna i siva boja paleta ostaje- bijela

y's Avatar
    Quote Originally Posted by sanja View Post
    pa nisam ja postavila kriterijum s planinom i zrnom gorušice.
    Samo što na tome (nakon bukvalnog shvaćanja) inzistiraš...

(Dio koji slijedi odnosi se na tvoju raniju komunikaciju, na ovoj temi, a i šire...)

Kontinuirano imaš potrebu omalovažavati sugovornike, osim Alima, kojeg tretiraš kao svetu kravu, a njemu taj tretman, koliko vidim, uopće nije potreban.

Primjeti da nigdje na tebe nisam išao 'đonom', a niti sam u 'verbalni napad' kretao prvi . Istina, nisam svetac i puštao sam da ti se to kao bumerang vrati, da te 'zvekne', u nadi da ćeš shvatit kako određenim svojim postupcima ništa ne postižeš, osim 'autogolova' u raspravi...

Nikada te nisam (niti nakon tvojih najbezobraznijih napada na mene) svodio na 'običnu seosku učiteljicu' i sl. I još uvijek, i nakon ovog upisa ti pružam šansu da komunikaciju nastaviš na korektan način i da se ne osramotiš...
    Last edited by y; 18-01-11 at 09:02.

colibri's Avatar
    Pa ovaj zaključni i završni, na kojeg sam se gore nadovezao...

Kategorička tvrdnja da su vjera i religija suprotni pojmovi...

Loše mi izgleda 'iz svih kuteva', jer je nedokazana, a i načelno nedokaziva, pa mi inzistiranje na takvoj tvrdnji djeluje posebno površnim...
    Necu se mijesati i molim oprost ,ali mislim da zbilja vjera i religija nemaju mnogo zajednickoga. Naveo si primjer konzervatorijum i muzika . Mozes ti da budes autodidakt i da naucis sam i dosegnes do vrhunskoga rezultata. Isto tako mozes da vjerujes bez da pripadas bilo kojoj instituciji ili da nosis etiketu na glavi . Vjerovati je za mene jedno ,a slijediti misao neciju sasvim drugo . To vise nije moja vjera ,vec vjera nekoga drugoga sa kojim se ja slazem ?

'Pomjerili' su ljude... no, tebi to valjda nije dovoljno glamurozno i spektakularno...
    .. pa .. svakako mi nije naročito glamurozno i spektakularno .. moram to iskreno priznati .. a moram priznati i to .. da mi je ta tvoja tvrdnja .. veoma glamurozna i spektakularna .. ali prije svega .. prijatna .. unosi dobro raspoloženje .. .. volim takve stvari .. .. vjerujem najviše zbog izbora riječi .. glamur i spektakl .. ali još više jedne male riječi .. gotovo skrivene .. pomjerili .. to da su popovi pomjerili ljude .. jer marks drži da je sve .. historijski materjalizam .. daklem .. sasvim druga sila ..

.. i biblija vjeruje u historijski materjalizam ..
    .. misli da se čovjek razvio tako jer je to .. zapisano .. i što je .. gotovo čudo .. dozvoli i meni lijepe riječi .. zna i nastavak .. za razliku od marksa .. koji nastavak nije znao .. usudio bi se reći ..
    .. bez obzira što bi bilo pogrešno misliti kako ja marksa ne cjenim .. ili .. ne volim ..

y's Avatar
    Quote Originally Posted by colibri View Post
    Necu se mijesati i molim oprost ,ali mislim da zbilja vjera i religija nemaju mnogo zajednickoga. Naveo si primjer konzervatorijum i muzika . Mozes ti da budes autodidakt i da naucis sam i dosegnes do vrhunskoga rezultata. Isto tako mozes da vjerujes bez da pripadas bilo kojoj instituciji ili da nosis etiketu na glavi .
    Ali ovo što si navela u posljednje dvije rečenice nije u suprotnosti s onim što pišem.

Naprimjer:
    Glazbena akademija glazbeniku daje stanoviti temelj, uhodane metode učenja o glazbi, kao i savladavanja instrumentalnih (ili vokalnih) tehnika...

Taj temelj je s jedne strane dobar, a s druge strane nosi i stanovitu povećanu determiniranost, 'uokvirenost'...

Među prijateljima glazbenicima imam i onih koji su završili glazbenu akademiju i onih koji nisu... no, najgenijalniji je jedan koji uopće ne zna čitati note.

Ipak, reći da je glazbema akademija besmislena - bilo bi prepovršno gledanje na stvari, jer postoje i mnogi drugačiji primjeri...

Slično je i s religijom... ona je stanoviti temelj, 'okvir'... svecu je možda nepotrebna, kao i genijalnom glazbeniku akademija... no, ljudi obično umišljaju da su sveci, ili genijalci... a zapravo su (ili bolje reći smo) daleko od toga...
    Last edited by y; 18-01-11 at 10:42.

y's Avatar
    Quote Originally Posted by alim View Post
    .. pa .. svakako mi nije naročito glamurozno i spektakularno .. moram to iskreno priznati .. a moram priznati i to .. da mi je ta tvoja tvrdnja .. veoma glamurozna i spektakularna .. ali prije svega .. prijatna .. unosi dobro raspoloženje .. .. volim takve stvari .. .. vjerujem najviše zbog izbora riječi .. glamur i spektakl .. ali još više jedne male riječi .. gotovo skrivene .. pomjerili .. to da su popovi pomjerili ljude .. jer marks drži da je sve .. historijski materjalizam .. daklem .. sasvim druga sila ..
    ..
    Najteže je 'pomjeriti' čovjeka u smjeru istinske čovječnosti... i, iz moje perspektive gledano, taj je čin neusporedivo vrijedniji od pomicanja planine...

colibri's Avatar
    Ali ovo što si navela u posljednje dvije rečenice nije u suprotnosti s onim što pišem.

Naprimjer:
    Glazbena akademija glazbniku daje stanoviti temelj, uhodane metode učenja o glazbi, kao i savladavanja instrumentalnih (ili vokalnih) tehnika...

Taj temelj je s jedne strane dobar, a s druge strane nosi i stanovitu povećanu determiniranost, 'uokvirenost'...

Među prijateljima glazbenicima imam i onih koji su završili glazbenu akademiju i onih koji nisu... no, najgenijalniji je jedan koji uopće ne zna čitati note.

Ipak, reći da je glazbema akademija besmislena - bilo bi prepovršno gledanje na stvari, jer postoje i mnogi drugačiji primjeri...

Slično je i sa religijom... ona je stanoviti temelj, 'okvir'... svecu je možda nepotrebna, kao i genijalnom glazbeniku akademija... no, ljudi obično umišljaju da su sveci, ili genijalci... a zapravo su (ili bolje reći smo) daleko od toga...
    Razumijem ja potpuno tvoj pogled i nemam nista specijalno na dodati . Velim samo da jedan vrhunski muzicar moze da ima privatnog ucitilje i ne mora nikada da stavi nogu u bilo koju instituciju . Kada stavis jedan okvir i postavis temelj ,tesko da ces moci otici daleko od tog temelja i okvira . Mislim da se o tome govori kada se prica o instituciji ? A ti temelji i okviri su vec postavljeni od tvoga rodjena i ne vidim bas kako bi smo mogli porusiti taj okvir i izkorijeniti taj temelj ?

+ Reply to Thread

Tags for this Thread