+ Reply to Thread
Page 2 of 23 FirstFirst 1 2 3 4 12 ... LastLast
Results 11 to 20 of 221

Thread: Propitivanje (ne)religioznosti

član
    Htio sam reć da mi možemo dokučiti (spoznati) samo prve znake smrti.. početak gašenja.
    Ali smrt ne možemo, zato što ona ne postoji za čovjeka koji je već - mrtav!

Tokom ove faze usporavanja, pretpostavljam da se u glavi roje košmari.. nepredvidljive kaotične slike, audio impulsi, mirisni podražaji... poput onih kada nas hvata prvi san. Eto, probaj noćas, kada legneš, uhvatiti te momente. Probaj ih kontrolirati.. Ne može!

Kod procesa odumiranja, mozak još uvijek radi, ali nekontrolirano. Elektroimpulsi koji do mozga dolaze iz spoljnjeg svijeta su sve rjeđi i rjeđi, A moždani podražaji i odaziv na njih sve slabiji. To čini da funkcije otkazuju jedna po jedna. Tako staju razna područja mozga, jedno za drugim.. Pred kraj mozak je (sa svojim već oštećenim operativnim kapaciteom) fokusiran samo na najosnovnije biološke fnkcije, disanje i krvotok... na samom kraju prestaje i to dvoje. Najprije disanje, a kratko nakon toga i srce stane. Ali, tada je ljudska svijest već poodavno izgubila.

Kad ljudi budu ustajali, i kad ih se pita: "Koliko ste vremena bili u zemlji?" oni će reć: "samo djelić dana!" - iako su zapravo prošli milenijumi. Ja sam to iskusio tokom operacije, prije nekih petnaestak godina. Operacija je trajala oko 2,5 sata, a meni se sastavilo vrijeme od prije uspavljujuće injekcije, do poslije buđenja. Kada su me probudili mislio sam da sam dobio oni injekciju prije minut, čak i manje - prije koji trenutak. Onih 2,5 sata između toga - nije postojalo! Pozdrav

persona non gratis
    ona ne postoji za čovjeka koji je već - mrtav!
    sad opet - ti to iz perspektive nekog ko je bio mrtav?

Ili iz perspektive nekog ko je bio pod anestezijom, a biti pod anestezijom = biti mrtav?

toaletni leptir fishcrap's Avatar

ne trebate slušati cijelu pjesmu

ali početak je o smrti,zanimljivo je

ps shady.. moš ti uzeti i nešto drugo.. pa će ti se 3 sekunde činiti kao 13 godina ješ vječnost koju prespavaš

Quote Originally Posted by enky View Post
    Zašto se ne bi moglo?
    Neki su ljudi postali religiozni propitujući smisao sadržaja datih u "svetim knjigama", neki su promijenili religiju, neki čak prestali biti religiozni.

Čim si čovjek (pa i žena ) postavi pitanje "zašto?", ulazi u filozofske vode.

Mnogi su putevi (p)ostajanja (ne)religioznim. Jedan od njih je, tvrdim, upravo - put filozofije.

Slijepo (ne)prihvaćanje (neke) religije, bez razumijevanja materije, mišljenja sam, vodi u slijepu ulicu, jer svaka je religija izuzetno složena te koliko god, s jedne strane, bivala jednostavnom, toliko je i kompleksna, zbog nužnosti povezivanja svih tih jednostavnosti.
    Dakle, bez uključivanja racia, ne može se s mirom (ne) prihvatiti ono što se "shvatilo", jer se, jelte, shvatilo nije pa, stoga, takav put vodi u licemjerje i dvostruke standarde tj. "deklariranu religioznost" ili "deklariranu nereligioznost", posljedica čega jest - bolest.

Naravno, gore rečeno s moje strane je, ispostavit će se, vrlo polovično pa tako i idiotarija, no o tome možemo i kasnije.
    Istina je da bi čovjek trebao dobro poznavati religiju kojoj pripada što, čini mi se, je vrlo rijedak slučaj. Najčešće ne razmišljamo mnogo, jer nam više odgovara da drugi, koji su "za to zaduženi" (svećenici i ostali) misle za nas, a mi samo prihvaćamo ono što nam se kaže.
    Ustvari nisam siguran da mi uopće znamo i da smo svjesni toga što nas suštinski uči religija kojoj pripadamo.
    Naime, pripadamo nekoj religiji najčešće zato jer smo u njoj odrasli pa nam je to sasvim normalno.

Svaka čast ljudima, koji prihvate neku religiju nakon što su je dobro proučili, razumjeli i prihvatili njene zakone i pravila. Oni se možda mogu približiti Bogu mogo više, jer su se potrudili da shvate što mole i kome se mole.
    Međutim na kraju moram reći da mislim da se to sve može i bez religije, zato jer ako čovjek vjeruje u više biće tj. u Boga, smatram da je najbolje za njega da najiskrenije i najpoštenije iznosi svoje misli tom višem biću i mislim da mu za to nije potrebna asistencija nikakve religije.
    Sve u svemu mislim da je najvažnije i da su sretni oni, koji su vjernici, a ne moraju biti pri tome i religiozni.

član
    Quote Originally Posted by Meteor View Post
    Istina je da bi čovjek trebao dobro poznavati religiju kojoj pripada što, čini mi se, je vrlo rijedak slučaj. Najčešće ne razmišljamo mnogo, jer nam više odgovara da drugi, koji su "za to zaduženi" (svećenici i ostali) misle za nas, a mi samo prihvaćamo ono što nam se kaže.
    Ustvari nisam siguran da mi uopće znamo i da smo svjesni toga što nas suštinski uči religija kojoj pripadamo.
    Naime, pripadamo nekoj religiji najčešće zato jer smo u njoj odrasli pa nam je to sasvim normalno.

Svaka čast ljudima, koji prihvate neku religiju nakon što su je dobro proučili, razumjeli i prihvatili njene zakone i pravila. Oni se možda mogu približiti Bogu mogo više, jer su se potrudili da shvate što mole i kome se mole.
    Međutim na kraju moram reći da mislim da se to sve može i bez religije, zato jer ako čovjek vjeruje u više biće tj. u Boga, smatram da je najbolje za njega da najiskrenije i najpoštenije iznosi svoje misli tom višem biću i mislim da mu za to nije potrebna asistencija nikakve religije.
    Sve u svemu mislim da je najvažnije i da su sretni oni, koji su vjernici, a ne moraju biti pri tome i religiozni.
    Ovo citirano je kao da sam ja pisao...

Još bih nadodao i to da postoje ljudi koji znaju više o tome što se događa nakon smrti iz npr. iskustva astralne projekcije i sličnih stanja koje su iskusili još za života - tako da im to nije ništa tako zastrašujuće kao onima koji nemaju takva iskustva ni znanje. Strah se javlja od nepoznatog. Oni koji su doživjeli prosvjetljenje su najmirniji i najsigurniji, jer za njih to je kraj inkarnacije i prijelaz u višu dimenziju....

Uvjereni ateisti se ne boje smrti jer su uvjereni u to da kad umru, onda za njih ničeg više nema. To je potpuni kraj postojanja kao određene osobe...

Još bih nadodao nešto u vezi onoga što je tu rečeno...
    Ja razlikujem filozofiranje od iskrenog traženja objektivne istine. Filozofiranje može biti vrlo subjektivno i svaki 'filozof' ima svoju filozofiju... Dok tražitelj istine ispituje razne izvore i donosi vlastite konkluzije na osnovu stečenog znanja. No tu nije kraj. Postoje i drugi uvidi u stvarnost od racionalnog razmišljanja, npr. putem meditacije...

dijete svaku stvar u početku upoznaje tako što je kuša!?
    Iako nije predviđeno da recimo šaraf ide u usta on ipak tamo završi... nauči se gdje je mjesto šarafu.
    zašto ovo pišem, pa religije nude recepte, načine na koji treba kušati božansko- na koji treba tražiti Boga.

Da je to lako i jednostavno onda se Bog ne bi ljudima objavljivao preko posebnih ljudi, nego bi svako od nas imao manje više poslaničku misiju... a nema je svako!

Meni je zanimljivo kod ljudi koji tvrde dA za dostizanje suštine nije potrebna forma zapravo nemaju onaj "suštinski" dokaz.

Bog (ili više biće) insistira na formi kako bi Ga se kroz tu formu spoznalo i tim ljudima koji boga trAže bez forme nikad isti ni na koji način nije rekao ili ukazao na nepotrebnost ili suvišnost forme

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    AbduLLah,

Koji su, po tebi, sve "suštinski" dokazi da je za dostizanje suštine potrebna forma?

homo islamicus musa's Avatar
    mozda uskacem iznebuha ali bih dodao sljedece:

sustina ne moze bez forme, samo je u pitanju u kojem su odnosu. sustina mora biti primarna a forra sekundarna. kao nas bitak na ovom svijetu, koji se sastoji od sustine a to je dusa i forme a to je tijelo.

.. u vezi suštine i forme .. postoji jedno vjerovanje .. sad se ne mogu da se setim .. đe ga čuh .. (.. biće srpsko ..)
    .. da je odnos kao između živog boga i kipića leša na križu .. bog da nas očuva ..
    .. i bog da nas očuva .. još nešto .. vele .. ako se sećam ..
    .. niko neće bogu .. ko ne bude umio da pljune .. onaj leš na križu .. taka je vele .. putešestvija .. od sadržaja do forme ..
    .. bog neka nas .. i sveti jeronim .. očuvaju .. od sviju grešni´ misli ..

član
    Quote Originally Posted by alim View Post
    .. bog neka nas .. i sveti jeronim .. očuvaju .. od sviju grešni´ misli ..
    Kaže Erazmo Rotterdamski za svetog Jeronima slijedeće:

"Neke su mu riječi (naime svetog Jeronima) suviše duboko, mutno zahvaćene, dakle nejasne, a nad tekstom razlijeva se izvjesna staračka slaboumna brbljavost. Šale mu idu često predaleko, uzvici padaju mu suviše zamarajuće jednolično, i u tome sveudiljnom kukanju impetus Jeronima i njegova govora pada, te nema dovoljno daha! Suviše je umišljen, omolovažavajući svoju okolinu i kada se pravda s bližnjima, on tu rabotu tjera uvijek iz neke visine. Dakle autor koji vrvi manama, a ima li uopće takvih pisaca bez mana?"

+ Reply to Thread

Tags for this Thread