+ Reply to Thread
Page 22 of 23 FirstFirst ... 12 20 21 22 23 LastLast
Results 211 to 220 of 221

Thread: Propitivanje (ne)religioznosti

Quote Originally Posted by enky View Post
    Meni su ta, nazovimo, suvišna pitanja (diskusije i debate) pomogla preispitati svoje stavove te ih promijeniti u smislu postajanja religioznom.

Ustvari i meni su! Ali više kroz čitanje ateističkih vs religioznih djela. Nisam rekla da su takve diskusije i debate suvišne, nikako! To je PRVO, a onda tek može nešto dalje. Nisam mogla nikako prihvatiti "nebuloze" prije nego što sam čitala študije na temu. Pa baš sam i zato rekla da nema nego razumom "dohvatit" Boga, nema tu slijepog vjerovanja.
    Najviše su me određeni Inklings pridobili...
    have a strawberry
    Darkness isn't always evil, but light is often quite deceptively evil.
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

implosive's Avatar
    Meni su ta, nazovimo, suvišna pitanja (diskusije i debate) pomogla preispitati svoje stavove te ih promijeniti u smislu postajanja religioznom.

Kad dugo vremena gradiš svoj svijet i prilagođavaš dogmi onda nije lako sve to rušiti u ime slobode i razumijevanja. Dogma tome zahvaljuje opstanak. Zato su redovito marginalizirani, mučeni i ubijani oni koji su se usudili pitati tj. dovoditi u pitanje dogmu.
    A opet, upravo su takvi pojedinci probijali zidove i pokretali kolosalne promijene koje su potom mijenjale kolektivnu svijest i gurale ljude korak naprijed na ljestvici evolucije.

Religiozna si?

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Da ne odgovaram svakom posebno, evo ovako, jedan za sve (svi za jednog ).

Htjedoh (opet) potaknuti diskusiju, koju držim, zapravo, vrlo bitnom.
    O čemu se radi?
    O tome da ljudi vrlo često kritiziraju ono što "ne poznaju" (druge) ne bi li na taj način uzdigli ono što "poznaju" (sebe) pa tako mnogi agnostici i/li ateisti kritiziraju razne religije (ne znajući niti približno dovoljno o njima da bi ih "smjeli" kritizirati) te, još češće viđeno, pripadnici jedne religije kritiziraju pripadnike druge religije, što je, "složit ćete se" - tužno.

E sad, ako je (neka) religija (za nekoga) nešto (što nije) ok, kako on/a to može znati, ako se nije posvetio/la njenom proučavanju? Kritičkom proučavanju! I to pošteno, godinama.
    To vas ja pitam?

Ima primjera, mnogo, kako musliman prijeđe na kršćanstvo, kršćanin na islam, ateist postane religiozan, agnostiku se "otvore oči" itd.
    Najčešće su ti primjeri vezani uz iznenadne promjene tipa kakvog nadahnuća, osjećaja i tome slično, no slabo "vidim" primjere da bi se, putem učenja, rezoniranja, promišljanja u religiju ušlo, iz religije izašlo ili, pak, religiju promijenilo.
    A to se dogodilo meni.
    Godinama sam učila, čitala i čudila se zašto su ljudi religiozni. Preko 20 godina (od neke 17, 18, kad sam, uopće, počela o tome razmišljati malo više) sam držala religije za kamen spoticanja. Ipak, sama pomisao da ima toliko mnogo religioznih ljudi (od kojih neke poznajem i izuzetno cijenim) me je držala i dalje "uz knjige" te bila poticaj da ustrajem u proučavanju ne bih li shvatila 'zašto?' su (ti svi) ljudi religiozni.
    Tako, učeći, skoro sam postala religiozna i sama.

Pa mi bude žao kad vidim sebe u nekima od vas, koji, kad kritiziraju, ne uzimaju u obzir činjenicu da nije nužno biti u pravu, jer nekom religija pomogne da bude bolji čovjek, a nekom ne. Nije sve za svakoga, različiti smo.
    I bude mi žao kad vidim totalni izostanak interesa za (tuđu) religiju. Uglavnom samo kontradikcije uzimaju maha, a kontradikcija nije isto što i kritika. Kontradikcija je negacija.

- nisam religiozan, jer su to vražja posla. a ti?
    - jesam
    - što si?
    - sotonista
    - eto, kažem ja, vrag u tebe ušao!

implosive's Avatar
    Da ne odgovaram svakom posebno, evo ovako, jedan za sve (svi za jednog ).

Htjedoh (opet) potaknuti diskusiju, koju držim, zapravo, vrlo bitnom.
    O čemu se radi?
    O tome da ljudi vrlo često kritiziraju ono što "ne poznaju" (druge) ne bi li na taj način uzdigli ono što "poznaju" (sebe) pa tako mnogi agnostici i/li ateisti kritiziraju razne religije (ne znajući niti približno dovoljno o njima da bi ih "smjeli" kritizirati) te, još češće viđeno, pripadnici jedne religije kritiziraju pripadnike druge religije, što je, "složit ćete se" - tužno.

E sad, ako je (neka) religija (za nekoga) nešto (što nije) ok, kako on/a to može znati, ako se nije posvetio/la njenom proučavanju? Kritičkom proučavanju! I to pošteno, godinama.
    To vas ja pitam?

