+ Reply to Thread
Results 1 to 2 of 2

Thread: Alternativna povijest

član
    size="tall"

Alternativna povijest

Prošlost je nešto šire od 'pisane povijesti', koja je relativno kratkog vijeka...

Pošto nema pisanih tragova iz dalje prošlosti - sve ostalo spada u pret-povijest - pa je tu široko područje za manipulaciju i domišljanje - što je stvarno bilo prije te 'pisane povijesti'.

U zadnje vrijeme (bar ja) često možemo čuti za pojam 'alternativna povijest', koja daje neko drugo mišljenje o toj pret-povijesti, što je, inače, obavijena maglom.

Službena povijesna znanost smatra i uči da je prva civilizacija nikla na području Mezopotamije, a sve ostale su kasnije ili bar paralelne (npr. Kineska), dok 'alternativna povijest' smatra da je ljudska povijest daleko starija. To mišljenje počiva na famoznoj Atlantidi, koju povjesničari potpuno negiraju, iako postoje neke naznake da bi ona mogla biti stvarna, a ne mit! Ne bih odmah ulazio u detalje, ali postoje određeni dokazi da to nije samo mit i neka priča iz mašte.

Osim Atlantide, postoje i druge civilizacije, koje se spominju (npr. Lemurija, Mu);
    postoje civilizacije, koje spominje i drevna indijska Mahabharata;
    postoje građevine ( npr. piramide) širom svijeta (Egipat, Srednja i Južna Amerika, Kina itd.) pa se postavlja i jednostavno pitanje: "Otkud ta sličnost, ako npr. Europljani ili Egipćani nisu znali za Ameriku i obrnuto?!". A ako su znali - onda znači kako je bila neka poveznica među njima.

Dakle, ja smatram da nije baš tako (kako se službeno uči) da je ljudska civilizacija potekla iz Mezopotamije, a da su prije na Zemlji obitavale samo primitivne civilizacije...
    Ipak je prisutna i "riječ" o stanovitim povijesnim činjenicama, a ne mašti i fantaziji dokonih kvazi-znanstvenika.
    Problem je što službena povijesna znanost to zapravo ne proučava, jer nedostaju 'pisani materijali' i evidentni dokazi, ali nije da oni uopće ne postoje...

vixen27's Avatar
    Čitala sam o tome što si spomenuo. Postoje različite teorije, i iako sam primarno bila zainteresina za razdoblje prije predinastičkog Egipta, nemoguće je taj period proučavati, a da se ne osvrne na cijelu zemaljsku kuglu u tom periodu. S jedne strane postoji kontrastna slika razvoja čovjeka do razine homo sapiensa, a s druge strane ispada da za vrijeme evolutivnog razvoja istog, već su postojale izgrađenije / uređenije / naprednije civilizacije. Isto sam čitala ponešto i o Atlantidi i nije nemoguće isključiti ništa.

Preporučam "Enigma Atlantide" od Brennana gdje je dao baš jedan objetivan i faktivan pregled nalazišta, njihovog datiranja, a s druge strane povukao paralelu prema klimatologiji (ledeno doba) i evoluciji čovjeka do razine homo sapiens sapiensa.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread