Page 2 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 11 to 20 of 79

Thread: Jedan na jedan - Homofobija - alim vs Apemant

Quote Originally Posted by alim View Post
    .. ne misliš da treba žene da se pokrivaju burkom .. ? .. ali .. ne misliš ni da bi uz bana jelačića trebale biti klupe na kojima bi se mogli poseksati ljudi javno .. ?
    Tako nešto.

.. i misliš da je u novinama golih ženski baš .. taman .. da je to uravnotežena mjera .. sretno potrefljena .. ?
    .. a i tvoj stav je u vezi toga .. uravnotežen .. ali za tvoj sutrašnji stav .. ipak bi prije pogledao sutrašnje novine .. ?
    Jok. Ne mislim da je u novinama golih ženski 'taman'. Nego mislim da je seksualnost općenito danas trivijalizirana i temeljito izrelativizirana, i nevezano uz homoseksualnost. (Ovo zadnje je samo jedan 'primjer' toga.)

Drugim riječima, ne, to ne ovisi o današnjem stanju u novinama. O stanju u novinama ovise ovi koji danas tako zdušno 'brane' homoseksualnost. Takvih je bilo mnogo manje prije 20 godina. Budući da ne vjerujem da je IQ populacije toliko narastao za 20 godina, zaključak se sam nameće.

Ali inače, pitanje ti je na mjestu. Uistinu - teško je, promatrajući svoj vlastiti stav, 'odrediti' što od toga zbilja misliš 'samostalno', a što si 'upio s majčinim mlijekom', ili pak pokupio od 'komšiluka'. Ja zapravo i nisam posve 'načistu' s tim pitanjem. Jesi li ti? Tj. na koji način ti formiraš svoj stav o takvim pitanjima. Konkretno: trebaju li žene biti pokrivene burkom? A treba li postati normalno da se ljudi jebu na trgu u svim mogućim kombinacijama? Onako, ideš na posao, kad tamo na klupi neka žena u sendviču s dvojicom, a trećem puši. Mislim, pa zašto ne? Nikome ne 'šteti' u medicinskom smislu, valjda.

.. eto ..

.. pa zašto ne .. ?
    .. ali .. za bake je .. normalnost .. bila drgo .. ? .. pa zašto ne .. ?
    .. ali .. u iranu je normalnost drugo .. ? .. eto .. pa zašto ne .. ?

.. eto ..

.. pa zašto ne .. ?
    .. ali .. za bake je .. normalnost .. bila drgo .. ? .. pa zašto ne .. ?
    .. ali .. u iranu je normalnost drugo .. ? .. eto .. pa zašto ne .. ?
    Pa ja ne znam.

Sve što mogu reći jest da se meni to ne bi sviđalo. Zašto, hmm, moglo bi se naći i neke logike u tome, no ta logika zasad nije konkluzivna (u mom slučaju), ali je zato poprilično indiskretna, pa ne bih u te vode.

No, imaš li ti kakvu ideju? Na čemu utemeljiti ono humeovsko 'treba'? Zašto bi 'trebalo' ovako, a ne onako? Tj. kako god bilo, zašto bi 'trebalo' biti tako, a ne drugačije. Kažem - na to pitanje nemam nikakav suvisli 'racionalni', 'objektivni' odgovor.

.. pa .. zašto bi .. nekako trebalo .. .. imao bi kakvu .. poluideju .. ali to bi bila neka filozofija ..

.. više me zanima ovo .. u vezi seksa .. put vodi u slobodu .. čini mi se očito .. možda je tamo i .. životinjstvo .. .. ali slobodu .. tako mi se čini .. .. a ako je tako .. zašto je tako .. ?
    .. u vezi homoseksualnosti put vozi u slobodu .. tako mi se čini .. .. zašto .. ?

.. a ako na sred tog puta .. ti staneš .. i počinješ muljati .. onda je pitanje .. šta je sad .. ?

.. pa .. zašto bi .. nekako trebalo .. .. imao bi kakvu .. poluideju .. ali to bi bila neka filozofija ..

.. više me zanima ovo .. u vezi seksa .. put vodi u slobodu .. čini mi se očito .. možda je tamo i .. životinjstvo .. .. ali slobodu .. tako mi se čini .. .. a ako je tako .. zašto je tako .. ?
    Nisam siguran. Što je 'sloboda'? To je vrlo zajeban koncept.

Naime, 'sloboda' na prvoj razini, jest kad te nijedan *vanjski* faktor, ne ograničava. Tipa, policija, ili recimo društveni pritisak.

Ali što ćeš s unutrašnom slobodom, tj. neslobodom? Recimo da imaš neki unutrašnji konflikt. Kakve društvene okolnosti i zakoni uopće imaju veze s time? Kakvo god bilo društvo, unutrašnji konflikt i dalje može ostati takav. S obzirom da je društvo već sad poprilično 'slobodno', mene više muči unutrašnja od vanjske neslobode. Zato me nekakvi napori za 'potpunom' slobodom - ali ovom izvanjskom - uopće nekako ne 'oduševljavaju' (naprotiv). Kao što te neće oduševljavati ako ti nudi 14 kila čokolade, a ti nemaš zraka.

Nadalje, što je sloboda u ovom smislu? Ako netko ima 'slobodu' jebat se nasred trga - onda netko tko ne želi to gledati, nema 'slobodu od' tih prizora. Nego bi morao mijenjati svoje navike da se 'prilagodi' tim okolnostima, drugim riječima rečeno - bio bi *prisiljen* mijenjati te navike. Gdje je tu sloboda, ako postoji faktička prisila za mijenjanjem?

I onda se postavlja pitanje: čija 'sloboda' bi 'trebala' imati prednost.

Drugim riječima, opet se vraćamo na 'trebanje', tj. na nemogućnost utemeljenja tog 'trebanja'. Čak ni 'sloboda' nije odgovor na to, jer je sloboda inherentno konfliktna stvar. Libertarijanizam, obožavanje 'slobode' - logička je besmislica; problem nije u slobodi, nego u 'poretku' sloboda, ili bolje rečeno - u razrješavanju sukoba sloboda. Na pitanje sukoba sloboda, libertarijanizam kao takav, nema nikakav suvisli odgovor: treba mu nešto 'još dublje'. Prema tome, samo obožavanje slobode ne može biti 'temeljni princip' ničega. Ne može biti 'najniža razina'.

.. a ako na sred tog puta .. ti staneš .. i počinješ muljati .. onda je pitanje .. šta je sad .. ?
    Ne muljam, pa lijepo sam rekao o čemu se radi - bilo bi indiskretno. Previše osobno (za mene).

.. ali .. ako si za to da irančani sami odlučuju o svojim burkama .. i za to si da .. tvoja država .. odlučuje o slobodi gejevaca .. i da o tome više ne misliš .. ?

.. ali .. ako si za to da irančani sami odlučuju o svojim burkama .. i za to si da .. tvoja država .. odlučuje o slobodi gejevaca .. i da o tome više ne misliš .. ?
    Rekoh, ne znam. Zajebana su to pitanja. Odlučuju li zaista Iranci 'sami'? Ili neke strukture to odlučuju umjesto njih, pa nameću svima tamo? Nisam ekspert za tu kulturu.

Odlučujemo li 'mi' o tome kako ćemo tretirati homoseksualnost, ili to odlučuje neka elita pametnjakovića, umjesto 'nas'? A tko god odlučuje, i dalje se postavlja pitanje, 'treba' li tako, ili nekako drugačije.

Ono što je činjenica, jest da se zapadni svijet 'mijenja' (već 50 godina) u nekom smjeru. Što je generator te promjene? Koja 'sila' vuče u tom smjeru? Je li to nešto društveno 'spontano' ili je u određenoj mjeri 'dirigirano'?

.. pa ženske se sve više skidaju i slikaju .. ali prije nije bilo ni fotoaparata .. baš mnogo .. ali se još ne seksaju pod jelačićem ..
    .. mislio sam da je to .. put u slobodu .. nisi se bio složio sa mnom .. ?

.. pa ženske se sve više skidaju i slikaju .. ali prije nije bilo ni fotoaparata .. baš mnogo .. ali se još ne seksaju pod jelačićem ..
    .. mislio sam da je to .. put u slobodu .. nisi se bio složio sa mnom .. ?
    Pa da, nisam.

Kao što rekoh - što znači 'sloboda' u društvu? Sloboda jednih, prisila je za druge. Kako onda možeš jednostrano govoriti o 'povećanju slobode'? Tu se ne radi o nekakvom jednostranom povećanju nečega, nego se radi o 'trade-off'-u. Nešto dobijemo, nešto izgubimo. Pitanje je vrijedi li ovo što dobijemo, više od onog što gubimo. Što se toga tiče, nisam ni siguran koji je odgovor. Ali načelno - ne volim 'srljanje'.

.. dobro .. ne voliš srljanje .. .. ali ako odeš .. odeš da stigneš .. ne odeš da ne dođeš .. kakav bi to bio način .. ?

.. kada sam gledao ovaj forum .. činilo mi se .. forum o homofobiji pedofiliji i dali je gej okej .. reko .. slaba politika nije za mene ..

.. gledaš .. paaa .. kažimo .. gledamo .. gejevce .. u nekakvoj maškaradi i kažemo .. pa koji vam je vrag .. radite sve što morate .. ali doma .. zar vam to nije pametnije .. ?
    .. dođem na forum .. gledam tebe .. i .. mislim .. pa koji je ovome vrag .. koju sad ovaj .. propagandu .. tera .. ?