Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 57

Thread: Jedan na jedan - Ljudi se boje debate isključivo jer se boje istine i jer se boje postojati na brisanom prostoru - alim vs enky

size="tall"

Jedan na jedan - Ljudi se boje debate isključivo jer se boje istine i jer se boje postojati na brisanom prostoru - alim vs enky

.. da pojednostavnimo ..

.. debata .. razgovor u dvoje .. ima značajne prednosti .. na forumima nije naročito proširen i ne znam dali će biti .. ali sam uvjeren da ima značajne prednosti .. i to tvrdim ..
    .. jer bi neko mogao tvrditi da su te prednosti male .. ili da ih nema .. pa bi onda to .. što takvog razgovora nema mnogo .. moglo biti .. pametna stvar .. bilo bi ispravno da ga nema ako se sa njim ništa posebno ne dobiva .. ili ako se gubi ..
    .. ja tvrdim da bi se sa njim moglo dobivati .. a to što ga nema ima svoje razloge .. i ti su vezani za strah .. od nepotrebnog izlaganja sebe .. i strah od toga da se sazna istina ..

.. pokušao sam na forumu hr .. i niko nije prihvaćao .. debatu .. .. pogotovo je bilo zanimljivo sa moderatorima .. toliko zanimljivo da sam zaključio da je malo vjerovatno da prihvate .. jer bi značilo da će prihvatiti da budu ravnopravni tamo gdje im je najvažnije da budu .. iznad ..
    .. druga mogućnost je .. kao jučer .. ja tražim da pričam sa bilo kim .. i mislim da sam skoro pretjerao .. ako pričam sa trojicom .. a onda se javi jedan koji hoće .. koga ne znam .. gdje tema nije važna .. koji pozna sve .. i koji je u komšijskim odnosima sa svima .. dakle .. ako se rasturim na sve strane .. opet greška ..
    .. znači ..
    .. u razgovoru u dvoje .. obojica su iste vrijednosti ..
    .. u razgovoru u dvoje .. postoje samo dvojica .. a svaki pred sobom ima samo jednog ..

(.. ako ti ne budeš pisala ništa .. ja ću napisati onoliko početnih postova koliko budem držao potrebnim .. ? .. ako nakon toga ne budem trebao odgovor .. ? .. što ćemo tad .. ? .. baš se pitam ..)

.. i još o temi .. i za sada više ništa ..
    .. uzmimo da razgovor hoće rasčistiti nešto .. ja sada pričam samo ako je tako .. da postoji nešto što je moguće razjasniti ..
    .. i da je debata za to bolja od .. priče u deset .. bez obzira što desetorica znaju više ..

.. to objašnjavam ovako ..
    .. prema priči o prstenu nusrudin hođe .. izgubio u kući prsten .. izašao pred kuću i tu traži .. veli .. jer je bolje svjetlo ..
    .. ja kažem .. ako skupi cjelo selo .. i pretraži cjeli komšiluk .. ako se pretraži cjeli balkan .. i pola afrike .. ali .. ako se ne traži tamo gdje ima .. prsten se neće naći ..
    .. može se reći .. ali se može doći do drugih koristi .. upoznaš afriku .. recimo ..
    .. ne zanima me .. ako tražim prsten .. tražim da ga nađem .. i suziti komšiluk .. od ključnog mi je značenja ..
    .. ako razgovaram .. i hoću jasan zaključak .. sužavanje mi je kruga forumaša .. velika prednost ..
    .. ono što treba uvidjeti .. trebam .. ja .. uvidjeti .. .. u razgovoru sa jednim mogu to daleko bolje nego u gužvi sa deset ..

.. eto .. to je moj stav .. za početak ..

Budite slobodni komentirati ovdje.

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    .. ja tvrdim da bi se sa njim moglo dobivati .. a to što ga nema ima svoje razloge .. i ti su vezani za strah .. od nepotrebnog izlaganja sebe .. i strah od toga da se sazna istina ..
    ja tvrdim, pak, ovo:

na forumima nema baš nešto debata iz razloga što je 99 % forumske populacije nesposobno donositi odluke pa, shodno tome, i razmišljati.

nisu strah od nepotrebnog izlaganja sebe i strah da se sazna istina primarni razlozi.

strah od odgovornosti je primaran razlog kako manjka debata, tako, općenito, samog trošenja vremena na forumašenje, koje se prvenstveno bazira na "umjetnosti" presipanja iz šupljeg u prazno (što je krasna preslika stvarnog života samih forumaša).

u protivnom, ne bi velika većina bila anonimna.

.. ali ima raznih tema .. ima neko ko voli pričati o svemu .. ali ih ima i koji vole neke određene teme .. i tu se uključuju .. i mogu biti žestoki .. a ipak ne vole debatu ..

.. mislim da pod tim .. strah od odgovornosti .. držiš isto što i ja kod straha od nepotrebnog izlaganja sebe ..
    .. a strah da se ne sazna istina treba se uzeti kao .. želja da se ne petljamo gdje ne treba .. neka ipak ostane ovako .. sa jedne strane .. i .. samo da ne skuže da ja sam i nisam u stanju ni donositi odluke .. ni postojati .. a to se često vidi time kako je vrednovana nauka ..

.. u osnovi tog straha .. mislim da postoje dvije stvari ..

1 .. stvarnost .. kao .. žikin komšiluk .. u kojoj postojimo samo u odnosu na žiku .. naša je vrijednost u potpunosti definirana našim odnosom sa susjedom .. i tu .. brzo i elegantno dobivamo samo nesrećom žike .. njegovim porazom .. ali i naš poraz je direktna pobjeda žike ..
    .. sve žikine bitke u kojima ne sudjelujemo za nas su šansa .. ali ako ju sami bijemo .. možemo propasti i pomoći pobjedu .. neprijatelja ..
    .. kada bi od svih susjeda očekivali samo dobro .. moja teorija nebi vrijedila .. tada bi razgovor sa mnogima bio koristan ..
    .. znači .. koliko smo ograničeni sredinom ..

2 .. koliko želimo sami postojati .. želimo li mi o sebi razmišljati kao o izdvojenom .. koji donosi svoje odluke .. štono vele .. neko kome egzistencija prethodi esenciji .. koji preuzima odgovornost za ono što jest ..
    .. ili želimo postojati .. u jednoj sredini .. ne talasati .. raditi i moliti .. nastojati naći neko mjesto .. i nastojati prihvatiti sve kada to mjesto i nije neko ..
    .. znači .. koliko smo slobodni od sredine .. od ljudi ..

ne držim za isto, jer kod straha od odgovornosti je temelj manjak samokritičnosti, dočim je kod straha od nepotrebnog (tj. od onog što nije nužno) izlaganja samog sebe, temelj manjak samopouzdanja.

(pa mi je, tako, ovo napisano pod 1. i 2. za sada prerano za komentirati)

.. vidio sam na temi za komentiranje .. ja neću tamo .. nadam se .. ali svaki argument koji valja tamo mogao bi vrijediti i tu .. tako da je dobrodošao .. svejedno dali se kaže .. ovaj je rekao .. ili se to ne kaže ..
    .. ne mislim da trebamo ovdje ratovati .. ako nešto valja .. to će se tako i pokazati ..

.. još jednom .. ponoviti ću .. a to ću nastojati više puta ..

1 .. mislim da je debata dobra .. da može imati značajne prednosti ..

2 .. mislim da .. takav oblik razgovora valja .. u svijetu koji izgleda kao ovaj naš .. (.. kada bi svijet bio .. recimo .. jako dobar ugodan gdje se svi razumiju pomažu i poštuju .. vjerujem da debata .. razgovor jedan na jedan .. nebi imao taj efekt .. nebi bio tako dobar ..)

3 .. mislim da takav razgovor vrijedi tamo gdje postoji čovjek .. koji sebi hoće nešto razjasniti .. (.. i drugome .. ali najprije sebi .. znači .. tamo gdje čovjek ima cilj ..)

ne stoji ovo pod dva, ako nećemo "ratovati".

gle, alime, rekla sam ti na početku da se slažem s tobom i da će mi bit teško pokušati osporiti tvoj stav. ali evo, uspjela sam uvesti novu tezu, koja je poklopila tvoju.
    što ti radiš? praviš se da je nisi pročitao i ponavljaš što si već rekao.

zašto misliš da ću željeti nastaviti razgovor s tobom?

.. što precizno ne stoji .. ?

očekuješ od mene da odgovorim na tvoje pitanje, a ti na moje ne odgovaraš?
    za krepat.

.. ne .. mislim da je nesporazum .. ali da ga se može riješiti .. ako mi kažeš što ne stoji .. ako kopiraš rečenicu ili riječi ..

.. ne vjrujem da govorim suprotno sebi .. nevjerujem da pobijam nešto što sam prihvatio .. ali sada ne želim zbog toga istražiti hiljade riječi .. ako ti tako misliš onda ti znaš gdje je kratki spoj .. kaži mi i ja ga rješavam ..

Tags for this Thread