Ima primjera, mnogo, kako musliman prijeđe na kršćanstvo, kršćanin na islam, ateist postane religiozan, agnostiku se "otvore oči" itd.
    Najčešće su ti primjeri vezani uz iznenadne promjene tipa kakvog nadahnuća, osjećaja i tome slično, no slabo "vidim" primjere da bi se, putem učenja, rezoniranja, promišljanja u religiju ušlo, iz religije izašlo ili, pak, religiju promijenilo.
    A to se dogodilo meni.
    Godinama sam učila, čitala i čudila se zašto su ljudi religiozni. Preko 20 godina (od neke 17, 18, kad sam, uopće, počela o tome razmišljati malo više) sam držala religije za kamen spoticanja. Ipak, sama pomisao da ima toliko mnogo religioznih ljudi (od kojih neke poznajem i izuzetno cijenim) me je držala i dalje "uz knjige" te bila poticaj da ustrajem u proučavanju ne bih li shvatila 'zašto?' su (ti svi) ljudi religiozni.
    Tako, učeći, skoro sam postala religiozna i sama.

Pa mi bude žao kad vidim sebe u nekima od vas, koji, kad kritiziraju, ne uzimaju u obzir činjenicu da nije nužno biti u pravu, jer nekom religija pomogne da bude bolji čovjek, a nekom ne. Nije sve za svakoga, različiti smo.
    I bude mi žao kad vidim totalni izostanak interesa za (tuđu) religiju. Uglavnom samo kontradikcije uzimaju maha, a kontradikcija nije isto što i kritika. Kontradikcija je negacija.

- nisam religiozan, jer su to vražja posla. a ti?
    - jesam
    - što si?
    - sotonista
    - eto, kažem ja, vrag u tebe ušao!

Po čovjekovom djelovanju se vidi što njegova vjera njemu čini.

Quote Originally Posted by implosive View Post
    Po čovjekovom djelovanju se vidi što njegova vjera njemu čini.
    Velika istina

Vjera je ponasanje. Covjekovo ponasanje govori o tome kakva mu je vjera...

Religiju se proucava kroz primjere pripadnika - velikom vecinom. A rijedak je slucaj da se ljudi koncentriraju na ucenje koje proucavaju... A zasto? Zato sto je lakse...

Upali svjetlo svoje duse, lakse ces putovati...
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

implosive's Avatar
    Quote Originally Posted by i-s-l-a-m-i-c View Post
    Velika istina

Vjera je ponasanje. Covjekovo ponasanje govori o tome kakva mu je vjera...

Religiju se proucava kroz primjere pripadnika - velikom vecinom. A rijedak je slucaj da se ljudi koncentriraju na ucenje koje proucavaju... A zasto? Zato sto je lakse...

Imao sam sreće donekle upoznat neke predivne ljude na selu kod nas. Velika mi je želja putovat po istoku i upoznat ljude, osjetit njihove uvjete života i tradiciju i na takav način raspoznat utjecaj vjere i utjecaj politike.
    Želim osjetiti ljude i što veća huškačka priča se stvara to više želim upoznati te ljude koji se osuđuju.
    Može li mi tko ponuditi kakav link da živim sa tim ljudima i upoznam sa njihovom kulturom a da me previše ne košta?

član
    Uvijek ista stvar i isto pitanje, obično bez odgovora. O kojoj religiji se govori? Religije nisu jednoznačne. Egipatska religija je za egipčane bila znanost - stvarnost, a ne vjerovanje. Religija " vjerovanja " dolazi tek s Isusom. Prije toga religija je ZNANOST - iSTINA ZA LJUDE TOGA DOBA. Na primjer, egipatska religija je prvorazredno zvjezdoznanstvo , a židovsjka religiija je prvorazredna bilogija i povijest. Zašto se o religiji ne govori i u tom kontekstu i na temlju tih činjenica? Osim toga, kome se Kršćani mole, u koga vjeruju, u starog Mosjsnog Boga, ili Boga Isusa? U jednog i drugog je nemoguće vjerovati, jer je stari Bog napusti Čovhjeka VELIKIM NOINIM POTOPOM. Veliki stari Bog i Čovjek tu su se rastali.

Servantes postavlja pitanje svih pitanja.
    Nema poante u nadjebavanju dokazima. Kronična suosjećajna amputacija je stvorila takvu atmosferu gdje nam je najbitnije da nadjebemo protivnika. Gubi se osjećaj zajedništva (osjećaj smisla). Preuzima se američki način poimanja "svatko se za svoju guzicu brine".
    Dawkins redovito upozorava da se ne prepustimo luđačkom instiktivnom trebljenju slabijih al...jebeš budale....

Quote Originally Posted by fishcrap View Post
    to propitivanje je ponekad malo smješno.. pošto ljudi znaju tražiti samo one "istine" koje im se sviđaju.. primjer mog prijatelja.. sada velikog vjernika(neka ufurana cura ga naziva i prorokom koji ima dar naime.. može pitati svećenika pitanja..) on se ograničio na samo proučavanje biblije.. znanstvene teme ga ne zanimaju,jer za njih "nema vremena",što ga i dalje ne sprečava da osuđuje drugu stranu.pravo mu daje bog i isus.

drugi primjer su pak nevjernici.. koji samo traže "istine" da se uklope u njihov pogled na svijet.

i oni tvrde da nisu slijepi.. tako da ti moš izfilozofirati i izracionalizirati svašta nebiš li opravdao svoju guzu
    Vjera iziskuje napor,treba se potruditi da bi razumio , spoznao,dokučio postoji li Bog ili ne.Za ne vjerovanje je dovoljno reći "Nema Boga" i sve riješeno.
    No ima dosta vjernika koji tako olako vjernicima postaju,tradicija,kućni odgoj,to je to i prihvaćam.Bez osobnog napora.Takvi vjernici jednako lako i izgibe vjeru kao što su je prihvatili.
    Vjera se treba temeljiti na osobnoj odluci a ne na tuđoj.

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    A opet, Riječ Božja kaže kako nas je Bog odabrao&predodredio da budemo vjernici.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread