+ Reply to Thread
Page 3 of 23 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 ... LastLast
Results 21 to 30 of 221

Thread: Propitivanje (ne)religioznosti

.. zavolio sam .. ovog jeronima .. iz prve .. i .. mlogo .. (.. a tebe sam voleo već prije .. eto vidiš .. mene bi .. retko ko .. tako obradovao ..)

.. nisam znao da je svetac .. a ako je mogao biti .. držao sam da je pravoslavac ..
    .. držao sam ga nešto kao .. đeronimo .. koji je bio jedan drugi .. poznat kao borbeni poklič amerskih padobranaca .. u vijetnamu valjda .. a koja je zemlja poznata po dijen bijen fuu .. gdje smo umirali .. pričao legionar .. jedan .. toliko ih je bilo da si kosio mitraljezom i samo su padali .. ali toliko ih je bilo da smo na kraju .. izgubili .. i nakon toga stigoše ameri .. i demokracija .. .. slavna stara vremena .. .. gledao si neretvu .. ? .. svi glavni bili .. julijus brajnerus .. rikardo brunton .. i bio bi i tomasus krujcurus .. ali se još nije bio rodio ..

.. al ovo dobro .. (.. primjećujem neke sličnosti ..)
    .. mi .. šegrti za svece .. na sličan način pričamo .. sjećaš se taroa iz kuge .. ? .. i on je naš .. rekao je .. želim biti svetac .. doktor veli .. meni je dovoljno da budem čovjek .. da .. kaže taro .. nismo mi mnogo različiti .. samo sam ja mnogo skromniji .. .. sjećaš se .. ?

persona non gratis
    .. nisam znao da je svetac .. a ako je mogao biti .. držao sam da je pravoslavac ..
    .. nije bre .. nego indijanac ..

Quote Originally Posted by AbduLLah View Post
    dijete svaku stvar u početku upoznaje tako što je kuša!?
    Iako nije predviđeno da recimo šaraf ide u usta on ipak tamo završi... nauči se gdje je mjesto šarafu.
    zašto ovo pišem, pa religije nude recepte, načine na koji treba kušati božansko- na koji treba tražiti Boga.

Da je to lako i jednostavno onda se Bog ne bi ljudima objavljivao preko posebnih ljudi, nego bi svako od nas imao manje više poslaničku misiju... a nema je svako!

Meni je zanimljivo kod ljudi koji tvrde dA za dostizanje suštine nije potrebna forma zapravo nemaju onaj "suštinski" dokaz.

Bog (ili više biće) insistira na formi kako bi Ga se kroz tu formu spoznalo i tim ljudima koji boga trAže bez forme nikad isti ni na koji način nije rekao ili ukazao na nepotrebnost ili suvišnost forme
    Mi ljudi suviše si uobražavamo kad govorimo što Bog misli i na čemu Bog inzistira. Nađu se među nama oni, koji su psihički razvijeniji toliko jače od ostalih da više od ostalih uočavaju i da im je potpuno jasno što je dobro, a što je loše. Vjerujem da su takvi bili proroci, Isus iz Nazareta, Muhamed. Možda i Buda.
    Međutim, koliko je kroz njih govorio Bog i koliko je od toga došlo do nas, nakon sveg prepisivanja koje su provodili drugi ljudi godinama i stoljećima, veliko je pitanje.
    Možda je religija potrebna onima, koji su zbunjeni u svojim postupcima što je dobro i što je loše pa ih može savjetovati, čineći to u ime Boga?

Quote Originally Posted by enky View Post
    AbduLLah,

Koji su, po tebi, sve "suštinski" dokazi da je za dostizanje suštine potrebna forma?
    pa eto, kad je islam u pitanju, nešto mi se ne ide dalje od toga, u Kur'anu i hadisu, na kojem se temelji islam kao religija lijepo piše da je farz neizostavan dio puta ka Bogu.

član
    Quote Originally Posted by Meteor View Post
    Mi ljudi suviše si uobražavamo kad govorimo što Bog misli i na čemu Bog inzistira. Nađu se među nama oni, koji su psihički razvijeniji toliko jače od ostalih da više od ostalih uočavaju i da im je potpuno jasno što je dobro, a što je loše. Vjerujem da su takvi bili proroci, Isus iz Nazareta, Muhamed. Možda i Buda.
    Međutim, koliko je kroz njih govorio Bog i koliko je od toga došlo do nas, nakon sveg prepisivanja koje su provodili drugi ljudi godinama i stoljećima, veliko je pitanje.
    Možda je religija potrebna onima, koji su zbunjeni u svojim postupcima što je dobro i što je loše pa ih može savjetovati, čineći to u ime Boga?
    Slažem se i s ovim, a posebno sa zadnjom rečenicom!

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Spectator, Meteor,

A kako znate je li vam (neka) religija potrebna ili nije, ukoliko je prije donošenja takvog suda niste proučili?

član
    Zašto misliš da nismo, tj. da nisam? (ne znam za Meteora)
    Inače mnogi ljudi baš to - traže da im drugi kažu što da rade - u nekim dilemama (npr. moralnim) - da bi se riješili odgovornosti. Pa ako mi netko drugi to kaže (autoritet) onda ću poslušati, jer on "sigurno zna" bolje...
    Što se tiče proučavanja religija - to nije potrebno - jer sve rade na istom principu...
    Ako znaš jednu - onda znaš i sve ostale - makar svaka za sebe svaka tvrdi da je baš ta 'ona prava'

član
    Quote Originally Posted by Meteor View Post
    Ali tada je religija svedena na etički princip. Bog bi se u tom slučaju javljao kao potreba samo u onom slučaju kada, bez obzira u koju svrhu i cilj, moramo razlikovati dobro od zla. Naravno da iz toga slijedi da Bog kao brižno i nužno biće ne postoji. Ili, ako postoji, ono bi bilo dio stvarnosti kao brzina svjetlosti ili neki drugi prirodni zakon. Samo što bi njegova jedina uloga (svrha) bila razlikovanje dobra i zla.

član
    Quote Originally Posted by servantes View Post
    Ali tada je religija svedena na etički princip. Bog bi se u tom slučaju javljao kao potreba samo u onom slučaju kada, bez obzira u koju svrhu i cilj, moramo razlikovati dobro od zla. Naravno da iz toga slijedi da Bog kao brižno i nužno biće ne postoji. Ili, ako postoji, ono bi bilo dio stvarnosti kao brzina svjetlosti ili neki drugi prirodni zakon. Samo što bi njegova jedina uloga (svrha) bila razlikovanje dobra i zla.
    Nisi shvatio.
    Religija i je svedena na etički princip i kult. I ništa drugo.
    Međutim, ovo o čemu govorimo ne isključuje Boga, nego samo religije koje su samo plod ljudskog uma i društva.
    (Servantes, potsjećaš me na nekog sa drugog foruma)

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Quote Originally Posted by Spectator View Post
    Zašto misliš da nismo, tj. da nisam? (ne znam za Meteora)
    Inače mnogi ljudi baš to - traže da im drugi kažu što da rade - u nekim dilemama (npr. moralnim) - da bi se riješili odgovornosti. Pa ako mi netko drugi to kaže (autoritet) onda ću poslušati, jer on "sigurno zna" bolje...
    Što se tiče proučavanja religija - to nije potrebno - jer sve rade na istom principu...
    Ako znaš jednu - onda znaš i sve ostale - makar svaka za sebe svaka tvrdi da je baš ta 'ona prava'
    Nagađah, no odgovor si sam dao u zadnje dvije rečenice.
    Čuj, a što ako griješiš? Što ako bi ti proučavanje religija otvorilo nove vidokruge; možda čak donijelo i mir?
    Zašto mi se ne pridružiš ovdje pa da zajedno čitamo i komentiramo ili, ako ti je draže, otvoriš drugu temu, posvećenu npr. proučavanju Biblije?

Quote Originally Posted by AbduLLah View Post
    pa eto, kad je islam u pitanju, nešto mi se ne ide dalje od toga, u Kur'anu i hadisu, na kojem se temelji islam kao religija lijepo piše da je farz neizostavan dio puta ka Bogu.
    AbduLLah, zamolila bih te da, kad koristiš riječi koje najvjerojatnije drugima nisu poznate, u zagradi, iza takve riječi, staviš i prijevod tj. objašnjenje.
    (farz = religiozna dužnost svakog muslimana)

+ Reply to Thread

Tags for this Thread