+ Reply to Thread
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 44

Thread: Filozofija bajki

persona non gratis
    size="tall"

Filozofija bajki

Ovdi će se filozofski osvrćemo na bajke raznih sorti

Poželjno bi bilo svaku bajku pre analize kopirati, ispričati ili prepričati u glavnim crtama radi onih koji je ne znaju.

Eto.

Će da počnem ja, a onda očekujem Apemanta s Potjehom

ovu stavljam jer sam je već jednom analizirala na forum.hr, pa imam gotov c/p

Dakle,

.. a .. to je moje ..
    .. alime .. ja ću ti prepričam .. pa ti vidi ..
    .. a duboko je filozofski ..

.. dakle .. priča je ova ..
    (.. ukratko za one koji ne znaju ..)

.. bila začarana šuma .. šuma striborova .. i u njoj vladao čuveni stribor .. (.. to ti nešto kao vrhovni vrač .. alime ..)
    .. zašao drvoseča u šumu .. a nije znao da je šuma začarana .. radio .. seo na panj .. kad ono ispod panja izgmiže zmija ..

.. zmija može biti simbol svačega .. ali .. mažuranićka .. ta što je pisala .. čvrsta hrišćanka ..
    .. priča je obračun sa paganlukom .. sa starim vračevima .. i vraćanje čoeka na pravi put .. porodice komšiluka i jedine prave vjere ..

.. dakle .. ugleda ovaj zmiju .. zmija neka .. prelepa ..
    .. i ovaj kaže .. majkumu .. kako lepa zmija .. kad bi bila tako lepa žena odmah bi je oženio ..
    .. a zmija jedva dočeka .. jer je valjda to bila neka cura kažnjena zbog zlobe .. pa pretvorena u zmiju .. dok je neko ne poželi za ženu ..
    .. i pomisli ona nešto u stilu .. e fala bogu na ovoj budali .. i pretvori se u žensku .. al valjda .. pošto nije dozvoljeno na forumu .. a i šire .. govoriti drugima da su budale .. kazne je s crvenim kartončićem .. postavljenim u usta .. to jes .. ostao joj zmijski jezik ..

(.. simbolika jasna .. sve snaje imaju zmijske jezike .. jebiga ..)

.. odvede ovaj nju kući .. majci .. majka primeti da ova palaca jezikom ..
    .. pita .. sine .. jesi ti to meni zmiju u kuću doveo ..

.. i sad .. da preskočim nevažne .. al ipak živopisne .. jebiga .. detalje ..
    .. ovi pokušavaju ubiti majku ..
    .. al slabo uspeva .. jer njoj bog pomaže ..

.. al i majka .. kao u onom filmu imperija .. uzvraća udarac .. pa podmetne mladoj neke svračiće pred celim komšilukom ..
    .. ova isplazi jezik .. ko svaka zmija .. i ceo komšiluk se zgrozi .. ovaj oženio zmiju ..
    .. kaže majka .. vidiš sad sine ko je ta .. vidiš .. i sve komšije su videle .. da ne ispadne da sam samo ja ..

.. al ovi se razljute pa je oteraju od kuće ..

.. e sad .. od ovih propuštenih detalja imaš neko ubogo devojče .. sporedna uloga .. baba joj okrpala košulju a ova joj dala neke suvarke za potpalu .. valjda ..
    .. i iz tih suvaraka iskaču .. domaći .. to ti neki patuljčići .. onako .. čarobnjačići nižeg ranga .. čoporativnog karaktera .. ima i neki malik tintilinić .. s njim se stara naročito sprijateljila ..
    .. i to su joj pomagači .. u pravednoj borbi protiv zla .. oličenog u snahi zmiji ..

.. e sad .. vidiš .. kad ovi babu isteraju .. ti domaći .. na čelu sa drugom malikom tintilinićem .. nafataju nekog jelena .. onako .. bajkovit .. posjednu je na njega .. i pravac u šumu striborovu .. direkt kod druga starog .. to jes .. stribora ..

.. a sin i snaha prate .. kao .. da budu sigurni da je gotova ..

.. stribor kaže staroj .. slušaj .. imam rešenje .. eno ti tamo tvoje selo .. kad si bila mlada .. vrati se pa hajde ispočetka ..
    .. a stara pita .. a sin ..?
    .. stribor kaže .. ma kakav sin .. batali to .. nebitna stavka .. prođeš kroz kapiju .. i imaš šansu da sve fino počneš ispočetka .. i kakav sin .. nećeš ti znati ni za kakvog sina ..

.. i .. pazi sad .. ovo je ključni trenutak ..
    .. stara kaže sledeće ..

.. a .. ne .. neću .. draža je meni moja nesreća od sve sreće ovoga sveta ..
    (.. to su tačne reči ..)

.. i u tom trenu .. krene se urušavati šuma striborova .. i sam stribor propadne .. u stari hrast u kom je živeo .. i nestane svih domaćih .. i malik tintilinić .. rahmetli ..
    .. a snaja se ponovo pretvori u zmiju ..

.. i sin moli boga i nju da mu oproste ..
    .. priča se završava rečima .. bog mu je oprostio .. a majka mu nije ni zamerila bila ..

......................................

.. jebiga .. osnovna filozofija bajke je ..
    .. treba ti biti draža tvoja nesreća nego sva sreća ovoga sveta ..

.. a to se nadovezuje na .. filozofiju žrtve .. tipično hrišćansku ..
    .. sin je tiranin .. a majka se za njega žrtvuje ..
    .. mislim da je to odlična slika .. žrtva postoji samo tamo gde postoji tiranin .. to je relacioni pojam ..
    .. i svaka majka koja se za svoje dete žrtvuje .. doživljava to dete kao nesreću ..
    .. nesreću koja mu je draža od sve sreće ovoga sveta ..

.. da se razumemo .. nije dete to koje je draže .. draža je nesreća ..

.. imaš analogiju između mažuranićke i legende o kralju arturu .. ili .. priče o nibelunzima ..
    .. zajednička crta je sledeće ..

.. izražene simpatije spram jednog sveta magije .. ali .. naglašavanje .. skoro sa setom .. da tog sveta mora nestati .. opet .. jebiga .. zbog jedine prave vjere .. kojoj taj svet ne odgovara ..(.. zmija je uzeta kao simbol zla .. što je tipično hrišćanski .. u većini kultura zmija je pozitivan simbol ..)

.. da se podsetimo .. svet magije .. bajkovit svet .. to je svet u kome je sve moguće ..
    .. junak je obično neki .. za kojeg niko nikada ne bi rekao da bi on nešto mogao ..
    .. neki koji je .. najčešće .. predmet sprdnje ..
    .. primera radi .. najglupaviji sin .. koji živi u nekom svom svetu .. i zovu ga blento ..
    .. ili .. sin siromaha ..
    .. ili dečak .. rođen s greškom .. mali kao palac ..

.. i tom junaku .. koji .. po nekom pravilu .. na početku bajke napušta komšiluk ..
    .. do kraja priče odjednom postaje svašta moguće .. on otkriva .. razne snage ..

(.. postoji nešto što se zove .. magična formula bajki .. ali dobro .. o tome posle ako ustreba ..
    .. probaj naći froma .. zaboravljeni jezik .. i to bi ti moglo pomoći ..)

.. dakle .. junak bajki je .. jebiga .. neko ko otkriva da mu je .. gotovo sve moguće .. njemu .. on je taj koji može ..
    .. dakle .. bajke uglavnom govore o tome .. da bi čovek mogao postati nešto što .. jače .. bolje .. bitno drugačije od onoga što jeste ..
    .. takve su stare bajke .. one iz predhrišćanskog perioda ..

.. bajke iz hrišćanskog perioda su drugačije ..
    .. glavni lik je .. skroman .. pošten .. dobar .. poslušan ..
    .. i na kraju ga nagradi bog .. za sve te osobine koje mu je svakako on sam dao .. a ove zle .. satre ..

.. šuma striborova je .. dakle .. sa prelaza ..
    .. dakle .. urušavanje stribora je simboličko odricanje paganizma .. i rastajanje od magije .. kao nepoćudne ..

.. evo ti alternativno tumačenje ..
    .. draža je meni moja nesreća od sve sreće ovoga sveta .. kod one kapije ..
    .. pazi .. bilo kakva sreća koju bi mogao dobiti nehrišćanskim putem .. je .. po hrišćanskoj filozofiji .. neispravna sreća ..
    .. dakle .. treba ti biti draža vlastita nesreća od takve sreće ..
    .. a ako ti uspeš da budeš mučenik .. i onako .. debelo nesrećan .. e .. onda će te bog nagraditi velikom srećom ..
    (.. daklem .. osnovna filozofija bajke je tipična hrišćanska filozofija ..)

toaletni leptir fishcrap's Avatar
    zanimljivo

smalltown boy
    Guest
    Quote Originally Posted by sanja View Post
    .. i svaka majka koja se za svoje dete žrtvuje .. doživljava to dete kao nesreću ..
    .. nesreću koja mu je draža od sve sreće ovoga sveta ..

e ne razumemo se

nema logike

znači da je bilo i nešto drugo u pitanju
    a ne dete
    ona bi izabrala nesreću
    ?

smalltown boy
    Guest
    da.
    a zašto pita a sin ?

ne npr. a snaha ?

nema logike da se nesreća voli više od vlastitog deteta

persona non gratis
    a zašto pita a sin ?

ne npr. a snaha ?
    zato što nije snaha nesreća, nego sin.

smalltown boy
    Guest
    zato što nije snaha nesreća, nego sin.
    meni se učinilo da je
    sin+snaha nesreća

Al, dobro ti si pametnija
    vjerovatno griješim

.. a filozofski .. ? .. znate kako to izgleda .. ?
    .. ovako ..
    .. tek su sin i majka cjelina .. majka mora voljeti sina jer je on dio nje .. ona se odrekla mogućnosti da postoji sama ..
    .. isus kaže .. ako hoćeš u raj .. sve moraš ostaviti .. ne može te kočiti majka ili dijete .. opet moraš sam ..
    .. dakle .. suprotan proces .. ono što se na zemlji rastavlja pa udružuje .. za nebo treba razdvojiti .. pa u sebi sastaviti ..
    .. eto ..

smalltown boy
    Guest
    Quote Originally Posted by alim View Post
    .. a filozofski .. ? .. znate kako to izgleda .. ?
    .. ovako ..
    .. tek su sin i majka cjelina .. majka mora voljeti sina jer je on dio nje .. ona se odrekla mogućnosti da postoji sama ..
    .. isus kaže .. ako hoćeš u raj .. sve moraš ostaviti .. ne može te kočiti majka ili dijete .. opet moraš sam ..
    .. dakle .. suprotan proces .. ono što se na zemlji rastavlja pa udružuje .. za nebo treba razdvojiti .. pa u sebi sastaviti ..
    .. eto ..
    Šta ba rastavit, sastavit, puno tačkica i eto

jel 'vako:
    meni se učinilo da je
    sin+snaha nesreća
    sin je radost, plod srca njena
    njegova nesreća je i njena
    ona bez sina = nesreća
    sin = sreća

il' je

kako sanja kaže
    mati = mazohista

ti uz'o tačkice
    i
    eto

malo se odredi

Hmm lijepo si unakazila tu bajku.

Mislim, ovako kako si je postavila, zvuči kao hvalospjev besmislenom mazohizmu.

Nego, a kako onda interpretiraš KRAJ te bajke? Nestane šuma, a 'baka' i njen sin ostanu zagrljeni itd - presumably, (relativno) 'sretni' tj. u dobrim odnosima? Po tvojoj logici, baka bi trebala onda u nastavku, npr. Šuma Striborova Reloaded - izmisliti neki drugi izvor 'nesreće' vezane uz sina, ili zapravo uz bilo što. Jer je 'glutton for suffering'.

A da probaš pitati djecu što misle o toj bajci? Mislim, na onom drugom topiku vjeruješ u dječju spontanost, a ovdje si baš otišla u 'odrasle' komplikacije. Hihihi.

Enivej, evo i mog kompliciranja. Ali najprije da kažem, naravno da ja nemam 'uvid' u motive, razloge i životnu filozofiju Ivane Brlić-Mažuranić. Ergo, moja 'interpretacija' neke njene bajke, mogla bi biti posve promašena, tj. to je samo moje mišljenje; ako netko misli drugačije, nek' to i napiše, i kaže kako je došao do toga.

Prva stvar. Ne mislim da je poanta upravo u *nesreći* kao takvoj, znači, svojevrsnom besmislenom mazohizmu. Nego, 'atmosfera' priče je takva, da se implicira da je njima bilo 'sasvim OK' - sve dok nije naišla guja. Ergo, 'baka' nije bila oduvijek 'nesretna' zbog svog sina, nego dapače, vjerojatno baš ono suprotno. Nego je 'unesrećila' upravo manipulacija guje nad njenim sinom (... s tim da bih ja tu dodao, meh, koji kukavni beskičmenjak. . No, valjda mame vole i kukavne beskičmenjake...).

Drugo, ne mislim ni da se radi o nekakvoj 'idealizaciji' majčinske ljubavi, tj. da je *naglasak* upravo na tom odnosu majka-sin, koji je, kao, 'jači' od svega drugog bla bla bla, pa da je to, kao, nekakva poanta. Jer općenito nemam dojam iz drugih djela I.B. Mažuranić, da ona to na taj način naglašava i idealizira.

Nego što zapravo mislim: da se uopće ne radi toliko o 'nesreći', koliko o *sreći*. Znači, priča želi ustanoviti 'pravilo', da osobna sreća *nije* 'iznad' svih drugih ljudskih načela. Nego da postoje stvari koje su 'iznad' osobne sreće; ovdje je to 'slučajno' majčinska 'ljubav', no rekoh, mislim da nije na tome naglasak. Nego samo u tome da se osobna sreća 'skine s trona', kao nešto 'apsolutno najvažnije' za pojedinca.

Uviđaš li da nije ISTA STVAR - baš *željeti* nesreću, out od the blue, iz pizdarije, ili iz mazohizma - i BITI SPREMAN na nesreću, ukoliko za to imaš nekog razloga koji ti se čini 'važniji' od tvoje nesreće?

Jer, gledaj. Bakina 'dilema' je zapravo VRLO slična - dilemi Cyphera iz Matrixa. Dobro, moglo bi se reći da je ovo s Cypherom nešto drugačije jer je on svjesno izabrao 'ugodnu ILUZIJU' ispred 'ružne stvarnosti', dok je Stribor baki ponudio, recimo 'alternativnu stvarnost'. Međutim, razlika između iluzije i stvarnosti, u bajkama i u izmišljenim pričama poput Matrixa, ionako nije baš najvažnija stvar. Ergo, da je baka prihvatila Striborovu ponudu, to bi bilo nešto slično onome što je Cypher napravio. (A ako hoćeš, mogu ti ukratko objasniti zašto smatram da je Cypherova odluka totalno kretenodna, LOL).

- I don't wanna remember nothing. NOTHING, you understand? And I wanna be rich. You know, someone important… like an actor.
    - Whatever you say, mr. Reagan.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread