+ Reply to Thread
Results 1 to 9 of 9

Thread: Crtani film

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Crtani film

Možda niste znali, no prvi pokušaj prikazivanja crteža u pokretu, učinjen je još davne 1640e od strane Nijemca Athanasiusa Kirchera. Način na koji je to učino, bio je prilično štur, ali, isto tako, i dosta efikasan. Athanasius je uzeo nekoliko tankih staklenih slajdova (na kojima su, je l' te, bile nacrtane slike) te ih mehanički pomicao ne bi li, od slika, stvorio pokret. I uspjelo je!

Primjer:

Engleski doktor John Ayrton Paris je 1826e izumio Taumatrop, disk s dva crteža, svaki s jedne strane, pa kad se disk (obzirom s obje strane pričvršćan na niti) zarotira, dobije se dojam kretanja.

Primjer (iz današnjeg doba, ali ćete njime bolje steći dojam):

1832. Belgijski fizičar, Joseph Plateau, kontruirao je fenakistoskop, koji je funkcionirao otprilike ovako (klik).

Primjer:

Idemo dalje.
    Matematičar William George Horner 1867. konstruira zoetrop; vrlo skraćeno rečeno - "mašineriju" sastavljenu od role papira s crtežima po sebi, smještenu unutar (rotacijskog) bubnja.

Pogledajte - kako jednostavno, a tako funkcionalno:

1878., zahvaljujući Emile Reynaudu, svijet dobiva "moderniju" verziju zoetropa, nazvanu praksinoskop, koji, zahvaljujući ogledalima, omogućuje gledanje "pokretnih slika", nazovimo, direktnije.

Brake through, ne samo za crtani film, nego za cjelokupnu filmsku umjetnost, učinio je Thomas Alva Edison 1891. izumivši kinetoskop, uređaj, koji je mogao prikazivati 46 slika po sekundi te se smatra prvim filmskim projektorom.
    Inspirirani Edisonovim kinetoskopom, braća Lumičre, "spajaju kameru i projektor" u tzv. kinematograf.

No, pravim ocem crtanog filma smatra se francuz Émile Cohl.
    Pogledajmo njegovu, 36 metara dugačku, rolu animiranog filma nazvanog Fantasmagorie:

1911. amerikanac Winsor McCay napravio je animaciju likova svojih komičnih stripova, nazvanu po glavnom karakteru - Little Nemo:

1915e, amerikanac Earl Hurd je uveo inovaciju u industriju crtanog filma "izumivši" tj. uvevši prozirni "papir" (na kojem su se crtali likovi i ostalo), koji se samo stavljao preko fiksne podloge. Taj je izum omogućio stvaraocima crtanog filma veliku uštedu vremena pri kreiranju.

1916. pojavom Crazy Cat zapravo je rođena industrija animiranog filma. Autor crazy cat lika (te ostalih) bio je George Herriman.

Pogledajmo jedan kratki crtić iz samog početka ovog stvaranja Georga Herrimana

te jedan napravljen petnaestak godina kasnije, u produkciji Columbia Pictures.

Drastična razlika, zar ne?

S početkom 1919. kreće prvi pravi serijal animiranog filma, zahvaljujući Patu Sullivanu i Ottu Mesmmeru, kreatorima crtanog filma - Felix the cat.

Tijekom sljedećih 12 godina, njih su dvojica napravila oko 175 animiranih filmova s mačkom Feliksom!

Na kraju ovog podužeg uvoda dolazimo, napokon, do Walta Disneya, koji je 1928. zaslužan za prvi crtani film sa zvukom - Steamboat Willie - s Mickey Mausom u "glavnom ulozi".

Walt Disneyu možemo zahvaliti i za pojavu prvog animiranog filma u boji - Flowers and trees (1932. godina).

Evo, gospodo draga, to bi bilo sve od mene za sada.

Budite slobodni na ovu temu stavljajti klipove svojih najdražih crtanih filmova uz, naravno, koju riječ o njihovim stvaraocima.

Keyboard Samurai™ /dev/null's Avatar
    Ovo je jedna od onih tema o kojoj čovjek nikada ne razmišlja a kada sazna nešto fasciniran je. Od svih ovih "preteča" slike u pokretu znao sam jedino za praksinoskop.
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

Om shanti shanti shanti...

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Jedan od meni najdražih crtanih filmova, svakako je Pepeljuga.
    Najstarija "verzija Pepeljuge", smatra se, potječe još iz 1. stoljeća prije Krista, od priče o grčko-egipatkoj djevojci Rhodopis (klik).

Famozna animacija Pepeljuge, kakvom je mi danas poznajemo, dolazi od Walta Disneya 1950e godine.

Pogledajmo film:

Portugalski crtić "O romance da Raposa" ili po našem "Lija Skočibarica", moj je omiljeni crtić. Prikazivao se od 1989-1991. Priču o lukavoj Liji priča nam vrana, a Lijin jedini cilj u svakoj epizodi jest napuniti vlastit želudac i u borbi za hranom prevariti zločestog vuka i seljake. U trinaest epizoda, prema priči Aquiline Ribeiroa i u produkciji Topefilme-a, pratimo Lijine dogodovštine.

Stari Walt Disneyevi crtani filmovi su jako lijepi. Kažem stari, jer postoje i te novije verzije, koje su, meni starijem, prilično strane.
    Snjegulica pa i Bambi, uz Pepeljugu, su ono što su moja djeca najviše voljela.

Našao sam izvornu Snjegulicu i 7 patuljaka, u 7 + 1 nastavak , i s veseljem je stavljam ovdje:

Ovdje, u 3. dijelu je simpatična radna pjesma patuljaka, što bi je dečki, kao mali, u ona vremena, voljeli pjevati - "Heigh-Ho".

Last edited by Meteor; 04-09-11 at 22:31. Reason: krivi linkovi

1964. je Terrytoons izbacio, u CBS produkciji i distribuciji 20th Century Fox-a, u serijalu animiranih filmova u kojima su glavni likovi bili Astronut (simpa svemirac) i Oskar (njegov ljudski prijatelj), i crtić, koji je, svojedobno, "palio i žario".

Radi se o 'The Kisser Plant', u našim krajevima poznatijem kao - 'Biljka ljubilica'.

Gogsi - Engleska televizijska animacija iz devedesetih, koja prati klan smješten u prahistorijsko doba; između 4500 - 2000 godina prije Krista.
    Izuzetno je domišljata i duhovita.

Još riječ dvije o Gogsima.
    Originalna serija sadržavala je samo 5 epizoda u trajanju od 5 do 6 minuta. Epizode su dobivale brojne nagrade pa je, stoga, napravljeno još 8 epizoda, a 1998. izlazi i zadnja u trajanju od 30 minuta. Naravno, nagrade su uslijedile i za te "nastavke" Gogsa.
    Vjerujem ćete se složiti kako su nagrade i više, no zaslužene.
    (više o Gogsima pročitajte ovdje)

Ne znam koliko je vas upućeno u postojanje te uistinu posebne animacije pa za sve vas, koji nikad niste čuli, ali i za vas, koji ste ih već prije gledali, evo cjelokupni serijal u jednom videu.
    Uživajte!

+ Reply to Thread

Tags for this Thread