+ Reply to Thread
Results 1 to 8 of 8

Thread: Mit, mistika, misterij i znanost

član
    size="tall"

Mit, mistika, misterij i znanost

MISTERIJ ili MISTERIJA znači neku tajnu, zagonetku, nešto što je z naraštaj koji je neshvatljivo, nedokučivo, nerazumljivo; što još nije potpuno istraženo, znanstveno protumačeno. U antičkoj Grčkoj misterijima su nazivani obredi u vezi s kultom pojedinih božanstava. U kršćanstvu misterijem se smatra uskrsnuće Isusa, spasenje, kraljevstvo Božje, mudrost Božja. Smatra e da se takve misterije ne mogu razumom spoznati niti dokazivati, već se moraju prihvatiti kao istine, budući su objave.

MISTICIZAM za razliku od MISTERIJA je sugestivno mentlalno stanje pojedinih ljudi koji misle ili osjećaju da komuniciraju s nečim što je MISTERIJ, recimo komuniciranje s Bogom molitvom.

MISTIKA je također stanje mentalnosti čovjeka, ali za razliku od MISTICIZMA je VJEROVANJE u postojanje nečega kao o što su neke nevidljive iscjeliteljske moći, vjerovanje u Bog, anđele, demone, nevidljive sile i t.d.

MIT ( grč. Mitos ) znači riječ, govor, povijest. Dakle, znači priče nastale u raznim kulturama širom svijeta a obično govore o podrijetlu čovjeka, naroda, živih bića, te o značenju bogova. Mit je i govor o svemiru.
    Mit je kulturna tradicija koja se generacijama prenosi usmeno, te je po tome Mit i usmena povijest. Mit uvijek govori o stvarnim događajima i pojavama te je stoga prva nepatvorena istina o prirodi, svijetu, životu i svemiru. Totem je materijalni izraz nekog mita. MiT JE METAFORA STVARNOSTI

Vidimo da se moraju razlikovati pojmovi MIT, MISTIKA, MISTERIJ .

Ljudi vole razmišljati i raspravljati o mitovima, mistici i misterijima pe evo tko voli neka izvoli. Ja ću odgovarati na eventualna pitanja na racionalan i znanstven način. Kako bi to trebalo izgledati evo primjera.

Činjenica j da neke životinje osjećaju ili znaju za potres prije čovjeka? Zar to nije misteriozno? Kako se ta pojava može objasniti racionalno?

Moj odgovor bi bio: Potres je valna pojava na kori Zemlje. Svaka valna pojava na zemlji ima svoju frekvenciju i valnu dužinu. Svaki zemljotres ima svoju frekvenciju i valnu dužinu i to uzrokuje šum – buku. To je zvuk niskih frekvenciji koje čovjek ne čuje, dok neke životinje čuju.
    Prema tome misterij da životinje čuju , osjećaju potres prije čovjeka objašnjava se time da čovjek ne čuje zvuk potresa dok životinja čuje.
    Time ova pojava prestaje biti misteriozna, jer postaje znanstvena. To ujedno daje informaciju da između misterija-mističnog i znanstvenog nema razlika. Kad se nešto što se smatra misterijem objasni razumom, misterij nestaje i postaje znanstvena spoznaja ili znnstvena interpretacija.

Zgodno, zar ne?

Navalite s pitanjima a ja ću odgovarati kako i koliko znam.

Napoimnjem da je sve što ću ovdje pisati povezano s temom: PIRAMIDE SIMBOL INTELIGENCIJE na forumu ZNANOST

...
    Meni je, od svih misterija, najzanimljivije spontano (ljudsko) sagorijevanje tj. samozapaljenje.
    Zapravo, ne znam je li to, uopće, istina ili se radi o podmetnutoj (iz ne mogu dokučiti kojih razloga) dezinformaciji.

Što vi, Geza, mislite o tome?

Zna li, možda, itko od forumaša nešto više o ovom fenomenu?

član
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Meni je, od svih misterija, najzanimljivije spontano (ljudsko) sagorijevanje tj. samozapaljenje.
    Zapravo, ne znam je li to, uopće, istina ili se radi o podmetnutoj (iz ne mogu dokučiti kojih razloga) dezinformaciji.

Prvi puta čujem za tako što . Nije li to možda oksidacija koja se stalno odvija u ljudskom organizmu, pa neki smatraju da radi toga čovjek stari, jednostavno vremenom polako izgori!? Ako se misli na ovu vrst sagorijevanja onda mi se čini da to nije uzrok „ sagorijevanju „ ljudskog organizma. Moje je gledište da je starenje posljedica polarne inverzije u ljudskom organizmu, kako interno tako i eksterno na relaciji žensko – muško.

buba22's Avatar
    mene zanima misterij za slučaj Terese Fidalgo...
    fake ili ne??

Nazadnje sam čula da je pravljeno tako, isto kao i Blair Witch....
    Da je ovo sve namjesteno i da niko nije poginuo i da nema policijskih zapisnika i slicnih gluposti... Akteri ovog dogadjaja su navodno sami priznali da je ovo fake.

Old Death Walter's Avatar

Višestruko opisan, ako se ne varam, čak i filmski dokumentiran fenomen.
    Kod spontanog samozapaljenja, ljudski organizam se gotovo promptno pretvori u pepeo (dakle, sagorijeva nevjerojatnom količinom energije!), a čak i odjeća žrtve ostane netaknuta.
    Neko opsežnije istraživanje nije poduzeto zbog relativno malo dokaza (tko bi poželio da ih je više?), posljednjih 30tak godina uglavnom na marginama rasprava o misterijima.
    Možda zato što su zavjere i vanzemaljci in.

Stvar je jako jednostavna za razumjeti u mehaničkom smislu: u organizmu iznenada dolazi do naglog povećanja elementa vatre tako da mora doći do samozapaljenja od pregrijavanja. Blagi oblik pregrijavanja naprimjer je podizanje tjelesne temperature za nekoliko stupnjeva što može biti veliki problem. Ekstremni slučaj iste priče je samozapaljenje.

Objašnjenje uzroka je duga stvar. Karma.

Keyboard Samurai™ /dev/null's Avatar
    Što se spontanog samozapaljenja tiče...

http://www.rense.com/general3/debunks.htm

Pa tko želi, neka vidi.
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

Om shanti shanti shanti...

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

član
    Pogledao sam što piše na linku. Ništa, ni jedan argument. No, čitajući to palo mi je napmet, činjenica, da ljudsko tijelo čini približno 70% voda,a 30% neke druge molekule i atomi. Energetski kapacitet stanica je limitiran,a tu se nalazi sva " materija ". Okolo je voda. Oksidant je kisik. Kisik koji udišemo apsolutno je nedovoljan za bilo kakvo gorenje, mosim oksidacije na molekularnoj razini, a kisik iz vode, ako je izvdojen možda bi mogao biti katalizator nekom gorenju, ali to je, koliko se zna nemoguće. Tako mi cijela priča o samozapaljenju biološkog organizma izgleda nečija fikcija. Ako nije, onda je to čudo koje je nepoznato milionima ljudi.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread